Автор Тема: JAWA 350  (Прочетена 3324 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Ноември 02, 2021, 23:32:13
Прочетена 3324 пъти

Неактивен Dumitru

  • /!\ Млад шофьор
  • Публикации: 6
Здравейте на всички, нов съм във форума и съм фен на соц техниката.Случката с този мотоциклет е доста интересна.От известно време живея в чужбина и на последната ми отпуска в България получавам съобщение от колега.Когато го отворих видях, че става въпрос за този мотор. На пръв поглед ми заприлича на обикновено чз и мислех да я отмина, но после забелязах,че двигателя е по-различен от тези,които съм виждал досега. Запаметих я и след, като се върнах в Лондон се свързах с човека(поне за мен това щеше да си е атракция тук). Уговорихме се да ми го докара до вкъщи.Без много да я оглеждам се реших да я взема,даде ми и резервни части към нея. Бях предварително предупреден,че става въпрос за мотор, който не е пален от 30год. Ще прикача няколко снимки, стига съм писал,че става отегчително за всички.

Ноември 03, 2021, 08:23:33
Отговор #1

Неактивен kaci

  • Публикации: 956
Да, мотора е с разделно мазане и това му е основната разлика с другите "нормални" такива.
В България само в едно ЧЗ съм я виждал тази система.

Ноември 04, 2021, 02:28:10
Отговор #2

Неактивен Dumitru

  • /!\ Млад шофьор
  • Публикации: 6
Мотора успях да го запаля, инсталацията е на 6 волта, но ще се наложи да се прави изцяло наново. Както каза kaci разликата от другите модели е,че този е с разделно мазане, но също установих разлика в таблото, а именно скоростта в мили и електрически обортомер  :o

Ноември 04, 2021, 10:56:47
Отговор #3

Неактивен joro-120L

  • Публикации: 1486
  • Всяко доизкусуряване води до нови кусури
 Здравейте,

Много красив е този модел на Ява. И няма друг с такъв "благ" звук.  :)
Честито и с радост да си го ползвате! А защо не и една реставрация, като от завода. Мисля, че си заслужава.
Километраж може да ползвате от Шкода 105/120.

Škoda 120L '90г. 
Simson SR2E '60г. Simson KR50 '64г.


Ноември 05, 2021, 01:27:14
Отговор #4

Неактивен Dumitru

  • /!\ Млад шофьор
  • Публикации: 6
Да, наистина е така мотора има много приятен звук. Идеята ми е да го приведа в състояние възможно най-близко до заводското. Поразрових се в интернет и открих,че този модел е бил експортна версия за Англия. Изгллежда, че е вероятно да има и други оцелели някъде тук. Точна снимка на модела не успях да намеря, както и някаква подробна информация. В автентичен вид би трябвало да изглежда нещо такова:

Ноември 05, 2021, 09:59:29
Отговор #5

Неактивен joro-120L

  • Публикации: 1486
  • Всяко доизкусуряване води до нови кусури
Ама вие сте в Англия и мотора е от там. За какви километражи от Шкода говоря. И в мили си върши работа. Като резервна част е същия. Трябваше по-внимателно да прочета първия пост. Останах с впечатлението, че мотора е от/в Бг. Моделите на Ява от тези години са екзотика в Бг.Тук се внасяха предимно ЧЗ. Иначе виждам, че вашият е и с хром калници, което сигурно е рядкост.

Идеята ми е да го приведа в състояние възможно най-близко до заводското.

Чудесно! Успех с реставрацията и да нямате проблем с намирането на части, които са ви нужни.
Škoda 120L '90г. 
Simson SR2E '60г. Simson KR50 '64г.


Ноември 05, 2021, 11:48:52
Отговор #6

Неактивен kaci

  • Публикации: 956
И аз щях да искам уточнение за коя държава говорим, че се обърках :)

Иначе явно е БЛАГОДАТ в днешни дни да реставрираш чешки мотор :)
Аз лично бих му сменил ел. инсталацията(има я в сайта който посочих по горе), бих го позабърсал малко и ще го оставя така красиво състарен от времето  O0
« Последна редакция: Ноември 05, 2021, 11:54:51 от kaci »

Ноември 05, 2021, 21:11:27
Отговор #7

Неактивен joro-120L

  • Публикации: 1486
  • Всяко доизкусуряване води до нови кусури
И аз щях да искам уточнение за коя държава говорим, че се обърках :)

горе-долу пак навреме се сетих да се пооправя :-[

Иначе явно е БЛАГОДАТ в днешни дни да реставрираш чешки мотор :)

БЛАГОДАТ, наистина! Не се бях ровил в нета за части за Ява. Правя го чисто нов и око ми не мига!

.... бих го позабърсал малко и ще го оставя така красиво състарен от времето  O0

Много е ръждясал, Къци  :)   За мен, разбира се. Всеки си има гледна точка.
Škoda 120L '90г. 
Simson SR2E '60г. Simson KR50 '64г.


Ноември 07, 2021, 07:39:47
Отговор #8

Неактивен Dumitru

  • /!\ Млад шофьор
  • Публикации: 6
Наистина престоя си е оказал влияние и то немалко ръждата го е обхванала навсякъде.Резервоара е в много лояо състояние отвътре, а и отвън(оказа се пробит). Изглежда приключенията тепърва започват.

Ноември 07, 2021, 13:55:31
Отговор #9

Неактивен kaci

  • Публикации: 956
.....Резервоара е в много лояо състояние отвътре, а и отвън(оказа се пробит). Изглежда приключенията тепърва започват.

Това е заради разделното мазане  O0
Приключенията обаче са част от магията, а понякога са и най сладката част от това да се занимаваш с ретро "пущини"  :)