Автор Тема: Лада 1600 1978  (Прочетена 69126 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Март 15, 2023, 21:05:42
Отговор #150

Неактивен Frysco

  • Публикации: 447
Спазено е това условие, единствената разлика е че не съм спазил оригиналната технология на заварките, тоест не е контактна, а електронит. Може и там да е проблема, че за да има максимално близък външен вид, изпилих заварките, а това е недопустимо от гледна точка на МИГ-МАГ технологията. Но това после го разбрах, когато си изкарах паспорта и поработих във фабрика. Може ли да е логично и приемливо обяснение? Самите заварки по колонката на вратата, мисля че не са мръднали, но не съм ги гледал откакто си я взех.

Март 15, 2023, 21:10:57
Отговор #151

Неактивен РумбатаБс

  • Публикации: 3679
Спазено е това условие, единствената разлика е че не съм спазил оригиналната технология на заварките, тоест не е контактна, а електронит. Може и там да е проблема, че за да има максимално близък външен вид, изпилих заварките, а това е недопустимо от гледна точка на МИГ-МАГ технологията. Но това после го разбрах, когато си изкарах паспорта и поработих във фабрика. Може ли да е логично и приемливо обяснение?
Ако заварките са правени с МИГ-МАГ но през предварително направени отвори а не по "ръбчетата" си е стандартна процедура.
retrobs.com

Март 15, 2023, 21:15:40
Отговор #152

Неактивен Frysco

  • Публикации: 447
А ако после "надвара" се изпили, за да не си личи че е правено по друга технология?

Не се заяждам, изяснявам за хората които са тръгнали по тоя път... Ясно е че съм допуснал грешка, мене лично не ме дразни това, но ако може някой да си извлече поука, няма да е толкова безсмислено..

Март 15, 2023, 21:23:30
Отговор #153

Неактивен РумбатаБс

  • Публикации: 3679
А ако после "надвара" се изпили, за да не си личи че е правено по друга технология?

Не се заяждам, изяснявам за хората които са тръгнали по тоя път... Ясно е че съм допуснал грешка, мене лично не ме дразни това, но ако може някой да си извлече поука, няма да е толкова безсмислено..
Разбирам,че не е заяждане  :)
Когато се разпробият отвори (дали с перфоратор или свредло) площта положена в равнина при заваряване е много по-голама отколкото на (ръб/кант).
Когато сте демонтирали старите панели би трябвало да забележите това (оригиналния монтаж)
retrobs.com

Март 15, 2023, 21:32:03
Отговор #154

Неактивен Frysco

  • Публикации: 447
Там е проблема на тази кола, че старите панели по цялата предница бяха заварени с оксижен (парнато по ъгълчето). Затова и я разтурих, въпреки че имаше вид, но от обратната страна нямаше нищо срещу кафявата чума. И доколкото ми позволяваха знанията и уменията я разтурих и събрах наново.
По него време и аз бях доста начинаещ в заваряването. Наложи се Цветан (има тема в раздела, с един зелен москвич, от село Белопопци) да ми дооправя заварките, в галерията на предната страница е предимно неговата работа...
Но в това което написах съм сигурен, колко и къде да има заварки си го спазих и всичките са на електронит, само че не правих отворите със свредло, а със перфориращи/бертващи клещи. Те правят отвор 5.5, който е малък според мене, 6 и даже малко отгоре е по адекватен, защото докато си направиш ваната, тя заварката е станала, а това е проблем... студена заварка се получава с толкова малък отвор.
П.С. Изтървах да спомена причината да е заварена с оксижен, имала е силен удар.

Март 15, 2023, 21:43:46
Отговор #155

Неактивен РумбатаБс

  • Публикации: 3679
Там е проблема на тази кола, че старите панели по цялата предница бяха заварени с оксижен (парнато по ъгълчето). Затова и я разтурих, въпреки че имаше вид, но от обратната страна нямаше нищо срещу кафявата чума. И доколкото ми позволяваха знанията и уменията я разтурих и събрах наново.
По него време и аз бях доста начинаещ в заваряването. Наложи се Цветан (има тема в раздела, с един зелен москвич, от село Белопопци) да ми дооправя заварките, в галерията на предната страница е предимно неговата работа...
Но в това което написах съм сигурен, колко и къде да има заварки си го спазих и всичките са на електронит, само че не правих отворите със свредло, а със перфориращи/бертващи клещи. Те правят отвор 5.5, който е малък според мене, 6 и даже малко отгоре е по адекватен, защото докато си направиш ваната, тя заварката е станала, а това е проблем... студена заварка се получава с толкова малък отвор.
П.С. Изтървах да спомена причината да е заварена с оксижен, имала е силен удар.
Да 5.5 м.м. ... квалитетно телоподаващо си проваря перфектно при този отвор.
Това за "силен удар" сега го чувам/чета.Добре ще е да изтеглите геометрията на преден "кош" по вертикал,хоризонтал и успоредна ... каросерията може да е останала под напрежение.

Успех!


retrobs.com

Март 19, 2023, 19:00:36
Отговор #156

Неактивен Frysco

  • Публикации: 447
Мисля, че само ще се отвори излишна работа ако тръгна да и меря геометрията. Тя дясна предна врата си седи недостегната че да може да се самонества по рамката.... А предния капак има такива палави фуги към рамката на стъклото... Каквото съм постигнал по тоя въпрос, това е. Не ми достигат знания, за да тръгна сега да го дооправям. Някой ден, може, ама засега съм доволен че си е при мене това хайванче.

Март 19, 2023, 19:14:13
Отговор #157

Неактивен РумбатаБс

  • Публикации: 3679
Мисля, че само ще се отвори излишна работа ако тръгна да и меря геометрията. Тя дясна предна врата си седи недостегната че да може да се самонества по рамката.... А предния капак има такива палави фуги към рамката на стъклото... Каквото съм постигнал по тоя въпрос, това е. Не ми достигат знания, за да тръгна сега да го дооправям. Някой ден, може, ама засега съм доволен че си е при мене това хайванче.
Предният ми пост не е настояване а препоръка!
Автомобилът си е ваш-решението също.
Успех!
retrobs.com

Март 25, 2023, 16:05:23
Отговор #158

Неактивен rsk

  • Публикации: 2450
Поздравления за хубавата Лада!
Исках да напиша на собственика, че в момента колега продава набор документи точно от 1978-ма година - ръководство за експлоатация, сервизна книжка, фактура, гаранционна карта, технически паспорт... Е, разбира се, взети са от друга кола, но все пак... Обявата за тях може да се види във ФБ-групата "АВТО МОТО КНИЖАРНИЦА" (линк не поставям умишлено, че модераторът има нещо против това...).
А относно "околофарниците" - лично моето мнение е, че на този хубав, наситен цвят черните стоят много по-добре, а освен това си пасват с буферите и ъглите на бронята, средите на тасовете, решетките на предния капак... Поздравления още веднъж за хубавата машина!

Март 26, 2023, 18:23:33
Отговор #159

Неактивен Frysco

  • Публикации: 447
Благодаря, ще погледна в групата. Така и не се запознах с първия собственик, че да го питам за нейните, но съм привърженик на това да ги има.
Днеска я изкарах на Калояново и получих много поздравления, което ме зарадва, отделно се видях с много стари познати... обилен ден откъм приятни емоции. Колата все още радва окото, даже май никой не забеляза колко е прашасала всъщност, но този въпрос с миенето вече е разрешен в мой стил. Кардинално. Наех за нея гараж с подова канализация и течаща вода, че даже и топла има. Така че миенето няма да е никакъв проблем за вбъдеще. Тея дни ще се дооборудвам.
По техническата част има въпроси - задния мост буквално танцува около купето, май тампоните на задните щанги не са издържали теста на времето. Има удачно решение на този проблем, за Нива Урбан има щанги със съвременни гумено-метални втулки. Единствено дългата трябва да се скъси, но пък може да се направи регулируема. И още нещо има, но там не съм сигурен какво е, та ще ползвам жокер "обади се на приятел".
За черните околофарници много хора вече ме подкрепиха. Ще ги сменя...

Отделно от това, съм леко удивен с каква лекота пердашеше по магистралата тая кола. 130-140 не са и никакъв проблем с петата предавка, а може и още. По върлите баири преди Траянови врата си поддържа 120 и има сила да ускори докъм 130, което и разрешава да се справя с потока. Мисля че ладата се радва че пак е при мене :)