Автор Тема: Garage Communities или да се кооперираме за наем на гараж  (Прочетена 11592 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Март 11, 2018, 12:49:55
Отговор #20

Неактивен Frysco

  • Публикации: 447
А аз търся нещо подходящо за работилница-с хубав канал или подемник, но там нещата са значително по-трудни от гледна точка на коопериране, отколкото при гаража. В гаража, колите просто си седят и най-много да има разместване за изкарване на по-задна кола, докато при работилница, двама души трудно се разбират кой кога да ползва канала, подемника, общи инструменти, сметки, какво остава пък за повече хора.
Но самостоятелен наем на помещение, от което няма да се печелят пари, а просто да си развивам хобито, е скъпо удоволствие. Поне за мен.

Юни 13, 2018, 18:12:55
Отговор #21

Неактивен Gregor Samsa

  • Публикации: 124
    • Vintage Goggles
Търся под наем лобно място за едно BMW E30 Touring във Варна. Ако има покрив, ток и съмишленици- чудесно. Ако не, поне ограден двор. Понастоящем, автомобилът не се кара активно и стои немил-недраг из междублоковите пространства на квартал Левски.

Март 18, 2019, 11:47:20
Отговор #22

Неактивен Acropolis 1800

  • Публикации: 163
Знае ли някои, къде в София могат да се съхраняват ретро автомобили? Да речем човекът не разполага със закрито помещение. Има безброй халета, складове, подземни и надземни гаражи, закрити и открити площи и се чудих дали някои от тези места не се притежават от някои готин, почтен и точен ретро фен/ка, които биха се съгласили срещу скромна сума, да речем около 100-150 лв. годишно, да приютяват ретро коли?
Значи за предпочитане е закрито място, където на колата да й се метне едно покривало. Но може и открито, в краен случай.
82 Шкода 120L, прецизна чехословачка без точка ръжда, продадена
85 БМВ 520i, красива италианка с оригинални спойлери Зендер и джанти Алпина, продадена
95 Понтиак Гранд АМ, Спорт Седан, профсъюзен американец, продаден
87 Москвич 2140, отчаян руснак, оригинален соц тунинг и картичка на Саманта Фокс, продаден
97 Ситроен Ксантия СТ Турбо Актива

"Шъ карам като луд!"
"Докато не пукна аз шъ съ качвам на колата!"
Дядо Стефан от Сливен, 92 годишен

Март 18, 2019, 12:50:30
Отговор #23

Неактивен fifo

  • Публикации: 1140
Имаме си мечтател :)
За такава сума дори и месечно трудно се намират подходящи помещения, ма годишно...
we all have wings, but some of us don't know why

Март 18, 2019, 13:11:15
Отговор #24

Неактивен Acropolis 1800

  • Публикации: 163
Толкова мога да си позволя. Но съединението прави силата, както знаем. Ако се съберем дори 3-4 души, ще излезе по-евтино. В крайна сметка ако някои има площ може да си направим поне един навес, като този: https://fsindustries.com/more_info/steel_storage_shelters_from_18_to_30_wide/images/2_car_carport.jpg
82 Шкода 120L, прецизна чехословачка без точка ръжда, продадена
85 БМВ 520i, красива италианка с оригинални спойлери Зендер и джанти Алпина, продадена
95 Понтиак Гранд АМ, Спорт Седан, профсъюзен американец, продаден
87 Москвич 2140, отчаян руснак, оригинален соц тунинг и картичка на Саманта Фокс, продаден
97 Ситроен Ксантия СТ Турбо Актива

"Шъ карам като луд!"
"Докато не пукна аз шъ съ качвам на колата!"
Дядо Стефан от Сливен, 92 годишен

Март 18, 2019, 16:01:22
Отговор #25

Неактивен m_g

  • Публикации: 1123
  • ГАЗ М21, ГАЗ 3102, Варшава 223, ВАЗ 2101, Ниса 522
Най-важно е колите да са на сухо и защитено от градушка място с ограничен достъп.
Крайните квартали са обект на непрестанни набези от крадци. Тоест, двор в евтината част на Орландовци е гаранция, че колата няма да оцелее, освен ако не живееш нон стоп там и нямаш СОТ, оръжие, кучета и връзки в подземния свят.
Индустриалните помещения в София са с наем от около 600-1000 лева месечно. Стават за бизнес, ама за държане на коли е малко солено. Не говорим в какво състояние са - течове, плъхове, крадци...
По принцип има и навеси за няколко коли за по около 100, но там колите са на прах, котки и кучета се катерят отгоре, а охраната е практически фиктивна. Тоест на такова място можеш да оставиш раздрънкана кола на съхранение, но не и завършена такава.

Нормален паркинг тръгва от 80 до 120 на месец. За тия пари може да се намери и гараж. Вече надземен и на хубаво място - има и за по 250 лева месечно.
Реално за да си поддържаш колата на сухо и нормално място трябва да заделяш между 1000 и 1500 лева на година. Аз имам три коли по тая система, не се умира. Вече ако си с 20, идват големите ядове.
Читав гараж е 15000 евро, тоест за три коли - 45000 или за 4 - 60000 евра - както и да ги смяташ, все си е цифра.
Иначе - Зелена зона за първа е 100, за втора кола е 200 лв, а за трета - 300 лв на година. Ако сте средно нормално семейство с една нормална и една ненормална кола пред блока - пак едни 300 лева за две коли на улицата.
Та така - ако си за една соц кола от рода на любимия ти Полски Фиат - става и навън, но удари ли го градушка, е дотам. А то удря през няколко години. Купуваш Фиат за 2000 лева някакъв по-неизгнил и седи две години.  Удря град, смила го и пак си го караш. След 4-5г - Фиатът е изгнил и отива на желязо и взимаш следващия. Спестил си едни пари, а и ти е все подръка. Ако уцелиш добра кола за под 1000 лева, си все на далавера, дори и метеорит да падне отгоре.


Март 18, 2019, 16:10:35
Отговор #26

Неактивен Acropolis 1800

  • Публикации: 163
m_g кефиш ме! Реалист си и от теб се научава много!
И все пак бих бил напълно спокоен ако колата ми е с противоградушно покривало под навес, независимо от котки и кучета  да се катерят. Ако "двукраки" котки не се катерят всичко ще е наред.
Истината е, че в Западна Европа и САЩ е хем по-евтино, хем по-лесно да поддържаш бюджетна класика. Но при нас лесно няма.
82 Шкода 120L, прецизна чехословачка без точка ръжда, продадена
85 БМВ 520i, красива италианка с оригинални спойлери Зендер и джанти Алпина, продадена
95 Понтиак Гранд АМ, Спорт Седан, профсъюзен американец, продаден
87 Москвич 2140, отчаян руснак, оригинален соц тунинг и картичка на Саманта Фокс, продаден
97 Ситроен Ксантия СТ Турбо Актива

"Шъ карам като луд!"
"Докато не пукна аз шъ съ качвам на колата!"
Дядо Стефан от Сливен, 92 годишен

Март 18, 2019, 16:37:09
Отговор #27

Неактивен m_g

  • Публикации: 1123
  • ГАЗ М21, ГАЗ 3102, Варшава 223, ВАЗ 2101, Ниса 522
В тоя ред на мисли - сега колите навън гният много повече заради калиевия хлорид, който се ползва за топене на леда по улиците.
При мене пред блока автомобил ВАЗ 2101 за 11 години - от тях 6 активно каране и 5 повече стоене за резерва, изгни до насипно състояние. Естествено, беше бит и от градушка, ама то като матира боята, не си личи много.
Сега в гараж за 5 години същия ВАЗ изкара 5 години без точка ръжда или повреда. Дал съм грубо 5000 лева само за да го съхранявам. 5000 лева е едно цялостно боядисване. Иначе - за 2000 може да се пръсне външно и за още 2-3000 ламарини за тия 5 години.
Логично, кола от 70-те не става за ежедневна експлоатация, независимо дали е Мерцедес или Москвич. И в двете ще те смятат за луд или клошар, или и двете, независимо от състоянието на колата. Трябва си нова кола за каране и за возене на жени и деца. Старите коли са за личен кеф и за съботно - неделни разходки при хубаво време.

Ето за пример.
ВАЗ 2101,  възстановяван през 2002г и в ежедневна експлатация. Снимката е от 2005г - почнала е вече леко да гние.




2007г. - ръждата напредва малко по малко. Има тук чукнато, там дернато - на улицата няма начин.


2013г - не е останало кола. Изгнила е цялата от стъклата надолу.


2018 - от четири години е възстановена.



PS: Куче като се качи, с лекота мачка капаци и тавани. Видял съм, не е весело. Все едно двукрак олигофрен. А и по разните места има риск от плъхове - гризат кабели и акат из интериора, колата после се чисти меко казано трудно.
Най-зле е като същество умре вътре. Нищо не помага. Един познат така съсипа няколко нови Волги. Вътре умряха котки... Човекът свалил стъклата да се проветряват, котките влизали и умрели. Друг приятел от форума продаде иначе хубава кола, в която е умряло куче - нищо не помага, въпреки чистенето до ламарина и новата боя на пода.

Мрежите против градушка не винаги помагат при град. Освен това не пазят от слънце. Интериорите горят. На кола от 70-те таблата се пукат на общо основание.
« Последна редакция: Март 18, 2019, 16:43:41 от m_g »

Март 18, 2019, 17:09:11
Отговор #28

Неактивен galaxie

  • Публикации: 1799
Един познат така съсипа няколко нови Волги. Вътре умряха котки... Човекът свалил стъклата да се проветряват, котките влизали и умрели.

Това си е вече за цитат от класик  :D

Март 18, 2019, 17:30:32
Отговор #29

Неактивен m_g

  • Публикации: 1123
  • ГАЗ М21, ГАЗ 3102, Варшава 223, ВАЗ 2101, Ниса 522
Боби, то звучи смешно, ама е факт. На човека му се ревеше, като видя какво е станало. Отиваме да ми покаже колекцията си от страхотни Волги - беше преди 4-5 години, то и колите май Люси ги беше снимал и показал тук и всички ахкахме. Страхотни коли - 20 или 30 бяха. Всякакви модели и цветове Волга - и 21, и 24 в супер състояние на минимални километри. И собственикът им свалил стъклата да се проветряват. Не знам как му беше хрумнала тази идея. Беше зима, не се усещаше миризма, или поне не из халето. И той ходи и се вайка и вади котешки останки от колите. Това да ти умре котка в кола на 10000км, която струва да речем 7-8000 евро, ако не и нагоре, никак не е приятно. Не говорим, че бяха накъсали нови заводски тапицерии. Такава кола става само за части заради миризмата, която остава, каквото и да се направи. При разложението се отделят супер силни киселини, които буквално пропиват метала и остава да си мирише вечно.
Това си е трагедия за всеки ценител на стара техника - нещо като изгорелите из Калифорния колекции от страхотни коли. Но хайде да речем там е природа, хора загиват, железата майната им. А тук е комбинация от кофти място и човешка грешка.