Автор Тема: Втори Есенен Авто Ретро Салон-София - 17.09.2022  (Прочетена 4331 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Септември 18, 2022, 16:22:49
Отговор #10

Неактивен USfan

  • Публикации: 10811
Хм, ами Интеграле от каквато и да е версия не видях, макар че не много задълбочено обиколих колите, и то не в самото начало по време на парада, че аз и майстора Сашо Кобрата /който бе с неговия бял 1976 Мустанг Кобра 2/ закъсняхме на идване с колите ни, и дойдохме чак към 10.30 часа.
Може да е дошло някое Грале, но да си е тръгнало, като яко се усили дъжда.

Говорейки за Ланчии, моя добър познат и стар член на БАК Ретро- Миро от Овча Купел, който в дадени периоди и активно търгуваше с интересни коли, ми показа снимки на довършването на козметично-механичната реставрация на една 1984 Ланча Бета НРЕ 2.0 И.Е. /Инжеционе Елетроника/, която е купил наскоро в много добро състояние.
Колата е с оригинална бежава неметалик боя, и опционалните през 70-те години, а може би серийни при лифта след 1981 година, лети джанти.
Миро и прави сега разни работи по мотора и инжекциона, иначе на салон и на боя е като нова. Казва, че ще е готова със сигурност за Спасовден догодина, а може и по-рано.

За който не знае- НРЕ е да го кажем, лайфстайл :)) комбито на Бета серията Ланчии.

https://en.wikipedia.org/wiki/Lancia_Beta

Ами някои други интересни коли, най-вече по-редки нютаймери и нови модели, не успях да ги снимам на парада /като от дошлите такива заслужават споменаване един сребрист Бенц СЛР Макларън, и новото Масерати МС20/, че ми падна батерията на телефона.

Не успях да снимам и една страхотна 8 серия Купе БМВ, във фабричен цвят отвън аубержин металик, и вътре аубержин кожа, вкл. и таблото бе в аубержин пластик отлято.
Бе видимо оригинално произведена в тази цветова гама, със сигурност и поръчана така през поделението БМВ Индивидуал.
Тази осмица беше с кръглите ауспуси, предна броня-маска, и джанти на 850 ЦСИ версия, както и с 6 ръчни скорости кутията.
Тая осмица обаче нямаше надписи отзад, така че би могла да е късна 850 ЦИ версия, или дори базово 840 И, но с оптически такъв пакет наслаган.
6-те и ръчни скорости са издайни за ЦСИ /понеже са единствените възможни за ЦСИ версията/, но тази бройка може и да е била обикновена 840-850, пък да е била поръчана със стандартните 6 ръчни скорости.
Префърцунената и цветова гама обаче ме кара да мисля, че може и да е оригинално ЦСИ.

Що са касае за дитирамбите за там уж мегаредките по няколкостотин бройки коли, това общо взето, са не чак толкова значими акценти в медийното представяне на салона от чичо Искрен.

Тия уж или пък реално правени в по няколкостотин бройки анонсирани возила, касаят върхови или специални версии на отн. едросерийни хилядни и многохилядно тиражирани топмодели на дадени фирми, което поне в моите очи на ги прави особено абсолютно редки.
Е, поне не редки от тертипа на 30-те бройки на Омологато версията на модела Ферари 250 ГТ, напр, или пък още по-мегауникати, от тертипа на 2-те бройки Уленхаут Купета на Бенц рейсъра 300 СЛР. ))

Та, такива от по няколкостотин бройките бяха напр. от дошлите янгтаймери коли- едно Порше 996 Турбо еС, едно 996 турбо кабрио, и един Лимитед на Бенц Е500 в124.
От по-новите коли заслужава внимание сребристата бройка от Блек Серията на едно АМГ ГТ купе /вижда се заедно с 3 нови Поршета в една фронтална снимка/, както и разбира се, паркираното до Масератито синйо 12 цил. Ферари от модел 812 Суперфаст, или каквото там беше.

От тия по-редките версии най ми бе интересно сребристото с серийните ръчни скорости 996 турбо кабрио, предвид че турбо-кабриолети на 996 са правени май само 2 непълни моделни години, и то наистина в отн. малко бройки, особено на фона на яко произвеждания му наследник- 997 турбо кабрио.

Говорейки за Поршета, най-скъпото дошло такова Порше тук от старите модели, и не отстъпващо много на сегашна цена в хубаво състояние на една актуална 997-991 ГТ3 напр, бе едно 60-ско пре-Гмодел 911 тарга.
Редките при него неща бяха две- че е къса база, тоест правено преди 1968 год, и че е с мекия заден джам, тоест ранна тарга.
Ранните тарги 911 са правени последно за моделна година 1969, преди Порше в 1970 моделна година да почнат да слагат серийно твърд заден джам на тарга версиите.
На това бяло с червен винил салон Порше 911, най-късно правено заради късата му колесна база, още през 1968 година, съм му направил снимки, вижда му се вдигнатия мек ПВЦ заден джам, вкл. и с ципа за свалянето му.

https://www.autobild.de/klassik/artikel/porsche-911-s-targa-1553388.html

https://www.classicdriver.com/en/car/porsche/911/1968/850072
« Последна редакция: Септември 18, 2022, 17:00:58 от USfan »

Септември 18, 2022, 20:59:02
Отговор #11

Неактивен fifo

  • Публикации: 1140
За протокола, бетата най-вероятно е шуменската, която има и тук тема и дълго се продаваше тук и по света. Тая кола нямаше нужда от реставрация, но все някои механични повреди е нормално да се отстранят. Това е по-скоро техническо обслужване ;)
we all have wings, but some of us don't know why

Септември 18, 2022, 21:19:27
Отговор #12

Неактивен USfan

  • Публикации: 10811
Аха, ясно, значи моя приятел Миро я е докопал в 2021 год, предполагам.
Интересно за колко ли пари я е взел.
Предвид, че той е търговец, абс. сигурно е направил добра сделка за силно умерена цена.

Е това трябва да е темата.

https://www.classiccar-bg.com/index.php/topic,9498.10.html

Септември 19, 2022, 00:34:15
Отговор #13

Неактивен bomber

  • Публикации: 4490
  • Vauxhall Chevette Estate 1983; Ford Scorpio Mk 1
     Според мене това събитие не трябва да е конкурент на Спасов ден, а да са двете в едно, защото празника на шофьорите е за всички.
    Иначе САРК и БАКР  могат да си правят поотделно колкото искат събития.Както пише на Народното събрание:"Съединението прави силата".
   И открих още по темата:
   https://www.facebook.com/media/set/?vanity=1397695340&set=a.10221145522693167
Everyone can buy a new car...
Real man keeps old ones running!

Септември 19, 2022, 11:10:22
Отговор #14

Неактивен krankenstein

  • Публикации: 7182
Аз само от колоездачите чакам мнение, че ги мисля вече втори ден ;)

Страхотен парад, очевидно богато посетен, макар да не видях на снимки така рекламираното предварително интеграле, а ако се задълбоча, вероятно още много автомобили, произведени в единични или, айде поне в по няколко стотин бройки ;).

Истински конкурент на Спасовден. Хубаво е, че има вече две събития от тоя мащаб в столицата.
Мисля изрично бях споменал, че ще съм с колело само ако времето позволява... когато тръгвах за парада валеше из ведро та изкарах от гаража колата вместо колелото :) Все пак имаше 5-6 колела, предполагам половината докарани с коли, а не на ход... и учредителното събрание се проведе след парада, както беше планирано - присъстваха даже представители от други градове - Севлиево, Габрово, Плевен...
Иначе и аз не видях там голяма част от предварително заявените коли, явно доста от тях са се уплашили от прогнозата... все пак имаше доста какво да се види и пипне, вклчително бойна техника, която за пръв път виждам на живо - примерно джип Уилис с картечница Браунинг и сгъваемо десантно колело отзад и с валиден стикер за преминат ГТП!  :o Също така Кюбелваген с нови евро номера СО, това трябва да е май единственият у нас такъв с валидна регистрация.
Снимките не съм ги свалил все още от апарата, но предполагам има доста в нета...
Теория - това е, когато знаеш всичко, но нищо не работи.
Практика - това е, когато всичко работи, но не знаеш защо.

Септември 19, 2022, 12:36:52
Отговор #15

Неактивен USfan

  • Публикации: 10811
...Също така Кюбелваген с нови евро номера СО, това трябва да е май единственият у нас такъв с валидна регистрация.
Снимките не съм ги свалил все още от апарата, но предполагам има доста в нета...

Сваляй снимките и ги поствай, да ги видим и твоите.
Ами Кюбела не е със СО, а със СА регистрация, тоест не е от област София, а градско чедо.
А щом е СА, не е нов внос, и на са му чак толкова нови номерата, по -скоро може да кажем, че са още актуални.
Това, понеже СА се издават от края на 2005 до октомври 2015 год, значи тогава е регистриран у нас...
Е горе съм му направил 2 снимки, заедно с ГАЗ-ката до него.
Ето и още 2 снимки на Бенца 600 Ландолет на Бай Тошо, свалени сега от Фейса.
Едната е сега от събота от докарването му на парада с камионче, а другата е от мин. година пролетта, от вечерния парад в резиденция Бояна.
В добавка и снимка от Поршето 928 на Бурян, по време на пътуването дотам.






Септември 19, 2022, 15:41:21
Отговор #16

Неактивен krankenstein

  • Публикации: 7182
Сваляй снимките и ги поствай, да ги видим и твоите.
Ами Кюбела не е със СО, а със СА регистрация, тоест не е от област София, а градско чедо.
А щом е СА, не е нов внос, и на са му чак толкова нови номерата, по -скоро може да кажем, че са още актуални.
Дам, явно моя грешка при набирането на поста... иначе аз не съм снимал много, само каквото ми се стори интересно и ново в смисъл непоказвано скоро или изобщо. Ето линк, пратен ми от Маргарит, в албума има над 500 снимки от парада, за които ползват ФейсБог :) https://www.facebook.com/media/set/?vanity=1397695340&set=a.10221145522693167
Теория - това е, когато знаеш всичко, но нищо не работи.
Практика - това е, когато всичко работи, но не знаеш защо.

Септември 19, 2022, 17:30:13
Отговор #17

Неактивен qwerty95

  • Публикации: 188
Не, че е по темата, но имам спомен, че СА започнаха да се появяват през 2007г. Със сигурност СВ започнаха 2014, защото аз имам кола СВххххАА, на която й се сложиха тези табели през есента на 2014г.

Септември 19, 2022, 21:34:41
Отговор #18

Неактивен USfan

  • Публикации: 10811
Не, че е по темата, но имам спомен, че СА започнаха да се появяват през 2007г. Със сигурност СВ започнаха 2014, защото аз имам кола СВххххАА, на която й се сложиха тези табели през есента на 2014г.

Ами, да, може СВ да почват и в 2014.
Аз една моя кола, Ягуара ми еС-тайп, го пререгистрирах в есента на 2015 год, и ми дадоха вече СВ табели.

За префикс СА обаче би трябвало най-късно в края на 2005 год. да почват да дават СА номера.
Понтиака ми Трансам го пререгистрирах през януари 2006 год /преди беше на бели номера без синя лента/ и тогава вече ми дадоха СА номера.
Ето му снимки от пролетта на 2006 година.
Както се вижда, на първата серия на СА- АА, съм 905-я подред издаден номер.








Септември 20, 2022, 11:49:22
Отговор #19

Неактивен USfan

  • Публикации: 10811
Между другото, като организационен плюс САРК направиха сега нещо, което не го практикуват по другите ретропаради според мен.
Поне не със сигурност на Спасовден, от БАК не са се сетили да организират човек специално за това.

А именно, едно момче минаваше и снимаше поединично и прецизно предниците на всяка участваща кола, а понякога и задниците и отстрани.
На Фейс-профила на САРК по този начин ги има всички дошли коли на парада, а снимки на по-интересните поне на мен от тях, вкл. и на мойто Ауди Купе /с увековечени мен и колегата Тони с Ладите/, и на 928-цата на Бурян, ги качвам тук.

Зад един Кадет яйце пък се вижда отзад и последния златист ТрансАм на колегата Пешо.
Предвид обаче че специално на него не видях странична хубава снимка, качвам му за визуално инфо и една предишна снимка от стария му златист Трансам от лифта на 2 Ген, който на вид и боя цвят е същия.