Автор Тема: Opel Monza GSE 30Е 1984 / Opel Senator C30NE 1985  (Прочетена 154828 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Април 07, 2011, 23:20:31
Прочетена 154828 пъти

Неактивен немо

  • Публикации: 1041
  • пиперлив
Реших да ви запозная с моята кочинка.... :)
Автомобилът е Опел Монца GSE,производство 1984г.Избран в нета и закупен май 2010.Дотогава не бях виждал модела на живо,ама имам влечение към 6 цил. купета  :) без да знам що..... :) след като никога не съм имал или карал такава кола...
Ето я:

Кратка визитка на моето  GSE:
мотор:6 цил. 3 литра,30Е код на Опел,чугун с горен разпр.вал,хидр.повдигачи,верига,делко,мултипойнт инж. Bosch LE-Jetronic 180 к.с при 5800 об/мин.
задвижване:ръчна ск.кутия Getrag 265,LSD диференциал 45%,независимо окачване: отпред Макферсон с носач от 2 части,отзад триъгълни носачи,пружина и амортисьор отделно....
дискови спирачки на 4-те колела,ABS  ;)
дигитално табло,борд-комп.,ел.огледала,халогени,двусекционни фарове,Рекаро салон...
Друго характерно е,че всички лайсни са черни(при не-GSE моделите има хром) и крилото на задната врата(на багажника де... :D)

С колата получих и 2 резервни врати,оборудвани,с ел.машинки и инсталация,т.е. към екстрите ще бъдат прибавени и ел.стъкла(когато му дойде времето  :P ).Хубавото е,че на централната конзола си има заработено място за копчетата на ел.стъклата,та работата ще стане истинска,а не присадена.....

След като леко утихна първоначалният ентусиазъм реших,че работите ще стават както трябва или въобще няма да стават.Не ми харесваше идеята да карам колата в състоянието,в което беше,щото така щеше да бъде просто някаква стара кочина,а не това,което исках.....и се заех.....
« Последна редакция: Ноември 07, 2017, 16:37:48 от dido1903 »
Opel Monza 3.0 GSE  1985
Opel Monza 3.0 GSE  1984
Opel Senator 3.0 AT  1985
Mazda MX5 NB 1.6    2001

Април 08, 2011, 09:48:15
Отговор #1

Неактивен sierra team ruse

  • Публикации: 212
  • sierra forever
    • http://www.fordsierra-bg.com/
колата е уникална и мотора като характеристики много ми хареса,успех с колата а ти пребоядисване ли ще и правиш само  :P
FORD SIERRA POWER

Април 08, 2011, 11:04:51
Отговор #2

Активен dido1903

  • Глобален модератор
  • Публикации: 3495
Добре дошъл в този форум ,колега.
Имаш да разказваш подробности,аз ти следя темата в опелския форум.
 :)
Какви са последните новини?

Април 08, 2011, 20:18:59
Отговор #3

Неактивен pavel.velev

  • Публикации: 945
колата е супер, качи снимки ако може.
 

Април 08, 2011, 22:53:43
Отговор #4

Неактивен немо

  • Публикации: 1041
  • пиперлив
Както написах реших,че нещата ще стават както трябва(естествено доколкото ми позволяват възможностите)та купето бе тотално оскубано,за да се направи всичко от А до Я.
Първият проблем бе да намеря пясъкоструй.Оказа се,че това не е лесна задача (в Русе),особенно ако питаш за почистване на купе.Първоначално мислех да се пясъкоструи коша,подкалниците и дъното вътре и отдолу,после се отказах от дъното вътре,щото всичко щеше да се напълни изобилно с пясък.За почистване на външните панели по тоя начин не щях и да чуя,щото бях виждал една Волга,изцяло пясъкоструена,беше станала "дунавски вълни".....ако ме разбирате.... :(
Накрая намерих една фирмичка,която се нави,и на всичкото отгоре дойдоха на място:

Това е резултатът,естествено след малко довършителна работа с флекса:


Обаче фабричното антикорозионно покритие(онова грапавичкото по дъното и подкалниците) НЯМА сваляне  :o Понеже е еластично пясъкът почти не му въздейства.Е,ако много се заинатиш вероятно ще стане,но е доста трудно.Единственото,което му въздейства е телена четка на флекс.Ако 2-ри път ми се наложи да правя подобно нещо ще си поиграя да сваля с флекса колкото е възможно от антикора,за да може с пясъка да лъсне всичко.
Последва грундиране на голия метал с епоксиден грунд:



Купето е в прилично за годините си състояние,Монцата и Сенатора си имат някои слаби места,където си гният,но като изключим тях си личи,че когато са правени тези коли все още не се е пестяло както при Кадет  ;D или може би щото са били върха на гамата им се е обръщало повече внимание.....кой знае.......
Разбира се някои от основните места на корозия са просто конструкторска недомислица,като например тва,че отпред няма кори на калниците и всичката мизерия,кал,вода и т.н. се набива към основата на ботуша,предната колонка и калника.Та тва не го ли миеш редовно и старателно става.....мамата.....
Opel Monza 3.0 GSE  1985
Opel Monza 3.0 GSE  1984
Opel Senator 3.0 AT  1985
Mazda MX5 NB 1.6    2001

Април 09, 2011, 01:45:59
Отговор #5

Неактивен GT

  • Публикации: 1075
Охооо, каква красавица.  :D Ей, Сенатора със такъв двигател е истинска прелест. Мотора му е мотор, трансмисията му е трансмисия, окачването му е окачване, возията му возия, динамиката му е динамика. М, бърза кола, комфортна. Лично на мен, впечатление ми правят 2 неща.

 Предните дискове на спирачките. Положението прилича на едни стари Пежа от серия 505. Сменял съм на 2 такива Опела, Сенатори разбира се. Не Монца. Всеки от тях беше минал над 280 000 км. , имаха материал, за поне още 50 000 км .  :o :-\  При условие, че е 180 коня, голяма и не лека кола.

Другото е, разходът на гориво. Интересно, 2 седмици карах такъв Опел, ръчни скорости. Прилежно каране, плавно подаване на газ, а чудесно вървене и мека возия. Ами, гори 12/100 бензин в града и 8/100 извън града до 90-100 км/ч. Т`ва е нищо за трилитров 6-так на задно предаване и такава каросерия. Най- човешки върви от 100 нагоре. Усещането при ускорение от 100 до 200 е все едно да вдигнеш 0-100 за 10 секунди, образно казано. >:D Това ме кефи. Като искаш икономия - галиш го и то мирише горивото. Като искаш сила - набиваш газта и с ряз веднага отлепя.  Бързината, с която тоя двигател набира обороти на ход ( не на място) е достойна да застане до моторен трион ,, Щил".  Много искам едно Сенаторче да си пъркам из града и до морето, ама няма.  :-\ А, като гледам, ти си решил да го правиш един път. Монцата е по-рядка от 4-вратата класова лимузина. Гъзария си е, няма спор, пък и с този мотор. Направи я както трябва. Само се старай да използваш качествени компоненти за механиката. Тогава ще ти служи дълговечно. Тия коли са недооценени, не само Монцата и Сенатора. Предлагат комфорт, икономия, бързина и адска издръжливост. Няма ги, обаче много. Нито по време на своята новост - нито сега. За това, пази си я.

За бомбетата предните си прав. Ама, то никой  или почти никой не мие там никога. Ако се мие колата се мие външно, вътрешно и толкова. Вредно е. Липсата на кори не е фатална. Аз, дълго мислех, дали да пригаждам/монтирам на моя тромав кораб, такива от някаква друга кола.   Отказах се. Купих си 2-3 четчици с различна форма, за да мога да бъркам из разните криви места там. Вали- не вали, всяка седмица мия обилно. А и така е правил през всичките години човекът, от който купих колата. Не знам, Монцата дали има дренажни отвори някъде по пода и гредите. Но, ако ги има е добре да се преточват понякога и оставят да изсъхнат при хубаво време. Сега си в удобна позиция да обработиш разните кухини вътрешно. Продължавай така и ще следим, какво става.

Април 09, 2011, 09:26:43
Отговор #6

Неактивен Monza

  • Публикации: 250
  • Хубавите неща стават бавно!
Колега прав си за почти всичко,но за разхода не си прав.Извънградско наистина харчи около 8л. на 100км та и по-малко с около 100км/ч в зависимост от това как е натоварена,но градскооо под 15л. не можеш да го свалиш.Това ми е правило впечатление,че на дълго смъква разхода на половина.Единствено сенатор В който е мотроник смъква до 13-13.5на сто.Имал съм и А1 иА2 и В и доста монци.Тази кола с около 140км/ч харчи 11-12л. от там нагоре с всеки 10км/ч разхода се вдига с литър. :)Отностно бумбетата там проблема не е гниенето а в тежкия чугун.Виждал съм сенатор А2 преди доста години,когато сенатора и рекорда бяха "нов внос",който не беше изгнил и беше събрал едното бумбе.Къса се от тежкия мотор. :)

<доверен сервиз на ДЗИ>

Април 09, 2011, 10:22:18
Отговор #7

Неактивен 30e

  • Публикации: 478
    • http://opelclub.bg/
Даммм за съжаление и в Мантово купе под 15-ка градско няма шанс. То аз че съм терорист терорист съм, но и при всичките ми експерименти под 15 не е дал. Извънградско със скорост до 150-160 наполовина от 8 до 9 взависимост от трафика :)
Незнам с Мотроник от NE или LE дали няма да е по-добре градския разход.
Fuck the Coca, Fuck the Pizza, all we need is six v redica - powered by Fanatic

Април 10, 2011, 16:29:20
Отговор #8

Неактивен немо

  • Публикации: 1041
  • пиперлив
След пясъкоструя и грундирането се започна "шев и кройка" на необходимите места....обаче нещата стават много бавно,щото 1-во работата е пипкава,и 2-ро я отделя 2-3 дена в месеца,я не.....




Купето като цяло не е толкова зле,колкото ми се стори първоначално,критичните места са носещите греди,задните калници в долната си част и задната престилка....искам да отворя задницата,т.е. да махна външните панели и да почистя и закърпя(където има нужда) всичко отдолу....първата стъпка е направена  ;)



В свободното време обърнахме  малко внимание на предните калници и капака:

Opel Monza 3.0 GSE  1985
Opel Monza 3.0 GSE  1984
Opel Senator 3.0 AT  1985
Mazda MX5 NB 1.6    2001

Април 10, 2011, 16:40:15
Отговор #9

Неактивен Monza

  • Публикации: 250
  • Хубавите неща стават бавно!
Струва ми се,че си изкъдрил калниците бая повече с тия флексове. Какво ще кажеш?:(
« Последна редакция: Април 10, 2011, 16:45:37 от Monza »

<доверен сервиз на ДЗИ>