Автор Тема: Toyota Carina 1982 2T  (Прочетена 6156 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Юни 15, 2022, 10:24:22
Прочетена 6156 пъти

Неактивен Stliqn007

  • Публикации: 30
Здравейте.

Гледам, че няма нито една подобна публикация или дори снимка из форума на подобна Карина та нека бъда пръв в това отношение  :D

Колата е Тойота Карина ТА60 1982 година с 2Т мотора с Айсан карбуратор. Най-вероятно немски внос, но имайки в предвид как обичат да ръждясват тези купета, ако ще и от Египет да е, пак ще има ръжда  :)) .



Нещата с нея станаха меко казано импулсивно и добре, че станаха така за да я вземем. Първоначално я взехме с нагласите да има с какво да се занимаваме лятото докато си пием бирата, но с времето ми се изясни, че нещата отиват на пълна реставрация. Колата беше преседяла 10тина години с последна гражданска 2012та година. Първата снимка е от обявата, която видях преди да я вземем и втората беше вече на път за Бургас.



В момента на писане, колата все още и се извършват кърпежи като помагам на тенекеджията с обработките на материалите. Ще кача още снимки на процеса и до къде съм я докарал.

Ако някой из форума случайно е имал такава на времето и си е заделил разен чърколяк, с който би се разделил, нека пиша в поста. На този етап не бих отказал друг карбуратор, пасажерски преден калник по-малко очукан от нашия и евентуално винилното табло.

Поздрави!

Юни 15, 2022, 15:29:01
Отговор #1

Неактивен Bogi

  • Публикации: 743
  • Роден в Дупница, тираджия в Америка понастоящем.
    • Bogi Maramski's garage
тази със задно ли е ?
за пръв път ли ще реставрираш ?
всекидневна ли ще бъде или имаш друг превоз ?
благодаря и успех !
немец мръсен, бандит магистрален ...

Юни 16, 2022, 09:25:56
Отговор #2

Неактивен Stliqn007

  • Публикации: 30
тази със задно ли е ?
за пръв път ли ще реставрираш ?
всекидневна ли ще бъде или имаш друг превоз ?
благодаря и успех !
Последната карина на задно
За пръв път до такава степен, иначе ежедневката и тя беше в окаяно състояние, но с времето си я възстановявах. Просто там беше предимно козметики.
Иначе за колата в зависимост от това какъв разход дава и дали успеем да настроим карбуратора да е надеждна, може и да се кара по-често. За последните 5-6 месеца нямам 100км навъртяни на нея. Надявам се това да се промени.

Иначе относно колата, качвам няколко снимки на мотора тъй като имам да наваксвам в поста за последните 5 месеца. След като успяхме да я подкараме в рамките на 2-3 дена, почнах да се занимавам с разчистване на коша тъй като ми е слабост спретнатия кош а и това е по моята част  :))

Тука е буквално от първия ден пред блока (да, реставрацията започна пред блока)


Абсолютно целия кош беше заринат в масло и восък. Явно на времето са я пръскали, за да я запазят. Всяка зло за добро, тъй като ми отнеме около седмица по няколко часа на ден, за да изчистя само восъка. Блока беше толкова зле, че реших просто да сваля всмукателя за по-сигурно, хем за да сменя гарнитурата (и те бяха кът като ги търсих). А за всмукателя ще направя отделен коментар, за да не претварвам този.


Крастата си е краста и за да е в сравнително оригинален вид боядисах блока от двете страни без да вадя мотора от коша.




Бях направил цвета на колата, за да закърпим положението за пред КАТ. Чудих се какъв цвят да направя капака на фона на този сив кош и в последствие реших, че цвета на колата със структура отдолу ще стане интересно. На този етап освен да стане черен мат със структура, не смятам да го променям.


Като тука е в най-скорошен вид. Работа по коша все още има тъй като даже не съм стигнал до периферията в коша. Не е боядисван, но бомбетата са полирани и предстои и останалата част от коша да мине през процеса като ми остане време за това.


Юни 16, 2022, 09:41:14
Отговор #3

Неактивен ufer

  • Публикации: 381
Време беше да се появиш тук! Добре дошъл и успех с възстановяването... :D

Юни 16, 2022, 09:45:32
Отговор #4

Неактивен Stliqn007

  • Публикации: 30
Относно всмукателя, и той като всичко друго беше заринат в масло. Мина през голямото търкане, вътре и вън, нови гарнитури за плочата на карбуратора. В случая се научих да правя сам гарнитурите, тъй като просто нямат намиране освен с по 1 месец чакане и луди пари от Америка.







Макар и да се дърпах първоначално, реших, че така и така е свален ще се хвана да го портна малко, за да е едно към едно с новата гарнитура. В последствие забелязах, че единствените части или гарнитури до сега, които съм намирал за такива кола са на AJUSA марката.



Вакуумите също са подменени със силикони. Евентуално в бъдеще ще ги подменя с 3мм, тъй като в момента са на 4 и ми идват прекалено лесни за намушкване


Септември 03, 2022, 22:05:45
Отговор #5

Неактивен Stliqn007

  • Публикации: 30
Лек ъпдейт на билда:

-Ръждата се опитва да ме прати в лудницата  :)) . Джобовете хем са готови, хем не, отделно разни точки по купето от долната страна вече са изкърпени. Макар и да не исках, на този етап съм се насочил за раздувки отзад. Единствено чакам да изскочат правилните (като размери) раздувки, тъй като на единственото място, където ги имаше бяха неналични. Най-вероятно догодина на пролет ще се правят задните вежди ако си намеря цели вежди за пресаждане тъй като сегашните никак не са оригинални или цветущи.

- На този етап се случи това, което се надявах да не се стига до него, но.. имаме официално ладов карбуратор, който в момента си чака фланец (обаче от къде ще дойде тоя фланец и аз не мога да ви кажа). Ако някой из Бургас работи с чертежи на хартия/файл и все пак може да изрязва части от алуминий, много бих се радвал да се запозная с този човек. В против случай продължавам да търся алуминиево блокче, за да си го направя сам накрая.

-И за да стане целия филм и колата най-накрая да има малко надеждност в нея, изрових старото жило за газта от Хондата и го навързах, тъй като клапата на Ладовия карб се отваря в противоположната посока на шофьора. С известна заигравка жилото е готово, даже се закачи на педала на Тойотата почти без проблем.

- Жилото за ръчния смукач ще (и се надявам да бъде като го довърша целия процес) бъде от 80ка Б3, тъй като днеска по случайност попаднах на такова жило в автоморгата.

-Нови придобивки макар и пак самоделки, багажника за времето си е е бил доста пренебрегнат от към тапицерия. Оригинално е с парчета винил с дунапрен налепени на различни места. За да стане малко по-приятно като го отвориш съм взел корите в багажника от А4. Ще претърпят доста напасване, но най-вероятно ще станат след известна заигравка.

- Джантите макар и последен дерт ги пребоядисах с налични материали и по моя традиция взеха и малко полиране.

-Резервоара му направих леко преди и след обработка на повърхностната ръжда, както и защита, тъй като се наложи да го свалим, за да оправим разни неща по купето. Похвално и същевременно леко тъжно, маркучите, които бяха на резервоара трябва да са и най-вероятно са...оригиналните (40 годишни). След като им измих хиляда годишната вакса, маркучите бяха по-хубави и по-меки от новите, които продават в магазина. Тъжно, но факт. Оригиналния маркуч си е най-добре.

Погледнато от далеч, може да изглежда като сбирщайн на този етап и да почва да се губи автентичността и, но.. за кола, която не е с оригиналната си боя, предишно кърпена и с карбуратор, който има достатъчно навъртени километри, че да ме накара да прибегна до Ладов карб, мисля, че някои неща могат да и се простят. В крайна сметка всичко се изпипва и се прави с желание. Същевременно всичко що се свали от нея, за да се направи по-добра в някои отношения се запазва. Торбата със сувенирите расте.

Снимков материал нямам много от изброените неща по-горе, но това мога да предложа на този етап.


Карбуратора беше още с мизерията от СОЦ-а по него, но след известно чистене и претъркване с паста за метал, доста добре си върна блясъка дори вътре в портовете.




Да, гърловината бе обработена също, а капачката на резервоара по бързата процедура този път бе полирана. Като остане повечко време ще се заиграем и с нея.  :winktongue:




Септември 04, 2022, 00:33:34
Отговор #6

Неактивен didotooo

  • Публикации: 2836
  • ☆☆Datsun 300 ZX 50th ANNIVERSARY☆☆
    • Z point Varna
Много ми харесва с какъв нестихващ ентусиазъм се бориш с всичката ръжда и набита мръсотия и масла по сума детайли. Става доста прилична , още повече ,че ако не я беше взел ти то тя щеше да приключи на вторични . Напомняш ми за мен като се занимавах с Мицубишито преди 15г  :D

Ако ще и слагаш декоративни вежди , то няма да е никак зле да минеш на този стил . Яки джанти и свалена долу. Това ще я промени до толкова ,че даже няма да прави впечатление забележките по детайлите :D




Септември 11, 2022, 00:36:23
Отговор #7

Неактивен Stliqn007

  • Публикации: 30
Много ми харесва с какъв нестихващ ентусиазъм се бориш с всичката ръжда и набита мръсотия и масла по сума детайли. Става доста прилична , още повече ,че ако не я беше взел ти то тя щеше да приключи на вторични . Напомняш ми за мен като се занимавах с Мицубишито преди 15г  :D

Ако ще и слагаш декоративни вежди , то няма да е никак зле да минеш на този стил . Яки джанти и свалена долу. Това ще я промени до толкова ,че даже няма да прави впечатление забележките по детайлите :D

Да ти кажа честно понякога и аз се успокоявам с това.. че ако не бяхме я взели, най-вероятно тая кола щеше да и е изпята песента. Ръжда на такива ключови и гадни места, че всеки би се отказал на момента. В случая сме тъпи и упорити. За веждите в момента го планирам просто защото няма да изтрая да я гледам цяла зима така наръфана по ръбовете. Веждите са сбирщайн. Много трудно да ги запазя оригинални без 3 кофи кит по тях. Чакам от едно място да заредят живот и здраве вежди от какъвто размер ми трябва и ги поръчвам. Джанти на този етап няма :D , но нека и аз си стъпя на краката малко. За снижаване сигурно ще мине и през това до известна степен.

Относно днешния "почивен" ден (утре съм на работа, че да си почина хаха), днеска официално колата я сглобихме. Резервоара закачихме след кърпежи по задницата, крайното гърне, най-накрая направих фланеца за ладовия карбуратор след часове пилене на фланеца, всмукателя и дори карбуратора. Навързах му всичко включително обратното гориво, което най-вероятно от поне 10 години не е бил отпушван този маркуч и опитахме да я запалим. В началото големи мъки, след известно човъркане от към настройката успя да запали. Остана да се настрои както трябва, тъй като в момента хвърля огън през карбуратора  :)) когато реши да гасне и препатква отзад. Също така замислям да сложа 3Д изработени тромпети за солексовия карбуратор (поздрави на лада форума) и от универсалните дунапренени филтри. Смятам, че ще стане доста приятно накрая, но за сега е само замисъл.

Иначе преди това се заиграх с мокета от А4ката и да съм си честен стана супер. Остана за пода в багажника да взема друг мокет и един плафон да се прекара до отзад.

Септември 14, 2022, 23:46:17
Отговор #8

Неактивен Stliqn007

  • Публикации: 30
 Пускам две снимки. Алековския карбуратор,който продължават да го бъркат за нов е в приемливо състояние от към настройка, че да се кара вече.
Единственото странно за сега от към вървежа е "лага", който се получава в рамките на секунда две като се стъпчи да отвори втората клапа. Филтърната кутия все още се доинженерства.


Макар и в далеч по-добро състояние дори преди години, и хондата беше в подобно състояние като я взех. На този етап една боя и трябва.  :))

Януари 31, 2023, 08:39:21
Отговор #9

Неактивен Speeder

  • Администратор
  • Публикации: 5105
При създаването на този раздел не съм се замислял, че той ще се напълни с автомобили, които не съм виждал и на картинка.  :))
Абсолютна екзотика, а отношението ти към такава машина ще концентрира и допълнителен интерес към нея ;)

Карината изглежда достатъчно запазена, че да заслужава да и върнеш пълния блясък....  и подходящия карбуратор някой ден.
145 Boxer, Alfetta GT, Alfasud Sprint Veloce 16v, Lada 1500 S, GT 1300 Junior

Как да качваме снимки във форума : http://www.classiccar-bg.com/index.php?topic=2631.0
"По един болт на седмица да бяхте завивали, сега щяхте да ги карате тия коли!"