Автор Тема: 1978 Datsun 280z  (Прочетена 13895 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Януари 18, 2023, 08:23:42
Прочетена 13895 пъти

Неактивен 75 turbodelta

  • Публикации: 242
Здравейте колеги , от доста време се чудех каква кола да си взема да си уплътнявам свободното време (не че имам много такова)и след доста търсене на класики на местния пазар , попаднах на тази красавица! Колата е Датсун 280z произведен през август на 1977 (набор ми е) , която заради спецификите на Американския пазар по талон се води модел от 1978 . Естествено е в плачевно състояние, но почти без ръжда , не се беше движила от 2016 година и като цяло проблемите са и много , но добрата вест е че вече се движи и си я карам до работа и обратно. Идеята ми е да не се разглобява тотално , а да се прави поетапно и чак когато е напълно изправна механично и с подновени интериорни и екстериорни части , някой ден ще я разглобя за да се боядиса в оригиналният и оранжев металик(Copper metallic). Също така няма да се придържам към оригинала а ще бъде така нареченият : restomod ! Ето я и нея !



Ежедневката тегли проекта в ремарке под наем :)


И вече прибрана в новия си дом !


Първата и баня след 8 години престой в пустинята на Аризона !


Последва изпразване на интериора и изхвърляне на всичко което е в лошо състояние .



След като запалих мотора реших че първата работа е да имам спирачки , за да мога да я тествам ,последва профилактика на предните спирачки и подмяна на проблемните неща .




Доста време и внимание отделих на горивната система която е Японска версия на L-Jetronic, свалих резервоара и го почистих и подмених всички маркучи около него , последва нова горивна помпа заедно със подмяна на всички необходими марркучи и скоби и горивен филтър и накрая завърших с чисто нови дюзи и горивен регулатор .






Има и още доста свършена работа , но в следващият пост !

Рапорт даден  O0
« Последна редакция: Януари 18, 2023, 09:28:07 от Speeder »
мирелка написа: кои мухльо ве оня дет е тъп кат клечка за уши ли  \"hahah\"

Януари 18, 2023, 21:17:05
Отговор #1

Неактивен didotooo

  • Публикации: 2836
  • ☆☆Datsun 300 ZX 50th ANNIVERSARY☆☆
    • Z point Varna
Ахх Америка :D Надявам се един ден да я посетя . Напук на мнението ти ,че е в плачевно състояние , бих казал ,че е в завидно даже ! Европейските идват при нас с толкова много ръжда , че се налага да се изграждат наново... Изглежда готино с тия ''Louvres'' на задния прозорец и спойлера. За съжаление цените на S30 Шасито вече са доста солени иначе съм мераклия . Предполагам когато си на място е доста по - лесно да се сдобиеш с нещо дето прилича на кола и е на поносима цена. Поздрави и ще следя темата !

Януари 18, 2023, 22:28:13
Отговор #2

Неактивен 75 turbodelta

  • Публикации: 242
Нормалната цена за автомобил като моя , започва от около 9-10к долара . Хубавото е че съм в Невада , където ръжда няма и проблемите на колите са по скоро от механично естество , естествено и боя няма ...отдавна е изгоряла от слънцето   :)) :)) :)) Конкретно моята кола я купих за 4500$ от един Мексиканец който се е опитвал да я съживи от 2016 до сега , но без успех и 24 часапо късно я карах за първи път  :)) :)) :)) Попринцип ако човек в Европа иска такава кола , далеч по добре е да се намери и докара от тук , поне няма да градиш купе от нулата , че и по зле даже  O0
мирелка написа: кои мухльо ве оня дет е тъп кат клечка за уши ли  \"hahah\"

Януари 19, 2023, 04:51:32
Отговор #3

Неактивен Bogi

  • Публикации: 742
  • Роден в Дупница, тираджия в Америка понастоящем.
    • Bogi Maramski's garage
Честито за колата, много да те радва !!

За пръв път ли имаш стара кола ?
Какви други марки гледа ?

Благодаря
немец мръсен, бандит магистрален ...

Януари 19, 2023, 07:16:47
Отговор #4

Неактивен 75 turbodelta

  • Публикации: 242
Честито за колата, много да те радва !!

За пръв път ли имаш стара кола ?
Какви други марки гледа ?

Благодаря
Благодаря , не не ми  е за първи път ,имал съм доста проекти през годините ,но тази кола отдавна я заглеждам като модел и ето че вече съм собственик на такава . Гледах стари американски купета, Алфа Ромео  също и Мерцедеси , но просто това купе си ме влечеше отдавна  O0
мирелка написа: кои мухльо ве оня дет е тъп кат клечка за уши ли  \"hahah\"

Януари 19, 2023, 08:17:31
Отговор #5

Неактивен 75 turbodelta

  • Публикации: 242
Нека продължа със завършените неща по колата , по време на тестовете протече водната помпа и се заех с отстраняване на проблемите по охлдителната система , нов термостат , нови маркучи , нова водна помпа ,нов антифриз , а също така и корпуса на термостата заедно с дат1иците по него. Перката за охлаждане и виско муфата също не са в цветущо здраве , но на по късен етап ще монтирам 4-редов алуминиев радиатор с електрически перки .

Последва ревизия и решаване на проблемите по инсталацията на двигателя , естествено абсолютно всички букси бяха подменени и това промени адски много работата и .

И тогава се почувствах сигурен да я карам до дома си за първи път , но за жалост след около 1 миля спуках гума , естествено нямах резервна и се наложи да карам наобратно с пешеходна скорост , та първия тест излезе неуспешен :)
Това наложи спешно да мисля за гуми и джанти и понеже вече бях решил какво искам , оставаше само да намеря добра оферта. Няколко дни по късно , в местния продавалник намерих почти нови комплект джанти на Rota 16"x8" ET-O , ето и снимки с новите гуменки .



По време на този съвсем къс тест установих че нямам адекватни фарове , колата е с фар-крушка които светят колкото да те виждат другите . Не исках да слагам модерни фарове ,но трябваше да се примиря и поне да потърся нещо не чак толкова крещящо , което се оказа доста трудна задача . В крайна сметка си купих оригинални фарове за най новите Вранглери , които горе долу биват .

Тук са снимани двете със всекидневната ми кола

Докато се занимавам с тези неща , започнаха да пристигат новите неща за интериора , които вече бях поръчал а именно нови седалки , нов мокет , нови кожи за скоростите и ръчната спирачка , топка за скоростите и т.н.  .
След финалните настройки на горивната система , реших че е време да поработя по електрическата част на двигателя а именно , нов алтернатор , терминали и захранващи кабели на батерията , кабели свещи и дистрибуторна капачка с палец .

Следващата ми задача беше да премахна грозните американски брони и да добавя накрайник на вече преработеният ауспух, като започнах със задната част .




За финал днес премахнах и терасата над задната броня , колата ще бъде без броня и трябва да е максималмнмо изчистена

Рапорт даден !
мирелка написа: кои мухльо ве оня дет е тъп кат клечка за уши ли  \"hahah\"

Януари 19, 2023, 10:41:24
Отговор #6

Неактивен Speeder

  • Администратор
  • Публикации: 5105
Яко! Силна класика, култов модел, мечта - все клишета и все вярни за този Датсун!

Колко от нас са израстнали с този модел в ръце, а?! :) Аз още си пазя мачбокса в син металик, единственият ми с отварящ се преден капак. O:-)

Страхотна е, а и ти имаш опит с екзотични машини, та мисля ни очаква интересно развитие на темата.
Рестомода мисля, че е супер подходящ в твоя случай. Тия дебелашки брони крият дизайна.  Фаровете са ОК, стига да си останат само те, а и щом я караш ежедневно, са супер важни.
С тези джанти изглежда ще последват и по-широки вежди на калниците.

145 Boxer, Alfetta GT, Alfasud Sprint Veloce 16v, Lada 1500 S, GT 1300 Junior

Как да качваме снимки във форума : http://www.classiccar-bg.com/index.php?topic=2631.0
"По един болт на седмица да бяхте завивали, сега щяхте да ги карате тия коли!"

Януари 19, 2023, 18:39:36
Отговор #7

Неактивен РумбатаБс

  • Публикации: 3679
Честито!
Старите джанти за продаване ли са?
retrobs.com

Януари 19, 2023, 19:13:35
Отговор #8

Неактивен 75 turbodelta

  • Публикации: 242
Честито!
Старите джанти за продаване ли са?
Да, не са ми необходими и  мисля да ги продам , но се намират в Лас Вегас и ще е доста бавно и скъпо да дойдат в БГ
мирелка написа: кои мухльо ве оня дет е тъп кат клечка за уши ли  \"hahah\"

Януари 19, 2023, 19:17:58
Отговор #9

Неактивен 75 turbodelta

  • Публикации: 242
Яко! Силна класика, култов модел, мечта - все клишета и все вярни за този Датсун!

Колко от нас са израстнали с този модел в ръце, а?! :) Аз още си пазя мачбокса в син металик, единственият ми с отварящ се преден капак. O:-)

Страхотна е, а и ти имаш опит с екзотични машини, та мисля ни очаква интересно развитие на темата.
Рестомода мисля, че е супер подходящ в твоя случай. Тия дебелашки брони крият дизайна.  Фаровете са ОК, стига да си останат само те, а и щом я караш ежедневно, са супер важни.
С тези джанти изглежда ще последват и по-широки вежди на калниците.
Да само фаровете ще са модерни , и то защото са необходими ,не се предвиждат повече модерни елементи по външният вид . Засега не мисля че ще имам нужда от по широки калници , точно затова и съм подбрал ЕТ-то да са точно до калниците и без да опират .
мирелка написа: кои мухльо ве оня дет е тъп кат клечка за уши ли  \"hahah\"