1917-1953:Субару навлиза в авитационния и автомобилния бизнес:Концернът FHI е наследник на Самолети Nakajima. Компанията е била официално основана от Chikuhei Nakajima през 1917 год. като Лаборатория за самолетни изследвания. Намирала се е в Gunma Prefecture, на около 100 км северно от Токио до базата на Subaru. Nakajima е бил най-големият син на фермер от Gunma Prefecture. На 19 години, след като влиза в авиационната академия, той научава новини за първият успешен полет направен в САЩ от Wright Brothers. Nakajima остава очарован от романтиката на небето. Той започва да произвежда аероплани за Японската военоморска флота, но вместо да продължи дейността си, напуска флотата и основава Лаборатория за самолетни изследвания. Скоро след това я преименува като Самолети Nakajima. Nakajima превръща това начинание във водеща японска фабрика. През 1945, по време на Втората световна война производството на самолети се преустановява. Компанията стартира отново като Fuji Sangyo Co Ltd, но болезнено наблюдава как други използват технологичния склад на самолетното производство. В началото компанията започва да произвежда моторни скутери и каросерии на автобуси, но в последствие се развива като голям автомобилен производител.
1954-1969:През 1954, FHI представя прототипа на автомобил за пътници Р -1. Прототипът е наречен Subaru 1500, а следващите години използва първото произведено в Япония еднокорпусно купе. Този автомобил показва превъзходна возия и стабилност на пътя със своето предно предаване, wishbone - type и независимо окачване a coil spring and double - action oil damper combination, and rear - wheel rigid axle suspension with a three - leaf spring and double - action oil damper combination . За съжаление продажбите е трябвало да бъдат преустановени, поради трудности при намирането на оборудване на фабриката и развитието на продажбена мрежа. Независимо от това, този автомобил доказва своите качества при следващите два модела - Subaru 360 и Subaru 1000.
1970-1979:Subaru Leone излиза на пазара през юни 1971г, а Subaru Leone 4 WD Station Комби го последва през септември 1972 год. До тогава системата 4х4 е била предназначена само за офроуд автомобилите. Subaru разчупва тази традиция с налагането на 4 WD вариациите в производството на обикновените пътнически атомобили. Когато за първи път Leone излиза на пазара, неговото предназначение е било за търговска цел по заснежени и планински пътища. Но със своята оригиналност, автомобилът е бил високо оценен за семейна кола и за външният пазар. Клиентите на Subaru Leone постоянно се увеличават, благодарение на нарастващата популярност на спортовете на открито, като ски и риболов. Успехът на автомобила го издига до точката, в която той става най-продаваемният 4 AWD пътнически автомобил в световен мащаб
1980-1989:Subaru Domingo прави своя дебют през октомври 1983. Той представлява вагон с кабина. Автомобилите от тази серия са предлагали разнообразие от места за пътниците. Освен стандартните седем, в купето е имало и подредени въртящи и сгъваеми седалки.
1990-1994:1990 год e първата година, в която Subaru участва в Световния рали шампионат. Това е най-тежкото рали за автомобилите Subaru – 38- то Сафари рали. Subaru влиза 5ти в А-група и първи в N група със спецификацията на автомобилите Legacy . На старта са застанали 59 съперника. Само 10 от тях са запазили изключителна кондиция до крайната цел в Найроби. Въпреки, че това е било първото участие на Legacy в рали, пилота Jim Heather-Hayes и вторият пилот Anton Levitan са станали шести, а Patrick Njiru и David Williamson са били на 8 място, а завършват на първо в N група. Трудните условия на Сафари рали и факта, че на колите в N група не им е било позволено почти никакви модификации, прави това рали едно от най-тежките в историята на автомобилните състезания. За първи път, автомобилите от N група финишират. Осем години след това състезание, Subaru продължава да показва изключителни резултати на Сафари рали в N група.
Subaru прави своя дебют на Световния рали шампионат като участник във всички кръгове на Сафари рали. Subaru Legacy финишира първи осем пъти в N Група на Сафари рали. За първи път в историята на автомобилните състезания това рали е завършено от автомобилите в N Група. Това е класа, в който автомобилите, които са се състезавали са били с близка спецификация до тези, които са се произвеждали масово за пазара. През 1990 Subaru участва в 7 от 12-те етапа на ралито. Неговото най-високо място е било 4-то на 1000 Lakes Рали и на Австралия Рали.
Subaru се включва в 9 от 14 ралита. Спечелва 3-то място - неговото най-високо място в първото Шведско рали.
В Шведското рали, Subaru успява да спечели своето най-високо място все още в първите секунди. На финалното рали, Great Britain, Subaru заема второ и шесто място и печели награда за технически екип.
Subaru празнува своята първа победа в Световния рали шампионат на ралито в Нова Зеландия. Това е било последното рали на модела Legacy, участвал в тази година. Участието на Subaru носи впечатляваща първа победа на Colin McRae, който е бил само на 25 години. По това време Impreza участва за първи път в 1000 Lakes рали и заема второ място.
Пилотът Carlos Sainz застава зад волана на Impreza на найното първо участие в Световния рали шампионат. Той печели ралитата Acropolis (Гърция) и Нова Зеландия. Тимът на Subaru се превръща в сериозна заплаха за останалите състезатели. Тази година той се нарежда на второ място.
Най- накрая през 1995 Subaru печели 5 от 8 състезания и е обявен за световен шампион в двете категории на Manufacturers рали – конструиране на автомобил и управление на автомбил. В тази година Subaru Impreza застава на челно място.
Subaru печели 3 от 9 ралита и взема титлата за “ Конструиране на автомбил” седем последователни години.
След изключителният старт, след който заема първо място на рали Монте Карло, Швеция и Сафари ралитата, Subaru продълважа да завладява първите места на Тур де Корс, Нова Зеландия, Сан Ремо /Италия/, Австралия и световните ралита . Освен тези изключителни постижения Subaru печели и титлата на WRC Manufactures' за най-добър производител на автомобили, три последователни години.
1995-1999:На 30 октомври 1996, моделът Forester печели прочутия Hulman Trophy*. Автомобилът регистрира нов световен рекорд за 24-часов курс – със средна скорост от 180.082км/ч на мотопистата в Индианополис. За да е сигурно, че състезанието ще премине честно двата автомобила Forester са били избрани случайно от продуктовата линия на FHI's Yajima Plant в Gunma Prefecture. Селекцията е наблюдавана от Японската автомобилна федерация, посочена от FIA. В съответствие с регулациите a roll bar, seat belts, and a bucket seat were mounted for safety on the circuit, a окачването и гумите са били сменени. Правилата не разрешават никакви други модификации в областта на двигателя и резервоара за гориво. Това означава, че автомобилите които са участвали в състезанието са били почти същите като автомобилите Forester, продавани на пазара.
2000-...:Субару навлиза в новия век с иновации в сигурността и екологичните параметри на автомобилите.
Ако някой има още някаква информация по въпроса,нека я добави,за да можем да формираме колкото се може по-богата история на тази прекрасна марка.