Автор Тема: Автомобилостроенето в СССР  (Прочетена 60160 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Август 21, 2013, 21:55:18
Отговор #100

Неактивен sbalkan

  • Публикации: 800
Конкретно в автомобилостроенето, поне в серийното произвоство, не знам да имат съществени изобретения, и то пак е следствие от плановата икономика. След ВОСР следват няколко тежки политически години докато комунистите изтрепят конкуренцията, бели, есери, умерени и т.н., та когато най-сетне вся власт е правилните ръце, поглеждат към икономиката и се усещат, че трябва бърза индустриализация ( "Електрификация + съветска власт... и т.н.) и нямат никакво време за собствени разработки, ето защо се създава през 32г. джойнт венчър предприятие между ГАЗ и Форд, почти във всички сектори се строят заводи от американски архитекти, проектанти и съответните  фирми. Първите продукти на ГАЗ са лицензни копия на Форд А и камиона АА. Това сътрудничество продължава и след войната. Москвичите, например, се монтират на поточни линии на Опел, демонтирани и пренесени като военни репарации. Монтажните линии на ВАЗ са строени от Фиат и т.н. ( в този контекст е погрешния мит, как руснаците са крали - напротив, всичко им е платено, както и за Волгата са си поканили през 52г. известния по това време промишлен дизайнер Джон Уилямс, и след много работа се появява 21цата - кола със седемсет коня, когато в Западна Европа колите от среден клас са били по 32-50к.с.). Гениалното на руските коли не е във високите технологии, а в надеждността, здравината, лесната подръжка и възможността с чук, отверка и с малко тел да не те остави насред пътя:) Не знам коя западна марка би издържала на руското бездарожие, да пали на -40 при евенките или +45 в южните републики или Африка ( СССР изпраща много учители, лекари и техника, която се движи и до днес в Африка, Азия, Латинска Америка).
Колкото до военната техника - война не се печели с безумно хвърляне на жива сила, а с икономика. Спокойно можем да кажем,че войната я печели невероятния за времето си танк Т-34 ( и в по-късен етап - Катюшите ), ето ви и изобретение което се използва и до днес - наклонената броня. Германия вади едва в края на войната танк, който ефективно да противостои на Т-34, като за произвоството на един Панцер ( дизайнера му между другото е Фердинант Порше ) са отивали средства колкото за 6бр. Т-34 и десет пъти повече време , плюс че е бил много тежък, по-неманеврен, и с по-тесни вериги, което при липсата на пътища понякога е било решаваща грешка, та под " ефективно да противостои" имах предвид достатъчно мощно оръдие, което да проникне през бронята на Т-34.
И нямах предвид военна техника от войната, а въобще - когато свалят супер шпионския самолет U-2 на височина 11км., американците въобще не са подозирали, че съществува такава ПВО технология ( Е, но пък допуснаха немеца с Чесната да кацне на Червения площад:), двата свалени "невидими" стела в Сърбия и т.н. И т.н., винаги са имали върха на технологиите във военното дело, просто "Дискавъри" облужва американците:)

Август 21, 2013, 22:35:14
Отговор #101

Неактивен Teodor

  • Публикации: 1003
Наклонена броня и отлят купол - класика! Само дето французите го правят години преди появата на Т-34  :)) И то имам предвид специално като танк. А принципът за бронята под ъгъл е много, много по-стар и прилаган още много отдавна, макар и във флота.

Август 21, 2013, 23:25:48
Отговор #102

Неактивен fulcrum

  • Публикации: 3761
  • Уреда показва , пробната лампа доказва.
    • РЕТРО КЛУБ СМОЛЯН
Пак щe изтъкна гледната си точка - величието на една нация се изразява с величието на нейните поданици.СССР като държава не е имала политика за мащабно производство на леки автомобили , заложено е като основна концепция развитието на обществения транспорт.Донякъде има резон съобразно габаритите на свръхдържавата.

Не е заложено правенето на хубава дълговечна инфраструктура , като  в Европа . Дуализмът на военно и цивилно води до опростяване
на конструкцията на МПС - то , подчинена превантивно на военното - здраво , просто и яко.

За симбиоза м/у човек и машина и дума да не става , комфорта не е култ , култ е здравото.Нема лошо но къде е отношението
към човека? Питай шапките. C:-)

И въпреки всичко проблясъци има .На мислещи хора , инженери , конструктори , дизайнери които създват образци дори по красиви от тези на
Запад Но ....до серийно производство баста .Системата е такава , може и ГУЛАГ. :-\

Лошото е , че в СССР не създава  кадри.Каквото е останало от царска русия , се изнася несъгласно с рая на работниците и селяните. :))




РЕТРО КЛУБ СМОЛЯН
www.facebook.com/retrosmolyan
VW Golf 2 GT 1990
Skoda S 130 GL/A  1987

Август 22, 2013, 07:34:31
Отговор #103

Неактивен победовод

  • Публикации: 837
Брей,в тази тема са се почнали отново едни писаници. Периодично тук,най вероятно сега заради пълнолунието ще се намери кой да се изцепи неподготвен.
Добре,на прима виста ще кажа че и до днес две големи руски изобретения са в основата и не само на автомобилостроенето  ,но и в машиностроенето изобщо.
Николай Бенардос е изобретил електродъговото заваряване,а Николай Славянов го е доусъвършенствувал.Борис Якоби пък е създал електродвигателя с непосредствено въртене на ротора.
Всеки който има познанията пък да се регистрира тук на този ресурс,би следвало да може да прочете кои са А. Можайский,С.Королев,А.Прохоров и Н.Басов,А.Сахаров,И.Курчатов,М.Ломоносов,Н.Кибальчич,Н.Жуковский,И. Сикорский,А.Виноградов,И.Ползунов и т.н. и с какво тези хора са допринесли за развитието на човечеството.И след това да дава оценки.
«Волга» — единственный автомобиль, способный передвигаться, будучи неисправным чуть менее, чем полностью.

Август 22, 2013, 08:24:53
Отговор #104

Неактивен Teodor

  • Публикации: 1003
Айде точно пък Можайски!  :D  Неговият полет е единствено на крилете на съветската пропаганда. Десетилетия наред беше втълпявано, че той е извършил първи полет със самолет, а не братята Райт /или Густав Вайскопф, за привържениците на тази теория/. А неговият експериментален "самолет" не притежава каквито и да било летателни качества, дори и като планер, но затова пък има боднати отгоре 2 броя парни машини  :D Приносът му за развитието на човечеството? Ами вероятно същия, като на десетки гаражни изобретатели от 19-ти век, които правят какви ли не причудливи апарати, които имат огромни шансове за летене, само да не беше гравитацията  ;D Но съветската пропаганда е по-силна и от земната гравитация!

И въобще, тук говорехме за Великия Съветски Съюз. А в списъка по-горе са куп по-стари учени. Все пак до Първата световна Русия се развива като една относително нормална страна.
« Последна редакция: Август 22, 2013, 08:40:09 от Teodor »

Август 22, 2013, 19:07:49
Отговор #105

Неактивен победовод

  • Публикации: 837
Заблуждавал съм се, че  изцепките са вследствие на пълнолунието,явно генезиса им е по дълбоко заровен другаде,щом без да се чете неподготвените изцепки продължават.В списъка по горе не са куп по стари учени,съотношението по стари/съветски е  50/50.
Относно Можайски,какво общо има съветската пропаганда.Човека е работил по царско време,полетяла е машината с човек на борда за пръв път,това е неоспорим факт, изминала е определено разстояние и е паднала.За летателни качества не съм чел някой някъде да е писал.
А за Великия Съветски Съюз може да си говорите колкото си искате,това не е мой проблем разбира се.Тук бе зададен конкретен и точен въпрос,какъв е приноса  на руски/съветски изобретатели за авномобилостроенето на който аз отговорих.
«Волга» — единственный автомобиль, способный передвигаться, будучи неисправным чуть менее, чем полностью.

Август 22, 2013, 22:24:25
Отговор #106

Неактивен Teodor

  • Публикации: 1003
Тук май ще стигнем до старата максима, за чукча не читател  ;) Никъде не съм твърдял, че всички онези са от царско време! Просто казвам, че са доста - както беше и потвърдено, че са 50%.

Напротив, съветската пропаганда има много общо! Десетилетия наред радиото беше изобретено от Попов, а първият полет, с първия самолет, беше на Можайски /та чак се появиха вицове от рода на това, че Попов открил радиото - радиото на баба си на тавана/. А полет няма, няма и как да има. Апаратът му е засилен по рампа, от която общо взето пада. Със сигурност има принос в световната авиация, но просто като един от многото смели мечтатели, по онова време.


Август 23, 2013, 07:50:48
Отговор #107

Неактивен победовод

  • Публикации: 837
Явно ти е къса паметта,не каза че са доста,каза че в списъка са куп по стари учени което е различно.
И упорито продължаваш да пишеш неподготвен, да твърдиш за пръв полет на Можайский,и за съветска пропаганда по този повод. Не е имало такава пропаганда никога,защото просто Можайский на е летял никога.Когато са изпитвали самолета той е бил на 57г. и не са му разрешили да лети.Пилот е бил механика му И.Голубев.За Можайский винаги се е писало че е пионер в самолетостроенето и че е построил първия руски самолет.По думи на свидетели на изпитанието самолета действително е пролетял определено разстояние,но е бил неустойчив и е паднал като му се е повредило едното крило.Общо взето това се е писало за него винаги.А принос действително има,самолета си е бил построен правилно,с фюзеляжна конструкция ,нещо което американците и западноевропейците са направили 30 г. по късно през 1912г.Жалко е ча му свършили парите и не е могъл на му даде истински летателни качества.
За Попов нещата действително са спорни,затова и не го споменах по горе,но за Можайский спор не е имало никога.
«Волга» — единственный автомобиль, способный передвигаться, будучи неисправным чуть менее, чем полностью.

Август 23, 2013, 08:46:25
Отговор #108

Неактивен Teodor

  • Публикации: 1003
Да, точно така - казах, че в списъка има един куп по-стари учени.... Ще го напиша по-бавно ;D: "един куп" не означава "всички". Един куп означава просто "много". Сам каза - сега да не окъсее пък твоята памет - че са 50:50. Ами в даден списък, 50% от участниците, са си много! Дали ще са 100 или 10 души в списъка, щом са половината, това си е много. И точно това и казвам. Но като нямаш реални аргументи, хващаш се за едно измислено тълкувание и пълниш с него мнение след мнение.

Ако самолетът на Можайски беше "пролетял известно разстояние", както казваш, тогава с удоволствие щях да чета, че първият самолет и първият полет са още в 80-те години на 19-ти век! За съжаление обаче няма нищо такова. Самолетът му е засилван по рампа, там набира скорост, за да излети. Естествено, няма как да излети, а просто като всеки предмет засилен по рампа, със или без крила, когато рампата свършва сигурно изхвърча няколко метра по силата на инерцията. След което конструкцията се удря и чупи крило. Не полет, а падане. Впрочем братята Райт извършват абсолютно същото - техният самолет е засилен по рампа, а "полетът" трае 12-тина секунди и изминава грандозните към 37 метра  :D Обче не е съвсем за смях, защото това вече е истински полет, впрегнал определени сили  физически закони. Не инерцията, а истински полет. Малко, примитивно, но.... полет на моторен апарат, по-тежък от въздуха!

Напротив, имало е такава пропаганда. Че самолетът на Можайски лети първи, че Попов изобретява радиото, Яблоков - лампата, Ползунов - парния двигател, а за дизела се споменава Огнеслав Костович /и не само за дизела/. Размахът на пропагандата е такъв, че тези неща са преподавани дори у нас в определени периоди!

Колкото до фюзелажната конструкция, "западните" имат такива самолети - имам предвид реално летящи - и преди 1912. А ето нещо, което е направено 30 години преди Можайски, има фюзелаж и е дело на "западняк". Естествено, че не е летяло. Но важна е идеята, която очевидно е доста по-стара от апарата на Можайски.



П.П. От двата ти примера, единият е "Борис Якоби пък е създал електродвигателя с непосредствено въртене на ротора."  Борис Якоби не е Борис Якоби, а Мориц Херман, германски евреин, роден в Потсдам. В Русия отива едва към 40-годишен, завършен учен, университетски преподавател. И пак, след всичкото това разтягане и влокумчване на темата, въпросът на dashev_ec си остава неотговорен, не стана ясно нищо за СССР, което беше всъщност темата.



« Последна редакция: Август 23, 2013, 08:53:54 от Teodor »

Август 23, 2013, 18:19:32
Отговор #109

Неактивен победовод

  • Публикации: 837
На какъв въпрос съм отговорил в темата вече въднъж ти написах,и след като го поставяш отново с твърдението че въпроса е  останал без отговор,явно паметта ти е къса.За да ти я опресня сега ще направя цитат на на колегата dashev_ec
Мисля,мисля,и не се сещам кое е това нещо в един автомобил /камион,мотоциклет/,което е създадено от руски/съветски/ конструктор......и ми е любопитно да науча ако има.
Въпросът бе конкретен "руски/съветски"  и съответно конкретно отговорих. Да,Борис Якоби е бивш германски евреин,но е приел руско име и поданство,а до края на живота си е смятал себе си за руски учен и Русия за своя втора родина. Относно вашите разговори за СССР веднъж ти казах сега отново  ще повторя,че изобщо не ме интересуват.
« Последна редакция: Август 23, 2013, 18:21:04 от победовод »
«Волга» — единственный автомобиль, способный передвигаться, будучи неисправным чуть менее, чем полностью.