Автор Тема: Пежо 405 - драма с карбуратор?  (Прочетена 2612 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Февруари 17, 2022, 23:47:56
Прочетена 2612 пъти

Неактивен guzunov1990

  • /!\ Млад шофьор
  • Публикации: 2
Привет колеги!

Имам следния въпрос, колата е Пежо 405, 1.9 XU92C със Solex Z1 34/34.

Когато взех колата (беше стояла дълго време) я закарах в Златен Меркурий, където смениха всички гарнитури и платна по карбуратора + центровка и настройка. Били са "бутнали аванса малко". Според Наско вакуум аванса ми функционира нормално (имайте предвид, че мембраната е на 30 години).

Колата е с нови свещи, бобина, кабели, палец и капачка на делко, горивен, въздушен филтър,като съм намерил и оригинална горивна помпа, която ще се сложи скоро време.

При студен старт автоматичния смукач се включва и държи около 1200-1300 оборота докато двигателя не стигне ~70 градуса, след което падат на 750 (което е нормално).

От 70-80-90 градуса, оборотите на празен ход се менят (вървят нагоре). Примерно на 70 градуса съм на 750, на 80 градуса съм на 850-900, на 90 градуса съм 950-1000 оборота.

Някой имал ли е подобни приключения да даде съвет?

Колата като цяло върви добре над 2000 оборота, при потегляне на първа и втора от стоп определено се мъчи все едно не й достига гориво, клати се напред-назад, глъхне, забива предница.Мина ли 2000 оборота се отпушва и няма и помен от този проблем. Също така ми прави впечатление, че на права отсечка и на изкачване го има най-много този проблем, по време на спускане върви супер (предполагам гравитацията помага? :D)

Другото интересно е, че от както имаше намеса в Златния Меркурий колата започна да пали странно на топло - върти (ток има да те убие) и пали след 4-5-6 секунди, доста трудно започва от ~600 оборота и се "събужда". Ако подам леко газ си пали нормално (което можеби е окей за кола с карбуратор?).

Всякакви мнения ще са полезни :)

Вече съм стигнал до там, че да дам 350 евра за нов карбуратор, стига да знам, че горните проблеми няма да ги има...
« Последна редакция: Март 31, 2022, 13:54:06 от dido1903 »

Февруари 18, 2022, 01:50:55
Отговор #1

Неактивен Bogi

  • Публикации: 742
  • Роден в Дупница, тираджия в Америка понастоящем.
    • Bogi Maramski's garage
Опита ли да им кажеш че не е ОК колата ?
немец мръсен, бандит магистрален ...

Февруари 18, 2022, 11:30:02
Отговор #2

Неактивен Seaman

  • Публикации: 79
Здравей колега,
С какъв карбуратор си? С вакумно управление ли е? Ако е с вакуми може да е вързан към фаровете. Според мен Наско е много наясно с карбураторите и би трябвало да го е регулирал перфектно. Карбуратора се регулира при нормална работна температура на двигателя( загрял двигател). Може да ти е задръстен бензинопровода и резервоара да е пълен с боклуци. Като първа стъпка провери това. Най лесно ще го разбереш, като свалиш отново бензиновият филтър.

Февруари 18, 2022, 13:07:57
Отговор #3

Неактивен guzunov1990

  • /!\ Млад шофьор
  • Публикации: 2
Привет!

Карбуратора е Solex Z1 34/34,  не знам дали е с вакуумно управление, знам, че има вакуум аванс към дистрибутора.

Съгласен съм, че Наско определено разбира от карбуратори и ще мина отново през него, просто проблемите започват да се наслагват и не знам от къде да започна.

В Понеделник ще мина да сменя горивната помпа, горивен филтър и комутатор, това са последните неща, които останаха от преди да стигна до Наско да погледне карбуратора.

Тази сутрин при палене на студено палене държа 1500 оборота докато загрее на 70 градуса, след което на празен ход бяха ~950. Колата изобщо не работеше добре, забива предница при потегляне, има придърпване до към 2000 оборота..., нагоре е добре (връщах се по магистралата). На края (последния километър е изкачване нагоре живея в Симеоново) колата изнемогваше, до момента в който се опита да изгасне при потегляне нагоре пресветна алтернатора, но не я изгасих. Все още имам чувството, че просто не й достига гориво.

Възможно е и да има драма с автоматичния смукач (поне аз така мисля), но явно трябва да мина през Наско, за да ги говорим нещата.


Февруари 18, 2022, 13:52:07
Отговор #4

Неактивен Seaman

  • Публикации: 79
Когато свалиш бензиновият филтър, прегледай го внимателно за боклуци. Ако има боклуци, първо си за почистване на резервоара и прочистване на бензинопровода.

Февруари 25, 2022, 21:53:08
Отговор #5

Неактивен DMC

  • Публикации: 1417
  • Георги Димитров
Това, че при загрята кола малко ти се вдигат оборотите според мен е нормално. При моето 205 с двукамерния Солекс 32/34 е аналогично. Разликата е около 100на оборота и не ме дразни.
Бавното палене на студено може да е от неправилен аванс според мен. Ако са ти дали малък или никакъв аванс това е нормално. Аз на моите коли авансът си го стрелям със стробоскопа според съответната книга и нещата се получават добре.
Ти щом си с XU9 значи трябва да имаш маркировка на делкото, така че може да се придържаш към нея.
Относно забиването на носа - може да имаш запушване някъде по горивоподаването на първата камера. Също така не е зле да видиш да не са ти разменени жигльорите на двете камери (могат да се разменят, при мен беше така).
Жалко, че не съм в София вече, щеше да ми е интересно да погледна на място и да опитам да помогна.
Peugeot 205 1.6 GTI '84
Peugeot 205 1.4 Roland Garros '90
BMW E12 528 '78
Opel Rekord C 1.9 Sprint '67
Alfa Romeo 2000 GTV '74
Citroen CX 2500 IE Pallas '83
VW T3 Caravelle 1.9

Март 31, 2022, 13:16:12
Отговор #6

Неактивен prujinca

  • Публикации: 571
Имал съм същото пежо, и то със същия проблем. Решението е много лесно и елегантно - Слагаш карбуратор от самара (не мога да се сетя точно кой модел) добавяш си жило за смукача и приключваш с проблемите. След тази промяна ще установиш колко по добре върви колата а разхода е дори по малък. Самаровия карбуратор пасва идеално на мястото имаше само някаква разлика в закрепването на филтъра.
Пред Бог всички са равни, срещу Опел бавни