Автор Тема: Автомобилостроенето в СССР  (Прочетена 59699 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Януари 07, 2012, 10:12:49
Отговор #60

Неактивен xpu100

  • Публикации: 56
+10 Най добре аргументирано мнение, а не просто да се отрича или възхвалява само защото е произведено еди къде си.Плюсове и минуси имат всички автомобили независимо японска,руска или немска. Х.Форд е казал относно неговия модел Т "По добре да имаш автомобил с недостатъци от колкото въобще да нямаш автомобил"

Януари 07, 2012, 11:11:20
Отговор #61

Неактивен победовод

  • Публикации: 836
Е темата тръгна не добре след изцепката ,че всички руски коли са боклуци,но не се е превърнала в бойно поле.Щото пострадали хора няма,най много някой компютър или монитор да е изхвърчал през прозореца. :))
Аз  като участник в тази дискусия не съм отричал нищо,не защото нямам наблюдения по целия автопарк,съветски и западен.Имам наблюдения,но за да твърдиш че даден автомобил е хубав или лош трябва или да си го ползвал достатъчно дълго време или да си сервизен работник и да си ремонтирал достатъчно дълго време за да го познаваш добре.
Исказал съм се положително за ГАЗ 24 и Латвията не защото са произведени еди къде си,а защото в експлоатацията и поддържането  им участвам достатъчно дълго като години и километри и също една Нива(последната също е добър автомобил,особено в сняг).И имам абсолютно точна представа,що за автомобили са.




«Волга» — единственный автомобиль, способный передвигаться, будучи неисправным чуть менее, чем полностью.

Януари 07, 2012, 15:34:43
Отговор #62

Неактивен USfan

  • Публикации: 10811
Хехе.За 10 години 3 пъти кърпена.Е то бива бива да плюеш по руското ама ти малко се забрави.Едната ми Лада е на 25 години и имаше само една дупка на дясното предно дъно от порядъка на 5 санта преди да я оправя.Другаде имаше лека повърхностна ръжда.Втората ми Лада е на 32 години и има само ръжда на задния десен калиник.Тъй,че тия ще ги разправяш на друг.

Факт.
Аз имам добри иначе спомени от механиката на тая Лада, но кърпежите си бяха перманентни.
Съхранението е от голямо значение, това в случая вероятно беше проблема, въпреки гаража.

Значи баща ми зимата много не я караше тая Лада, ама редовно я миеше, дори и да не я кара.
Абс всяка неделя я къпеше с 2-3 кофи вода, и я прибираше после в гаРАЖА мокра, КъДЕТО НЯМАШЕ Не ДОБРА, ами никаква ВЕНТИЛАцИЯ.  ;D
СъОВЕТНО ВЛАГАТА СИ СЕДЕШЕ ПО НЕЯ. ;)
ПОСЛЕ, НАШИТЕ КАТО Я КАРАХа ТАЯ ЛАДА, ЖИВЕЕХА В ВИЛНАТАТА зОНА НА гОРНА БаНЯ, А ТАМ СИ Е ПЛАНИНА, И Е ПЕРМАННТНО МНоГО ВЛАЖЕН ВЪЗДУХА.

А ТВОИТЕ ЛАДИ АКО СИ ГИ КАРАЛ НЕМНОГО ЗИМАТА, И КЛИМАТА ПРИ ТЕБ Е ТОПЪК И СуХ, НЕ 25, МИ И 50 ГОДИНИ МОЖЕ ДА ГИ нЕ КЪРПИШ. :)
Наистина не мисля, че може да се сравняват директно нещата.

Пък и по принцип, не могат въобще да се сравняват коли, правени в разл епохи от ВАЗ, примерно през 70-те и 80-те, като качество на ламарина.
Повсеместното мнение за ламарините на ВАЗ, поне по авторитетни немски списания за Янгтаймери е, че до края на 70-те, ВАЗ ползват много добри ламарини.
А от 1981-82 година, почват да внасят при производството на Лада, някакви виетнаски или корейски ламарини, все едно, които са много по-зле, от оригиналните руски.

Това налага и Лада вносителите в Англия, Франция и Германия, и там другите страни от ЕИО, да правят допълнителни антикорозионни обработки, вкл и по моделите Нива, за да ги продават на техните си пазари.
То, има разни такива теории, и че не могат да се сравняват на качество на сглобка, моторите от най-ранните Жигулита, правени под надзора на все още италински супервайзъри, спрямо по-късните, след 72-73 година сглобявани коли.
И че в първите мотори, цялата карантия била италианска, а в по-късните мотори, пак била вносна, ама виетнамска, ахаххах. :))


Но разни хора, разни идеали.
Аз лично имам сантимент към руските коли голям, а пък все още съм добре с паметта.
Така че няма резон да мултиплицирам броя на кърпенията и боядисванията на семейната ни гордост, ретроспективно погледнато. :))

Но, цялата епоха на 80-те, конкретно с тая кола нашата, си мина под знака на епичната борба с кафявата чума. O0
То вярно, че и баща ми беше перфекционист уж, и поне 1-2 пъти ненужно я боядиса цялата, заради разни минимални петна по боята, но това не е релевантно.
Как да е, в крайна сметка, като писах по горе, и Алфите и Опелите оттогава не бяха особено по-добри.
Но все пак нагниваха тотално, 1-2 петилетки по късно от Ладите, при теоретично сходен пробег, и начин на експлоатация и поддръжка. ;)

« Последна редакция: Януари 07, 2012, 15:37:27 от USfan »

Януари 07, 2012, 18:48:44
Отговор #63

Неактивен Caxo

  • Публикации: 470
  • Москвич 408;408и;427;2140
http://media.snimka.bg/1214/008684333-big.jpg?r=0

Това е кръпка по времето на соц-а... Посредата  е оригиналната ламарина, след което отвън(от към колелото) и отвътре(от към багажника)  са пляснати 2 парчета ламарина, нагрети с оксижена да придобият форма и след това заварени. Естествено процеса на гниене си продължава и то доста упорито, а когато кърпенето се прави от 0.8мм ламарина не всяка година ами на 6 месеца ще ходиш при "майстор"  да ти закърпи колата.
« Последна редакция: Януари 07, 2012, 18:55:53 от Caxo »

Януари 07, 2012, 19:38:00
Отговор #64

Неактивен rumen_spasov

  • Публикации: 1036
Колега не знам от кьде си отрязал това парче или по скоро този артефакт,но да знаеш че в онези години никой добьр автотенекеджия не е работил по този начин.И тогава и сега е пьлно с помияри които лепят ламаринка вьрху ламаринка и си мислят че никой няма да види.Сьвсем нормално е ,че ладите и всички останали руски автомобили гниеха като луди .Е извинявай ама не може да произвеждаш коли и да не ги обработваш против корозия.Ами нещо да кажете за междуремонтните пробези на двигателите.Москвич -130000км. , Лада 240000км .Смяна на разпределителен вал -60000км. Че аз сьс колелото си ще мина повече бе хора.И вьпреки всичко руските автомобили заемат сериозно място в историята на източния блок и представляват сериозен интерес не само за нас но и за световните колекционери което е разбираемо а това че сме обективни кьм техните недостатьци не ги прави недостойни.Просто сме хора които обичаме всичко да бьде назовавано с истинското си име.Моето уважение и кьм всички колеги които са се заели с нелеката задача да  спасят една част от това сьветско наследство.

Януари 07, 2012, 20:47:55
Отговор #65

Неактивен победовод

  • Публикации: 836
Като спомена Румен за междуремонтните пробези ще спомена и аз някои интересни неща.Въпреки ,че  нормален ВАЗ не съм карал никога(изключвам Нивата),през периода 86-90 съм предал на Мототехника на Брезовско шосе около30 таксита жигулита,така наречените копейки и лади за търг.Ресурса на купето на тези автомобили в експлоатация режим такси от 12 до 16 часа на ден,беше около 450- 500 000.През този период не се правеха никакви сериозни ремонти по купето,като смяна на греди,калници или прагове,изключвам някоя  кръпка или заварка.Калници се сменяха само при по сериозен удар.Но към 450 х. км. състоянието на гредите отпред беше на границата на опасност от разкапване.И пътя им беше еднозначно към Мототехника.От тези 30 коли на 450-500 х.км. минимум 20 бяха с оригиналните неотваряни за основен ремонт двигатели,но масло и пушеци вадеха отвсякъде.Клапани,вериги обаче се сменяха ,на някои  и  р.валове.Вярно имаше една партида разпределителни валове които не караха,викаха им китайски.На останалите примерно десет,някъде между 300 и 350 х. км. сме шлайфали блока на ремонтен размер.Но пак подчертавам,всичко това в режим такси,тоест по добър относно двигателя и по лош относно купето.
« Последна редакция: Януари 07, 2012, 20:49:36 от победовод »
«Волга» — единственный автомобиль, способный передвигаться, будучи неисправным чуть менее, чем полностью.

Януари 08, 2012, 00:35:19
Отговор #66

Неактивен Smooth_Dog

  • Публикации: 215
  • Делян Петков tlf-0899806094 Варна
Аз не съм много възрастен, но си спомням, че масовото масло, когато масовите коли бяха Лада, беше Диона М10Д. И разпределителния вал, като най- далечен в йерархията на мазането го отнасяше най- много. При ремонт на двигател отнемаше няколко дни да се изчистят чарковете от гадното лепило по тях. По някое време започнаха да се появяват и хубави масла и с голямо учудване гледахме лъскавите повърхности на главите след сваляне на капака на клапаните, където традиционно се намираше най- дебелия слой от въпросното лепило. Невероятно голям ефект върху работата имаше и слагането на вложки за клапаните от VW Golf на цена около 10лв, вместо тези от магазините на Мототехника. Няма да е честно ако не спомена и за ангренажния ремък от Sierra 2.0, сложен на 2105, който изкарва колкото 5 руски ремъка.
SUZUKI GSX 750 ES'83  ИЖ Планета'70, Jawa 50'65
https://www.facebook.com/M-J-Motors-610910035659939/?ref=hl

Януари 08, 2012, 01:35:54
Отговор #67

Неактивен m_g

  • Публикации: 1123
  • ГАЗ М21, ГАЗ 3102, Варшава 223, ВАЗ 2101, Ниса 522
Скромните ми наблюдения върху междуремонтния пробег на съветските автомобили е следния:
Дядо ми Васил, вечна му памет, не слизаше от колите си до последно. Първото му Жигули, купено 72-ра или 73-та, го продал през 83-та на 360000км без ремонт.  До 2001-2 тази кола не беше спряла да се движи. Очукана, стара, само един господ знае на колко километра беше.
78-ма или 79-та купува Лада 1600, ярко червена на цвят с бежов салон. 96-та година я продадохме на 570000км след току що направен първи ремонт. И то още си работеше съвсем нормално, погорваше по малко масълце, но не беше още за ремонт. Просто имахме новите части, а цените в държавния сервиз не бяха актуализирани по време на хиперинфлацията и ремонта излезе почти за без пари. За 570000 колата не е била нито пазена, нито поддържана кой знае колко. За консервация на кухини да не говорим. Товарена е безогледно (дядо ми се хвалеше как успял да натовари 800кг полезен товар), карана е по черен път (до лозето)... В какви гьолове сме затъвали там. Добре, че имаше ръчна лебедка в багажника и лопати. Да не говорим за редовното дране със 160 по магистралата.
А купето? Нормално в началото на 90-те беше изгнила и се наложи да се кърпи и боядисва, но има ли кола от 70-те да издържи над 10 години каране без да изгние?!
Въпросната Лада през 2002-ра продължаваше да се движи. Сменила 5(!) собственика след нас, попаднала при едни цигани от Самоков. Горката тя.
На паркинга пред съседния блок до преди 2 години стоеше Ладата на един познат. Купена нова края на 70-те, от 90-та до 2001-2 я караше като такси в София (до 90-та е карал държавно такси). Вадеше си хляба с нея и я спираше  само като катастрофира. Е, мина над 1000000 км с нея с ремонт на някакви чудовищни 6 или 700000. И си я държеше за спомен.
Един друг таксиджия - Лада 21053 (петица с мотор 2103 - 1500). 92-ра година производство, от нова - само такси. Карана на две смени. Първи ремонт на 800000км. Решил да я ремонтира на кръгло число, за да не се бърка. На 890000 съм се возил в нея.
Ладата на един приятел - 2105. Най-калпавия мотор на класиките - 1300 с ремък. Основен ремонт на 400000км, после още 150000 и приключи жизнения си път като незавършен състезателен автомобил.
Та така...
Москвич 412 недефорсирания по моите наблюдения също има издръжлив двигател. Веднага се сещам за един, който изкара 400000 до ремонт. Накрая го дадоха на вторични като собственика почина. И той каран такси след промените. Един приятел още ползва части от него. Друг изкара 300000, смениха ризи, бутала и сегменти и още влачи дърва на село. Пък и тия 300000 не са 300000 по магистралата. То не е влачене на ремарке, каране по черни пътища, товарене като магаре. И пак върви. Лично съм го карал.
408 е друга тема. Той е с архаична конструкция и малък междуремонтен пробег. 

Волга. Георги (победовод) достатъчно каза. Странно как не се е включил Драго да разкаже за линейките дето ги поддържа вече над 20 години. Знам, че и Волгите, и Латвиите, УАЗовете бяха с първи ремонт правен на около 500000км. И то каране на пълна газ по разбити пътища. Масло естествено само М10Д.









Януари 08, 2012, 09:19:28
Отговор #68

Неактивен krume

  • Публикации: 76
Човече (m_q),ти да не си объркал нулите в поста си? ;D Моите  впечатления за така обичана дуракоустоичива руска техника са следните; Първия ми спомен свързан с автомобила  въобще   е от Москвича на баща ми (купе 12-ка двигател 8-ак купен нов през 1976г, от някакъв борец бил му награда за спечелен медал :D)та с въпросния дръгел пътуваме за морето тогавашен Мичурин ,къса ремък и нещо прегря та баща ми изкара морето в ремонти.После си спомням една ситуация с предал се аксиал на съединителя  малко преди София бяхме тръгнали на гости ,въобще преди преход от над 200км се правеше сериозна подготовка.Двигателя се предаде на 86 000 км  :( - основен ремонт!!!Само да вметна , че баща ми беше шофьор  по онова време и бензин и масло никога не са липсвали ако ме разбирате ;) ,колата се караше ,после аз се учих да карам на нея отвратителна  машина- тромава ,безобразни скорости,още по лоши  спирачки, хронично никаква ръчна слабо маневрена и още мн. др. ,за 27-28 год служба навъртя 130 000 км ??? После взех категория Б пак на московец 12-так ,същата работа ,сега имаме една лада 5-ца за работно  конче поне откъм двигател е по добре, но за 87-и набор  е много изгнила .А принципно харесвам руската техника но за Москвич не искам и да чуя ,да ме извинят някои колеги ,даже напоследък се оглеждам за Нива но преди 89-та , мисля това да е първия ми проект !

Януари 08, 2012, 10:25:44
Отговор #69

Неактивен победовод

  • Публикации: 836
Темата взе да става интересна.Момчил(m_g) предполагам с нулите не се е объркал.Наблюденията му по Вазовете в по голямата си част се покриват с моите наблюдения по такситата.
Сега малко и за Волгите таксита.Тук се водеше борба кой да докопа Волга такси пък ако ще да е и на 1 мил.км.Ако някой трябваше да се пенсионира,няколко месеца преди това се почваха ходатайства пред директори и партийни секретари.Ще питате защо? Първо Волгите таксита ги ангажираха при масови мероприятия,разни световни и европейски първенства,да разкарват гостите,по разни кинопродукции да разкарват артистите и ред други такива.След това по онова време имаше разходни норми и на Волгите им даваха 12.7 на 100 км.Те реално горяха около 10,разликата се сещате къде отиваше.И трето,не уморява шофьора по време на път.
За междуремонтните пробези.На около 400х ги отваряхме при нас и им сменяхме сегменти и им пасвахме клапаните,нищо друго.След това на около 500-550 х. Волгите заминаваха в Авторемонтен завод Севлиево.Там им правеха,основен ремонт на двигателя,нова плюшена тапицерия,нов таван,боядисване,по зания мост сменяха лагери,короната и пиньона,по предния мост тампони,втулки и болтове.Това включваше остовния ремонт.
Вече ако имах пари в сметката за извънобемни можеше да си поръчам нови калници,или врати,или заден мост ,каквото си поиска човек,стига да има пари за извън обемни.В онези години за всяко нещо бяха планувани пари ,които беше желателно да не ги надвишаваш,ако искаш да си нямаш проблеми с големите началници в окръжните Автокомбинати.
«Волга» — единственный автомобиль, способный передвигаться, будучи неисправным чуть менее, чем полностью.