Автор Тема: Литература - статии, книги, документи...  (Прочетена 61815 пъти)

0 Потребители и 3 Гости преглежда(т) тази тема.

Август 17, 2011, 14:22:01
Отговор #10

Неактивен Teodor

  • Публикации: 1003
Един интересен плик, изпратен през далечната 1928 от Ню Йорк на Пенев и Синове в гр. Бяла. Дали са си купували кола, или са договарял представителство? За съжаление пликът е празен, така че няма отговор.

Август 18, 2011, 06:50:50
Отговор #11

Неактивен rumen_spasov

  • Публикации: 1036
Ето това е колко е било лесно навремето предприемчив човек да открие заведение .А я някои да се опита сега да видим дали ще му стигнат нервите ,парите  а и след като го открие коклко време ще просьществува преди да му го затворят .Пьк после защо имало сива икономика. :D

Септември 10, 2011, 00:45:21
Отговор #12

Неактивен Speeder

  • Администратор
  • Публикации: 5105
Една стара книга, която ми купиха от битак в Германия.
Като чисто нова е, едва ли е разгръщана някога!  :))

Снимките са залепени на страниците, а не са принтирани директно.
Издадена 1967ма година, Швейцария.
145 Boxer, Alfetta GT, Alfasud Sprint Veloce 16v, Lada 1500 S, GT 1300 Junior

Как да качваме снимки във форума : http://www.classiccar-bg.com/index.php?topic=2631.0
"По един болт на седмица да бяхте завивали, сега щяхте да ги карате тия коли!"

Септември 22, 2011, 16:51:11
Отговор #13

Неактивен rumen_spasov

  • Публикации: 1036
Ето едно калъфче за документи от Татово време което видях на битака и много харесах

Октомври 22, 2011, 20:24:21
Отговор #14

Неактивен krankenstein

  • Публикации: 7182
Енциклопедия на спортните коли 1945-90 г и още няколко подобни книжки http://books.google.bg/books/about/A_to_Z_of_sports_cars_1945_1990.html?id=glKW-Kh-lmcC
За съжаление са само част от страниците, но явно за без пари толкова :-X
Теория - това е, когато знаеш всичко, но нищо не работи.
Практика - това е, когато всичко работи, но не знаеш защо.

Октомври 26, 2011, 11:25:40
Отговор #15

Неактивен engineer

  • Публикации: 481
  • 1974 Москвич 412, 1969 Рила 1400
    • http://www.bgclassiccars.hit.bg
соц. романтика:

Декември 03, 2011, 21:19:03
Отговор #16

Неактивен USfan

  • Публикации: 10811
Много хубава тема се отвори. :)
Етои един ориг немски Бриф от мен, още си го пазя в къщи.
Той е от едно старо БМВ /което баща ми купи през далечната 1993 година/, доста редкия за БГ тогава, че и сега, модел 630 ЦС.
Това БМВ, светлозелено на цвят, седеше от края на социализма, някъде 2-3 години на паркинга на Шератон.
Притежаваше го стар българрски емигрант, който си идваше през няколко месеца в БГ, и си го караше докато е тук.

Колата както я видях на паркинга, цвят резеда металик, с тъмнозелени половинки кожи салон, и оригинални диларово инсталирани 14 цолови, ББС-Мале лети джанти, не ми излезе от сърцето. :-*
Разбира се, /макар тогава вече да бях сменил, макар и по-малък клас от тоя баварец, 1-2 бройки по интересни и по спортни западни коли/, нямах пари за нея.
Но си наумих, да убедя баща ми да се помъчи да си я купи. :))

Най накрая успях да се свържа със собственика, и след няколко месеца преговори,/ много беше алчен оня, мани, мани :D/ той се съгласи да си продаде колата.
Тя иначе си беше на редовна немска регистрация, и даже и с ТУВ.

Лошото бе, че когато стигнахме накрая до споразумение за по-разумна цена, от януари 2003 влезе в сила акцизното законодатество при внос на коли, и баща ми така и не успя да регистрира на БГ номера тази кола.
Имаше вече начислени към 7-8000 марки мито и ациз, които той не можеше да плати.

Беше голям каф за каране, макар и само с базовия 3 литров мотор и 180 и нещо коня произведена,
Но тъй като беше с ръчни 4 скорости, и не особено широки гуми, тръгваше и на втора с пищене, и си въртеше гуми и доста навътре в 3-та скорост. 8))
На магистрала беше тиха и не много харчеща, ама градско, особено на ръчкане яко гълташе с тоя 4 камерен Солекс СД1 карбуратор.

След години каране, баща ми я продаде на някаква Украинска фирма, дето нещо зареждаха централата в Козлодуи с резервни части.
Та те продължиха да карат колата с немските номера, даже и талона не щяха да го вземат от нас.
И така, талона остана в колекцията ми с архивни документи.

Цената на колата съм я забравил колко беше в марки, баща ми като я взе.
Само помня, че той тогава се пенсионира от МВР, и му дадоха 12 месечни заплати обезщетение.
С тия пари, и каквито имаше още спестени марки и долари /купени на черно по соц време, хахах/, за добавка, си купи една от най-красивите коли в София тогава. :)
Беше доста позагнила отдолу де, макар и стегната като техническо състояние.
Забележете възрастта на 1-та собственичка по талона.
Ама е била гъзарка тая немска лелка.

Иначе колата я отрегистрираха тука от немското посолство, като отрязаха ръбче от Брифа, и остъргаха лепенките с техническия преглед, от номерата на колата.  C:-)

Странно че не взеха номерата, макар в други такива случаи това да правеха при отрегистриране.
Май разликата беше, че ако им върнеш и номерата, ти даваха 20-30 марки за тях.
И за това, повечето хора ги връщаха.
Което обаче обричаше такава кола, да седи без възможност за каране, ако не е обмитена, или да трябва да се взимат БГ транзитни номера, месец за месец.
« Последна редакция: Декември 03, 2011, 21:30:38 от USfan »

Декември 19, 2011, 11:35:19
Отговор #17

Неактивен dan4oteto

  • Публикации: 18066
  • Йордан Георгиев
Ето и от мен една много интересна бг книга, която като много малък бях видял в комшиите ... едва преди 10г я намерих от един продавач на стари книги и се сдобих с нея :)
Доста интересна книга, посветена на съвременния автомобил за края на '70-те, концепции и авангарда в дизайна, иновационни и нови технологии за безопастност и прочее ... Има ревю със снимки, техн. материал за световното автомиболостроене по държави и марки както от соц страните, така и за запада и изтока. Книгата е от 336 стр. и естествено не мога да я преснема, но снимах 5-6 произволни страници, колкото да не е само с кроците :)
"АВТОМОБИЛЪТ ДНЕС И УТРЕ" - Автомобилно ревю
Държавно издателство "Техника", София - 1977г.













« Последна редакция: Декември 19, 2011, 11:37:30 от dan4oteto »

Декември 19, 2011, 15:00:35
Отговор #18

Неактивен USfan

  • Публикации: 10811
да наистина е много интересна.
Тази твойта, с цветната корица, е 2-то обогатено издание от 1977 год.
Аз лично това го нямам, но имам 1-то издание, от 1972 или 73 година.
Тое почти същата дебелина, само че е с платнени бежово-жълти, пак твърди корици.

Всъщност основната разлика между двете издания е не в теоретичните раздели, а в раздела с тези последните 2-3 страници, дето си качил тук- раздела с технически данни за по-масовите световно правени коли.
В това издание твойто, от 1977, има доста актуализирани модели вече.
Като Мерцедеси в116 и в123, или пък Лади 1600, и Шкоди 105-120.
Съответно данните за повечето по-стари версии от 1972, са отпаднали.

Има и пропуски и неточности де.
Например Алфите Бертоне купе е трябвало да отпаднат.
През 1977 те вече не са се правили, замества ги Джуджаро ГТВ-то.
Та така... :)
« Последна редакция: Декември 19, 2011, 15:07:21 от USfan »

Декември 19, 2011, 17:42:04
Отговор #19

Неактивен RoMeO_156_GTA

  • Публикации: 271
Аз пък не съм съгласен , че точно Алфите дело на Бертоне трябва да отпаднат . Идеално се вписват в определението за книгата от Данчо - "посветена на съвременния автомобил за края на '70-те, концепции и авангарда в дизайна" . Този дизайн и до сега си е актуален и неповторим . Някои от тези купета 105 серия се произвеждат до 76-77г . Вярно , Алфета ГТ също трябва да присъства , а може и за нея да пише на друга страница . Всеки запален Алфист съм сигурен , че поне малко си мечтае за едно купе от 105 серия . Разбирам , че си имал GTV2000 и Spider , които също много харесвам , но нека не отхвърляме предшественика с лека ръка :) Мен точно снимката с Алфите ме грабна най-много от поста на Данчо ...


Данчо , много интересна книга изглежда !  :) Има двама продавачи , единия на главната улица до магазина на Чех , другия до пощата , та ме хвърли в размисъл , да се заглеждам повече друг път . Не е изключено да има още такива подобни находки  :)

Поздрави
« Последна редакция: Декември 19, 2011, 17:44:37 от RoMeO_156_GTA »