Автор Тема: ГАЗ 3102 Волга 1988 г.  (Прочетена 11506 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Ноември 08, 2022, 11:03:59
Отговор #20

Неактивен Механджията

  • Публикации: 1599
  • P38 Autobiography | X300 Sovereign
има заводски опционални лети джанти за 3102, което е супер оправдание за слагане на лети джанти на тази кола :) заводските обаче на мен изобщо не ми харесват... сходното междуболтово с много японски коли ще улесни задачата

ето https://avto-parts.com/image/cache/catalog/category%20image/GAZ/gaz3102-400x400.jpg

Ноември 11, 2022, 19:15:14
Отговор #21

Неактивен RAPTOR

  • Публикации: 18
Последния вариант е като на моята - разширяваш малко железни джанти (в моя случай 16-ки) + хром болтове и централна капачка:
https://pichost.name/image/GGqz8
https://pichost.name/image/GGBuo

Ноември 14, 2022, 09:10:00
Отговор #22

Неактивен m_g

  • Публикации: 1124
  • ГАЗ М21, ГАЗ 3102, Варшава 223, ВАЗ 2101, Ниса 522
През уикенда поработих по Волгата.
Както вече казах, пластмасовите тасове, слагани на част от произведените 3102, са с калпаво закрепване и падат.


След известен размисъл по темата, стигнах до следното заключение. Джанти от джип изглеждат грубо и не ме кефят напълно. Освен това, 3102 има специфични заводски джанти с параметри 5,5J/14, 5х139.7, ET16 и централен отвор 110, като имат и отвори за щифтове от главините. Обикновената 2410 е с ЕТ6 и без отвори. Това заради по-широкото окачване на 3102. Значи, не е лоша идея да си остане с нейните си джанти, обаче трябва тас.
Ето какво е моето решение. Неръждаема стомана и дизайн, който е близък до оригиналния.




Мисля, че ми се получи.

Отделно, реших да проверя и регулирам хлабината на клапаните. Ето как изглежда 12-клапанов волгова глава. На всмукателните кобилици има по два регулировъчни винта съответно за основните и за форкамерните клапани. Врътнах ги за нула време. Оказа се, че един от форкамерните даже се е бил отвил. Намерих го и него, и контрагайката да си лежат тихо и кротко в главата. Значи, добре съм я отворил. Като резултат - работи по-добре и трака по-малко. Всички волги имат шум от ангренажните зъбни колела. Както показва практиката и да шуми, и да не шуми, ще мине едни 100-200000км без особени проблеми.


Отделно си оправих разни дребни неща - лампата за отворена шофьорска врата (има червени плафони като на Лада), както и лампата за осветление на багажника (същата е като на М21, с нова крушка и малко стягане на фасонката, заработи супер). Смених и казанчето на пръскалките с ново - и то е ладово, има ги на магазина - "Сделано в СССР", както и трябва да бъде.
Какво остава?
Съединителят е пътник.


Подготвен съм по темата - извадих от запасите един нов полски притискателен диск за Ниса / Жук / Варшава. Пак старо соц производство, убеден съм, че е по-качествен от новите в магазина. Размерите на 24/3102 са съшите като на Победа, само валът е по-тънък, та не става диск от Варшава. Ще си купя само нов феродов диск и лагер, като за лагера далече не съм убеден, че искам да го сменям. Брал съм достатъчно ядове с Варшавата и с М21 - за тях съм си намерил китайско капсуловано решение. На тая нищо не шуми и май ще си й оставя лагера. Като се разшуми, пак ще смъкваме кутия. 

Какво друго не работи? Лампата под капака - ще ида да купя нова, че тая се е поопекла. Халогените отпред. Вероятно клеясала връзка или неизправно реле, или и двете. Нещата опират до това да отделя едни 2 часа и всичко ще светне.

Ноември 14, 2022, 11:31:14
Отговор #23

Неактивен krankenstein

  • Публикации: 7173
Хубаво й стоят тия тасове, от какъв модел са?
Новият притискател обаче изглежда бая ръждив, поне повърхностно... може ли да се почисти?
Още един въпрос, може ли да се намери и струва ли си да се сложи 5 степенна трансмисия, за да стане по-приятна на дълъг път? Знам, че има такива в по-късните модели след средата на 90-те, дори и с автоматици има.
Теория - това е, когато знаеш всичко, но нищо не работи.
Практика - това е, когато всичко работи, но не знаеш защо.

Ноември 14, 2022, 14:32:08
Отговор #24

Неактивен m_g

  • Публикации: 1124
  • ГАЗ М21, ГАЗ 3102, Варшава 223, ВАЗ 2101, Ниса 522
Не бой се, това мръсното е прашна грес. Няма да тръгна да си слагам боклуци на колата. Взех руски феродов и лагер с муфа, ще видим какво ще излезе от така получената комбинация.
За 5-та тя и сега е безшумна на фона на другите соц коли. Главно предаване 3,9 и бая големи гуми. Със 100 вътре е тихо. Аз над 120 не мисля да я яздя, макар че си се наема и нагоре, без да се замисля.
Волговата кутия е с къси ходове и много приятна за превключване, както на ладите. Няма щанги и кулиси, лостът стърчи директно от кутията. 5-ца в България може да се сложи от газела. Газелата е фабрично с 1 метър лост и съответно като сложиш волговия ходът идва малък, не включва, повече сила иска. За капак е и по-шумна и по-калпава, а и си е смятана за камион. Първите скорости са бавни, вярно има пета, ама кво от тва като до трета е шумна.
Така или иначе, няма да ходя да се надбягвам. Ще си обуя галоши 205/70R14, това допълнително ще ми свали оборотите. Докато не строша тая кутия мисля да не слагам друга. Почти не вие (за руска кола!), не тресе кардана, не мисля да пипам там къде не ми е работа.
Предизвикателство ще е да заработи на бензин.
Купих й безконтактно делко, комутатор и бобина, и мисля да я модернизирам окончателно. Всичко е плъг енд плей, до сега на 21 безконтактното се държи прилично. Всичко е от братски Китай, дали пише Русия или България на делкото, все е Китай. Айде, на бобината пише България, а комутаторът е уж руски. За електрониката вътре не знам, ама корпусът е метален и голям колкото паве, в добрите съветски традиции. На другата Волга съм минал над 20000км с тая система, слагаш и забравяш, че я има.

Ноември 17, 2022, 09:07:35
Отговор #25

Неактивен m_g

  • Публикации: 1124
  • ГАЗ М21, ГАЗ 3102, Варшава 223, ВАЗ 2101, Ниса 522
Около месец след покупката, Волгата е вече в експлоатация.
Вчера я вкарах в бокса. Бях се подготвил както подобава. Вдигането на подемник показа радостна за моите очи картина. Долната част на колата е изцяло в заводски вид. Няма никаква корозия по гредите. По трансмисията нищо никога не беше разглобявано, за което съдя по хартиените гарнитури на фланците на кардана и между кутията и камбаната. Тампоните по мостовете, както и всичко друго гумено, за момента са здрави.

 

Както се вижда, 3102 е с алуминиев картер, за разлика от 24 и 24-10. Точките за гресиране по предницата са малко, тия дена ще повилнея с такаламита.
Колата получи новия полски притискателен диск в комбинация с руски феродов диск, както и нов изключвателен лагер с муфа и лагерче в маховика. По хидравликата на съединителя нямаше никакви течове, стоят си оригиналните съветски цилиндри и дори маншоните са здрави. Всичко работи, нищо не тече и новите цилиндри, които си бях купил, остават за резерва. Сменихме маркуча на долния цилиндър - беше се понапукал, което е нормално за 34 години.
Като резултат, комбинацията работи перфектно. Никакви шумове, никакви вибрации, педалът е лек. Фен съм на полските съединители и знам, че нямат грешка.

Оказа се, че и двигателят е учудващо сух и нетечащ, както и кутията и задния мост, от които пък нямаше и капка теч. Естествено, и трите получиха нови масла. Имам подозрение, че никой досега не беше сменял масло в скоростите и задния мост, а в мотора някой специалист не беше сложил горния гумен конус на филтриращия елемент, съответно колата си е живеела реално без филтър.
Филтърът на 3102 е същия като на 24 и на Москвич 412. Обичам канала "Москвич на москвичах" в Ютюб и десетки пъти съм гледал как Стас сглобява въпросния филтър. Е, бях се подготвил и с елемент, и с всичките уплътнителни гумени детайли. В чашата на филтъра имаше доста тиня, което подсказва, че едва ли е чистена особено старателно.
Иначе, 3102 си има и маслен радиатор, който за момента е сух и работещ.
Тревожеха ме спирачките и особено предните дискове. При ранните 3102 те са вентилирани, вървят комплект с главините и са дефицитни. Е, тия на колата са буквално нови. Явно не е яздена душмански, въпреки, че с този двигател и спирачки спокойно позволява и по-бързо каране.
За завършек преобух колата. Старият й стопанин бай Ламбо през далечната 2000г. е купил 5 нови Клебера и си е сменил включително и резервната гума. Аз заложих на всесезонни Кумхо. Джантите не съм ги правил нищо - така и така тасовете ги покриват, а и си им седи оригиналната боя. 3102 фабрично е била с безкамерни гуми, джантите са си със съответните особености в конструкцията, така че нищо особено. Не че и на старата 21 не са слагали безкамерни в завода - слагали са, но с метални вентили. Тук вече вентилите са автомобилни, от по-тънките.
Ето какво се получи - на мен много ми харесва, въпреки скапаната боя.


Следва да оправя разни дребни електрически забележки. Не ми работят все още халогените, пръскалките на фаровете и подгрева на задното стъкло, който фабрично е с две степени, часовникът на таблото (купил съм си нов кварцов) и осветлението на лявата група уреди (и крушки съм си купил). Трябва и радиото да тръгне, сега явно не е захранено. Антената поне работи. БЗЗЗТ и се вдига.

Ноември 17, 2022, 10:32:55
Отговор #26

Неактивен Alex4real

  • Публикации: 101
Много яко :) Някога в ранните 90-години имаше по няколко паркирани една до друга при Партийния дом, сякаш и мишо сиви имаше.

Ноември 17, 2022, 14:28:37
Отговор #27

Неактивен vani4a

  • Публикации: 56
  • Daihatsu Feroza '91, Газ 24 '78, Москвич 2140 '79
Добро обслужване и освежаване си спретнал на Волгата, браво.

За хартиените гарнитури на фланците на кардана е редно да се спомене, че са важна част и не трябва да се пренебрегват. От страна на задния мост през шлиците на муфата премнава масло и при липса въпросната гарнитура започва пръскане от сглобката между кардана и муфата на задния мост. При Газ 24 точно там е изпускателното гърне и съответно започва да се разнася миризма на масло около колата. Това като уточнение за протокола, не се съмнявам, че ти си наясно с тази особеност.

Имам една чуденка от известно време относно пръта между работния цилиндър на съединителя и вилката, при подмяната на притискателния диск от палцов към диафрагмен. Редно ли е да се подмени въпросния прът, който в оригиналния си вариант няма възможност за регулиране на дължината, с регулируем такъв. Реално при поставяне на диафрагмен притискателен диск възможността за реглулиране изчезва, като изключим саморегулиращия се работен цилинър на съединителя при Газ 24, 2410 и 3102.

Ноември 17, 2022, 14:58:57
Отговор #28

Неактивен m_g

  • Публикации: 1124
  • ГАЗ М21, ГАЗ 3102, Варшава 223, ВАЗ 2101, Ниса 522
Размерите на притискателните дискове са еднакви. При мен с диафрагмен нищо не съм пипнал по цилиндрите, ходът на педала си е нормален. Не пречи нищо да сложиш от М21/УАЗ с регулировка на долния цилиндър, не знам дали вилката на 21 ще стане на тая муфа обаче. При 24 и 3102 има прост тласкач без нищо, но иначе съединителят е от Победа, като изключим по-малките шлици на първичния вал и оттам друга главина на феродовия диск и друг изкл. лагер с муфа. Маса народ карат с диафрагмени, не съм чул някой нещо да преправя.

За течовете на масло по дъното мога да напиша книга. М21 и до ден днешен ми е обилно омаслена навсякъде отдолу. Заради неправилно стегнати лагери от температурата набивката се опече и течеше по литър на 100км. Е, отдавна не тече, но не съм бърсал иначе добре намазненото дъно.

Ноември 17, 2022, 17:29:09
Отговор #29

Неактивен Logrus

  • Публикации: 289
Сутринта те засекох с Волгата - колата пред мен те пусна да се включиш в Черни връх - хваща окото на живо  :)
На мен ли ми се стори или задницата е леко виснала?