Автор Тема: Mazda MX5 Nb 2001  (Прочетена 1742 пъти)

0 Потребители и 4 Гости преглежда(т) тази тема.

Юли 06, 2024, 22:10:39
Отговор #20

Неактивен РумбатаБс

• Публикации: 3713
Ремонтните предни рогове бяха по спомен по 50 паунда , но нито ми се даваха такива пари , плюс мито и шипинг, освен това РумбатаБс щеше да ми се смее  :))
За това от ламарина 1.5 мм си изрязах, сгънах, калайдисах, заварих, обработих, грундирах, намазах, боядисах и т.н.
Снимки от процеса няма, ще трябва да ми се доверите  ;)

Когато е възстановено технологично правилно или подменено по същия начин няма причини за смях ;D
retrobs.com

Юли 06, 2024, 22:36:45
Отговор #21

Неактивен немо

• Публикации: 1075
  • пиперлив
Както споменах предният мост бе съборен 1-во да не ми пречи и 2-ро да бъде "освежен"

Ей го на , в процес на разглобяване.След ката го разпарчедисах на съставни части , измих и почистих грубата ръжда всичко замина на пясък и прахово.

Крепежите след почистване заминаха на цинк :

Виждат се и спирачните апарати, които също минаха през разни обработки преди поцинковането.Бяха закупени съответните ремонтни комплекти за пълен рестор.

На някои от предните снимки се виждат едни червенички неща по окачването. Тъй като не ми се експериментираше с тампони с неизвестен произход минах директно на полиуретанови тампони навсякъде

Това е производителят:
https://www.strongflex.eu/en/

А ги купих от тук:
https://race-shop.bg/

Естествено абсолютно всичко друго по окачването , за което се сетите е подменено с ново
Opel Monza 3.0 GSE  1985
Opel Monza 3.0 GSE  1984
Opel Senator 3.0 AT  1985
Mazda MX5 NB 1.6    2001

Юли 08, 2024, 22:42:07
Отговор #22

Неактивен немо

• пиперлив

Опа, имам си мотор в коша  ;D

Тъй като със слагането на мотора и стартирането му се приема, че работата по предницата е завършена дойде ред на "дупето", пардон-задната част.Държа да отбележа ,че от единия до другия гараж придвижих колата на самоход  ;)

Заден мост долу, марш на пясък и прахово !  :)

Ако някой се чуди каква е тая П образна греда, която стърчи от задния мост :

Това е драйвтрейна на Миата NA и NB.
Предното и задното окачване са на нещо като полурами.Гредата , която се вижда на снимките се захваща към задната част на кутията и предната част на корпуса на дифа.На практика след прекъсване на някои кабели и спирачни линии , и развиване на около 20-30 болта/гайки купето може да се отдели, като остава това на последната снимка.
Едни американци са се сетили, че сравнително леката и спартанска Миата може да стане ооооще по-лека и спартанска  :))
https://exomotive.com/exocet/
Opel Monza 3.0 GSE  1985
Opel Monza 3.0 GSE  1984
Mazda MX5 NB 1.6    2001

Юли 08, 2024, 23:52:42
Отговор #23

Неактивен didotooo

• Публикации: 2840
  • ☆☆Datsun 300 ZX 50th ANNIVERSARY☆☆
    • Z point Varna
Лееле бая си се заиграл ! Става повече от добре !

Юли 09, 2024, 16:55:19
Отговор #24

Неактивен littlematrix

• /!\ Млад шофьор
  • Публикации: 7
Ехе тази Миата ще стане бонбон.
Прекрасна работа.

Ето и една посестрима от София, само че е фейслифтова от 2004.
Mazda MX-6 2.5 V6 KLDE '93
Mazda MX-5 1.6 NBFL '04
Mazda 6 2.5 Skyactiv-G '16

Юли 09, 2024, 20:46:02
Отговор #25

Неактивен немо

• пиперлив
Ехе тази Миата ще стане бонбон.
Прекрасна работа.

Ето и една посестрима от София, само че е фейслифтова от 2004.

Благодаря !
Тая Миата слуайно да е била на Дракона на класикрейсинга в събота тази година ?
Моята също е NBFL , но от съвсем първите 2001.
Opel Monza 3.0 GSE  1985
Opel Monza 3.0 GSE  1984
Mazda MX5 NB 1.6    2001

Юли 09, 2024, 22:05:14
Отговор #26

Неактивен немо

• пиперлив

Стигнах до "операция" на "дупето" , да се разбира задни вежди.
Обаче какъв е тоя покрив , който не е гюрук ?
Миата NA и NB имат такава черупка, т.нар Хардтоп, което си е стокова екстра така да се каже....
Тоест от кабрио колата става нещо като купе с твърд таван, като "твърд" е относително, щото това нещо е композит някакъв , стъклопласт предполагам.
Удобството е ,че трансформацията става за няма и 2 минути, мекият таван се сгъва зад седалките,остава си там и не пречи.Неудобството е , че операцията по поставяне на хардтопа се върши от 2-ма човека.

Малко след като я купих и започнах да я правя реших, че трябва да имам такова нещо ( твърд таван )
Добре, ама такова нещо на пазара в БГ излиза.....много рядко, който има такова го продава заедно с колата .
Някакъв пич беше пуснал обява за няколко бройки във ФБ групата на цени около 3к. лв.Което не ме устройваше.
Започнах да следя клайнецайген, демек малките обяви в немския Ebay. Цените бяха ( са) около 900-1000 евра. По-ниски оферти са относителна рядкост и не се задържат много.
Плюс това трябва да се има предвид естеството на стоката- обемно нещо, не става да го сложиш в кашон, а пък и бай германец като обяви: вземане от място върви се оправяй.....
Този го намерих на удобно място, разбирай- редовните курсове, дето возят разни неща от БГ до DE ( и обратно ) имат отклонение само 60-70км. Щото могат да решат ,че не им се занимава с подобно нещо.

Детето писа на германеца, обясни му каква е ситуацията, продавачът каза: ОК, ще запазя срещу капаро.
Бяха му преведени 200евро през PayPal  и след няма и час на обявата пишеше "запазен"
Естествено се заех с логистиката, уредих нещата.Бях приготвен да давам пари кеш на спедитора, като отиде да го вземе да доплати в брой разликата, .....обаче !!! Германецът не ще пари в брой, искал през PayPal. Защо така...идея нямам.
Както и да е , след известно време на напрежение, през което кореспондирам с дететето,то с германеца,от друга страна със спедитора нещата се случиха  :) И след 2 дена си получих хардтопа , като цялото приключение ( със шипинга) ми излезе 2к лв.
Но пък хартопа е черен, което поне за сега ми отлага боядисването  :)) Ами ако бях попаднал на червен или зелен хардтоп как щеше да се върже с тъмносиня кола?
Като бели чорапи на смокинг и черни обувки  :'( :))
п.п. Даже мисля рамката около предното стъкло да я направя черна също, с гюрука или хартопа ще стои добре да е в черно  8))

Opel Monza 3.0 GSE  1985
Opel Monza 3.0 GSE  1984
Mazda MX5 NB 1.6    2001

Юли 10, 2024, 21:22:32
Отговор #27

Неактивен немо

• пиперлив
Да продължа с "веждите" .
Арките на задните панели на Миата NA и NB си гният по подразбиране.Смята се ,че причина за това са 2 оточни маркуча, които отвеждат евентуална вода от пространството зад седалките, където е гюрука ( все едно оточни маркучи на шибидах) .
Аз обаче не съм съвсем съгласен.
Външният заден панел ляга върху прага.Ляга доста плътно, т.е. вентилация м/у 2-те ламарини няма, а на всичкото отгоре там има и точкови заварки.Както споменах Миатата във кухините е само на грунд, вакса няма. А тука един другар със закачена тема в раздела преди няколко години ми обяснява как епоксидният грунд бил достатъчен, ваксата била излишна. Ами сори, другарче, ама ръжда върху омазнена повърност не съм виждал   ;) .

Оказа се , че ремонтни панели има , и то 2 вида : малък и голям. Малкият е само арка, големият е 1/3 панел. Реших да взема големия , щото не се знаеше до къде ще трябва да режа. Цената на 1/3 панел леко ме стресира: 0коло 300лв. за брой.Но с малко търсене, връзки и отстъпки се сдобих с 2 панела на цена 370лв. за 2-та

Ей го на какво представлява , а защо част от него е по-светла няма да кажа  :D РумбатаБс да каже  ;D

За мой късмет частта от прага под панела имаше нужда от съвсем малко намеса (добавяне на ламарина  :) ) , другото бе телена четка на флекса, Фертан и епоксиден грунд.

В долната част, където панелът ляга плътно в/у прага и където трябва да има заварка използвах нитове. Прагът е с епоксиден грунд, а панелът от вътрешната си страна е калайдисан  ;)

Последва подмазване, запечатване и др. работи...

На практика веждите се оказаха единственото място по колата , където се наложи използване на телоподаващо. Навсякъде другаде , където е имало видима ръжда тя е била повърхностна и мина със зачистване и обработка.
Не броя сваляемите елементи, като врати и заден капак (предният е от алуминий) .
Капакът на багажника си ръждясва по ръба и мястото където са плафоните за осветление на задния рег. номер. Порових се в Ибея, капаци дал Господ , но всичките ръждясали по сходен начин на едно и също място  :) Моят получи специално внимание и малко ламарина от 5-тата врата на една Фиеста  :)) Но стана перфектно
По 2-те врати също се наложи да сложа допълнително ламарина, но и там всичко вече е ОК.
Тези елементи ( врати и капак на багажника) се предлагат нови ОЕМ , в България не съм питал в официалното представителство , открих ги в Англия, цената не е съвсем непоносима , но шипинг, мито и т.н. усложняват нещата, а и няма да правя изложбена кола все пак.

Opel Monza 3.0 GSE  1985
Opel Monza 3.0 GSE  1984
Mazda MX5 NB 1.6    2001

Юли 10, 2024, 21:35:27
Отговор #28

Неактивен РумбатаБс

• Публикации: 3713
Отдавна спрях да давам мнения ..... не знам защо ме споменаваш.
retrobs.com

Юли 10, 2024, 21:48:39
Отговор #29

Неактивен немо

• пиперлив
Отдавна спрях да давам мнения ..... не знам защо ме споменаваш.

Закачам се  ;D Аз драми с тебе нямам . А ако на някого си сърдит по неизвестни за мен причини...това си е ваша работа  ;)
Opel Monza 3.0 GSE  1985
Opel Monza 3.0 GSE  1984
Mazda MX5 NB 1.6    2001