Автор Тема: Изневярата на един фиатаджия с Alfa Romeo Alfetta GT 1975  (Прочетена 6320 пъти)

0 Потребители и 2 Гости преглежда(т) тази тема.

Ноември 26, 2023, 12:05:25
Отговор #20

Неактивен DpymeB

  • Публикации: 197
Ако беше обмитена по фактура колко щеше да бъде митото ?
Възмутен съм от това, по-този начин "чичак" да ти оценява колата. Сайтовете за продажба са с искани цени от продавач, и никога не се продават колите на тези цени.
Само за Англия ли става въпрос или ?

Много ти е хубава колата !!

Благодаря

Здравей, колега,
Ясно е, че се правят схеми с колите, който се внасят в БГ от години. Единственото дразжнещо е, че оценката се формира точно на: "Сайтовете за продажба са с искани цени от продавач, и никога не се продават колите на тези цени."
Англия се третира, като трета страна, както е USA, задължително минаваш и технотест, ако колата няма евро-табелка, което в моя случей е така, защото колата е почти 50 годишна. Няма значение, че е произведена в Европа, карана 45 години в Италия!
Буквално, аз се инатих в продължение на 2 месеца и спорих с най-различни държавни институции, НО накрая се предадох и си платих на всичко живо по веригата, защото искам да си карам колата!

Изготвяне на оценка за Митници - 200,00 лева
Изготвяне на документи за Митници - 200,00 лева
Мито + ДДС - 3247,60 лева
Регистрацията в КАТ - 770,00 лева

Fiat Uno Turbo IE
Alfa Romeo Alfetta GT

Ноември 26, 2023, 12:25:01
Отговор #21

Неактивен DpymeB

  • Публикации: 197
супер, радвам се, че си успял - аз така и не успях да намеря връзка... но пък вече седмица и нещо се мотат с едно кашонче с части от Англия за 600лв..... абсолютни, кръгли, завършени, съвършени идиоти!

да не живееш някъде около виница, че си на картинг пистата снимал алфата?

Здравей, колега,
Първо искам да благодаря, че ми се обади и изобщо коментирахме ситуацията и около твоето МПС!
Разбрах, че и частите се облагали вече, от приятел знам, че поръчва части в страна в Европа и после до БГ, така избягва митници (Тук визирам дори и Китай).

А не, направих си една последна разходка с английския номер, понеже колата не беше палена повече от 2 месеца.
Гараж - Шел Пикадили парк - Златни пясъци - Аладжа манастир - Виница - Картинг писта - Аспарухов мост - Гараж. (46км мисля, че беше).


Fiat Uno Turbo IE
Alfa Romeo Alfetta GT

Декември 06, 2023, 15:19:58
Отговор #22

Неактивен 136

  • Публикации: 546
Това с оценката от сайтовете е голяма тъпотия но може би следващият път преди регистрация се пускат фалшиви обяви на ниска цена :)

Декември 07, 2023, 12:19:55
Отговор #23

Неактивен DpymeB

  • Публикации: 197
Това с оценката от сайтовете е голяма тъпотия но може би следващият път преди регистрация се пускат фалшиви обяви на ниска цена :)

За това не се бях сетил, колега!
Fiat Uno Turbo IE
Alfa Romeo Alfetta GT

Декември 07, 2023, 12:48:27
Отговор #24

Неактивен coupe_gt_

  • Публикации: 29
Точно така се получи при продажбата на купето ми. При нотариуса отварят карса и мобиле, няма такава за продажба, та набързо пуснах една фиктивна обява. За да могат да направят оценка.

Декември 07, 2023, 14:21:52
Отговор #25

Неактивен USfan

  • Публикации: 10850
Точно така се получи при продажбата на купето ми. При нотариуса отварят карса и мобиле, няма такава за продажба, та набързо пуснах една фиктивна обява. За да могат да направят оценка.

Това е много хитра идея с предварителното пускане на тънкажни на искани пари обяви, ще я запомня и аз.  :))
Но той нотариуса трябва по принцип да прави изповядване на сделка с Договор за купуване на МПС, само ако има налична оценка за стойност на МПС-то от лицензиран застрахователен агент. Длъжен е да пише като най-ниска стойност, точно стойността по тази оценка.

Някои нотариуси имат и лиценз за застрахователни оценители, и така може те да си използват собствените им занижени оценки, ако нали, харесат клиента какво им е казал като цената дето и дал за МПС, ама далеч не всичките нотариуси имат такива застр. лицензи.
В такива подобни случаи при купуване от мен на ретроколи, аз обяснявам на даден нотариус, как съм купил кола за реставрация с налични документи, ама тя реално е купчина боклук, гнила, със счупен мотор, удряна, и прочее.
И акцентирам, че даже реално съм я взел за 1000 лв, а не за 10-12 бона в лева или приравнено във валута, 5-6000 Евро или Долара, примерна хипотетична и стойност за средна кондиция /Ноте 3/ по Шваке, АДАЦ, или прочее немски и европейски каталожни оценители.

Това поне при мен е работило в случаи на такива нотариуси, дето имат собствени лицензи на оценители, или пък пренебрегват нуждата от прилагане на това удостоверение за застр. стойност.

Така или иначе никъде по цивилизования свят, не се изисква законово /както е у нас тази порочна и пълнеща нотариалните им гуши практика/, да има задължително заверяване на сделки с движимо имущество /освен по настояване на едната или двете страни по такава сделка/, та дори и от морална гледна точка, няма лошо да може да се прецаква така наложената от статуквото и изисквана от известно количество години, практика за застрахователни МПС-оценки при продажба.

То и една голяма част дори от интересните ретроколи у нас, често хора ги купуват в буквално насипен вид, доста далеч даже от Ноте 5 по немските представи за оценъчна стойност.
« Последна редакция: Декември 07, 2023, 15:23:50 от USfan »

Декември 07, 2023, 15:01:59
Отговор #26

Неактивен martin187

  • Публикации: 12
Да знаете, че монетата има 2 страни. Преди години ми помляха кола, застрахователите пускат обяви на по - ниски цени, за да плащат по - малки застраховки.

Декември 09, 2023, 11:19:29
Отговор #27

Неактивен DpymeB

  • Публикации: 197
Това е много хитра идея с предварителното пускане на тънкажни на искани пари обяви, ще я запомня и аз.  :))
Но той нотариуса трябва по принцип да прави изповядване на сделка с Договор за купуване на МПС, само ако има налична оценка за стойност на МПС-то от лицензиран застрахователен агент. Длъжен е да пише като най-ниска стойност, точно стойността по тази оценка.

Някои нотариуси имат и лиценз за застрахователни оценители, и така може те да си използват собствените им занижени оценки, ако нали, харесат клиента какво им е казал като цената дето и дал за МПС, ама далеч не всичките нотариуси имат такива застр. лицензи.
В такива подобни случаи при купуване от мен на ретроколи, аз обяснявам на даден нотариус, как съм купил кола за реставрация с налични документи, ама тя реално е купчина боклук, гнила, със счупен мотор, удряна, и прочее.
И акцентирам, че даже реално съм я взел за 1000 лв, а не за 10-12 бона в лева или приравнено във валута, 5-6000 Евро или Долара, примерна хипотетична и стойност за средна кондиция /Ноте 3/ по Шваке, АДАЦ, или прочее немски и европейски каталожни оценители.

Това поне при мен е работило в случаи на такива нотариуси, дето имат собствени лицензи на оценители, или пък пренебрегват нуждата от прилагане на това удостоверение за застр. стойност.

Така или иначе никъде по цивилизования свят, не се изисква законово /както е у нас тази порочна и пълнеща нотариалните им гуши практика/, да има задължително заверяване на сделки с движимо имущество /освен по настояване на едната или двете страни по такава сделка/, та дори и от морална гледна точка, няма лошо да може да се прецаква така наложената от статуквото и изисквана от известно количество години, практика за застрахователни МПС-оценки при продажба.

То и една голяма част дори от интересните ретроколи у нас, често хора ги купуват в буквално насипен вид, доста далеч даже от Ноте 5 по немските представи за оценъчна стойност.

Здравей, колега,

Аз получих оценка от нотариус на стойност 2790,00 лева, но в митници - Варна, обясниха, че това не им върши работа и ми показаха едно списъче от 5/6 човека, който изготвят документите за митници. Отделно почти всеки обяви различна цена за дадената услуга. За митници се искат освен описаната горе документация, която прикачих и има около 30 снимки на колата, където се вижда дали е в насипно състояние дали реалното и състояние е такова.
Fiat Uno Turbo IE
Alfa Romeo Alfetta GT

Декември 09, 2023, 11:29:39
Отговор #28

Неактивен DpymeB

  • Публикации: 197
Да знаете, че монетата има 2 страни. Преди години ми помляха кола, застрахователите пускат обяви на по - ниски цени, за да плащат по - малки застраховки.

Тук, може би с класическите автомобили, няма да е толкова лесно. Общността се познава и как сега да качат фалшива обява на някои Монреал или Тестероса примерно  :winktongue:
Fiat Uno Turbo IE
Alfa Romeo Alfetta GT

Декември 09, 2023, 15:55:19
Отговор #29

Неактивен martin187

  • Публикации: 12
Съгласен, ретро автомобилите са друга бира. Мисълта ми беше, че не е непозната практика.