Автор Тема: Toyota Celica 1990 - Carlos Sainz replica  (Прочетена 9046 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Февруари 11, 2023, 10:13:36
Прочетена 9046 пъти

Неактивен to6ko_opc

  • Публикации: 250
Здравейте,колеги,тук ще ви запозная с новия ми проект.Никога не съм мислил,че ще имам японска кола,но и това се случи.Селиката ще ми е личния автомобил,до сега имах Опел Калибра,която беше страхотна и я карах от 2013 до сега,а и преди нея също имах Калибра,но с много ужасно купе и не подлежеше на реставрация, навремето сметнах,че ще е подобре тя да остане за части и да взема друга.Така че може би 14-5 години съм карал Калибри и беше крайно време да се разделя с марката.Точно този модел на селика  ми е голяма слабост,още от едно време,когато караха по ралитата,така че след няколко години търсене,а и с оглед,че от миналата година цените им взехада скачат,се реших да продам Калибрата и да взема Селика.В Бг няма голям избор на Селики,и чакането беще дълго,но декември месец открих точната,оказа се,че е в съседно село,собственика и е бил тенекеджия и бояджия,но почива и сина му я беше пуснал за продаване.Последва оглед,на който не останах,крайно впечетлен.Колата се оказа,че е с изгоряла бензинова помпа и не е палена от много години,предното стъкло беше счупено и заден ляв панел е бил китван,като кита се беше спукал и е влизало вода под него,колата е била сив металик,като преди години човеа е решил да я бодиса лилав хамелион,но на бързо без да се махат лайсни и прочие,боята се лющеше от всякъде.След дълги преговори  за ценната ,а и отървах една червена през това времесе реших за я взема.Така или иначе съм замислил да я правя реплика на състезателната Селика,все пак нали съм фен на репликите  :)) и каквато и да бях взел,пак щях веднага да я разглобя и пребоядисам бяла със зелено и червено

Така че външния вид не беше от значение,единственото което ме грабна бе,че купето е в невероятно състояние,няма никъде изгнило,или следи от ръжда,а е кола от 1990,уникално здраво купе,имено това търсех.И така взех я с една пътна помощ ,последва еднабаня да махна мъховете от нея  я пребрах в сервиза.




Първото нещо бе да и сменя всички течности и да видя какъв е проблема със бензиновата помпа.Там останах потресен



а вътре в резервоара беше нещо страшно,поръчах нова помпа от доставчиците с който работя,но резервоар няма никъде,нито втора употреба,а за нов изобщо не се предлага.И се реших да чистя моя,резервоара тежеще от този налеп,но след една вечер киснене във химия и вряла вода,взеха да пада,отнеми доста време,но за моя радост се изчисти и под тезе налепи се оказа,че няма ръжда.Това е една част от тях


оказа се,че е задръстена и тръбата на излишното гориво,а бензиновия филтър освен,че бе и той задръстен  беше и оригиналния от 1990.прочистих цялата система,но колата не запали,от това се и опасявах,тази мизерия беше и в дюзите,свалих рейката със дюзите,оказа се,че 2 са изгорели,а другите 2 са задръстени,тях ги отпуших но така или иначе нямах още 2 а и се оказа,че и тях в България,не се предлагат и ги поръчах нови от Англия.Хванах се да правя купето в момента е разглобено до голо купе ище гоподготвям за боя,муежду времено поръчах от една Латвийска фирма боди кита за Карлос Сайнц Селиката,разликата от стандартната е в предния капак,предната броня и предните калници са малко по раздути.Докато беше на подемника проверих обстойно цялата ходова част,там всичко беше здраво.Понеже колата е със 17 цола джанти и със стандартнотоокачване седеше много висока,за спортен автомобил,поръчах 4 ниски пружини,с тях смених и задните амортисьори,стандартните са оказаха маслени и страшно меки,а и тампоните им бяха тръгнали да се късат,така че поръчах газови Каяби и нови тампони.
Това е за сега,днес и утре се почва усилена работа по купето.
« Последна редакция: Февруари 11, 2023, 11:43:31 от dido1903 »

Февруари 11, 2023, 11:08:32
Отговор #1

Неактивен didotooo

  • Публикации: 2837
  • ☆☆Datsun 300 ZX 50th ANNIVERSARY☆☆
    • Z point Varna
Честито ! Заформя се доста интересен проект ! Това с резервоара да не те учудва , старият бензин се превръща в точно това .

Февруари 11, 2023, 12:08:19
Отговор #2

Неактивен dido1903

  • Глобален модератор
  • Публикации: 3484
Честита придобивка! Писах в темата за формулата, и сега чакаме с нетърпение превръщането на Селиката в легендарната реплика.
Да, в това се превръща или в нещо като каша :-\

Февруари 11, 2023, 20:39:18
Отговор #3

Неактивен didotooo

  • Публикации: 2837
  • ☆☆Datsun 300 ZX 50th ANNIVERSARY☆☆
    • Z point Varna
Чакай , чакай ! След като прочетох в темата на формулата ,че има и тема в японския раздел чааак тогава стоплих че Селиката е твой проект :D Писал съм без да погледна на кой е . Много ще вдигнеш нивото и тук !

Февруари 13, 2023, 06:10:03
Отговор #4

Неактивен 75 turbodelta

  • Публикации: 242
Браво , страхотна заигравка , не че имаш нужда от още проекти , ама то пуста и краста  8))
мирелка написа: кои мухльо ве оня дет е тъп кат клечка за уши ли  \"hahah\"

Февруари 20, 2023, 19:28:55
Отговор #5

Неактивен to6ko_opc

  • Публикации: 250
Браво , страхотна заигравка , не че имаш нужда от още проекти , ама то пуста и краста  8))
Благодаря,следя и твоята тема и мога да кажа същото и за нея,страхотно се получава рестомода при Датцуна.А иначе найстина нямах нужда от още проекти,но така се стекоха обстоятелствата,по принцип търсех Селика в добро състояние,коята като купя и да седна  и да карам,а чак след година да се захващам да я правя,но тази освен че беше на 10км от мен беше и с около 2хил.лв под първите на обяви,и най-хубавото,че купето и е страхотно от към корозия.А и ето до къде съм стигнал с купето,в момента вече е готово за боя,като най вероятно ще го боядисвам петък или събота.Другите детайли като огледала врати спойлер,заден капак,вече са бели.




Чак немога да повярвам,кола на 33 години,а има ръжда само в легена за резервната,гума и то заради,неоплатнен заден стоп,от там е влизала вода,но зачистих и го минах с ръждопреобразуватела.Това ми е първата кола по която нямам да режа,заварям и зачиствам ръжди.
Вратите от вътре са като нови,същото е и при праговете, мисля след като я боядисам да напръскам обилно с вакса.






Февруари 20, 2023, 19:45:24
Отговор #6

Неактивен РумбатаБс

  • Публикации: 3690
Добро решение за техническия парафин/вакса .... това ще ти даде гаранция дълги години.
Успех!
retrobs.com

Март 09, 2023, 07:26:12
Отговор #7

Неактивен to6ko_opc

  • Публикации: 250
Въпреки,натоварения ми график в сервиза,вечерно време работя и по Селиката.Ето до къде я докарах,колата вече  е боядисана бяла и утре и предстой боядисването на зелените шарки.Между временно се бях отчаял с намирането на преден капак от модела Карлос Сайнц,фирмата от която поръчах калниците и предната броня не го предлагат, бях намерил един единствен във Франция на много висока цена,на който само доставката беше 200 евро.Случайно се сетих,че нашия рали пилот Тодор Дунев се занимава с реставраций и реплики на състезателни Тойоти.Чухме се и неможах да повярвам,имаше готов изработен капак за сума,по евтина от доставката на този от Франция.И така на другия ден капака беше при мен.Изработка му е страхотна и нямах много работа по него.


Тук е момента за малко реклама,моя приятел Димитър,същия на който правя състезателния Вартбург направи фирма за бластиране,както за сухо така и за водно финно бластиране на алуминиеви детайли,това му е ФБ страницата https://www.facebook.com/profile.php?id=100089543374881 .Така че му ползвах услугите за няколко детайла.







Оригинално на колата бравичките са черни,а не с цвета на колата.

И малко от процеса по очертаване на фигурките,който ми отне страшно много време,един път докато ги направя да приличат на оригиналните и след това да ги прекопирам и да нанеса от другата страна,като за целта ми дойде на ум,да ползвам полупрозрачна хартия,залепям я отгоре пречертавам фигурата,изрязвам я и я лепя от другата страна,очертавам я с фуломастер и отлепям фигурата,и по очертаното лепя синьото тиксо.

Март 12, 2023, 09:45:17
Отговор #8

Неактивен to6ko_opc

  • Публикации: 250
Добро утро,колеги.Петък сутринта боядисах зеленото,получи се страхотно,първо исках да нанеса зеления цвят,защото той е покрай рамките на стъклата,стоповете,за да мога да сглабям уикенда.Така и стана,вчера следобед залепих предното и страничните стъкла,монтирах стоповете,сложих и лайсните и уплатненията на вратите и почнах интрериора,но стана много късно,като днес от мерак станах  7 часа за да го завъша.









Март 13, 2023, 20:58:14
Отговор #9

Неактивен didotooo

  • Публикации: 2837
  • ☆☆Datsun 300 ZX 50th ANNIVERSARY☆☆
    • Z point Varna
Направо невероятно ! Впечатлен съм как намираш свободно време и мерак да работиш по толкова коли , в предвид ,че само тази е бая времеемка като проект. Фабрично ли е таблото с 260км/ч скоростомер и 9к оборота или е от някоя по-специална версия ? Прал ли си салона доста е свеж . Зеленото е много готино !