Автор Тема: Автомобилостроенето в СССР  (Прочетена 59702 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Август 20, 2013, 23:21:53
Отговор #90

Неактивен dashev_ec

  • Публикации: 179
Като чета постовете кой какво и от кого бил откраднал/копирал,имитирал и т.н./,и в главата ми напира един въпрос.Мисля,мисля,и не се сещам кое е това нещо в един автомобил /камион,мотоциклет/,което е създадено от руски/съветски/ конструктор.За другите производители се сещам-един предното предаване,друг автоматична скоростна кутия,трети сложил компресор.....а за тях нищо! Не се заяждам,наистина не се сещам за нещо такова и ми е любопитно да науча ако има.

Август 21, 2013, 00:02:22
Отговор #91

Неактивен Venci_002

  • Публикации: 104
Ами предното предаване е измислено от французи,напречният двигател от ФИАТ,самоносещата конструкция от Ланча.За великите инженери не се сещам нещо да са измислили,освен дизела.

Август 21, 2013, 08:01:03
Отговор #92

Неактивен dashev_ec

  • Публикации: 179
Ами предното предаване е измислено от французи,напречният двигател от ФИАТ,самоносещата конструкция от Ланча.За великите инженери не се сещам нещо да са измислили,освен дизела.
Изброените неща знам кой ги е измислил!А относно "великите инженери" Ако визираш руснаците,не те са измислили дизела! Ако пък са германците,не само дизела,ами май всички разновидности на двигателя с вътрешно горене са тяхно творение! То всъщност и самото устройство наречено автомобил са създали...Та пак няма яснота по въпроса ми....

Август 21, 2013, 09:56:34
Отговор #93

Неактивен NikMar

  • Публикации: 518
Като чета постовете кой какво и от кого бил откраднал/копирал,имитирал и т.н./,и в главата ми напира един въпрос.Мисля,мисля,и не се сещам кое е това нещо в един автомобил /камион,мотоциклет/,което е създадено от руски/съветски/ конструктор.За другите производители се сещам-един предното предаване,друг автоматична скоростна кутия,трети сложил компресор.....а за тях нищо! Не се заяждам,наистина не се сещам за нещо такова и ми е любопитно да науча ако има.
Как да няма?! На първо място водка, а на второ - водка със селедка >:D
FIAT Brava S 1,4 12 V 97 г./ FIAT Punto 1,1/94 г.
Не карай по-бързо отколкото твоя ангел хранител може да лети!
 Ако нещо стане както трябва, то е станала голяма грешка.
 Закон на Мърфи.

Август 21, 2013, 11:07:17
Отговор #94

Неактивен sbalkan

  • Публикации: 800
"Великите инжинери" винаги са имали най-добрата военнна техника, а цялата програма на Международната космическа станция е базирана на огромния опит и ноу-хау на десетилетните изследвания на станция Мир. Когато обединяват космическите си програми след края на студената война, учени от Наса са сащисани от наличието на космически двигатели ( кротко складирани от 17-18 години ) които са смятани за невъзможни. Разликата между военни и космически технологии и автомобилостроене е като между художник и бояджия, ако са искали, да са направили ултимативен автомобил. Цялата концепция за съветското автомобилостроене е подчинен единствено и само на целесъобразност, без излишна конкуренция ( помислете през това време колко стотици компании фалират, изкупуват се и пак фалират на запад ) и  без излишна скъпоструваща развойна дейност - и защо ли, когато в страните от СИВ хората чакат по петнайсет години за Лада. А на който му е интересно, има достатъчно материали за развитието на руското автомобилостроене по царско време и ще види един от първите в света електромобили ( по принцип, когато технологията достигне определено ниво, трудно се доказва кой първи е конструирал нещо, и се приема за откривател, който пръв го патентова, нищо че някой има същата разработка години преди това ), една от първите в света действащи тролейбусни линии и т.н., това става въпрос за периода от 1895г. до 1903г.

Август 21, 2013, 17:53:30
Отговор #95

Неактивен ilirobus

  • Публикации: 19
Като изключим няколко продукта, Съветската военна техника винаги е превъзхождала в численост, но не и в качество. Победите им, както те ги наричат се дължат най-вече на почти безкрайния човешки ресурс, който е изпращан по фронтовете.

Колкото до автомобилостроенето в СССР е ясно защо не се е развивало - комунизъм и по-точно логиката във функционирането на икономическата система.
ВАЗ и другите марки са имали цели отдели за техническо развитие на продукта, където стотици хора са ходили на работа и са си клатили краката като са получавали и заплати за това. И през десет години излиза нов модел Лада/Волга/Москвич, задължително по-квадратен от предишния и с това общо взето се изчерпват промените. Е, да и нови дръжки на вратите, 100 кубика отгоре на двигателя и чистачки на фаровете.
Тази зараза и целенасочено спиране на каквото и да е развитие беше и в ГДР, където 2т мотора седеше във Вартбурга и Трабанта от създаването на марките та чак до падането на стената.

Да, при западното автомобилостроене основно интереса на компанията пада върху печалбата, откъдето и може да се обясни, защо нямат интерес един автомобил да може да го ремонтираш сам с набор от 10 ключа, частите да са евтини и да издържа така 20 години.
По-икономически изгодно за производителя е да продава продукт на потребителя не през 20, а през 5 години.
Докато съветското автопроизводство нарочно тъпчеше на едно място, при западното автомобилостроене ( Европейското ) се разви най-вече сигурността на пътниците. Краштестове, колани, възглавници и т.н.

Ама какъв ти Съветски Съюз, та те Руснаците си я произвеждаха Седмицата както и Нивата до преди няколко години непроменени от едно време. Едно и също, десетилетия наред.

Август 21, 2013, 19:26:23
Отговор #96

Неактивен Venci_002

  • Публикации: 104
Такава тъпотия като тази над мен не бях срещал сигурно от 20 години.Дори и малоумните деца в помощните училища знаят кое смаза нацизма,този обаче не може да го проумее.
Под "велики инженери" имах предвид германците;не можаха един читав танк да направят,който да стигне до Москва без да се разпадне,ако не го запалят някъде.

Август 21, 2013, 19:52:35
Отговор #97

Неактивен dashev_ec

  • Публикации: 179
От къде тръгнаха нещата,до къде стигнаха.....Космически технологии,световните войни и какво ли не.......А зададох напълно елементарен въпрос! Очаквах и елементарен отговор-примерно,другаря Х през ХХХХ година е създал ХХХХХХХХХ.Явно никой не е чувал за такова нещо.....

Август 21, 2013, 20:22:18
Отговор #98

Неактивен Venci_002

  • Публикации: 104
Ами руснаците май нищо не са измислили,аз ти го казах индиректно.Може да са най-добри в някои области,но съответните машини/съоръжения не са ги измислили те.

Август 21, 2013, 20:38:01
Отговор #99

Неактивен ilirobus

  • Публикации: 19
Признавам се за виновен.  Не трябваше да намесвам мнението ми за военната техника на СССР.
Извинявай Venci_002, не трябваше да изказвам мнение, различно от твоето в този форум по отношение на Съветските военни машини.

Иначе и на мен ми е много интересено да прочета нещо  по въпроса, зададен от dashev_ec.