Автор Тема: Formula Skoda MTX 1-01 1970  (Прочетена 7695 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Октомври 15, 2022, 13:12:44
Отговор #10

Неактивен txl

  • Публикации: 95
И на мен ще ми е интересно да следя темата. Кой не си е мечтал за формула Шкода :)

Виждам, че си готов вече с портването и горивните камери, и клапаните, но по-големи клапани няма ли да има? Размерите, мисля че вървяха така: 105: 31,2/27 (всмукателен/изпускателен), 120: 32,2/27, 130: 34/29, Фаворит: 34/30, 130ЛР: 36/31. На 110Р ако не се лъжа бяха 32,2/27, но семейството 100/110 е със 7,5мм стебла.

Октомври 16, 2022, 08:17:19
Отговор #11

Неактивен to6ko_opc

  • Публикации: 246
И на мен ще ми е интересно да следя темата. Кой не си е мечтал за формула Шкода :)

Виждам, че си готов вече с портването и горивните камери, и клапаните, но по-големи клапани няма ли да има? Размерите, мисля че вървяха така: 105: 31,2/27 (всмукателен/изпускателен), 120: 32,2/27, 130: 34/29, Фаворит: 34/30, 130ЛР: 36/31. На 110Р ако не се лъжа бяха 32,2/27, но семейството 100/110 е със 7,5мм стебла.
За размерите на клапаните си напълно прав,понеже съм решил да правя мотора близо до оригиналния на формулата,няма да има по големи клапани.Новите клапани са ми от 120-ка 32,2мм всмукателен,а новата глава е от 105 където клапана е 31,2,само там ще преправя леглата,за по-големия клапан и главата става като на 110Р.Тук ще отговоря и на Митко,понеже преди 4 години,когато правех РС-ката имах оригиналния 110Р мотор,но го разпилях на части,някой от тях продадох,други ползвах в Фабия мотора,но и някой си запазих,тогава не ми беше идвало на ум да правя формула и да го пазя за нея  :D.Затова сега ще ползвам блок от 120 с колянов вал от 100-110 и се лолучава Ерковия мотор.
Качвам и един клип на една оригинална формула на планинско изкаване в Чехия,според мен  и това което виждам от клипа ,е че 65 коня на 400 кг  са и  напълно достатъчни,за да ти вдигне адреналина.Затова и не смятам да изнасилвам моторчето на макс,оставям го с оригиналния Р-ков разпределителен вал,който е 247 градуса,за разлика стандарните валове на 100 105 120 са 230-231 градуса и кобилиците за по големия лифт.Накрая  ще мина и диностенд да видим колко коня,ще бъде реално-
&t=28s&fbclid=IwAR2taoCb2ErYt0S4kkpd7meyJZDzXxt49TcDQmYHs8U-jOrJ3eKrpn_69So

Ноември 09, 2022, 21:50:09
Отговор #12

Неактивен to6ko_opc

  • Публикации: 246
Здравейте,не съм писал от няколко седмици,но пък за сметка на това работата по формулата върви с пълна пара.Напреднах доста с рамката,тези дни ще кача подробни снимки до къде съм стигнал.Същевременно работя и по двигателя и,портнах и напаснах по главата всмукателния колектор,биелите,маховика и шайбата на колянови вал бяха подложени на диета.




И една от първите снимки на работата по рамата,нивилирване на долната и част

Декември 11, 2022, 18:05:56
Отговор #13

Неактивен to6ko_opc

  • Публикации: 246
Скоро не съм качвал нищо в темата,но пък има голям напредък с изработката на рамата.Насъбра се доста снимов материал от работата,но ще гледам да обобщя по накратко до къде съм стигнал в момента.Първо се захвах да направя предния мост,там долните носача са оригиналните от Шкода 100-110.Единствено се променят селеновите втулки,защото оригинално през отворите за селеновите втулки минава една ос,и на нея има 2 планки,чрез тях се хваща носача към мостамалко е сложно за обеснение,но запознатитесъс шкода ще им стане ясно за какво става на въпрос,а при формулата има планки в който влиза носача.Оригинално селеновата  втулка външно е гумена с периферия и разделена на 2 части,при Формулата е метално гумена набита в  носача,понеже незнам какво са ползвали,чехите,се почна едно ровене по каталозите за резервни части,от работата ми имах спомени,че на старите Рена са подобен размер и така се и оказа,предни селенови втулки от Рено 5 и Експерт,набиха се в носачите се едно са били правени за там.

Хванах и реактивната щанга и до тук беше лесно,почнах да напасвам долната правоъгълна рамка с горната,горната е с 40мм по широка и се скосява към предницата.За целта жената ми подари лазерен нивелир,защото съм и обещал да и дам  да  я покара  :)).Доста мерене,вечерно време след работа на спокойствие без да се бърза и накая се получи,след това понаправих,някой от подпорните тръбички.хванах секторната кутия и паразитния хебелНаправих ипланките за амортисьорите и се захванах с горните предни носачи,там носача не е оригинален а е правен към рамата вместо селенова втулка е с унибал,регулеруем,от там се регулирва страничния наклон




и дойде време да хвана мотора към рамата,там като имах център на всички тръби,лазерния нивел помогна изключително много.Бях направил с маркер център на всички тръби, и като пусна нивела и да го поведа по центрите и мотора си заспа,последва израбтка на тампоните на мотора 



странното  е,че мотора е на тампони,а кутията от долната и и горната  страна е хваната на твърдо към рамата.

Горната тръба която държи и кутията е на болтове,това е било с цел за бързо вадене на мотора,при проблем в него да се издърпа със  кутията.След това заварих долния захват на задния амортисьор


Спирам до тук,има още за писане и качване,но трябва да изляза спешно.
« Последна редакция: Декември 11, 2022, 18:24:40 от to6ko_opc »

Декември 12, 2022, 08:28:31
Отговор #14

Неактивен m_g

  • Публикации: 1123
  • ГАЗ М21, ГАЗ 3102, Варшава 223, ВАЗ 2101, Ниса 522
С нетърпение очаквам продължението!
При толкова ниска маса ще бъде много зла!

Декември 12, 2022, 19:50:36
Отговор #15

Неактивен to6ko_opc

  • Публикации: 246
С нетърпение очаквам продължението!
При толкова ниска маса ще бъде много зла!

И аз се надявам да се получи една зла малка формулка  >:D.И така продължавам разказа,чехите са ползвали оригиналните амортисьори,но преработени пружината да лежи в тях,като е имало и опция да се регулира натяга на пружината.понеже няма никаква информация какви пружини са ползвали,а най вероятно са били изработени специално за тях,и бях решил да поръчам да ми направят в село Крън,докато не ме осени друга идея,другото ми хоби са пистовите мотори и имах няколко разглобени,реших да ползвам  пружината със се регулировачните гайки и талерки от задния амортисьор,и така стругаря ми изработи една втулка с резба която се набива в амортисьора и се получи 1 към 1 с оригинала

по този начит мога да регулирам пътния просвет с около 50 мм,по книгите дават,че просвета на  формулата се е регулирал в диапозана  65-100мм.След тях се заех със задните носачи,те представлявят А -рамена със селенови втулки към задните полувалове и с кормилен накрайник към рамата,като чрез накрайниците  се регулира сходиммоста.





а този уикенд боядисах някой от  готовите детайли

също така направих и защитната арка над главата на пилота,планки за спортните колани и за подглавницата.Това е до момента,останаха ми още 5-6 подпорни тръби ,да изработя захвата за кормилния прът и педал бокса,има си още доста работа,но най трудното мина..





Декември 12, 2022, 20:06:31
Отговор #16

Неактивен РумбатаБс

  • Публикации: 3679
Адмирации!
Имам само един въпрос:Защо не използвахте кухи профили а тръби .... технологическите  проби за огъване при удар на (примерно кух профил 60х40х2.2 са по-високи от тръба ф/60х2.2?
retrobs.com

Декември 13, 2022, 20:54:53
Отговор #17

Неактивен to6ko_opc

  • Публикации: 246
Адмирации!
Имам само един въпрос:Защо не използвахте кухи профили а тръби .... технологическите  проби за огъване при удар на (примерно кух профил 60х40х2.2 са по-високи от тръба ф/60х2.2?
Благодаря,тръби използвах,защото така си е оригинално рамата,в регламента на Формула Естер е разрешен само един диаметър  тръби 32Х1.5 с каквито съм и аз,като на места съм ползвал и 32х2

Декември 14, 2022, 12:15:26
Отговор #18

Неактивен Механджията

  • Публикации: 1599
  • P38 Autobiography | X300 Sovereign
чак сега загледах клипа най-горе... тая кутия не е ли брутално дълга? усеща се, че моторът иска да се цепи и е много жив, а кутия буквално го спира... няма ли вариант за заместител с къси предавки, ще се изстрелва буквално тогава

Декември 18, 2022, 18:53:17
Отговор #19

Неактивен to6ko_opc

  • Публикации: 246
чак сега загледах клипа най-горе... тая кутия не е ли брутално дълга? усеща се, че моторът иска да се цепи и е много жив, а кутия буквално го спира... няма ли вариант за заместител с къси предавки, ще се изстрелва буквално тогава

Кутията е стандартна с възможно най късия диф 4.44,даже и предавките са малко с по къси от спортните им кутий с каквата съм на РС-ката.
Иначе и този уикенд поработих върху рамата,завърших всички напречни тръби,заварих от долна страна шинни,на тях ще се занитва алуминиева ламарина,цялото дъно е облечено с такава ламарина за да няма завихряне.Реално по рамата ми остава да хвана кормилния механизъм,педалите,стойката на акумолатора и 2 стойки за скоростния лост.Днес разкройх и нарязах алуминиевия резервоар,утре ще му изработя гърловината и ще го пращам на един приятел да го извари.