Автор Тема: Автомобилостроенето в СССР  (Прочетена 59674 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Януари 08, 2012, 10:28:20
Отговор #70

Неактивен победовод

  • Публикации: 836
Темата взе да става интересна.Момчил(m_g) предполагам с нулите не се е объркал.Наблюденията му по Вазовете в по голямата си част се покриват с моите наблюдения по такситата.
Сега малко и за Волгите таксита.Тук се водеше борба кой да докопа Волга такси пък ако ще да е и на 1 мил.км.Ако някой трябваше да се пенсионира,няколко месеца преди това се почваха ходатайства пред директори и партийни секретари.Ще питате защо? Първо Волгите таксита ги ангажираха при масови мероприятия,разни световни и европейски първенства,да разкарват гостите,по разни кинопродукции да разкарват артистите и ред други такива.След това по онова време имаше разходни норми и на Волгите им даваха 12.7 на 100 км.Те реално горяха около 10,разликата се сещате къде отиваше.И трето,не уморява шофьора по време на път.
За междуремонтните пробези.На около 400х ги отваряхме при нас и им сменяхме сегменти и им пасвахме клапаните,нищо друго.След това на около 500-550 х. Волгите заминаваха в Авторемонтен завод Севлиево.Там им правеха,основен ремонт на двигателя,нова плюшена тапицерия,нов таван,изкърпване и боядисване,по зания мост сменяха лагери,короната и пиньона,по предния мост тампони,втулки и болтове.Това включваше остовния ремонт.
Вече ако имах пари в сметката за извънобемни можеше да си поръчам нови калници,или врати,или заден мост ,каквото си поиска човек,стига да има пари за извън обемни.В онези години за всяко нещо бяха планувани пари ,които беше желателно да не ги надвишаваш,ако искаш да си нямаш проблеми с големите началници в окръжните Автокомбинати.

Само да допълня написаното по горе от мен,освен боядисване в обема се включваше смяна на праговете и изкърпване,другите нови  ламарини ,както вече писах ,само ако имаш пари за извънобемни.
« Последна редакция: Януари 08, 2012, 10:32:22 от победовод »
«Волга» — единственный автомобиль, способный передвигаться, будучи неисправным чуть менее, чем полностью.

Януари 08, 2012, 11:39:08
Отговор #71

Неактивен rumen_spasov

  • Публикации: 1036
Е ние не говорим сега колко може да изкара една машина без ремонт.И аз сьм виждал Лади по на 600000км  и после не се вмества в никакьв ремонт защото ги е прескочила всичките.Хайде след това чугунени втулки в блоковете ама то това ремонт ли е след 40000 пак отваряш.Каквото и да си говорим ресурса на москвича е около 130-140000км а на вазовете около 240-250000 км с някой изключения това е положението.Тези километри не сьм си ги изсмукал от прьстите а от преки наблюдения вьрху тази техника.За другите руски модели нямам впечатления и затова си мьлча.Но това са просто факти абсолютно нищо не искам да намеквам по този начин .Москвича си е автомобил който се е доказал като незаменим при тежки терени а ладите пьк си бяха мечтата на всеки от това поколение а и като се има впредвид какви са били заплатите в онези години 150 -250лв едва ли някой тогава е можел да помисли за нещо по така освен няколкото богоизбрани и в по кьсните години благодарение на тьрговете на митниците.
« Последна редакция: Януари 08, 2012, 11:41:09 от rumen_spasov »

Януари 08, 2012, 12:52:28
Отговор #72

Неактивен победовод

  • Публикации: 836
За прескачането на рем.размер си абсолютно прав,на 350 х.като сме разстъргвали блок,първия ремонт във всички случаи е прескочен,зачиства на втори.
«Волга» — единственный автомобиль, способный передвигаться, будучи неисправным чуть менее, чем полностью.

Януари 08, 2012, 12:53:42
Отговор #73

Неактивен m_g

  • Публикации: 1123
  • ГАЗ М21, ГАЗ 3102, Варшава 223, ВАЗ 2101, Ниса 522
Не съм се объркал в нулите, естествено. Просто коментирам реалните автомобили, които знам на колко километра какво им е правено.
Аз лично спокойно твърдя, че продукцията на ВАЗ от 70-те е висококачествена и изключително издръжлива при тежки експлоатационни условия. Не е случайно, че из провинцията разни хора още карат 35-годишни Лади за ежедневна кола. Сещате се, че в общия случай това са коли по на 4-500000 км, които ги кара вече сина или внука на първия собственик. И всеки товари колкото събере, влачи ремаркета и т.н. Е, ламарините гният, ама на коя кола от тия години не гният? Ма то какво провинцията? В баровския Лозенец в София се сещам в радиус километър от къщи за поне 5 броя Жигули от първите (с тесните лампички на таблото - правени са така до 73-та). Пиша Жигули, щото до 74-та под тази марка се продават на нашия пазар. Айде, мойта ясно - аз се пиша фен, ама другите 4 са на някакви хора и са си в движение все още. Гнили, очукани, със сменявани тенекии, но още в експлоатация. До една са на газ и си личи, че са карани яко. Ясно е, че не им остава още много при ниските цени на колите втора ръка. В крайна сметка за под 1000 лева можеш да намериш единствено кърпена N пъти и сцепена от каране Лада, а можеш и Опел, Форд, Фолксваген на половината от годините на Ладата, които и по-лесно се карат, и имат климатик, серво и ел стъкла... Пробег и на едното, и на другото - над 300000км. Трябва да си или луд, или любител, за да вземеш Ладата. Де да знам обаче защо здрава некърпена и небоядисвана Лада не можеш да си намериш за под 2000 лева. Справка - мобилето. Разгледайте кошниците там и колко им искат. Явно има търсене и то не е случайно. Тия машини са прости за ремонт и дяволски държеливи. И в общия случай са надживели човека, който ги е купил навремето.
Интересното е, че разни строители непрекъснато ме питат "продава ли се" Жигулата и въпреки мизерния й вид са навити да дадат дори космическите 800 и дори 900 лева. Гледам го, последния караше Ауди 80 яйце  и ми вика - дай ми я за работа, не ща го аз Аудито??? Луди ли са, кво им има? И са българи, не цигани. Аз па нема да я дам. Харесва ми :D :D :D Ама колко са такива като мене. Всичките Лади от блока се продадоха и от 30 са останали 3. Кой нормален човек ще иска да кара цял живот Лада и да прави мускули като паркира?!
...
За Москвич нямам чак такива наблюдения. От познатите ми хора малко са с Москвичи, купувани нови и с ясна история. Но за 412 няма един да е казал ей, мотора не става. Виж, спирачки, да, ама двигателя е здрава гад. То и какво да му е, като е копие на М10 на БМВ. Виж, 407-403-408 е друга бира. Приятел ми е човек, който е като самоходна енциклопедия по темата и има 2 407 и 2 408 от първите. Според него в общия случай междуремонтния пробег е около 100 - 120000км. Даже завода препоръчва смяна на сегменти на всеки 30000км. То и масло се сменя по книжката на всеки 2000, не на 10000км като на Жигули.

ПП: И в София такситата (били са основно Лада) са продавани после на търг. Само че са ги махали по пробег. Примерно на 3-4 години и 250000 км. пробег. И било далавера да вземеш такава, щото купето е запазено, а ремонта на двигателя е елементарен и евтин.

А и говорим си за пробег до основен ремонт. На съветските коли ремонтът е бил, и все още е, безпроблемен и евтин. Все още за някакви смешни 5-600 лева можеш да смениш всички износващи се части по двигателя и да го докараш до стойности на показателите, характерни за нов двигател. Говоря за пълен ремонт - цилиндробутална група нова, шлайф колянов вал с нови лагери, цилиндрова глава с нови клапани и кобилици, нов разпределителен вал, ангренажна верига. Плюс нови гарнитури и смяна на водна, маслена, бензинова помпа, рем. комплект за карбуратора. С една дума - всичко ново без труда, демек сам да си го направиш сглобяването и разглобяването. И то с качествени части. Това и за Лада, и за Москвич, а даже и за Волга. То пък и какъв ремонт на Волгата, където се сменява с нова цялата цилиндро-бутална група. Там е смяна (изхвърли старо - сложи ново).
Ще каже някой, че лъжа и говоря глупости. Веднага давам личен пример. Аз имам Жигули ВАЗ 2101 - 73 г. на 160000 реални километра, на което от ново му се пише в тефтера и се знае съвършено точно какво е сменявано. За целия му живот да са дадени 200 лева максимум по мотора без маслото, филтрите и антифриза. Това са смени на свещи, ангр. верига с колелата и обтегача, чукче-палец-капачка, ремък на вентилатора. Водни съединения - от старост. Кабели на свещите - и те от старост. Бенз. помпа - няколко пъти , щото карам на газ, бензина от резервоара го източват и помпата като остане без бензин заминава. И как да не я сменям с нова, като ги купувах по 8 лева нови от магазина. Последно май повече дадох, ма не помня колко. Пак беше смешни пари. Та единственото скъпо нещо, за да станат чудовищните 200 лева, е смяна на разпределителен вал с кобилици (колата е от първите, а те имат проблеми с повърхностната обработка на вала, в следствие на което той се износва). Много скъп тоя вал - 30 лева дадох за чисто нов вал в намаслената хартия и още 40 за 8 кобилици по 5 кинта парчето. И гарнитура на глават съм сменял на 130000, щото се беше разхлабил един болт на главата и почна да подлизва антифриз отстрани по блока. 10 лева е гарнитурата и си викам - дай да отворя тоя мотор да видя какво има вътре. Имаше заводския хонинг, никакви ръбчета и видимо износване. Сложих си главата обратно, стегнах и си карам без ядове. Тоя двигател дядо ми не можа да го износи, да видим аз дали ще успея. Надали, щото вече я карам по 1000 км на година. Да му се чудя на акъла на това строителче с Аудито - искал бил Жигула за работа. Сигурно не знае да си прави сметката човека. Айде аз като по-учен да сметна. 200 лева за 39 години. Или пък на километър. 200:160000=0,00125 лева на километър. Демек по 0,1 стотинка...

Да взема да напиша колко сме дали аз и дядо ми по ходовата част? Ако не броя гредата преден мост, която замина заради катастрофа, са сменени два амортисьора, предни шарнири два пъти, лагери предни - веднъж, сайлентови втулки горни - веднъж и долни - два пъти. Къси накрайници - два пъти, дълги - веднъж. И веднъж тампони на напречна стабилизираща щанга отпред.  А, и заден ляв полувал комплект със все лагера поради изместване на опорния пръстен. Полувал комплект е 50 лева, и айде още 250 за другите части, труд, реглажи.
А, и съединител сме сменяли. И карета, и лагер на на кардана. И те са едни скъпи такива, мани мани - ужас. С 50 лева отнасям половината магазин за Лада.
И кво - да поддържаш Жигули е по 0,004 стотинки на километър. Демек за 10000км, колкото е един нормален годишен пробег -  40 лева за ремонт до тука. Нека ми е зле.
Всеки може да провери колко струват частите на старите западни коли. И после да се сети защо всички български колекционери - казвам колекционери, не ентусиасти - поклонници на движението "направи си сам", си купуват готови реставрирани коли от чужбина.
Нека колегите да ми сравняват СААБ и Жигули... Или Мерцедес и Жигули. То и Опел Кадет и Жигули, дето са уж и двете евтинджоси, пак не става. Кадет А не знам дали има още жив някъде, еле пък да го карат...
Написах е*ати послеписа, дано някой има нерви да го прочете.
 :D :D :D


Януари 08, 2012, 13:09:05
Отговор #74

Неактивен Teodor

  • Публикации: 1003
Само 2 бързи забележки  ;) Първо, Мобилето - много трудно да е критерий за цени. И второ за вноса - не, напротив, баш маститите колекционери си правят колите тук! Намират ги в лошо състояние и ги правят от 0. Даже внасят от чужбина ретро автомобили в лошо състояние  /там могат да се намерят удивително стари модели за удивително ниски цени, пред реставрация/ и си ги правят тук. Примери доста.

Януари 08, 2012, 13:37:45
Отговор #75

Неактивен победовод

  • Публикации: 836
Е то конкретно за съветските коли,друг критерий за цени освен сайтовете от типа на Мобилето май няма.Защото в автокъщите съветски коли няма,а по пазарите от типа на Димитровград или няма или се появява някоя изключително запазена,закупена по правило преди това от автоджамбазин.
«Волга» — единственный автомобиль, способный передвигаться, будучи неисправным чуть менее, чем полностью.

Януари 08, 2012, 14:01:47
Отговор #76

Неактивен rumen_spasov

  • Публикации: 1036
Да и с една малка отметка ,че за руските автомобили вече е почти невьзможно да се намерят качествени ремонтни части не говоря за шарнири и накрайници .Там ужаса е пьлен хвьрчат шарнири на всеки ьгьл.Продават калпави бутала както и почти негодни сегменти които не изкарват и по 30000км Не знам колегите поддьржащи сьветски автомобили как се справят с тези проблеми сигурно срещат големи трудности с набавянето на качествени детайли.Помня навремето вместо оригиналните чугунени маслени сегменти които са доста калпави на ладите слагахме от ЗАЗ  които бяха страшно здрави стоманени и караха много  .А относно цените колегата по горе назовава сума от 900лв а аз сьм виждал и много по сериозни цифри и в това няма нищо чудно .Ладите са евтини за поддрьжка и все още се радват на всенародна любов така да се каже.Абе няма смисьл да бьдат оплювани тези автомобили защото историята по една или друга причина изглежда им е отредила едно малко по различно място в живота ни а и още дьлго ще им се любуваме по улиците родни а и тя темата трьгна от плагиатството та кьде я откарахме.А относно цените Жоро за Мобилето си прав ,но и по автосалони сьм виждал руска техника , но там цените за тези коли са си подобаващи за категорията ретро и започват с поне три нули и с по още толкова единици отпред. :D

Януари 08, 2012, 14:33:56
Отговор #77

Неактивен победовод

  • Публикации: 836
С частите трагедията е пълна,внасят се предимно евтините боклуци,щото  като се внесе скъпото,не може да се натовари по веригата с големия процент.Кой ти мисли за потребителя.Иначе коли с цифри има и в мобилето,висят си с години.
В повечето руски сайтове има раздел Юмор(хумор).И като се появи някоя обява с цени казвам в левове,от типа 500 лв за втора употреба волан ГАЗ 21 или 100 лв за сенник примерно,администраторите директно местят обявата в раздел хумор.
«Волга» — единственный автомобиль, способный передвигаться, будучи неисправным чуть менее, чем полностью.

Януари 08, 2012, 14:49:38
Отговор #78

Неактивен Teodor

  • Публикации: 1003
Точно така е, още поддържам самарата, че ми трябва от време на време, обаче каквото ново сменя... край, не нова част, ами консуматив става. Не само окачване или съединител калпав, ами дори ръчка за стъклата качествена не мога да намеря, остават ми в ръцете една след друга. Или капачка за радиатор, откакто загубих истинската, смених три! И още много, много примери. Всъщност, нямам пример за нещо да съм сменил и да е като оригиналното. А дано някой внесе по-нормални неща - ама надали....
« Последна редакция: Януари 08, 2012, 14:51:10 от Teodor »

Януари 08, 2012, 14:59:25
Отговор #79

Неактивен Frysco

  • Публикации: 447
То не само за ладата важи проблема с резервните части.Почти всички почнаха да поръчват от Китай.АЕ, Мале, Колбеншмид... В Русия както винаги, имат собствено мнение по въпроса, демек имат производители които работят досущ като китайците-свалят качеството за ниска цена и се мъчат да се налагат над ВАЗ по отношение на доставката на резервни части.Иначе ВАЗ си произвеждат резервни части и не са толкова лоши.Поне тези за двигателите им са си по правилата за металообработката, а и са вкарали редица подобрения в методите си, които правят някои неща доста по издържливи отпреди.Специално за газоразпределението, има напредък, по отношение на вала и кобилиците, на зъбчатките за веригата... единствено все още упорстват за водачите на клапаните.
Мастър Спорт са откровенни китайски части-лъскав вид, лош материал.Тайната на успеха на Китайската промишленост е в производството на евтини суровини, а всичко евтино се прави от евтини метали.Докато металообработващите машини са им добри.Резултата е добър търговски вид, за сметка на кофти качество.

Тъй че, което го има в НАР, оттам, като го няма, вече според зависи, но в повечето случаи предпочитам да рециклирам старото, отколкото да го подменя с руско или китайско изделие от пластелинен чугун.