Автор Тема: ГАЗ 3102 Волга 1988 г.  (Прочетена 11478 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Януари 10, 2023, 08:37:35
Отговор #50

Неактивен m_g

  • Публикации: 1123
  • ГАЗ М21, ГАЗ 3102, Варшава 223, ВАЗ 2101, Ниса 522
Както може да се досетите, Волгата не седя дълго време без гърне.
Оказа се, че взривеното е било оригиналното на колата:


След това я подкарах здраво уикенда, минах над 100км с нея. Новото гърне е някакво си, за момента върши работа. Отварянето и притягането на карбуратора са свършили добра работа. Колкото и да е пак на газ, й дойде още сила и ми прави страшен кеф да я карам.
Ходих да си нагледам бившата Шкода, която е минала вече 1500 безаварийни километра при новия си стопанин. Все така си е в перфектен вид.


Много съм доволен от Волгата за момента, кара се леко, маневрена е за размерите си - сгъва се чудесно дори на тесни места. Парното и системата за вентилация са супер - можеш да си пуснеш топло на краката, а двете средни духалки на таблото да духат студено.
Следващата задачка - закачка е да подкарам релетата за задното стъкло и за фаровете за мъгла.

Януари 10, 2023, 13:07:05
Отговор #51

Активен USfan

  • Публикации: 10842
Браво, страхотно е, че Волгата си върви вече безпроблемно.

Относно смяната на главата, определено си струва да се запази оригиналната, дето е от новия тип, която е с май 5-10 коня повече мощност.
По-добре вместо смяна на глава, може да се правят експерименти с всякакви 2-камерни карбуратори с вертикален поток и с достатъчно въздушен дебит и диаметър на дифузйорите, дето да паснат на смук. колектор на 3102-то.

На прима виста бих предложил на Момчил, ако не му звучи много светотатско  :)), да потърси да купи и да сложи /разбира се, след обслужване със смяна на там на о-рингове, уплътнения и осички/ 2-камерен Вебер с вертикален поток, от 2 литров Фиат 131-132- 125 ТС Ритмо Абарт, или подобен с вертикален поток 2-камерен Солекс от 2-2.3-2.6 литрови Форд Гранада/Таунус/Капри.

Имал съм опит и с двата подобни карбураторни типове на разни Фиати и Фордове мои бивши, и бих казал, че са просто идеални като поддръжка, безпроблемност, и най-вече, динамика.

А е тук някой продава нов К-151 карб, дето твърди че е и за 3102, освен за 24-10.
Само че му иска леко юнашка цена според мен, за подобен карб, па ако ще и нов да е.

https://bazar.bg/obiava-28357346/sssr-nov-karburator-k151-sssr-nov-za-volga-gaz-3102-2410-24-21-i-za-uaz-469-452

Януари 12, 2023, 09:35:16
Отговор #52

Неактивен m_g

  • Публикации: 1123
  • ГАЗ М21, ГАЗ 3102, Варшава 223, ВАЗ 2101, Ниса 522
Люси, К-151 наистина го слагат и на 3102, но при скопения вариант с мотор 402. Началото на 90-те спират форкамерния мотор 4022 и минават на инжекторен 406 или карбураторен 402.
Ново производство поне до преди няколко месеца се намираше елементарно по магазините. Сега е с марка Пекар, но това си е все стария Ленинградски карбураторен завод.
Имам какви ли не карбуратори, но Волговия си работи съвсем прилично, стига да не е крив на осмица.
Пък и на мене ми се ще да си запазя сухия филтриращ елемент отгоре - не че не мога да сложа мокър с масло от 24 или 24-10, ама оттам винаги се омаслява всичко в коша.
То и никой не ме гони - колата и така си върви добре не газ.

Януари 17, 2023, 08:26:15
Отговор #53

Неактивен m_g

  • Публикации: 1123
  • ГАЗ М21, ГАЗ 3102, Варшава 223, ВАЗ 2101, Ниса 522
Уикендът се повозихме добре - ходихме до Лакатник и из София.
Като цяло съм много доволен. Върви добре, спира добре и нощно време фаровете са супер. След Шкодата или старата М21, тази кола наистина свети. Даже на жена ми й направи впечатление.
Парното също е супер. При температура около нулата, може да се кара по къси ръкави.
В неделя сложих колан отзад отдясно - за малкия. За целта се сваля задната седалка, отворите са покрити с гумени тапи.
Така и така разтапицирах предната част на багажника, реших да сменя и задните говорители. Оказа се, че са поставени на пластмасови основи, които се захващат към купето с по 2 перчати гайки. Ползвах си волговите куплунзи, стана елементарно. Старите говорители бяха се разпаднали буквално след 35г.
Остава да се преборя и с предните. За разлика от другите соц коли, тук под таблото всичко е с кори и специално говорителите са завряни доста гадно. Пък и са ми големи ръцете, без кило кръв и метър кожа няма да стане. А табло не ми се демонтира, защото ще почне да скърца.

Януари 30, 2023, 08:19:22
Отговор #54

Неактивен m_g

  • Публикации: 1123
  • ГАЗ М21, ГАЗ 3102, Варшава 223, ВАЗ 2101, Ниса 522
Този уикенд реших да си нагледам вече бившата Шкода и да направим една разходка по Околовръстното с колегите.
Волгата не бях я пипал от две седмици, запали и тръгна без никакви проблеми. Парното е супер. В този сезон пръскалките често се ползват и добре, че сложих всичко ново.
Ето ни на Бояна.


Зелемата си е все така в отлична форма, кара се често и няма никакви проблеми.


Дойде и бившата Шкода на Тодор, която съм карал на една от ранните форумни срещи преди вече не помня колко години.


Ето ни и на ход - завъртяхме от Бояна до Люлин през Северното околовръстно.


Като цяло, врътнах стотина километра напред-назад и се изкефих максимално.

Като се прибрах, смених скъсания маншон на скоростите с нов и това беше за този уикенд.


Февруари 06, 2023, 10:36:37
Отговор #55

Неактивен prujinca

  • Публикации: 551
Всичко е много хубаво и ти се радвам.
Но аз ли не виждам добре но стрелката за налягането на маслото е на долната границата, температурата на горната граница. При тази скорост налягането не трябва ли да е по високо? 
Пред Бог всички са равни, срещу Опел бавни

Февруари 08, 2023, 15:10:15
Отговор #56

Неактивен m_g

  • Публикации: 1123
  • ГАЗ М21, ГАЗ 3102, Варшава 223, ВАЗ 2101, Ниса 522
Да, и двата датчика са неизправни.
Температурата по табло я дава ниска, а реално колата е загряла. Налягането на маслото също отчита нищо - в добавка камбанката на датчика си се върти. Трябва да ги сменя, ама все не остава кога.

Февруари 18, 2023, 23:20:21
Отговор #57

Неактивен m_g

  • Публикации: 1123
  • ГАЗ М21, ГАЗ 3102, Варшава 223, ВАЗ 2101, Ниса 522
Зимата малко по малко си отива.
В града не сме имали кой знае какъв сняг тази година. Миналият уикенд в събота ме прихвана да се разходим до Витоша и да изпробвам как ще се държи  3102 на сняг.
На Алеко (1840 м. н.в.) пътят беше поразчистен. Все пак и рейс върви, а и дори и вечер е пълно с коли.
За Волгата - приятно съм изненадан от чудесното парно (почти като на Лада) и перфектната проходимост. Карам с всесезонни гуми - последно на Шкодата бях с два комплекта и последната година дори не ги и преобух. Реших да видя какво е измислено за мързеливиците и се оказа, че колата върви като луноход в снега без замисляне. Тук няма общо с Лада. Не боксува, тежи си, а и двигателят има сила от ниски обороти. В сравнение със Шкода 120 също е много по-добре. Там предницата е лека и при спиране се хлъзга, дори и със зимни гуми. Не е странно - волгата тежи колкото почти две шкоди.


На слизане един дебил със Спарк беше тръгнал да пързаля. Успешно се засади в канавката. Аз си слизах полека, на скорост - при -10 на заледено в тъмното не е разумно да се правиш на пилот. Колега с джип беше тръгнал да вади спарка.
Малко ни беше Витоша и решихме да се разходим до Стара планина - над Кремиковци гледката към София е супер. За нула време бяхме там. Снегът беше по-малко. Решихме да се върнем през Красно село и си стана една 4-часова разходка.

В неделята - нова идея - хайде да ходим на Златните да видим има ли сняг, няма ли.
Даже си и валеше.
Беше доста навалица. Къде къде, та на Боерица по пътя за Кумата. И там си е 1700м. н.в. Хапнахме на ресторанта и се върнахме обратно. Сняг имаше в изобилие и станаха добри снимки:











Дори и на повече сняг, 3102 се държи чудесно. Отделно парното е на ниво, а и си вози супер. Много съм доволен.
На връщане се отклонихме от Златните до Момина скала. Е там не беше чистено, а колата си е голяма и си беше интересно разминаването с други ентусиасти с по-скапани гуми. Като цяло никакви проблеми. Минахме над 300км и много се кефя.
Утре мисля да закарам Волгата на мивка, че е доста мръсна.

Март 01, 2023, 09:45:34
Отговор #58

Активен USfan

  • Публикации: 10842
Брей, много е проходима, ако и да е с цял заден мост.
Аз поне не мога да се нарадвам и на слагането на точно тези тасове, седят и просто идеално.

А иначе Волгата видимо получава слава и сред по принцип и като цяло, доста неграмотните в автомобилно отношение, потребители на групата за изоставени автомобили във Фейса.

https://www.facebook.com/photo/?fbid=6952051748144891&set=gm.2336028499890536&idorvanity=877881505705250

Юли 19, 2023, 14:09:26
Отговор #59

Неактивен m_g

  • Публикации: 1123
  • ГАЗ М21, ГАЗ 3102, Варшава 223, ВАЗ 2101, Ниса 522
Волгата се кара и общо взето нищо интересно не се случва.
От момента, в който я купих, ме дразнеха поизгорелите светлини. Поразтърсих се, а който търси - намира.
Миналата неделя синът ми смени предните мигачи и стоповете отзад. Новите светлини са от старо производство, още "Сделано в СССР" - от края на 80-те, както е и колата.
Ето какво се получи. И двата предни мигача имаха забележки, вече нямат.


Отзад по време на смяната. На живо разликата беше драстична - новите светлини са прозрачни, а старите бяха матови. Малкият с голям ентусиазъм отви и зави над 20 гайки с тресчотка, да е жив и здрав!


Ето в завършен вид:


Всичко свети, сложих и нови фасонки, където беше нужно.




Специално слязохме да я видим как свети нощно време и много се изкефихме.