Автор Тема: Таксиметри  (Прочетена 7435 пъти)

0 Потребители и 3 Гости преглежда(т) тази тема.

Май 04, 2011, 18:18:53
Прочетена 7435 пъти

Неактивен Teodor

  • Публикации: 1003
Оказва се, че таксиметърът е стар общо взето колкото самият автомобил. Естествено, в онези времена, когато думата електроника е непозната, апаратите са чисто механични. Часовников механизъм, който трябва да се навива периодично, отчита таксата за време, а от трансмисията се свързва жило, което да върти за километри.

Ето един немско производство, на фирма, която има традиции в областта. Според мен е от 30-те години, а тъй като е произведен специално по поръчка от България, надписите са на кирилица. Механичен, с часовников механизъм вътре. Отстрани се включва кабел, за електрическото осветление на циферблата, както и за лампичките зад стъклото на надписа Свободенъ. Когато е в престой, надписът е нагоре и се вижда добре, а върху прозорчетата с цената има зелен капак. Когато дойде клиент, цялата секция с надписа Свободенъ се завърта надолу, което включва брояча, открива числата и цъкането започва. Завъртането става в три положения, три различни тарифи, с различна скорост на отчитане. На гърба има и едни малки броячи, не знам защо са толкова много, но те не могат да бъдат превъртани по желание, а са контролни, за отчет.  Доста едро изделие, на ширина и височина по една следно голяма педя, а тежи сигурно над 5 кг! Излишно е да казвам, че е безотказна техника и работи изрядно  ;)

Май 04, 2011, 18:26:44
Отговор #1

Неактивен Teodor

  • Публикации: 1003
Ако нямате доверие на немската техника, ето е малко фреска техника в дясно  ;) Обаче дизайнът е видимо доста по-семпъл и грозноват. Като епоха, френският таксиметър е също като немския, или може би съвсем малко по-ранен. общо взето, вероятно от същите години. Принципът е същия - вътре часовников механизъм да отчита за време, отдолу изход за жило, да отчита за километри. Ключ за навиване, различни тарифи, тръгва и спира с помощта на червеното флагче, което е горе, когато е свободен и наведено, когато е зает. Самото флагче според мен не е оригинално, би трябвало да е доста по-високо. Или е счупено, или загубено предз годините. Този е по-глупав, няма осветление. Също така е малко по-очукан от годините, ама такъв е животът на таксиметъра, тежък  :) Все пак, той също работи. Сетих се да ги пусна и двата, да им се развият пружините, та сега е едно цъкане, щракане на цени, не ми се мисли като дойде време за плащане на курса!  :D :D Между другото, няколко пъти споменах за отчитането на километър, но една много стара хартийка, залепена на циферблата на френския апарат, говори за отчитане на "първите 480 м......" и после на "следващите 120 м по....". А и как иначе, в малката едновременшна София, курсовете са били кратки, та кратки!  ;)

Май 12, 2011, 10:36:32
Отговор #2

Неактивен Speeder

  • Администратор
  • Публикации: 5105
Интересно!
На мен ми изглеждат по-съвременни тези уреди.
По-скоро от 70тте години.
Ако нямаха надписи не бих предположил, че са толкова стари.
145 Boxer, Alfetta GT, Alfasud Sprint Veloce 16v, Lada 1500 S, GT 1300 Junior

Как да качваме снимки във форума : http://www.classiccar-bg.com/index.php?topic=2631.0
"По един болт на седмица да бяхте завивали, сега щяхте да ги карате тия коли!"

Май 27, 2011, 11:22:05
Отговор #3

Неактивен krankenstein

  • Публикации: 7182
Е, нее - помня ги през 70-те у нас, пак бяха механични но с жълти панели /марка Елтакс/ и доста по-компактни размери. След това излязоха едни изцяло черни /между другото си търся такъв екземпляр/, а в края на 80-те-те се появиха и електронните със светещи цифри.
Теория - това е, когато знаеш всичко, но нищо не работи.
Практика - това е, когато всичко работи, но не знаеш защо.

Ноември 23, 2011, 17:30:14
Отговор #4

Неактивен krankenstein

  • Публикации: 7182
Един "янгтаймер": :)
Теория - това е, когато знаеш всичко, но нищо не работи.
Практика - това е, когато всичко работи, но не знаеш защо.