Автор Тема: Fiat Uno Turbo mk2 1992 - Rebuild  (Прочетена 26817 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Април 17, 2022, 13:24:54
Прочетена 26817 пъти

Неактивен DpymeB

  • Публикации: 193
Здравейте, колеги, на италианските автомобили!

За мен е удоволствие да отворя тема във форума, да коментираме и да давате акъл и ценни съвети, както и адекватни места за различни ремонти.

Плана за проекта ми е:
1. Възстановяване на купето и пребоядисване.
2. Ревизиране на мотор и турбо.
3. Възстановяване на ел. инсталацията.
4. Подмяна на всички компоненти по окачването.
6. Възстановяване на целия салон на колата.
7. Възстановяване на оригиналния волан.

Ще кача снимки на колата съвсем скоро преди да съм започнал. 
Fiat Uno Turbo IE
Alfa Romeo Alfetta GT

Април 21, 2022, 09:51:51
Отговор #1

Неактивен Speeder

  • Администратор
  • Публикации: 5103
Добре дошъл! Очакваме снимките. :)

Откога имаш колата? Каква и е историята?
Унотата изчезнаха безвързвратно от БГ пейзажа. Навреме си съумял да прибереш каквото може.
145 Boxer, Alfetta GT, Alfasud Sprint Veloce 16v, Lada 1500 S, GT 1300 Junior

Как да качваме снимки във форума : http://www.classiccar-bg.com/index.php?topic=2631.0
"По един болт на седмица да бяхте завивали, сега щяхте да ги карате тия коли!"

Май 02, 2022, 11:00:41
Отговор #2

Неактивен DpymeB

  • Публикации: 193
Здравейте, колеги,

Моята историята с Fiat - Uno започва преди около 26 години. Модела е кола на годината за Eвропа през 1984 година. Това е първата семейна кола, в която се сещам да съм се возил като дете. Модификация: Fiat Uno - 1.0, 45hp, червена на цвят с 4 скорости. Колата остана в семейството ми около 14 години, като това беше първата, на която съм се учил да карам по път за вилата ни. За съжаление, една от слабите черти на този "малък италианец" е корозията, с която всички сме много добре запознати и точно това беше причината да се разделим с него.

Извинявам се за лирическото отклонение ...

Сега по същество: първия Fiat - Uno, който купих далечната 2013 година, беше изключително запазен екземпляр модел: Fiat Uno - 1.4SX, 72hp, 4 врати, колата се караше изключително приятно и имаше добра динамика. След като се разрових в интернет, разбрах, че има модификации с Tyрбо двигатели и реших, че няма да се двoумя, ако се появи бройка с редовни документи и на добра цена, че ще си купя. Така на 15.02.2015 година закупих Fiat Uno - 1.3 Turbo i.e. Abarth,  105hp, в почти оригинален вид за модела. След като я покарах няколко месеца, реших да инвестирам в нея и да се опитам да я върна към добрите ѝ времена. Бях още млад и неопитен и без особено много финанси, за това не успях да направя пълна реставрация. Отне ми около 2 години, докато се кача пак в нея и чуя звука на двигателя ѝ, който ме кара да настръхвам и до днес, вече 7 години.

През 2020 години съвсем случайно един приятел, който знае, че съм луд фен на модела ми сподели, че се продава Fiat Uno mk2 - 1.4 Turbo i.e., 118hp, като акцентира, че колата е пререгистирана скор и трябва да е с изрядни документи. Без много много да го мисля, я купих. Разбира се, в България всеки гледа да прецака другия! Оказа се, че колата не може да се регистрира в КАТ, защото е сменян блока на двигателя и няма документ за него. По една случайст във форума на Fiat Uno - успях да се свържа с първият собственик (Радослав Бояджиев, от град Сливен) на колата, който ми обясни, всичко за колата и каква е историята ѝ. Безкрано съм му благодарен, че ми подари много оригинални части. Обещал съм му едно кръгче с колата като я върна към добрите и времена.
Същата година успях да купя и едно друго купе, което имаше проблем с мотора и не искаше да пали, но си стоеше в един гараж и чакаше, някой. Разбира се след като вече знам всички слаби места на колите, разгледах добре купето и ми хрумна идея да я регистрирам и послед да си прехвърля турбо двигателя. Това е историята на колата, надявам се това, което съм решил да започна сега през топлите месеци на 2022 година да е достатачно, за да мога през 2023 година да завърша проекта.
Fiat Uno Turbo IE
Alfa Romeo Alfetta GT

Май 03, 2022, 15:37:13
Отговор #3

Неактивен DpymeB

  • Публикации: 193
Прикачам и снимките












Fiat Uno Turbo IE
Alfa Romeo Alfetta GT

Май 03, 2022, 16:09:44
Отговор #4

Неактивен DpymeB

  • Публикации: 193
Качвам още малко снимки, а скоро ще започна да качвам снимки на проекта.






Fiat Uno Turbo IE
Alfa Romeo Alfetta GT

Май 03, 2022, 17:12:52
Отговор #5

Неактивен dido1903

  • Глобален модератор
  • Публикации: 3494
Много хубаво разказана история. Обичам да чета такива!
Поздравления, колега!

Май 06, 2022, 08:56:26
Отговор #6

Неактивен Speeder

  • Администратор
  • Публикации: 5103
С колегата Друмев се запознах на едно рали Родопи преди време. Разбира се, аз бях силно привлечен от ранното Уно Турбо.
До момента не бях обръщал внимание на детайлите в интериора като спортния салон с много интересни кори на вратите, лудите превключватели по таблото и уредите напомнящи малко Интеграле. Трип компютър с хронометър за засичане на време за обиколки на писта и композитен заден капак с отлят спойлер.
Оказва се и, че ранните Уно Турбо са с Абартова скоростна кутия.
Въобще, адски специалитет. Не са само емблемите.

Общо взето огнена табуретка, която съжалявам, че съм пропуснал. Цените вече са суупер високи и само ще им се радваме на снимка :)

През цялото време съм се надявал Стефан да започне реставрацията и накрая да имаме две страхотни Турбота (и ранно, и фейслифтово) и сега виждам, че се е захванал сериозно ;)
 

Ето малко снимки на малкия агресор:

145 Boxer, Alfetta GT, Alfasud Sprint Veloce 16v, Lada 1500 S, GT 1300 Junior

Как да качваме снимки във форума : http://www.classiccar-bg.com/index.php?topic=2631.0
"По един болт на седмица да бяхте завивали, сега щяхте да ги карате тия коли!"

Май 06, 2022, 12:12:18
Отговор #7

Неактивен DpymeB

  • Публикации: 193
Специално искам да благодаря на Митко, че последните 2-3 години не спираше да ме ръчка да се регистрирам и да покажа колата си и да разкажа историята си. Надявам се в най - скоро време да се видим и на някое събитие.

Определено 2019 година, беше една от най - вълнуващите в живота ми, благодарение на "Италианския жребец" и моята жена, която ми беше  навигатор по време на Българския шампионат за Regularity Rally! 
Fiat Uno Turbo IE
Alfa Romeo Alfetta GT

Май 06, 2022, 13:31:54
Отговор #8

Неактивен DpymeB

  • Публикации: 193
Много хубаво разказана история. Обичам да чета такива!
Поздравления, колега!

Благодаря, колега, разгледах Опелите страхотни са!
Fiat Uno Turbo IE
Alfa Romeo Alfetta GT

Май 12, 2022, 19:46:00
Отговор #9

Неактивен DpymeB

  • Публикации: 193
Здравейте, колеги,

Вчера успях, да регистрирам колата в КАТ - Варна и да прехвърля талоните на мое име! За това и не споделях повече информация за колата от суеверие.

Закачам снимки с новите регистрационни табели!







Fiat Uno Turbo IE
Alfa Romeo Alfetta GT