Автор Тема: Автомобилостроенето в СССР  (Прочетена 59677 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Януари 08, 2012, 15:23:54
Отговор #80

Неактивен m_g

  • Публикации: 1123
  • ГАЗ М21, ГАЗ 3102, Варшава 223, ВАЗ 2101, Ниса 522
 :D За частите - всичко има и не е скъпо. И то оригинални съветски части. Говоря за ВАЗ. За Москвич е мъка, защото хем има по-малко части, хем не са качествени. За Волга частите са повечето оригинални - там има малко ментета, но пък и са малко по-скъпи. Тя и самата Волга не е евтина.
Аз лично винаги съм поддържал колата с оригинални или ако не оригинални, то поне от най-скъпите заместители. На два пъти съм уцелвал ментета - единия път гумено каре (скъса се за 500км), втория път - висящ лагер на кардана (блокира за 5000км). Оттам нататък - не съм имал проблем с частите. Не че и толкова много съм ги сменял, както стана ясно от предния ми пост. 

Така или иначе, темата е за автомобилостроенето в СССР. Аз лично се включих с идеята разказвайки за опита ми с тези автомобили да бъда полезен на хората, които тепърва обмислят покупка на ретро автомобил.
Да, съветските коли са обикновени. С тях няма да предизикаш сърцебиене на представителките на нежния пол (макар че специално Ладата колко е удобна за... :D :D :D а за Волга не ща и да се замислям) . Надеждността е на ниво - конструирани за експлоатация в една необятна страна, в която има както изключителен студ в Сибир, така и екстремна жега в пустините на Средна Азия. Поддържат се просто. За тях има всевъзможна техническа литература и то на български. Части има всякакви и не са скъпи. На всичкото отгоре самите автомобили не се повреждат лесно и позволяват продължителна експлоатация без сериозни инвестиции по тях. И за капак, вървят не лошо и още могат да се закачат с модерните коли на пътя...
Пък и са част от българската история.
Москвич, а след това и Лада, са първите наистина масови автомобили в нашата страна. На мен лично са ми симпатични и ми е приятно да виждам как тия непретенциозни, отрудени машини все още служат на стопаните си.

 

Януари 08, 2012, 16:00:11
Отговор #81

Неактивен победовод

  • Публикации: 836
Е разбира се,че все нещо от така развилата се тема ще е полезно за притежателите на съветски транспорт.Аз в интерес на истината,не съм търсил нищо през последните години по магазините за Волга,по две причини,първо че рядко се налага да правя нещо по нея с изключение на профилактиките,и второ имам всичките необходими части в резерв производство отпреди 90г. Веднъж само преди три години влязох в магазин за да купя тампон за двигател,защото беше студено и ме домързя да ровя по тавана за да си намеря тампон.В резултат на което 1000 км след смяната(така се случи,че ги минах за два дена)педала на газта ми се разлюля пак,показател,че се е скъсал тампона отново.Отивам в магазина с тампона,смениха ми го веднага с нов.След десет дена пак цъфнах в магазина с втория скъсан тампон.Тук вече продавачката още като ме видя със скъсания тампон,измъкна оригинален тампон за Газела,по голям но става на Волгата,и щастливо захилена ми вика взимай ,че ми омръзна да ми тикаш в носа скъсани тампони.Е като поставих оригиналния тампон,въпроса се реши но труда по смяната три пъти си остана за моя сметка. :D
«Волга» — единственный автомобиль, способный передвигаться, будучи неисправным чуть менее, чем полностью.

Август 19, 2013, 23:33:47
Отговор #82

Неактивен Venci_002

  • Публикации: 104
Е то е известно че Гагарин след завръщането си от полета е затворен в ГуЛАГ, а на негово място е сложен дубльор.Същата съдба е споделена от всички руски космонавти.Също така има един любопитен случай-някъде в началото на 50-те, хор от руски дечица печели престижна награда на международен конкурс.След завръщането им в СССР, Сталин нарежда да им изтръгнат езиците, а родителите им са разстреляни...
Също така, тайната статистика за избитите от Сталин е била 700 милиона души.Някъде през 39-40 населението на СССР се е състояло от 30 човека, тоест Политбюро на КПСС.Обяснението за спечелването на втората световна война е в това че са вербували самата немска армия да се обърне срещу Хитлер, а след като "печелят" войната, подлите руски комунисти избиват всичките.

Според едно американско проучване, руснаците дори не са напълно съвместими с описанието за хора.Твърди се че вместо мозък, те имат нервен ганглии, а вместо черен дроб, правопоточна тръба.Лишени са от това да изпитват елементарни чувства като любов, съчуствие, радост... вместо това те могат само да мразят и да пият.Тъй че как да очакваме от тях да създават нещо хубаво?
Не мислите ли че е редно, на притежателите на руски коли, да бъде оказан натиск да спрат да говорят глупости и да предадат колите си на скрап?Редовно ме питат-"Как може да полагаш такива усилия и да упражняваш уменията си върху лада?Защо не взе някоя истинска ретро кола...." но ще ви издам една малка тайна-аз съм малко руснак по душа.Мисля че нямам мозък, затова така.
Да,и танкът Т34 е копие на Майбаха :D

Август 19, 2013, 23:46:29
Отговор #83

Неактивен Venci_002

  • Публикации: 104
Няма нужда да съм карал всичките и по 10 километра, за да мога да имам мнение. Сам съм карал доста и лади, и един москвич, нагледал съм се и на мъките на приятели и съседи с всякакви леки и товарни коли. И сами по себе си са неприятни за експлоатация, и съвсем пък като сравнение със западните автомобили от същата ера!
    А това, че днешните коли се правят слаби, няма нищо общо. Днес никой не прави кола, която да издържи 20 години. Правят ги за по 5. И хората си ги сменят! Човек само за малко трябва да надникне извън Родината за да види, че моделът работи абсолютно успешно. В нормалния свят хората си го позволяват, без затруднения. На нас ще ни излезе през носа това с новите коли - преди като остареят, ние ги купуваме и ги караме. Сега вече зор ще видим с остарялите нови и нетрайни коли, ама здраве да е!
Колко "нормален" е този свят,за който говориш,е друга тема.Само да отбележим,че в Англия по онова време беше забранено колите да се мият с чешмяна вода.Както и да знеш че заводът в Толиати е строен от ФИАТ,всичките изменения на Жигулито са дело на ФИАТ,че БМВ е изкопирано от Вартбург,и т.н.То е въпрос на четене,не на гледане на телевизор.

Август 20, 2013, 02:18:51
Отговор #84

Неактивен skodko

  • Публикации: 1014
Кое БМВ по-точно е изкопирано от Вартбург?

Август 20, 2013, 07:43:46
Отговор #85

Неактивен fulcrum

  • Публикации: 3764
  • Уреда показва , пробната лампа доказва.
    • РЕТРО КЛУБ СМОЛЯН
Кое БМВ по-точно е изкопирано от Вартбург?
Нма такъв филм Тоше , по скоро са объркани местата на марките.Визира се ЕМW  340.
РЕТРО КЛУБ СМОЛЯН
www.facebook.com/retrosmolyan
VW Golf 2 GT 1990
Skoda S 130 GL/A  1987

Август 20, 2013, 09:34:35
Отговор #86

Неактивен Teodor

  • Публикации: 1003
Нещо не разбрах за водата  :)) Може би защото темата е от преди незнамсиколко време, та доста вода е изтекла оттогава. Както и да е, по ония времена и тук беше забранено, поне в София - имаше квартални будни съвести, които викаха инспектори, ако човек си мие колата или полива с маркуча тревата /или доматите, кой каквото насадил/. И това за вода през водомера, която човек си я плаща. Едвали е заради икономия, защото София беше тогава къде-къде по-малка, а водните запаси са си същите и сега.

Колкото до това, кой какво е създал, то е добре известно, че много от съветските автомобили и камиони са копирани от западни такива. Основният проблем при тях, какт и при собтвените съветските разработки, е времеви. Към момента на пускане, вскичко е общо взето наред. Но не е нормално 20 години по-късно, когато автомобилостроенето вече е направило огромни крачки напред, все още да се пуска същото, старото, морално и всякак остаряло.
« Последна редакция: Август 20, 2013, 09:36:23 от Teodor »

Август 20, 2013, 19:35:00
Отговор #87

Неактивен Venci_002

  • Публикации: 104
Ами БМВ 2002 е копие на една американска кола,за която гледах случайно по Дискавъри.Абсолютно същата задница,почти същата предница,само колата е малко по-широка и относително ниска.Същата е и задницата на Вартбурга,който е модел 1966 година.Даже има тук един собственик на такова БМВ,реставрирал си го е,и неговите приятели го помислили за Вартбург при първия поглед.Тъй че копирането е световен феномен.Да се върнем и в по-ново време;Фолксваген Пасат,една модофикация след 2000 година,която е буквално копие на Опел Омега от 1994 година.Изкопираха го и го пуснаха не в същия континент,в същата страна без грам притеснение.
Колкото до това че руснаците правят дълго време един автомобил/камион-аз и до днес не мога да проумея капиталистическите форми;нещо,което е добро,продава се добре,да го оплескаш и отпред и отзад.Когато един камион няма грам конкуренция на ралитата,има добро окачване,модерен двигател,аз не виждам грам причина да го хвърлиш и да тръгнеш да разработваш нов,който я има 50 на 100 от качествата на предишния,я не.
« Последна редакция: Август 20, 2013, 19:50:09 от Venci_002 »

Август 20, 2013, 20:33:50
Отговор #88

Неактивен Teodor

  • Публикации: 1003
Ако имаш предвид Камаз, нима ралитата са самоцел за един концерн? Или по друг начин казано, колко общо има дакарския Камаз със серийна машина? /емблемата не се брои/

Колкото до западняците, не им бери грижа. След като изкарат цели поколения свои модели, едно след друго, не боли да направят и едно частично копие  ;)

Август 20, 2013, 23:04:00
Отговор #89

Неактивен Venci_002

  • Публикации: 104
А защо има ралита тогава?!Колкото до този западняк,какви поколения,какви модели е правил е друга,доста обширна тема.С две думи-хвани едно поколение,па блъсни едно от съседните му.От много поколения пък Нисан изкопираха Ланча Капа.Да продължавам ли с примерите.
« Последна редакция: Август 20, 2013, 23:08:49 от Venci_002 »