Автор Тема: Англичанките на USfan  (Прочетена 15770 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Ноември 15, 2021, 23:41:21
Прочетена 15770 пъти

Неактивен USfan

  • Публикации: 10811
Ех какви интересни машини карате тук повечето Люси , много ми е интересно всеки път да ти чета впечатленията на най-различни марки и модели - не само японски С тая фраза за остаряването като катедрала ме преби с лопатата обаче

Забавно, нали. ))
Радвам се, че ти харесват някои такива мои лирични отклонения, и днес ще има още едно такова.
Ами стараем се, понеже вече поостаряваме и не сменяме ежедневно-ежеседмично-ежемесечно  :))  жените, като едно време  в 90-те ) , поне разнообразие чат-пат да има в колите, дето караме.



Междувременно, като стана въпрос за ежедневни коли, може би тук е мястото да направя реклама на една фирма, която доста често има отн. редки размери гуми, подходящи и за янг и олдтаймери също.

Тия дни купувах комплект нови зимни гуми за Аудито Купе- 205/60-15, и комплект 2 х 2 различни нови летни гуми за Голфа 1ца- 195/60-14 /че дори те нямаха 4-ри еднакви в този отн. рядък размер/, от тази софийска фирма Криско-2, и съм много доволен от техния професионализъм, консултации, и бързина в доставките.
Собственика на фирмата Митко е много отзивчив, дава добри цени, и има контакти с разл. складове в БГ.
Дори да няма веднага в магазина му определени редки размери, в рамките на 1 денонощия ги докарва от другаде. Та ето сайта с адреса.

В София имат 2 магазина и склада за гуми- в Орландовци до Силвър Стар, и в Овча Купел, на границата с пътя за Горна Баня.

http://www.kristo-2.com/

Та, онзи ден докато си търсих нови гуми и за Фронтерата, реших да навестя случайно един съсед на нашия колега Стенли, по повод на една доста рядка кола.

конкретната кола всъщност е собственост и каране често от съпругата на съседа, и семейството в течение на вече 24 години /поне аз оттогава знам това возило/ нямаше желание да продава колата.

Но понеже преди 1 година този сериозен господин /купил е конкретната интересуваща ме кола в 1972 год от 1-ви собственик, а пък колата е произведена 1965 година/ си купи почни едновременно 2 запазени сребристи Бенца с 220 ЦДИ мотор- една Е-класа и една Ц-класа, и оттогава гаража му умалял да държи в него още тази притежавана от семейството вече цели 49 години кола.
Та, харесаха ме мен като стопанин и сина като евентуален бъдещ водач, и закупих днес колата.

Цял ден се возих в нея, та поне днес я броя за ежедневка.
Напълно е в движение, в доста добро напълно оригинално състояние /само веднъж е пробоядиствана в ориг. бордо металик-. Имаше си платени данък и гражданска, а последно техн.  и преглед е важал до октомври 2020 година.

Ето я тук. може ли да познаете марката, модела, и евентуално версията...  ???
Подсказвам леко, двигателя е редови 6-цилиндров с 2 карба, който е куплиран с 3-скоростен автоматик.
Ще и пусна тема в разделите с коли по държави, ама чак като и пастирам боята и подхраня тия дни с крем оригиналната 56 годишна кожа, че да има по-представителен вид за снимки това возило.
Което иначе бих определил като времева капсула, въпреки някои негови козметични и техн. забележки.
Та така, не знам дали ще ми стане ежедневка, надали, покрай значимата и рядкост, и то не само в БГ.
Иначе днес аз и сина ми, както и чичо Стенли, много се забавлявахме да се возим на тази нова в гаража ми придобивка.





« Последна редакция: Ноември 23, 2021, 22:23:10 от dido1903 »

Ноември 16, 2021, 09:40:48
Отговор #1

Неактивен Pitar

  • Публикации: 280
  • 3 x Fiat 126, Fiat 128 Familiare, Fiat 238 Doppia
Това Austin ли е ? :) Не съм сигурен за модела прилича на 1800.
Ретро Клуб Добрич
https://www.facebook.com/groups/470817436757498/

Ноември 16, 2021, 10:26:12
Отговор #2

Неактивен kaci

  • Публикации: 956
Това мисля, че беше някакъв Триумф, но като модел не си спомням дали беше цифрово означен(2000 примерно) или беше "Салон"
Обещавам, че няма да ровя за помощ, а ще чакам верния отговор  8))

Ноември 16, 2021, 10:27:50
Отговор #3

Неактивен dido1903

  • Глобален модератор
  • Публикации: 3497
Къци ме изпревари, но за да е коректно аз залагам поне на националност - английска.

Ноември 16, 2021, 15:25:35
Отговор #4

Неактивен Механджията

  • Публикации: 1599
  • P38 Autobiography | X300 Sovereign
това бордо е супер , страхотен дизайн, браво за покупката!

Ноември 17, 2021, 01:20:48
Отговор #5

Неактивен USfan

  • Публикации: 10811
Благодаря, радвам се, че ти харесва тази над половин вековна количка. )
Беше си иначе бая проточена във времето идеята за реализация на тази покупка, и най-неочаквано накрая стана, и със значима доза късмет.
За формата, как да го кажем, повечето англ. седани от средния клас, че и доста от висшия, определено са с, характерен дизайн.
Или както самите островитяни казват- Acquired taste...

За много хора, дори и сред уж автоентусиастите, английските сeдани от 50-те до 70-те години са си просто грозни.
Този за времето си горен среден клас на Триумф обаче определено го намирам да има все пак някаква стройност на силуета, и да не забравяме ,че като и други култови Триумф модели, и този седан е правен от главния стилист на Триумф тогава- Джовани Микелоти.
Това му е първоначалния лифт на модела 2000-2500 Салуун, от 1965 год.
А в края на 60-те се появява втория лифт на този седан, който е и по-агресивен на дизайн и излъчване с предницата и задницата си, а-ла 8 цил. Триумф Стаг.

Това мисля, че беше някакъв Триумф, но като модел не си спомням дали беше цифрово означен(2000 примерно) или беше "Салон"
Обещавам, че няма да ровя за помощ, а ще чакам верния отговор

За познаването, браво на Дидо, и особено на Къци. :)
Къци вади направо рентгенов поглед, и перф. познаване на модела и версията.  )
Да, модела се води- Триумф 2000 Салуун, като това е първата версия с по-малкия 2-литров 6 цил. мотор от ГТ6 и Витез, с два карба Стромберг 150.
По-големите на обем на мотора версии са- Салуун 2.5 литра, който е пак с 2 карба, и Салуун 2.5 П.И. /Порт Инжекшън/, който вече е с механично многоточково впръскване на гориво.

Този бордо на цвят 2000 Салуун е купен за лично ползване като кола /и с ляв волан, предвид експорта и до Балканите/ от лекаря на нашето посолство в Лондон през 1965 год, като е поръчан с някои скъпи екстри като автоматик и салон от естествена дупчена кожа, и вероятно е и един от първите такива произведени модели 2000 Салуун, правен е през август 1965 год, в завода на Триумф в Ковънтри.

Конкретния Триумф аз го зная от поне 1/4 век, и в този период, а сигурно и 15 години преди това, все е домувал в гараж в квартала на колегата Стенли.
И така, общо взето е ваден само за съботно-неделни карания, и чак до м. Октомври 2020 година, когато собственика си купува един хубав Бенц Ц-клас 2 Ген Авангард, който започва да държи в гаража си на място на Триумфа, и горката англичанка бива заточена за този все пак не прекалено дълъг период, навън.

Аз от 24 години, още откакто имах до 1998 година последния ми предишен Триумф- един Спитфайър Мк 3, се опитвах през някоя и година, с писане на бележки и търсене на контакти чрез съседи на собственика, да го купя този Салуун.
Но поне до допреди няколко дена, на тези мои опити не беше обръщано внимание от собственика, както и опитите на разни други кандидати.

Съпрузите собственици на Триумфа всъщност бяха и втори собственици въобще на колата, и го притежаваха за изумителните 49 години.
А именно, купуват го от първия му БГ собственик, споменатия лекар /който е иначе родом от Варна, и първите БГ номера на колата са били варненски/ в 1971 год, и го пазят чак до вчера, когато го купих.

Вчера прехвърляхме колата на нотариус, а днес я минах на КАТ на мое име.
Колата всъщност доста се хареса на 20 годишен младеж като сина ми, който също дойде на прехвърлянето, и се запозна с предишните собственици, така че се надявам като и се оправят разните дребни проблеми по колата, и той да я кара.
Даже обещах на собствениците, които са едни прекрасни хора, и много се радвам, че покрай колата са запознах с тях, че в момента в който сина ми изкара книжка, и всички технически забележки на колата са оправени, да им се обадим и да дойдем до тях да ги почерпим с някоя торта, и да ги повозим. )

Ще и направя на тази поредна моя мома англичанка, и една отделна тема в раздела с британските коли, но ще е след някоя и друга седмица сигурно.
Всъщност, ще е сигурно по-интересно за читателите във Форума, и най-вече за тези сред нас харесващи островното автомобилостроене, да направя една обща тема за бившите ми британски коли.
Такава тема предполагам ще е отн. богата на истории, данни, и снимки, понеже преди този 60-ски Салуун в 90-те години, аз притежавах още 3 различни, но все 60-ски модели Триумфи /някои от тях виждани и от сега пишещи тук колеги от Форума/, както още и преди еС-тайпа ми имах и няколко други Ягуара, модели от 70-те и 80-те години, също вероятно заслужаващи да бъдат вкарани със снимки и инфо в такава обща тема.

Така че, стойте в очакване )),  и ето още малко снимки от този спортно-луксозен седан, мид-60ския Триумф 2000 Салуун.

















« Последна редакция: Ноември 17, 2021, 01:47:54 от USfan »

Ноември 17, 2021, 10:05:34
Отговор #6

Неактивен Механджията

  • Публикации: 1599
  • P38 Autobiography | X300 Sovereign
много е готин!
на мен много ми липсва ягуара, съжалявам, че го продадох....

Ноември 17, 2021, 12:03:52
Отговор #7

Неактивен krankenstein

  • Публикации: 7182
Честито Люси, наистина много запазен и красив екземпляр... личи си, че тук има пръст и италиански дизайнер, както в екстериора, така и в интериора има доста заемки от седаните на Алфа. Имаш ли инфо кога е бил реставриран за последно, или това му е оригинална боя? Изглежда много свеж, въпреки че доколкото разбирам през последната година е седял отвън. Но дори и 50 г. само в гараж да е пазен, пак ми се струва невероятно оригиналната боя да се е запазила в това състояние.
Теория - това е, когато знаеш всичко, но нищо не работи.
Практика - това е, когато всичко работи, но не знаеш защо.

Ноември 17, 2021, 12:57:24
Отговор #8

Неактивен USfan

  • Публикации: 10811
Митко, благодаря ти за оценката, радвам се, че ти харесва, ще се повозим по съседски в най-скоро време, надявам се.  :)
Само да сменя, както писах, най-първо маслото на автоматика, че макар да е сменяно в 2019 год, заедно и с доста ново изглеждащото масло на мотора, не съм сигурвн, че е точния Спек, прилича ми на отн. съвременен нормален АТФ.
А то ще е бъзикня за намиране, понеже ориг. Спек на тази Борг-Уорнър 35 кутия е АТФ-Г, което е една идея по-гъсто от нормалния червен Декстрон 1 и 2 АТФ.
Форд имат такава спецификация по-гъст АТФ за тия Борг-Уорнър автоматици, ама откъде бих могъл по-бързо да намеря в БГ такива няколко АТФ-Г литра, това ще е питанката.
Говорейки за консумативи, даже гумите ме са почти нови, макар да не личи на снимките.
Есента на 2019 год. собственика, когато го е минавал последно на техн. преглед, е сложил нови 4 броя зимни гуми Нокия Хакапелита в ориг. за пост-лифта на модела 2000 Салуун Спек- 185/70-13, и видимо с тях не са минати сигурно и 1000 км. пробег.

За вида и, ами, колата е пребоядисвана само веднъж преди няколко години, пак в ориг. и бордо цвят.
Поне аз като я преценявам и от карането, не само тук от снимките на това което се вижда, е в абс. ориг. и неамортизирано състояние, и по сведения на собственика и, и по показания на километража, е не на 185 или 285, а на само 85 000 и нещо ориг. км. пробег.
Той я е взел на около 10-20000 км пробег, почти нова на кондиция в края на 1971 год, и освен държането в гараж, е ходил с нея до Своге и до морето по редовно, и това е.
В трафика на София, ама въобще не е карана.

Най-важното нещо, особено за една английска кола, е че като ламарини е почти безупречна, без никакви ръжди и гнилочи, с изкл. на както писах, малки шупки на веждата на преден десен калник /където собственика каза, че леко е одрал тази вежда/, и още по-малки шупки по долните предни ръбчета на предните врати..
Иначе, за да я огледам махнах всички мокети в салона и багажника, както и лягах и отдолу да я гледам.
Подовете и и отвътре и отвън са непокътнати, с оригиналното покритие, и щанцовки по ламарините, вкл. имаха и /като едно време и екс-моя 1969 Джаг ХЖ6, едни кечета от да кажем, конски косъм, които бяха под мокетите, и които също бяха непокътнати и без ръжда по тях или под тях.

Праговете също са идеални, видимо без ръжди, като няма абс. никакви ръжди и вътре и отдолу по коша на мотора, и в дъната вън и ватре на багажниса. Бомбетата и ламарините по кутиите с опори на пружините отпред и отзад, също са абс. свободни от ръжди.
Долните ръбове на вратите и фалцовете им са идеални, без никакви ръжди, също.
На ламарините отдолу и по пода на колата ще им направя може би напролет, специална фотосесия, струва си да се види такива ниво на запазеност при оригинални ламарини.
Но за тази цел ще трябва да демонтирам мокета /и без това ще правя нов/, както и да я вдигна на крикове колата, за да се снима отдолу почти перфектния под.

Освен доста доброто каросерийно състояние за оригинална над вече 56 годишна нереставрирана кола, и съдейки и по това, че цялото арм. табло, вкл. и отгоре, въобще не е напукано, и че дървото и фурнира му навсякъде, и с напукан лак, е гладко и ненацепено, и че гумичките на двата педала са като нови, както и бакелита на кормилото и лостовете е доста добър и нанацепен, макар и посивял, както и това, че тапицерията на тавана е безупречна почти, без провисвания и скъсвания, и че всичките стъкла са му оригинални и здрави /пу-пу/ склонен съм да приема тезата, че е на оригинални 89 000 км.

Но, донякъде очакваемо поне това, кожата на седалките като цяло, е минуса в сегашния и вид на колата.
Сухотата и нацепването на предните седалки го отдавам на това, че колата вероятно е карана без калъфки повечето време, или че е седяла понякога на слънце, и това, че вероятно с крем не са мазани никога тези седалки, хеле пък регулярно.

Още повече, че вози като абс. нова кола, без скърцания, скрибуцания, и тракания.
А окачването е комплицирано, понеже е с независимо задно окачване, също.
Спира и като дъвка, много бързи спирачки има и абс. регулирани, не дърпа на никъде. Системата им е Гирлинг, и поне отпред са дискови.

Въобще, след 2 дена интензивно каране го намирам като цяло за много пътно активна кола, вероятно почти в идиома на по-леката Алфа Джулия, и дори по-добър на пътно поведение от 60-ските седани на БМВ 1800-2000, и шестака 2500.
Добрия му роадхолдинг най-вече се дължи на  ack and pinion кормилната кутия без серво, също и на неголямата му маса за 6 цил. седан от 60-те години, както и модерното за тогава изцяло независимо окачване с 4 спирални пружини, с отн. широка предна среда.
Собственика каза, че доколкото помни, не му се е налагало да сменя гумички, втулки, ябълковидни болтове, и тампони по окачването, само регулярно е гресирал предвидените нипели с гресйорка.
Но, окачването е направо като нова кола на усещане.

Друг белег за малкия и пробег вероятно е това, че мотора е с перфектен реглаж на видимо неотваряни, но и неизносени карбове Стромберг, както и това, че от ауспуфа въобще не синее, нито като е студен, нито като е топъл мотора.
Аз досега Триумф дето да не синее на живо почти не съм виждал – с изкл. на Бест от шоу на Хилтън 2020 год- един 1969 ТР5/, понеже конструктивно Триумф моторите с долни валове са сигурно с калпави гумички на клапаните, ако въобще имат такива.
Вкл. и моите предишни 3 броя- и двата Хералда, и Спитито, леко и в различни граници, но даваха зачатъци на син дим, а тук няма такова нещо.

Съпругата на собственика си намери и ми даде и втория комплект оригинални ключове, а беше и така мила да даде на сина ми, докато се разправях да паля колата, и две оригинални супер дебели и масивни Стандарт-Триумф и Бритиш Лейланд-Триумф сервизни книги, и двете в голям формат А3 /като едната е с партс номера и чертежи на всеки агрегат и част по колата, а другата е Уъркшоп Мануал/ и по тези книги са обслужвали регулярно всичко по нея.

https://drives.today/articles/130/history/triumph-2000-1965-1976-small-six-big-heart/quentin-willson.html

Ето още малко снимки, и на кориците на сервизните книги също.
























« Последна редакция: Ноември 17, 2021, 14:45:36 от USfan »

Ноември 17, 2021, 13:40:58
Отговор #9

Неактивен kaci

  • Публикации: 956
Супер е колата, а и за я позная ми помогна и факта, че наскоро гледах една обява за продажба и явно без да искам съм запомнил някои отличителни белези специфични само за МК1 модела :)
Слагам ти и снимки от една брошура :)