Автор Тема: Интересни обяви за редки автомобили и части  (Прочетена 1404503 пъти)

0 Потребители и 6 Гости преглежда(т) тази тема.

Май 14, 2020, 16:29:38
Отговор #3920

Неактивен m_g

  • Публикации: 1124
  • ГАЗ М21, ГАЗ 3102, Варшава 223, ВАЗ 2101, Ниса 522
Идентификационната карта служи само и единствено, за да се ползват преференциалните цени, с които Булстрад спонсорира ретро движението благодарение на това, че ръководството на БАК Ретро има позиции и се е договорило за това. Издава се само за автомобили, които не са за ежедневна употреба, над 30г. и собственикът е над 30г.
До този документ се стигна благодарение на някои недобросъвестни клубове от страната, чиито членове с благословията на местното ръководство си сключваха ретро застраховки за ежедневни коли или за всякаква скрап от рода на БМВ от 90-те, собственост на членовете.
Булстрад плащат всичко необходимо към Гаранционен фонд и реално всяка такава полица е загуба за тях. С този документ рязко се намали бройката на ретро застраховките, защото има контрол. И да, този ФВ 1200 има ретро застраховка, но едно, че е наистина стара костенурка, макар и преправена и второ, не се кара ежедневно. Вероятността да направи ПТП и оттам щета е минимална.

Били писани на ръка - а как? БАК Ретро няма нито секретарка, нито писар и Председателят на Техническата комисия, който ги издава, съвсем не е длъжен да носи със себе си лаптоп и принтер, когато му се изтресе Момчил на пазара за ретро части и иска 5 бележки за всичките си древни коли, ама сега веднага. Пишат се картите на ръка, получаваш екземпляр от документа (втори се съхранява в БАК Ретро) и бележка за внесените пари и всички са доволни. Момчил ходи в Булстрад и си прави изгодна застраховка на 5-те коли и е доволен и щастлив. И така вече 9 години, даже на 9, а 11 са май вече, откакто ползвам ретро застраховки.
Тия карти от всички ретро клубове хич не са малко и писането на картите не е никак малък труд. Огромно благодаря на Човека, който ги пише без да получава нищо в замяна. Той си има премного друга работа, но продължава да го прави за благото на всички.



Май 14, 2020, 17:54:36
Отговор #3921

Неактивен fifo

  • Публикации: 1141
оо, полицата изобщо не е загуба за застрахователната компания. Би била ако има претенции/ щети. Това обаче се касае за всички видове полици, вкл. по застраховки, които не са свързани с мпс-та. Всичко зависи от това дали събраните премии биха бил достатъчни за покриване на евентуални разходи по покриване на щети. За останалото съм абсолютно съгласен.
Сега се сещам, че Павката в една от темите за неговите коли беше споделил снимки на сертификат по ФИВА, което вече е съвсем друга бира.
we all have wings, but some of us don't know why

Май 14, 2020, 19:53:39
Отговор #3922

Неактивен bshopov

  • Публикации: 184
Идентификационната карта служи само и единствено, за да се ползват преференциалните цени, с които Булстрад спонсорира ретро движението благодарение на това, че ръководството на БАК Ретро има позиции и се е договорило за това. Издава се само за автомобили, които не са за ежедневна употреба, над 30г. и собственикът е над 30г.
До този документ се стигна благодарение на някои недобросъвестни клубове от страната, чиито членове с благословията на местното ръководство си сключваха ретро застраховки за ежедневни коли или за всякаква скрап от рода на БМВ от 90-те, собственост на членовете.
Булстрад плащат всичко необходимо към Гаранционен фонд и реално всяка такава полица е загуба за тях. С този документ рязко се намали бройката на ретро застраховките, защото има контрол. И да, този ФВ 1200 има ретро застраховка, но едно, че е наистина стара костенурка, макар и преправена и второ, не се кара ежедневно. Вероятността да направи ПТП и оттам щета е минимална.

Били писани на ръка - а как? БАК Ретро няма нито секретарка, нито писар и Председателят на Техническата комисия, който ги издава, съвсем не е длъжен да носи със себе си лаптоп и принтер, когато му се изтресе Момчил на пазара за ретро части и иска 5 бележки за всичките си древни коли, ама сега веднага. Пишат се картите на ръка, получаваш екземпляр от документа (втори се съхранява в БАК Ретро) и бележка за внесените пари и всички са доволни. Момчил ходи в Булстрад и си прави изгодна застраховка на 5-те коли и е доволен и щастлив. И така вече 9 години, даже на 9, а 11 са май вече, откакто ползвам ретро застраховки.
Тия карти от всички ретро клубове хич не са малко и писането на картите не е никак малък труд. Огромно благодаря на Човека, който ги пише без да получава нищо в замяна. Той си има премного друга работа, но продължава да го прави за благото на всички.

Понеже съм наясно със застрахователния пазар в България, мога да допълня в подкрепа на тезата на колегата Fifo, недейте си мислете, че Булстрад е на загуба. И таксата към Гаранционния фонд не я плаща Булстрад, а я плаща собственика на полицата. Ако се зачетете малко в една полица Гражданска Отговорност - ще разберете всичко, то всичко си пише. И ако не е Булстрад то някоя друга компания ще застраховава нашите ретроавтомобили. Не ги въздигайте в култ. Между другото Булстрад има такъв продукт, плащаш Каско на 50% от действителната цена, ако имаш щета, доплащаш останалите 50%, ако ли не - Булстрад печели. Така че не ги жалете застрахователите, те са си преценили риска.

Май 14, 2020, 20:14:14
Отговор #3923

Неактивен РумбатаБс

  • Публикации: 3693
Понеже съм наясно със застрахователния пазар в България, мога да допълня в подкрепа на тезата на колегата Fifo, недейте си мислете, че Булстрад е на загуба. И таксата към Гаранционния фонд не я плаща Булстрад, а я плаща собственика на полицата. Ако се зачетете малко в една полица Гражданска Отговорност - ще разберете всичко, то всичко си пише. И ако не е Булстрад то някоя друга компания ще застраховава нашите ретроавтомобили. Не ги въздигайте в култ. Между другото Булстрад има такъв продукт, плащаш Каско на 50% от действителната цена, ако имаш щета, доплащаш останалите 50%, ако ли не - Булстрад печели. Така че не ги жалете застрахователите, те са си преценили риска.
Ще си позволя да допълня поста на колегата bshopov ... ако ЗК имаха риск в този бизнес нямаше да се захванат с това.Рискът винаги е за клиента който трябва да носи лупа за да прочете дребния шрифт в края на полицата.
retrobs.com

Май 14, 2020, 21:01:48
Отговор #3924

Неактивен Pitar

  • Публикации: 279
  • 3 x Fiat 126, Fiat 128 Familiare, Fiat 238 Doppia
В тези две обяви се виждат доста интересни автомобили, за жалост предполагам всички няма да имат документи и ще са в много лошо състояние. Автомобилите, които се виждат от снимките : Мерцедес Понтон, Волга Газ 24 комби, Варшава пикап, Ниса, Латвия, Фиат 500, Фиат 126, Баркас, 3 костенурки и още два автомобила, които не се виждат добре.  :)


https://www.mobile.bg/pcgi/mobile.cgi?act=4&adv=11587628414625748&slink=feenkg
https://www.mobile.bg/11587629002315786
Ретро Клуб Добрич
https://www.facebook.com/groups/470817436757498/

Май 15, 2020, 13:18:14
Отговор #3925

Неактивен Yuri

  • Публикации: 355
Няма застраховател, който да работи на загуба (Изключвам разни балони като Олимпик,Далбог).
Зачетох се и в самата бланка: "...запазено и поддържано в исторически коректно състояние...". Тази костенурка без предпазни колани и срязани врати освен,че не е "коректна" е и опасна. Но от теб както разбирам, въпросните карти се раздават по разни пазари на тесте, явно без предварителен оглед на автомобилите ,което означава,че няма особен контрол..
Тия карти от всички ретро клубове хич не са малко и писането на картите не е никак малък труд. Огромно благодаря на Човека, който ги пише без да получава нищо в замяна. Той си има премного друга работа, но продължава да го прави за благото на всички.
3 реда писане на кръст ми се струва,че не е особен труд и 30лв не е  като да е нищо в замяна. Отделно човекът явно се явява и нещо като брокер на Булстрад, от което също вероятно получава отчисления за всяка сключена застраховка. Не съм го измислил аз,чист капитализм в действие. Изводът ми от всичко дотук е ,че  определено въпросният човек, който го прави си е сметнал добре всичко.

Нямали секретарка , компютър и принтер...  За какво тогава се плаща изобщо членски внос?Не съм против евтините застраховки, но това е инициатива на частна компания, може да прави каквито прецени ръководството и полици.
Също така съм напълно наясно,че голяма част от организацията на ретро събития и изобщо всичко свързано със старите автомобили у нас, разчита на неплатен доброволен труд и ентусиазъм, но няма как с бележки на крак държавните ни институции, от които зависим,  да ни вземат насериозно и да получим специален статут,  исторически рег номера , данъчни облекчения и тд  , както е дори в държави от Източна Европа, към които с е опитваме да се числим.

Май 15, 2020, 13:23:02
Отговор #3926

Неактивен Yuri

  • Публикации: 355
В тези две обяви се виждат доста интересни автомобили, за жалост предполагам всички няма да имат документи и ще са в много лошо състояние. Автомобилите, които се виждат от снимките : Мерцедес Понтон, Волга Газ 24 комби, Варшава пикап, Ниса, Латвия, Фиат 500, Фиат 126, Баркас, 3 костенурки и още два автомобила, които не се виждат добре.  :)

Жалко за колите, така захвърлени на поляната. Особено като знам Вартбурга колко много извивки по вратите и кухини има отдолу, вероятно вече всичко е изгнило и адски трудно за възстановяване . А и със сигурност не е 59г., Най-вероятно е 63-65г.

Май 15, 2020, 14:51:26
Отговор #3927

Неактивен 5 GTT

  • Публикации: 156
Малко разводнихме темата с тези идентификационни карти..., но при четене из други сайтове по въпроса, попаднах на това твърдение:     "....Най-голямата придобивка за феновете на ретро автомобили е издействана през 1999 година. С публикуването й в Държавен вестник брой 74 от 20.08.1999 г., се освобождават от годишен технически преглед всички ППС произведени преди 01.01.1960 г.....".
Така и неможах да открия в нета този брой на ДВ, да видя точно какво пише, но в момента сме 2020г. и ако добавим 20 години от тогава, би трябвало към днешния момент да се освобождават от годишен технически преглед всички ППС произведени преди 01.01.1980 г.

А горният цитат е от тук: https://motoringhistorians.bg/bg/%D0%B7%D0%B0-%D0%BD%D0%B0%D1%81-3/164-%D0%B7%D0%B0%D0%BA%D0%BE%D0%BD%D0%BE%D0%B4%D0%B0%D1%82%D0%B5%D0%BB%D1%81%D1%82%D0%B2%D0%BE%D1%82%D0%BE-%D0%BD%D0%B0-%D1%80-%D0%B1%D1%8A%D0%BB%D0%B3%D0%B0%D1%80%D0%B8%D1%8F-%D0%BE%D1%82%D0%BD%D0%BE%D1%81%D0%BD%D0%BE-%D0%B8%D1%81%D1%82%D0%BE%D1%80%D0%B8%D1%87%D0%B5%D1%81%D0%BA%D0%B8%D1%82%D0%B5-%D0%BF%D1%80%D0%B5%D0%B2%D0%BE%D0%B7%D0%BD%D0%B8-%D1%81%D1%80%D0%B5%D0%B4%D1%81%D1%82%D0%B2%D0%B0

Май 15, 2020, 15:17:23
Отговор #3928

Неактивен krankenstein

  • Публикации: 7173
:)



https://www.mobile.bg/pcgi/mobile.cgi?act=4&adv=11586197035601398&slink=ezs1fe


Стана ми интересна ето тая обява, но по това време явно не съм внимавал в темата и е изтекла... снимките ми все виждат доста стари, за да са актуални, а цената твърде ниска, ако наистина е в състоянието от снимките. Някой проверявал ли е, какво се крие зад тая обява, дали е итинска или фейк?

Напоследък се интересувам от предвоенните класики, демек истинското "ретро" - само такава кола не съм имал досега /най-старата ми беше от 1960 г/ и ако някога реша да взема още някоя класика, смятам да е точно предвоенна. Знам, че не стават много за каране в съвременния трафик ако са си с оригиналната механика и задвижване, а ако са "модернизирана" пък се губи голяма част от стойността на оригинала. Но затова може би точно втория тип "ресто мод" би ме устроил повече, понеже аз искам да карам колите, а не само на репатрак до парада и обратно - някакви безбожно скъпи и ценни, дето не смееш да ги изкараш на пътя.
Теория - това е, когато знаеш всичко, но нищо не работи.
Практика - това е, когато всичко работи, но не знаеш защо.

Май 15, 2020, 16:02:16
Отговор #3929

Неактивен Pitar

  • Публикации: 279
  • 3 x Fiat 126, Fiat 128 Familiare, Fiat 238 Doppia
Стана ми интересна ето тая обява, но по това време явно не съм внимавал в темата и е изтекла... снимките ми все виждат доста стари, за да са актуални, а цената твърде ниска, ако наистина е в състоянието от снимките. Някой проверявал ли е, какво се крие зад тая обява, дали е итинска или фейк?


Колата отдавна я купиха дори имаше снимки качени тук във форума. Беше изкарана от гараж, в който е седяла 20+ години. Снимките са в темата Очакващи смърт или спасение на страница 621  :)
« Последна редакция: Май 15, 2020, 16:10:34 от Pitar »
Ретро Клуб Добрич
https://www.facebook.com/groups/470817436757498/