Ами, аз ще се присъединя към критичката, и на мен не ми харесва особено филма.
По причини най-вече за това, че показаните няколко коли и собствениците им категорично не са представителна извадка на собствениците на соц. коли, точно от годините на 1989 год, че и дори от по няколко години преди и след това.
И от тази гледна точка, филма не ми изглежда да е социологически, икономически, и исторически прецизен, и следователно достоверен.
Разбира се, от един художествен филм, дори и базиран на реални интервюта с реални хора, не може да се очаква да е историческо изследване, по-скоро е нещо като есе.
За клисаря с Москвича, да, тя е права, трябваше повече да му се даде думата, а не на оня неуспял кандидат-политик с хромирания ЗАЗ, да говори излишни глупости. С този филмов герой /уж успял емигрант бизнесмен в чужбина/ се запознах преди години, в 2017, точно като беше окепазено-кичозно реставрирал ЗАЗ-а, и бих казал, че грам не заслужава да му се даде екранно време.
И като стана въпрос за ЗАЗ-ки, екранното време с руската инфлуенсърка също е напълно излишно, можеше да се заснемат други реални герои, каращи отдавна соцколи.
А ако се хванем пак с клисаря, макар той да си беше автентичен човек и екранен образ, и към днешна дата да кара Мускала от десетилетия, бих вметнал, че по соц. време клисарите като най-нисши църковни служители, честно казано нямаха по 3-4 или 5 хиляди лева или повече за кола, че да си купуват масово нови Москвичи, или пък дори Москвичи на старо.
Пребивавал съм през лета и други почивни периоди в Родопите, най-вече в Девин и Солища, известно време на прекъсвания преди 20 и нещо години /понеже на бившата ми съпруга единия родител е оттам/, та добре познавах местните хора през края на 90-те години, кои от тях какви соц. коли караха, които са си купили нови още по време на соца.
Клисарите и звънарите на камбани, поне в първите години на демокрацията, а и преди това по време на соца, не бяха в категорията въобще да имат кола, ако това само са работили като професия.
По-нагоре вече в йерархията на православната църква, поповете бяха доста по-богати, и много добре ги помня, че те обикновено купуваха нови Лади и Жигулита, ако имаха въобще коли /все едно дали с връзки през 3-ти лица от Кореком, или другояче, за да не чакат ред/.
Що са касае за Шкодата 110 Р, направена на 130 РС версия, която е на нашия колега тук, тя е най-ярката и интересна кола във филма, безспорно.
Но, кой по соц. време масово имаше дори 110 Р, хеле пък частна 130...
Да, още през 80-те години единични бройки от бегачките 130 може да са попаднали и останали в частни лица състезатели, като напр. тази на рали и Формула Естер пилота Стоян Апостолов, ама тия хора пак не бих казал, че са типична извадка от многобройния лагер на собствениците на Шкода.
Затова, ако следваме заглавието на филма и произтичащата от това основна идея, хм, определено всичките герои собственици и коли в филма, в този им сегашен вид по времето на влизането ни в капитализма, не са били точно такива.
Следователно, името на филма е подвеждащо, и неточно.
Разбира се, техническата, автомобилна и социално-антропологическа култура на режисйор, сценарист, и прочее автори, нормално и очакваемо е да се постави под огромно съмнение, най-малкото дори и заради конкретния подбор на тия показани коли и герои.
Въобще, забавно филмче, но като достоверност за онази отминала епоха, въобще не бих го възприел сериозно.
Критиката ми тук стана леко дълга, но бих отбелязал, че неточностите във филма в този му вид ми напомнят на неточностите във филма за Георги Марков, които излезе преди 3-4 години, и в който имах честта по разни причини да съм поканен неформално като консултант по отн. на подбора на БМВ-то на Георги.
В онзи филм колата успешно се засне почти същата на оригиналния модел /тази на писателя е била обаче сребриста Нойе Класе 1800, а аз успях да им намеря бяла 2000 Лукс/, но пък имаше според мен други важни непълности или неакцентирания по отн. на бита на писателя, които според мен задължително трябваше да се покажат, когато става въпрос за толкова важна и ярка наша историческа личност.
Тия разминавания или липси на факти спрямо реалните тогава ситуации около Г. Марков специално ги забелязах, понеже по-случайност добре се познавам с двама още живи съседи и негови приятели /от района и на фамилната му обикновена къща, и на по-късната му луксозна, предоставена от ЦК къща, и двете намиращи се в Княжево/, познавали добре и общували почти всекидневно с него и семейството му.
Но все пак, и за тоя филм с колите, и за този за Марков, може да са очакват такива отклонения, понеже не са стриктно документални филми.
Заглавието на конкретния филм обаче бих го определил като Тубърски click & bait. Тоест, не отговаря на контента вътре.