Автор Тема: Land Rover Range Rover P38 4.6 HSE Autobiography  (Прочетена 7195 пъти)

0 Потребители и 2 Гости преглежда(т) тази тема.

Октомври 14, 2022, 22:28:11
Прочетена 7195 пъти

Неактивен Механджията

  • Публикации: 1599
  • P38 Autobiography | X300 Sovereign
Май само аз пак ще съм активен в бритиш раздела :)


Ягуара така и не го прежалих, и предвид това, че ми е нужен голям автомобил за лош път, продадох субаруто аутбек Н6, което ми свърши чудесна работа, и днес се сдобих с тази машина.

Накратко, рядък Рейндж Autobiography (нещо като designo при Мерцедес) от 1999г, - с 4,6-литров мотор, 8 цилиндъра, 218кс. Бивш италианец, съответно няма гнило (той има доста алуминий по него така или иначе, но си позагниват оттук-оттам. Разполага с всички екстри за модела, включително хармън-кардън озвучаване, навигация, мемори седалки и прочее. В рядка цветова комбинация - тъмно син металик и бежова кожа със син пайпинг.... с оригинални опционални степенки е, с кош за покупки в багажника... газифициран е, разбира се.

Истински офроуд автомобил - два цели моста, бавни, блокаж.... работещо поне засега отлично въздушно окачване.

има си кусури доста, но планът ми е леко да го доработя, да възстановя каквото трябва, да отстраня забележки и дреболии, и разбира се да го карам

генерацията е правена и звучи брутално... имал съм 6цил мотори - два редови (единият дизел), два ве-образни, един боксер.... но осмак личен имам за пръв път.    изкефен съм много и мога само да завиждам на хората, които преди 25 години са се радвали на този автомобил.... тогава е бил върхът на сувовете откъм перформанс и лукс.

ето малко снимки след първата бърза баня... ъпдейти скоро вероятно няма да има, чака го сервизиране, но аз да си направя темата :)  след 2 години си става янгтаймер, а моделът вече е на почти 30г.


Октомври 15, 2022, 11:18:38
Отговор #1

Неактивен USfan

  • Публикации: 10842
Много е хубав Рейнджа, честито!
И е в Адмиралти Блу цвят, най-подходящ точно за върховите Рейндж версии, заедно с бордо и британско зелените металици.

Преди 25 години Слави имаше такъв, като правеше предаването Хъшове.
Само че неговия беше в така нар. от мен БГ-спек.
А именно, най-малкия мотор за модела, 6 цил. БМВ дизел, и черен с черна кожа.
Това го правеше в моите очи, такова съчетание на най-базовия мотор с един скучен за модела цвят, силно безинтересен.
Да, върнаха ми се някои визуални автоспомени оттогава.
Неговия Рейндж може и да го взел с далавера Слави от ДаруКар тогава, понеже по същото време той имаше и една пост-1995 БМВ седмица, естествено поръчана пак в най-селендурски спек. А именно- 2.5 ТДС мотор, и черно с черна кожа.

Разбира се, твоя като е с осмак и с готини цветове вън и вътре, е просто идеален.  :)
« Последна редакция: Октомври 15, 2022, 12:16:38 от USfan »

Октомври 15, 2022, 11:57:54
Отговор #2

Неактивен BatkoVaniy

  • /!\ Млад шофьор
  • Публикации: 6
Като човек имал същия джип но с 2.5 ТДС мотора мога да дам няколко съвета...
Смени си каретата на предния диференциал задължително! Има нови на добра цена.
Провер за луфт в предните лагер главини,дори и малък да има сменяй ,защото умират и каретата после.
Въздушното го разкарай бързо,при мен изкара точно 100 км по полето.
Машината е уникално здрава,имам около 15 000 км с гуми 37-ци по горите и полетата,точно 2 карета и два лагера.. и 4000 литра нафта  C:-):)

Октомври 15, 2022, 16:06:40
Отговор #3

Неактивен kaci

  • Публикации: 958
Красиво остаря точно тази моделна генерация и според мен, немците доста помогнаха на марката да не потъне(съвсем) в онези години.
Все още ми е останал в устата като "New Range Rover" какъвто и беше в годините в които си доработвах допълнително в сервиз на Ровър.
Тогава имаха постоянни проблеми с имобилизацията и ако собственика имаше неблагоразумието да си заключи колата за повече от половин час в района на Кат или Външно министерство, то в повечето случаи всичко завършваше с пътна помощ, с избутване в по отдалечен "безопасен" според електрониката на колата район или пък с тичане от моя страна до мястото я с диагностиката която си бях купил тогава, я с един резервен чист компютър за купето....
За да запазя и носталгичната посока на поста ми :) ще си позволя да напиша и за един много комичен случай с такъв бензинов P38 който беше "умрял" в подземния паркинг на японския.
Дойде една свиня 200кг. която тогава беше и шофьор и охрана на един отдавна вече покоен бизнесмен :) взех си аз апаратурата и чистия компютър и по пътя разбирам, че отиваме за проблем с какъвто още не съм се сблъсквал или чувал дори! Оказва се, че джипа си пали(или поне е палел преди да му изтощят акумулатора), но не се движел. Стигаме до джипа, а прасчо яко притеснен от предстоящата битка с непознатата английска техника, и мен вече почва да ми светва, че тука ще има някаква шофьорска простотия :)
Подаваме ток, закачам колата на диагностиката и се установява, че раздатката е в неутрално положение и колата ни подканя вече да я качваме на репатрак или да я теглим! Добре, че самата диагностика имаше помощно меню в което беше описана цялата процедура по подготовка за репатриране и в обратен порядък на стъпките се стигна и до един бушон, който се слага само ако колата ще се тегли!
Махайки бушона, раздатката си мина режим на 'бързи' и така вече над 25 години ненужно помня, че на горният ред на бушониерата, най дясното бушонно гнездо трябва да е празно :)
Ако колата ще остава с въздушно окачване(както е редно според мен), то ще е добре и да се направи един кабел за диагностика на въпросното окачване!
Диагностичната програма и схемата за кабела тогава бяха безплатни и свободни за ползване, но въпреки това - ако намеря моят кабел, с радост ще го подаря.


п.п. май никога не съм писал толкова дълъг пост и то в стил Люси с тия случки и спомени от времената на големият сняг   :)

Октомври 15, 2022, 16:49:28
Отговор #4

Неактивен Механджията

  • Публикации: 1599
  • P38 Autobiography | X300 Sovereign
благодаря много за идеите и съветите ) за мен Р38 също е най-красивият рейндж, след класик-а с две врати от 70-те, разбира се :)
имах късмета (така мисля) да го взема от човек, който има сервиз за джипове, и го е поддържал с желание. Въздушното, моторът и още доста неща са рециклирани основно преди около 2г, и се надявам занапред да е само поддръжка (е, поне основно.... че знам какво е да поддържаш британски премиум модел от 90-те - за мен си струва всяко усилие! 
ще се ползва шосейно в 95% от времето и ще гледам да е в подобаващ вид и кондиция :)

днес на най-ниска позиция на окачването едвам влезе в мола, на няколко сантиметра  :D :D

Октомври 15, 2022, 17:03:35
Отговор #5

Неактивен Механджията

  • Публикации: 1599
  • P38 Autobiography | X300 Sovereign
сега на първо време трябва да намеря някой който да ми възстанови ключва, че бутончетата са чао и заключвам от дръжката.... имам и втори ключ, но е в насипно състояние... има за правене доста - преден джам за смяна, седалката на водача за тапицер, бежова кора отзад трябва да си намеря, че тая е сива.... сервизиране изцяло, и други дреболии

Октомври 15, 2022, 18:59:04
Отговор #6

Неактивен Logrus

  • Публикации: 289
Последният истински, тежкарски Рейндж  :) А и моторизацията му е подобаваща.
Със здраве да си го караш.


Октомври 16, 2022, 21:28:19
Отговор #7

Неактивен Механджията

  • Публикации: 1599
  • P38 Autobiography | X300 Sovereign
благодаря!

Октомври 19, 2022, 19:10:54
Отговор #8

Неактивен Механджията

  • Публикации: 1599
  • P38 Autobiography | X300 Sovereign
сюрприз - челни стъкла има само за първоначално вграждане -пилкингтън, тоест, 600лв с всички консумативи..... май ще почакам :)

иначе си направих ключ, поръчах две нови кутийки и чак след това видях, че имам нова оригинална завещана от стария собственик.... нейсе, да седят резерва.. :)
за беда сега изписва грешка key battery low, а батерията е нова... проблемът май е в пружинката на батерията, някакъв плюсов пин не правел хубав контакт с платката....поне така пише по чуждите форуми. ще го борим тоя проблем. освен това, явно и акумулатор ше сменям че след два дни престой сутринта аха да не запали днес...

иначе снимах салона, иска освежаване и се надявам скоро да му дойде редът.... Колата е с хармън кардън озвучение с два баса, и звучи чудесно

опознаваме се още с рейнджа, за момента ми допада страшно много, а осмакът реве като мечка с тая генерация :)


Ноември 06, 2022, 22:06:36
Отговор #9

Неактивен Механджията

  • Публикации: 1599
  • P38 Autobiography | X300 Sovereign
няма особен напредък по джипката, освен проблеми, като единият може да означава мотора на масата.... смених акумулатора с нов, че старият умря на 6 волта след 2 дни седене и липса на утечки..... смених и масло с пълна синтетика 10 40, но на топъл мотор изотдолу почна да се чува едно неритмично тък-тък, тък-тък-тък-тък.... заглъхва, пак се чува, и така.... може да е от 100 неща....    каквото и да е, ще се прави, хванал съм се на хорото. ... междувременно сега уикенда го оставих за полиране, отстрани става топ, но капак и таван са за боя.... като цяло, типично за британски премиум на 20+ години  O0   ...