Автор Тема: Шкода 1203 линейка - 1980 г.  (Прочетена 6004 пъти)

0 Потребители и 2 Гости преглежда(т) тази тема.

Юни 19, 2022, 15:36:48
Прочетена 6004 пъти

Неактивен anastas

  • Публикации: 194
Здравейте, малко импулсивно си купих най бавната шкода а цял живот се опитвам да ги правя бързи 😀. Накратко колата е 1980 година 1.2 около 49 коня , 4степенна кутия всичко познато ни от старата Октавия всичко  друго е събрано от други модели шкода , татра , Ифа ,авиа ... Добре е че е седяла на сухо в завод Кърджали и е на около 20 000км . До тук съм сменил маслата и задните маншони на полуоските , оправихме и спирачките криво ляво да минем кат . Дерт ми са страничните стъкла някой от бели закалени  ги е сменил със обикновено което не е ок и това ще ми е първата задача .






« Последна редакция: Юни 19, 2022, 19:24:49 от dido1903 »

Юни 19, 2022, 15:37:55
Отговор #1

Неактивен anastas

  • Публикации: 194









Юни 19, 2022, 16:51:20
Отговор #2

Неактивен dragomir_68

  • Публикации: 132
Честито! Много добре изглежда!
ГАЗ 69

Юни 19, 2022, 22:45:27
Отговор #3

Неактивен Palio

  • Публикации: 37
Шкодата е огън! Та ако става дума за всякакви закалени стъкла /включително и огънати, а може би дори и матирани/, ще дам едни координати, защото не разбрах от кой край на България си. Та, единствената фирма в София, дето може да я свърши тая работа, а и има необходимото оборудване, се казва "Клер-Д". Преди няколко дни ми изпълниха поръчка за закалено огънато стъкло по предоставен от мен шаблон. Доволен съм от изпълнението, но обещаният срок се разтегна със седмица. Та ако нямаш бърза работа и искаш да се разберете -  да оставя един телефон, само да не го счетат за реклама: O886274459. Сайт нямят, ама иначе работят здраво. Не знам как биха нагласили линиите /щото по спомени имаше едни успоредни матирани линии, които се редуваха с прозрачни зони със същата ширина и с червен кръст на кръгов бял фон  по средата на стъклото, ама мисля, че тия работи могат да  се догодят и със съвременно фолио.

Иначе искрено пожелавам успех и ще следя темата с интерес!

Юни 20, 2022, 09:01:10
Отговор #4

Активен Logrus

  • Публикации: 289
Такова возило не съм виждал от години, а на ход още по-отдавна - супер , че си се захванал с него  :)
Коце Малкият нямаше ли същата преди? Може да го питаш за части - при него е като пещерата на Аладин  :D

Юни 20, 2022, 16:38:09
Отговор #5

Неактивен krankenstein

  • Публикации: 7173
Колегата Франц има такава линейка, беше реставрирана и се караше, но е занемарена вече от доста години. Иначе доскоро течеше в нета обява за един бус 1203 товаро-пътническа версия, мисля с благоевградска регистрация в движение с актуални номера. Харесват ми и на мен тия бусчета, но за съжаление не мога да разширявам повече автопарка, по-скоро трябва да го съкращавам... :-\
Теория - това е, когато знаеш всичко, но нищо не работи.
Практика - това е, когато всичко работи, но не знаеш защо.

Юни 20, 2022, 18:09:44
Отговор #6

Неактивен hydrometalique

  • Публикации: 1912
Поздравления и от мен !
Част от детството ми е минало в такава 1203. Баща ми я взе ЧИСТО НОВА, работеше едно време в СМК-то или нещо такова и с нея караха работниците по строежа на магистрала Тракия . Беше прекрасна кола. Нямаше нищо общо с раздрънканите Жуковете и Ниси. По онова време всъщност автопаркът си беше в кома. Помня също, че баща ми направи невъзможни неща, за да се докопа до нова кола, понеже останалото беше наистина 3 дни работа и 4 дни лежане под колата.

Юни 21, 2022, 16:11:18
Отговор #7

Неактивен anastas

  • Публикации: 194
Една интересна хронология (преведена от Гугъл ) . Още от създаването си е била морално остаряла със двигател от 1938г.  изключително сложна конструкция ..заден мост независим на торсйонн преден мост с два носача кормилното управление е извън земна работа хебели, щанги, кутии още щанги ...спирачките със две серва още по голяма мъка , черешката е механизма на скоростния лост трябва да се види и пипне лоста за да разбере човек че това е лудост
1955 г   Поръчка на Министерството на автомобилната индустрия за разработка на автомобил с каросерия на трамбус на базата на Škoda 1200.
1957 г   Пет модерни прототипа са готови.
1958 г   Отхвърляне на проекта.
1959 г   Въз основа на указанията от 11-ия конгрес на комунистическата партия през годината на предходното подновяване на проекта.
1961 г   Автомобилът има почти окончателен вид, започват тестове на прототип.
1963 г   Одобрение на първите прототипи и препоръки за серийно производство.
1968 г   През лятото започва серийното производство на двуместния тенекиен ван. Постепенно прехвърляне на производството на двигатели в Kovosmalt Trnava (по-късно Трнавски автомобилен завод). Вътрешно обозначение Тип 997.
1969 г   Започна производство и на други видове - линейки, бордови, петместни COM ван.
1970 г   Започна серийно производство на погребалната версия, по заявка с намаление.
1971 г   Първи модификации - подобрени седалки, ръчна спирачка сменена от лост на теглич на по-лесен обсег на водача.
1973 г   Появата на вдлъбнатата външна дръжка Bomoro. Първите части се сглобяват в автомобилния завод в Трнава.
1974 г   Техническа модернизация - вътрешен модел 776. Спирачен усилвател, алтернатор вместо динамо, диафрагмена горивна помпа (по-късно много ядосана), нова изпускателна тръба, карбуратор Jikov BS сменен с двукамерен тип EDSR, фарове с контрол на наклона, ел. миене на предното стъкло, топлоизолация на арките на колелата, пепелник в таблото, други вътрешни светлини, опростен преден мост с по-малко точки за смазване.
1978 г   Тъмна по-широка броня с пластмасови краища.
1980 г   Двуконтурни спирачки, ново арматурно табло.
1981 г   Производството приключва във Врхлаби, все още само Трнава.
1982 г   Премахване на върха над предното стъкло поради високо аеродинамично съпротивление в услугата OPS Kroměříž.
1983 г   По-издръжливо кормилно управление, по-здрав алтернатор, гумено уплътнение о-пръстен на коляновия вал вместо на лабиринта.
1985 г   Модернизиран тип TAZ Š-1203 M. Правоъгълни фарове, върхът изчезва над предното стъкло, нов двигател 1,5 l / 42 kW с тривалова петстепенна трансмисия (с модел на задна предавка), съединител с ламеларна притискателна плоча . Продължава да се произвежда оригиналният двигател 1.2.
1986 г   Дискови спирачки с четирибутални апарати, вградени в каросерията поставки за крачета, по-мощно отопление с обменници от Шкода 120, вход на задно отопление при микробуса изнесен от интериора (решетката от лявата страна).
1987 г   Две скорости на вентилатора за отопление, смяна на въртящи се ключове с ротационни.
1989 г   Край на производството на двигателя 1.2 с четиристепенна скоростна кутия, дискови спирачки като стандарт, нова спирачна помпа, разположена вътре в колата директно при педалите, разширителен резервоар за спирачна течност, нов усилвател на спирачките от Škoda Favorit.
1990 г   Нов щит за инструменти с тахометър (Škoda 125, Rapid 136).
1992 г   Повдигнати облегалки на предните седалки с интегрирани облегалки за глава.
1993 г   По-добри бутални пръстени, ротационна електрическа помпа, каталитичен конвертор, отново кръгли светлини, контрол на наклона от шофьорската седалка, име TAZ 1500 кат. Значително намаляване на шума благодарение на подовите изолационни материали. По желание ламинираният покрив увеличава обема на вътрешното пространство до 6,35 m3.
1994 г   Повдигнати облегалки на седалките и задна част.
1995 г   Преработено сортиране - много по-точно и със стандартна схема. Представени са плъзгащи се странични врати. Преработен лък.
1997 г   1.9 D дизел монтаж от VW.
1998 г   Големи пластмасови брони, нов капак с вход за въздух за ново парно, електрически вентилатор за охлаждане и бензинов двигател.
1999 г   Прекратяване на производството в TAZ Trnava. Прехвърляне на незавършена работа към фирмата Roman Jirouš Ocelot в Жаклер. Производство на нови автомобили под формата на пълен ремонт - останаха оригиналните покриви и документи.
2017 г   Последното ново изработено парче.

Юни 21, 2022, 17:06:41
Отговор #8

Неактивен rsk

  • Публикации: 2450
Честито, Насе, интересна покупка, с която май пак възстанови броя на Шкодите :). Аха да продадеш една, та взема следваща... :)
Какъв ти е планът за нея? За годината сигурно ли е положението, на табелката на колата какво пише? Спрямо описанието от Гугъл козирката над фаровете изчезва през '82-ра, а правоъгълните фарове се появяват през '85-та...

Юни 21, 2022, 18:16:46
Отговор #9

Неактивен anastas

  • Публикации: 194
По белези трябва да е и 1.5 но не е  :( на табелката пише 1980г. а е регистриран 1986 г. Което е малко странно... може и да е 83г. заради козирката и таблото а може и да е сменяно купето по някое време не се знае засега