Автомобили > Италиански автомобили

Най-накрая и в България - Alfa Romeo Montreal "AR601 Arancio" от 1973

(1/4) > >>

USfan:
Айде, чакаме представяне и на този 8 цил. рейсинг-дериват мотор...  ))





Speeder:
Люси, благодаря за "сръчкването"!

Автомобилът е много интересен, като визуално и техническо състояние.
Ще разкажа за него скоро :)

Speeder:
Такаааа, намирам малко време да хвърля малко светлина, но малко, около появата на тази бижутерия в България.

Първо, да си призная, не съм вярвал, че в нашата действителност може да се появи подобен екзотичен автомобил... Моя грешка, човек трябва да вярва предимно в хубавите неща!

Монреал е много специална кола и по исторически, и по технически причини.

Първоначално замислен като концептуален автомобил на щанда на Бертоне на Expo 1967 в Монреал, Канада. Великият Марчело Гандини, бащата на Миура, го проектира с пропорции на автомобил със задно-средно раположен двигател и това е обяснението за шесте вентилационни отвора на Б-колоната.
Времето ги е притискало, но за целите на един фунционален прототип са използвали шасито на Джулия 1600, както и четирицилиндровият двигател от нея.
Два фунцкиониращи прототипа пристигат в Монреал на специално проектираните и новопостроени изложбени площи и сгради.
(Изумително за мен е с какъв мащаб са мечтаели хората в тези години, в които ние сме мизерствали и сме били "доволни на това, което имаме".. ужас просто. )

Прототипите създават небивал фурор! Интересът е много голям и Алфа Ромео решават, че трябва да произведат този автомобил.
За да могат да пуснат на пазара подобно изкуство, то трябва да разполага и с подобаващ двигател.
Това което правят е да съчетаят всичко най-добро, с което компанията разполага към момента, без да се хвърлят в специални разработки на технологии.




За шаси модифицират това на Джулия 105 серия като запазват архитектурата на окачване и пода, но внасят много промени: различен преден кош, лонжерони, различни пружини, различен кардан, по-широк заден мост, диференциал с уголемен магнезиев картер за необходимото охлаждане, вентилирани дискови спирачки на четирите колела.
За двигател използват състезателния им V8 агрегат на T33/2 от прототипският клас, но дефорсиран и с повишен обем, от 2000 на 2600 кубика. Състезателната машината минава през школата на инженер Орацио-Сата Пулига за да бъде еластична и използваема на пътя и в градски условия. Запазва масленото снабдяване с т.нар. "сух картер" и инжекционната система, но състезателната (най-често Lucas) бива заменена от вътрешнофирмената SPICA.
От две свещи на цилиндър за състезателния мотор се преминава на една свещ за да се намали степента на сложност и да се гарантира по-безпроблемна експлоатация.



USfan:
Страхотна тема, надяваме се да дойдат после и снимките от българския екземпляр.

Понеже Митко обаче спомена името на Гандини като създателя на Миура, искам само да внеса една лека корекция в достоверността на инфото по отн. на Миурата, която е един друг основополагащ дизайн на Кароцерия Бертоне.
Повече подробности за това, тук в този линк.

https://www.classiccar-bg.com/index.php/topic,2179.60.html

didotooo:
Изключителна тема ! Много ми беше интересно да прочета .
Винаги ми става малко тъжно , като чета какви невероятни неща са създавали и с какъв размах са правили мечтите си реалност във ''белите'' държави по онова време.

Машината е произведение на изкуството .

Навигация

[0] Списък на темите

[#] Следваща страница

Премини на пълна версия