Автор Тема: Chevrolet Corvette 1978, 25th Silver Anniversary - An American Dream  (Прочетена 8044 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Декември 09, 2022, 17:01:24
Прочетена 8044 пъти

Активен dido1903

  • Глобален модератор
  • Публикации: 3494
Здравейте!
Щастлив съм да представя пред вас придобивката си от по-рано тази година. След като имам два Опела – представители на европейската дивизия на General Motors, реших, че е време и за един автомобил от главната компания - от САЩ. Корвет С3 с неговите магически линии винаги е бил мокър сън за мен.

Прецених, че нямам нито време, нито експертиза тепърва да се усъвършенствам в тънкостите на търговията със САЩ. Затова за помощник в цялостния процес по покупката се допитвах да познанията и съветите на колегата Пешо - тук peter1978. Хубаво е, че всичко беше последователно изпълнено, за което му благодаря!

След дълго търсене, във Вирджиния, попаднахме на желания екземпляр, който беше една от най-желаните години – юбилейната 25-а годишнина на Корвет през 1978 г.

Конкретният екземпляр е слязъл от поточната линия в края на декември 1977 г., в завода в Сейнт Луис. Двигателят е малкият блок L48-350ci, 185 к.с., автоматик TH350, с предаване 3,55:1 и това куплиране е определяно от мнозина експерти тогава като много сполучливо. Тази комбинация навремето е осигурявала ускорение от 0 до 60 мили в час за само 7,8 секунди и максимална скорост от 123 мили в час.

Бюджетът ми беше определен и това е реален daily driver автомобил с всичките негови проблеми и белези на 45-те си години. Не смятам нищо да пипам и да поправям, което носи патината и белезите на възрастта. Премахнати някога назад във времето са агрегатите на климатика и круиз-контрола.

От транспорта има няколко драскотини, както и стичания по боята от пребоядисването преди години, тях в един момент ще ги отстраняваме.
Още веднъж ще проверим спирачките догодина, единият фар се вдига бавно поради напукани уплътнения на вакуума.
Смених акумулатора с американски стандарт, с европейски такъв. Купих си за целта и преходни клеми за кабелите.
Свещите сменихме, също така.

Използвах идването на колата, за да поръчам доста части, които дойдоха в кашони в колата, поне от шипинг доста спестих с тази поръчка.

Автомобилът е още една сбъдната моя детска мечта. Нямам никакви други планове за него, освен да пътувам колкото мога повече и да се виждам с приятели - ретро ентусиасти.

Ето снимки от естествения хабитат и родина на колата - САЩ  :)












« Последна редакция: Декември 10, 2022, 01:00:06 от dido1903 »

Декември 09, 2022, 17:11:15
Отговор #1

Неактивен galaxie

  • Публикации: 1799
Дидо, честита придобива и тук. Със здраве да я караш и да ни носи само удоволствие и удовлетворение.

Декември 09, 2022, 18:08:51
Отговор #2

Неактивен krankenstein

  • Публикации: 7180
Честитка и от мен! :) Хубава субстанция за уикенд шофиране ми се струва, само клима-та дето е махната малко ще създава дискомфорт при по-дълги летни пътувания... ама то нашего брата сме свикнали ;) Все пак, ако има начин да я възстановиш няма да съжаляваш, за разлика от круиз контрола, който вЕрвай ми не ти трябва, еле па в хамериканско изпълнение /имам малко опит с КрайЦлер Себринг 2006 набор/.
И след тия четки, надявам се да ме позозиш като почне сезона, па макар и без клима :))
Теория - това е, когато знаеш всичко, но нищо не работи.
Практика - това е, когато всичко работи, но не знаеш защо.

Декември 09, 2022, 20:17:08
Отговор #3

Активен peter67

  • Публикации: 762
Честита придобивка! Много яка, ще следя с интерес! O0 O0 O0

Декември 09, 2022, 21:14:44
Отговор #4

Неактивен USfan

  • Публикации: 10811
Честита придобивка на Дидо тук официално и от мен!  :)
Браво и на Пешо за отличния избор, и организацията на успешното докарване без прекалено много щети. ))

Видях я още на Софийския парад през септември, много запазена отн. късна 3-та генерация, с жестока фабрична цветова гама вътре и вън.

Лека само добавка, е така от научна гледна точка ) , към описанието на техн. данни от Дидо.
Да, мотора при неговия екземпляр е стандартния на Шеви 5.7 литров малък блок, тъй като към периода на производство на този модел, ГМ вече от 4 години не слагат големи блоци на Корветите С3.

Така че мотора в този му базов форсаж- L48, всъщност не е много по-слаб от най-силния мотор на Корвет в тия години- L82 /който пак също е малкия 5.7 литров блок/, така че би трябвало да е прилично динамичен, дори и с тази му конфигурация с 3-скоростен автоматик Хидраматик.

https://www.hobbycarcorvettes.net/c3-vettes-the-middle-ages-73-77/

А ето тук един интересен сайт с подробности за разл. опции, спецификации, цветове, и други неща, за моделна година 1978 при Корвет.

https://www.corvsport.com/1978-c3-corvette/
« Последна редакция: Декември 09, 2022, 21:33:12 от USfan »

Декември 09, 2022, 21:44:25
Отговор #5

Неактивен didotooo

  • Публикации: 2836
  • ☆☆Datsun 300 ZX 50th ANNIVERSARY☆☆
    • Z point Varna
Силно ме изненада , адаш ! И много приятно разбира се ! Страхотна е машината , много са красиви C3 - ките . Определено ще следя темата . Очаква те едно страхотно лято. Поздрав !

Декември 10, 2022, 02:31:40
Отговор #6

Активен Bogi

  • Публикации: 742
  • Роден в Дупница, тираджия в Америка понастоящем.
    • Bogi Maramski's garage
Честито !! Много е хубав
немец мръсен, бандит магистрален ...

Декември 10, 2022, 12:02:24
Отговор #7

Неактивен stingray

  • Публикации: 375
Аз освен да споделя радостта ти друго не мога да кажа 😊
"Никогда не соглашайся с толпой. Даже если она права." Эмиль Чоран

Декември 14, 2022, 14:32:39
Отговор #8

Активен dido1903

  • Глобален модератор
  • Публикации: 3494
Колеги, благодаря на всички за добрите думи и пожелания.
Да, Люси, това и имах предвид като писах за това, че мнозина са считали, че по-слабият двигател е по-добре съчетан с този автомат.
Иначе, това са някои от най-подробните сайтове за този автомобил.

Малко повече за юбилейната 25 годишнина – каквото съм прочел от книги и споменатите сайтове, без никакви претенции за пълна изчерпателност по въпроса.

Появата на юбилейния Корвет от 1978 г. става факт само няколко месеца след като 500 000-ят екземпляр слиза от поточната линия на завода в Сейнт Луис. Моделът от 1978 г. отбелязва важен крайъгълен камък в историята – сребърната годишнина на модела и дава шанс на General Motors да я отбележи подобаващо. Това е важно, тъй като петролното ембарго от 1973 – 1974 г. е накарало потребителите повече или по-малко да започнат да избягват бензиновите автомобили (особено с огромни кубатури и конски сили), които са били популярни само няколко години по-рано.

Всички юбилейни Корвети са подложени на серия козметични и функционални актуализации, които да направят новото клиентско усещане уникално, независимо от пакета, който потенциалните купувачи избират.

Моделът е с много разлики, като най-видимата е появата на голямото фастбек задно стъкло, за сметка на малкия отвесен прозорец до 1977 г. Новото стъкло значително подобрява и видимостта, и е първото фастбек такова от 1967 г.
Всички Корвети от 1978 г. получават специална емблема „Сребърна годишнина“ върху предния и задния капак.
Нови са и „спортните“ външни огледала като стандартна опция.
Интериорът също е значително променен. Скоростомерът и оборотомерът вече са обвити в квадратни корпуси на арматурното табло, съответстващи на обновените конзолни измервателни уреди от предходната година. Таблото е разработено за по-лесно отстраняване, когато е необходимо обслужване. Добавена е истинска жабка.
Вътрешните панели на вратите се отличават с изцяло нов дизайн с подлакътници, завинтени към вратата, вместо да бъдат формовани във вратата. Вратите сега също така разполагат с вградени бутони за заключване. Ключът за чистачките е преместен обратно на арматурното табло. Триточковите предпазни колани получават подобрения в инерционния механизъм и водачите на коланите са премахнати.
Всички автомобили от 1978 г. разполагат с актуализирана система против кражба. Новата система за сигурност е инсталирана като стандартна опция на всички корвети и е модифицирана от предишни години, за да се задейства в случай, че T-Топ таргите бъдат манипулирани по някакъв начин. Това се налага, тъй като таргите са били ценен артикул за крадците на автомобили.
Таргите също са модифицирани, за да осигурят допълнително място за главата както на водача, така и на пътника, и двата включват механизъм за ключалка, който спомага за допълнителното им закрепване към автомобила.
Механично колата остава много подобна на Corvette от 1977 г.
Промените включват по-голям резервоар за гориво, който за ’78 е с обем от 24 галона бензин ( 91 литра), спрямо резервоара от 17 галона, използван до предходната година. Самият резервоар разполага с вътрешна формована пластмасова обвивка, обвита в стоманена обвивка. За да побере по-големия резервоар, слагат по-малка и по-лека резервна гума. Гумите Goodyear са с размери 225/60/R15.
Разбира се, различните пакети включват много други допълнителни опции, като стъклени тарги, окачване, щанги, двутонална боя и още.
Юбилейните корвети от 1978 г. са произведени в общо 46 776 бройки. От тях 6502 са лимитираното издание на модела Pace Car.

Декември 15, 2022, 00:17:26
Отговор #9

Неактивен bomber

  • Публикации: 4489
  • Vauxhall Chevette Estate 1983; Ford Scorpio Mk 1
Предлагам ти да допишеш под имената на двата Опела и този автомобил,за да излиза при всяка твоя публикация.
Ако не е търговска тайна, колко пари излезе всичко или някаква разбивка ако можеш да дадеш - покупка, транспорт и т.н. :)
Everyone can buy a new car...
Real man keeps old ones running!