Автор Тема: ГАЗ 3102 Волга 1988 г.  (Прочетена 11477 пъти)

0 Потребители и 2 Гости преглежда(т) тази тема.

Декември 01, 2022, 18:27:39
Отговор #40

Неактивен admin

  • _sys
  • Публикации: 1013
Аз също нямам никакви мераци да седят огромни снимки - чаршафи, проблемът е, че човек трябва една по една да ги намалява, което си е неприятно.
Така е, то всъщност преоразмерява автоматично, но оригинала също седи. Преоразмерява се при казване (.md.jpg линковете) и отделно самия форум чрез допълнителен модул при визуализация на картинка също преоразмерява по хоризонтала, но без загуба в качеството.

Ето например сега пресния пример. Първата снимка е с размер 4640x2610 (оригинала) с разширение .jpg което си е прекалено голям размер за web. Линкнали сте директно нея към форума, което отне повече време самия браузър да я оразмери, защото трябва да я свали цялата (autoresize модула). Затова по подразбиране генерирания линк е със .md.jpg версията на снимката, като тук все пак има опцията от pichost дали да се ползва direct link или другите варианти там от падащото меню (md preview + click за full size).

Въпреки че това прави една тема да се зарежда неоптимално, все пак е окей за мен. По-големия проблем е дисковото пространство, което ще бъде разширено с една идея в скоро време и лимита ще се увеличи като се има предвид че сега камерите са по-качествени, но все пак ще има такъв.

Декември 05, 2022, 09:09:45
Отговор #41

Неактивен m_g

  • Публикации: 1123
  • ГАЗ М21, ГАЗ 3102, Варшава 223, ВАЗ 2101, Ниса 522
Уикендът се разходих до Картала над Благоевград, което й беше първо извънградско каране, откакто я докарах от Димитровград. Волгата отиде и се върна без никакви проблеми, като мина към 300км.

Даде разход от 14,5/100 газ, което ме задоволява напълно. Повече от 140 по магистралата не съм вдигал - може, ама няма смисъл.
Като цяло се държи супер и не е кой знае колко шумна. Основното гърне си има дупка, та безшумността ще се подобри, когато го сменя. Иначе - по баирите никакво замисляне, върви си със 100 и нагоре.
На място си поиграх най-сетне с връзването на радио. За момента работят само задните говорители. От предните не се чува нищо, ще ги замеря с мултицета. Най-вероятно ще си купя 4 нови.
Заиграх се и със скоростния лост. На отиване ме дразнеше резонанса, в който последния изпадаше. Понеже лостът е като на Лада, имах ремонтен комплект втулки. Като го разглобих с изненада установих, че най-горната е от пластмаса, а не гумена. Сложих всичко ново и звънтенето изчезна.



Декември 29, 2022, 09:10:22
Отговор #42

Неактивен m_g

  • Публикации: 1123
  • ГАЗ М21, ГАЗ 3102, Варшава 223, ВАЗ 2101, Ниса 522
Както вече стана ясно, Волгата се затъркаля успешно на газ и общо взето всичко си й беше наред.
След Коледа направих грубата грешка да сипя бензин. Е, тръгна, даже тръгна супер добре, но пък преля карбуратора - явно иглата не държеше. Логично се проби един маркуч преди бензиновия клапан, добре, че наблизо имах приятел, който удари едно рамо, та го сменихме. И си се прибрах, че се и повозихме следващите дни.
Вчера реших да сменя бензиновата помпа с нова. Смених си я аз, всичко точно. обаче нещо нямаше бензин преди нея. Викам си - той оня, дето го сипах, е изтекъл, а и беше само 10л, на тоя 70л резервоар не са нищо.
И доволен и щастлив зареждам още 10л. Паля, колата едвам излезе от бензиностанцията. На момента загасна. Кво става? Пали само на напълно отворени дроселови клапи и работи едвам едвам. Богата смес. Спирам газовия клапан от ключа - явно бензиновия не държи и Волгата тръгна на бензин. Педалът до долу - изчисти, викам си - прибирам се на бензин.
Е, мина безпроблемно едни 400м до следващия светофар, където спирам и ПРАААС! Шумозаглушителят се пръсна на атоми. Облак сажди, двигателят зарева като ранен тигър. А то докато съм въртял и палил, тя е напълнила гърнето с газ. Намери се сажда да я подпали и дотам. ВРОООООМ! ПЛЯААААС! Прибрах се безславно на права тръба. Гърнето си беше изгнило с дупка отдолу, ама сега ламарината буквално се разпра. По принцим мразя идиоти с мунинг мотори, които реват силно, ама ето, и аз се отчетох. Леко-леко докуцуках до нас, абе жалка работа.
Следва ново гърне, нов още един бензинов маркуч преди новата помпа (и той се сцепи - имам го), нова игла на карбуратора и вероятно ще тръгне и на бензин. Не всичко е цветя и рози, стават и фалове понякога. Като се замисля това ми е второто волгово гърне, което съм взривил на газ. Първото се пръсна на М21, като ми се завари на магистралата привода на делкото през 2017г., та го смених като я боядисвах 2018г. За миналата година и на Шкодата се проби и го сменях, явно 2022 е годината на грънците.
Иначе, оня ден със сина последователно карахме Волга 3102 - Жигули - Варшава - Волга М21 - Ниса и пак 3102. Много приятно ни се получи.

Декември 30, 2022, 08:43:22
Отговор #43

Неактивен m_g

  • Публикации: 1123
  • ГАЗ М21, ГАЗ 3102, Варшава 223, ВАЗ 2101, Ниса 522
Вчера ударно си намерих ново гърне и гарнитура за него, както и бензинов маркуч с щуцер и бензинов клапан. Гърнето е някакво, по етикет го дават да е произведено в Нижний Новгород (бившия Горки), та дето се вика е почти оригинално. Пише си даже 3102, на пипане обаче е леко, което не говори добре, но квот такова.
Газовият клапан е от някогашната газова на Жигулата. Изпарителят и газовият клапан от нея заминаха с Шкодата, та след известно издирване и бенизновият отново ще се вози на кола след 10г стоене.
Остана да докопам и игла за карбуратора - на К-156 и 151 е с едно телче, в крайна сметка ще купя от К-126 и ще сменя само уплътнителното пръстенче.
Интересно как ще тръгне на бензин - за момента въпреки мизерията с гръмналото гърне вървенето ми се видя доста добро.

Декември 30, 2022, 19:52:24
Отговор #44

Неактивен Ikonomov

  • Публикации: 166
Газта няма общо според мене.
От стари диагностици съм чувал, че форкамерния двигател ги прави точно тия мизерии с гърнето когато нещо не е наред по карбуратора и газоразпределението. Само съм чувал, не съм си имал работа с такъв ДВГ на живо.

За да не сцепи и новото, по-добре виж свали, почисти и профилактирай целия карбуратор, не само иглата, включително и допълнителната камера, както и безбройните мембрани. Лошото е, че за тоя карбуратор някои специфични работи няма да се намерят, само това, което става от К-151. Виж и клапаните как са, регулирай по книга.
Щом е карана само на газ, значи горивната система е за правене от-до.

Януари 03, 2023, 11:27:20
Отговор #45

Неактивен Ivan40

  • /!\ Млад шофьор
  • Публикации: 1
Поздравления колега, сега прочетох темата ти за Волга 3102.  Аз също съм фен на СОЦ марките. Имам служебна Волга 2410 и Волга 3102. Все още се карат служебни Волги . От този Форкамерен двигател ЗМЗ-4022 са произведени 27000 броя. Нашата 3102 е също черна с зеленикав салон. Също е 1988. Потвърждавам има страхотни спирачки и е невероятно тика. Спрямо 2410 има много повече шумоизолация. Наистина върви чудесно и  на по-висока скорост не е толкова шумна. Евала за тебе. Ще обменяме опит...  :) ;) :D Много части се намират в един пазарджишки интернет магазин  ТЕХНОЧАСТ https://tehnochast.com/bg-product-details-13993.html

Януари 03, 2023, 11:50:01
Отговор #46

Неактивен Frysco

  • Публикации: 447
Ха, Живко! За много години...

Да ме извинява Момчил за спама.

Януари 04, 2023, 08:40:53
Отговор #47

Неактивен m_g

  • Публикации: 1123
  • ГАЗ М21, ГАЗ 3102, Варшава 223, ВАЗ 2101, Ниса 522
За гърменето съм си виновен сам - не се усетих навреме, че вкарва две горива и съответно си го напълних с взривна смес.
На газ волгите карат стотици хиляди километри. Аз бензинова Волга почти не съм виждал, няма и да видя предвид разликите в цената на горивото и значително по-безпроблемната работа на пропан-бутан. Отделно си има и фабрични Волги на газ. Сигурно ще да е поради пословичната им икономичност, особено в градски условия.
В крайна сметка смених сцепения маркуч и отворих за ревизия карбуратора.
Класика - липсваше уплътнителния пръстен на иглата. Сложих нова игла и до там. Капакът на карбуратора е крив та крив.
Карането на бензин отпада за момента.
Май ще я понижа в длъжност с една глава от 402 мотор и да не се разправям с тия форкамерни простотии. Другото е да дам едни 4-500 лева за карбуратор от Украйна и пак да си играя. Май май ще мина на обикновена глава.
Гърнето засега не го смених. Писна ми, полежах на земята, студено е и не ми се разправя.

Живко, за много години и от мене.
Ти беше във Варна сега, ако се не лъжа. Къде служиш, ако не е тайна. Ще се радвам да покажеш някоя снимка на служебните. 3102 военна не съм виждал от няколко години, а преди си ги имаше доста. Като цяло май само военните и МВР задържат по някоя 3102 и след 90-те. Дори и в ЦК не са ги обичали заради капризите на форкамерния мотор. Според съседа като им докарали в гаража 2410, зарязали 3102 и ги карали само по изключение. И след това за ЦК са поръчвали предимно 2410.


Януари 04, 2023, 09:54:59
Отговор #48

Неактивен победовод

  • Публикации: 836
Поздравления и от мен Момчиле, сега прочетох темата. ЗМЗ 4022 не е лош двигател, но ползите от него като поостарее, са по малко, от неприятностите с настройките. Така че, рано или късно ще сложиш глава 402. Освен К 151, сложи и делко от ЗМЗ 402, с магнитоелектрически датчик и вакуум регулатор. В тази комплектация, ще си караш безпроблемно Волгата.
«Волга» — единственный автомобиль, способный передвигаться, будучи неисправным чуть менее, чем полностью.

Януари 04, 2023, 14:09:58
Отговор #49

Неактивен m_g

  • Публикации: 1123
  • ГАЗ М21, ГАЗ 3102, Варшава 223, ВАЗ 2101, Ниса 522
Благодаря, Жоро, делко, бобина и комутатор от новия тип без вариатор съм си купил вече и чакат. Не ми остава време, иначе Волгата е удоволствие да се прави - място бол, достъп, всичко е масивно и не се къса лесно... Пък и тая не е барана от гаражни специалисти, всичко си е от завода и много ми харесва.
Остава да докопам глава 402, всмукателен колектор 402 (изпускателния е еднакъв), както и нов К-151.
Ако на тебе нещо ти хрумва по темата, или знаеш някой  да разглобява 2410, кажи.
Съвсем отделно дядо Мраз ми донесе 4 говорителчета JBL и ще сменя съветските, които вече предимно пращят - все пак колата е на 35г.