Автор Тема: Formula Skoda MTX 1-01 1970  (Прочетена 7687 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Октомври 12, 2022, 17:12:25
Прочетена 7687 пъти

Неактивен to6ko_opc

  • Публикации: 246
Пускам темата за новата ми проект,но нека модераторите преценят дали да бъде публикувана,защото все пак не е автомобил.След РС-ката това ми е другата мечта за сбъдване,защото от малък съм фен на формулите,а надали има и дете,което да не го влекат формулите.И понеже шило в торба не седи,реших да се захвана с тази не лесна задача.От известно време събирам иформация снимки,чертежи на чешките формули Металекс,двоумях се между Металекс формула Естер с ладовия двигател и формула Шкода,и накрая везните наклониха за Шкода,все пак съм върл фен на марката  :D. Малко история за Формула Шкода.Тя е разработена съвместно с Металекс,за техен си шампионат,целта е била да е ниско бюджетна,за да могат да си я позволят млади подрастващи състезатели и възможно вкарани в нея най много части от серийната Щкода 110р,като мотор и кутия,мокрите полуоски с барабаните,предни долни носачи със шенкели,главини,дискове, спирачни апарати,педали и още куп дреболий.Ето и моя планза направата и,в момента преговаряме с един чех за оригиналните спойлери ,плюс други части,рамата ще си я изработя аз,а както стана ясно по-горе,окачването мотора,кутията,спирачките и другите неща са си от серийна Шкода,който имам и така или иначе събираха прах в мазето.Спирам до тук,ако модераторите преценят,ще продължа да пиша и да кача снимков материал до къде съм стигнал.Ето няколко снимки на такава формула 


Октомври 12, 2022, 18:54:01
Отговор #1

Неактивен rosen sn

  • Публикации: 470
В случая, ако някой модератор се намеси негативно, то не виждам причина същия да е изобщо модератор
 да преброим ( на пръстите на едната ръка , може и на стар дърводелец  ;) ),колко подобни проекти има и колко от тях са така подробно и грамотно отразени

Октомври 12, 2022, 18:57:18
Отговор #2

Неактивен rsk

  • Публикации: 2450
Тоше, това ще е повече от интересно! Затова не се колебай, а продължавай с проекта и темата, моля! Пожелавам успех!
И разбира се - въпрос: имаш ли чертеж с размерите на рамата или ще изчакаш спойлерите, за да се подведеш по тях?

Октомври 12, 2022, 19:36:39
Отговор #3

Неактивен РумбатаБс

  • Публикации: 3679
Тоше, това ще е повече от интересно! Затова не се колебай, а продължавай с проекта и темата, моля! Пожелавам успех!
И разбира се - въпрос: имаш ли чертеж с размерите на рамата или ще изчакаш спойлерите, за да се подведеш по тях?
Рамата се изработва по ходовата част и носещата конструкция .... спойлерите са козметика :)
Мисля,че колегата ще се справи.
Успех!
retrobs.com

Октомври 12, 2022, 21:08:21
Отговор #4

Неактивен to6ko_opc

  • Публикации: 246
Много благодаря и на тримата за хубавите думи и щом е така продължавам.Роска,чертеж имам но не е много подробен,но смятам,че ще ми е достатъчен,иначе Румбата е прав за изработката на рамата,а тук хубавото,е че ходовата част е оригиналната и ще имам база да се поведа,но все пак няма да бързам и ще изчакам да дойдат и спойлерите.И още малко факти за формулата:произвеждана е от 1970 до 1984
Междуосие 2280 mm Предна следа 1355 mm, Задна следа 1280 mm, Дължина 3995 mm, Височина 880мм  тегло 400-412кг.Рамата е изработена от стоманени тръби ф32х1.5мм.
А докато чакам спойлерите и други дреболий се заех с наличните части.Пръво направих скоростната кутия.Ползва се стандартната 4 степенна скороста кутия,но понеже мотора и кутията се завъртат на 180 градуса и за да нямаме 4 задни и 1 предна,диференциала трябва да се обърне,това не е никакъв проблем,защото дифа е реверсен.Другото по кутията е защитата на превключващия механизъм,понеже той остава да стърчи най отзад и може да бъде закачен от друга формула.



Октомври 13, 2022, 10:36:02
Отговор #5

Неактивен __smirnoff__

  • Публикации: 159
Изключително интересно начинание, ще следя с огромен интерес!
Веднага ми направи впечатление обърнатата кутия, но ти си изпреварил с отговор въпроса ми :)
Не съм се интересувал в подробности от формулата, но с така разположен в средата двигател и ниско тегло, вероятно ще е особено интересна и приятна за каране, стискам палци проекта да върви по вода!  :)

Октомври 13, 2022, 13:23:02
Отговор #6

Неактивен Speeder

  • Администратор
  • Публикации: 5105
Модераторите следят с интерес!
Много неща ще научим покрай теб ;)
145 Boxer, Alfetta GT, Alfasud Sprint Veloce 16v, Lada 1500 S, GT 1300 Junior

Как да качваме снимки във форума : http://www.classiccar-bg.com/index.php?topic=2631.0
"По един болт на седмица да бяхте завивали, сега щяхте да ги карате тия коли!"

Октомври 13, 2022, 17:57:58
Отговор #7

Неактивен Механджията

  • Публикации: 1599
  • P38 Autobiography | X300 Sovereign
супер начинание!

после ще трябва да си направиш една стара шкода бус на кемпер със засилена моторетка, че да влачи ремарке платформа с натоварени двете - 130ката и форумлата!  ще е уникална композиция без аналог  O0

Октомври 13, 2022, 22:11:46
Отговор #8

Неактивен to6ko_opc

  • Публикации: 246
после ще трябва да си направиш една стара шкода бус на кемпер със засилена моторетка, че да влачи ремарке платформа с натоварени двете - 130ката и форумлата!  ще е уникална композиция без аналог  O0
[/quote]
Страхотна идея,но вече ще ми дойде много нанагорница,ще ги теглим с нещо по съвремено.След кутията се захванах поне за мен с най0лесната и сладка част от проектаа именно ,да тунинговам и сглобя двигателя.Двигател на формулата е от 110р,1107 кубика
72мм диаметър и 68 ход,заради късия си ход е доста по оборотен,това може да се каже е заводски тунингован двигател,с повищена степен на сгъстяване,кобилици с по голям лифт,разпределителен вал с повече градуси,по голям всмукателен колектор,плитък алуминиев картер,оребрен за  охлаждане произвеждал е 53к.с.Обаче при формулата е позасилен още малко,с още по голяма степен на сгъстяване от 9.4 на 10.4,като се е карал само с високо октаново гориво,разширени отвори на главата и тръбен изпускателен колектор и така конете нарастват до 65 к.с.
Заех се с тунинга на главата,имам книгата в която чехите са описали как се подготв стандартна глава за състезателни цели.Понеже на главата се разширяват много каналите,предпочетох да взема чисто нова глава,не ми се рикуваше с над 30 годишни разядени глвви карани на вода или некачествени антифризи.Намерих си чисто нова глава,заено с клапани от Шкода 105,при нея горивната камера е най-малка и не се налага да се реже главата за да се постигне по.голяма степен на сгъстяване.

И тунинга започна,заводски смукателен порт

и финалната работа по него

изпускателен отвор преди

и след

разтворени легла преди и след и оформяне на горивната камера около всмукателния клапан ,защото след 5 хил оборота пълненето не е ефективно заради формата на оригиналната камера.



преработих и клапаните,с тази модификация се постига по добро пълнене съответно и изпразване при ниски и средни обороти
стандартен клапан

и преработени

Октомври 14, 2022, 14:39:43
Отговор #9

Неактивен krankenstein

  • Публикации: 7182
Браво Тошко, добре започваш и ако не бързаш сигурен съм, че ще се получи... самията аз не бях чел много за тези първи Металекс формули, макар че имам поне 2 книжки посветени на спортната история на марката, обаче на чешки език.
Не ми стана явно какво точно си им "баял" на клапаните и как ще подобри това пълненето. Иначе концепцията за 105 глава би се вързала добре с блок, колянов вал и биели от Шкода 100. Вярвам все още има шанс да се намери и неупотребяван такъв вал, аз преди време бях намерил, но вече го вложих в 110R мотор. Единствено изпъкнали бутала трудно се намират, пък и главата после ще трябва да се обработва. Не помня ставаше ли комбинацията на биели от S100 и РБС от 120L, за да се получи наистина късоходов мотор, но трябва се се провери ще паснат ли буталните болтове. Освен всичко това остава и по-остър разпределителен вал, който предполагам ще го поръчваш от Чехия.
« Последна редакция: Октомври 14, 2022, 15:29:22 от krankenstein »
Теория - това е, когато знаеш всичко, но нищо не работи.
Практика - това е, когато всичко работи, но не знаеш защо.