Автор Тема: Речник на авто-мото жаргона  (Прочетена 39694 пъти)

0 Потребители и 2 Гости преглежда(т) тази тема.

Октомври 20, 2016, 11:12:19
Отговор #80

Неактивен krankenstein

  • Публикации: 7173
Ами Люси, както знаеш понякога мечка и жена могат да бъдат синоними, особено като става въпрос за средиземноморския тип жени :)) Между другото дискусията наистина е интересна - не знаех примрно, че Шевроле е бил изритан от собствената си фирма подобно на Стив Джобс... само че стана доста голям офтопика, май трябва да се отдели в някаква тема със заглавие примерно Исторически бележки или интересни факти за автомобилните марки :)
« Последна редакция: Октомври 20, 2016, 11:19:04 от krankenstein »
Теория - това е, когато знаеш всичко, но нищо не работи.
Практика - това е, когато всичко работи, но не знаеш защо.

Октомври 20, 2016, 11:57:40
Отговор #81

Неактивен hydrometalique

  • Публикации: 1912
Люси, случката с Countach е особена и също така интересна.
Знаех предварително , че италианците му викат Кунтач, но сега се зарових да видя какви са подробностите.
Произходът е наистина от пиемонтски диалект и е вид възклицание от типа - "виж ти", "мамка му" или "боже мой" в по-софт вариант. Италианците имат подобни лексикализирани изрази от типа на accidenti !, Perbacco!, Cavolo! и много други изрази на изненада .
Феручо ( или Желязко по нашенски  ;D ) както е известно е имал голяма страст към коридата, а оттам и фирменият знак с бик и големият брой модели на Ламборгини с имена на видове бикове. И Countach е едно изключение. Много е вероятно този тип възклицание да има връзка по лингвистичната линия Франция-Италия-Испания , в чиито граници много лексика се смесва и има еднакви корени, дори в много случаи почти еднакво произношение. Та не е изключено възклицанието в Пиемонт да е дериват на някой модел бик в испанския. Но това могат да бъдат само предположения, понеже разсъждавайки за диалекти лингвистиката изисква доста солидно познаване на местно ниво.
Така или иначе - кунт`aч означава възклицание.
« Последна редакция: Октомври 20, 2016, 12:21:17 от hydrometalique »

Октомври 20, 2016, 16:18:55
Отговор #82

Активен USfan

  • Публикации: 10838
Ха Боре, не се бях замислял, че Феручо толкоз директно на бай Жилязко,  :)) може да го транскриптираме.

Ами, някъде преди 20 и нещо години в печатаната немска автопреса, ми беше попаднало интервю с великия дон Нучо, сещате се за кой само Нучо става въпрос.  :)
Интервюто по-принцип беше на крайно безинтересна тема, пускането от Опел и Нучо в производство на бодитата и целите коли съответно, на Астра 1 кабрио.
Тогава, Опел кабриотата, там Кадет Е, и за тогава тази новата Астра 1, все още се правеха в завода му /вече за съжаление отдавна неработещ/ в градчето Груляско. Иначе, мисля само Астра Б кабрио и купе, още са Бертоне, а Астра 3 кабрио вече си е вътрешна Опелова изцяло сглобка.

Та така, скачайки малко настрани от темата за гадните Кадети кабрио, и още по-гадния им Астра 1 наследник, немския журналист пита:
- Сенйор Бертоне, как така се случи, че на най-легендарната кола проектирана от вас, търговското и име не е свързано с биците, както там на всичките други Ламбота, а е станало- Кунтач?

И Нучо отговори:
- Ами всъщност, вече доста напред в проектирането на формата на новото супер Ламбо, наследник на също проектирания от нас предшественик- Миура, този бъдещ модел още си нямаше име.
А и моя приятел Феручо, не беше още видял готовото ни крайно дизайн предложение от нашата фирма, нито беше много обръщал внимание и на предварително начертаните от нас ескизи.
И така, някъде през 1970 или 71 година, той веднъж дойде ненадейно в нашето стайлинг-студио, и поиска да види изработения в мащаб 1:1 краен модел.
Ние го заведохме в една от залите ни, където още се доизкусуряваше макета му. Махнахме покривалото от него, и Феручо като го видя, се плесна се по челото, и с отворена уста и блеснали очи, извика- Кунтач! 
Което на нашия си местен диалект, ще рече- израз на възхищение.
И така, без никакви други проучвания и обсъждания, това възклицание остана и за официално име на новия Ламбо супермодел- довърши г-н Бертоне изказа си.

Та така с интервюто.
Аз не знам дали цялото е истина, дали Нучо е поукрасил малко историята.
Но е факт, че и при предшественика Миура, първо изготвят само шасито, както и революционната за тогава не само за мидмотор, напречната компоновка на мотора.
А чак след това се сещат някой да прави каросерията, а и да измислят име.

« Последна редакция: Октомври 20, 2016, 16:24:53 от USfan »

Октомври 20, 2016, 17:34:29
Отговор #83

Неактивен hydrometalique

  • Публикации: 1912
Да, точно по описанието - Кунтач е явно типично пиемонтско възклицание и дори без да го украсява случката изглежда абсолютно правдоподобно. Хубавото на диалектите е, че дават огромно разнообразие на лексикални форми. Представяме си автомобил кръстен на възклицание като нашето "Олеле"  :)
За мое огромно съжаление преди години загубих един близък приятел, индустриалец и производител на части за първично вграждане в Монкалиери. Той беше експерт в езика и най-вече в диалекта. Ходил съм десетина пъти точно в сърцето на Пиемонт, обикалял съм по местата  описани от Еко в "Баудолино" около р.Танаро и този човек ми даваше адски много местна култура да пия от извора. Би помогнал много в тълкуването на тези тънки детайли, но уви  :)

Октомври 22, 2016, 21:34:42
Отговор #84

Активен USfan

  • Публикации: 10838
Да, точно по описанието - Кунтач е явно типично пиемонтско възклицание и дори без да го украсява случката изглежда абсолютно правдоподобно. Хубавото на диалектите е, че дават огромно разнообразие на лексикални форми. Представяме си автомобил кръстен на възклицание като нашето "Олеле"  :)
За мое огромно съжаление преди години загубих един близък приятел, индустриалец и производител на части за първично вграждане в Монкалиери. Той беше експерт в езика и най-вече в диалекта. Ходил съм десетина пъти точно в сърцето на Пиемонт, обикалял съм по местата  описани от Еко в "Баудолино" около р.Танаро и този човек ми даваше адски много местна култура да пия от извора. Би помогнал много в тълкуването на тези тънки детайли, но уви
E. жалко за твоя приятел.
Да се надяваме, че е имал дълъг, пълноценен и щастлив живот, особено щом е живял в сърцето на втората на красота област в Европа.  :)

Иначе и аз имах един добър познат италианец, и той зает в техническите индустрии, но не индустриалец, а просто инженер.
Но за сметка на това, беше дълги години развоен инженер при Алфа и Фиат. А от средата, та до края на 70-те е бил и зам. главен инженер по производството на Алфасюд в завода им до Неапол.

Много интересни работи ми разправяше, как държавата изсипала тогава /в крайна сметка, и 10-15 години по-късно, види се, неуспешно/ десетки милиарди италиански лири да прави тоя завод, за д анасърчи заетосста в тия изостанали региони в Южна Италия.
Разправяше ми и как един стар австрийски инженер, работил при Фердинанд Порше още, разработил моторите и платформата на Алфасюда, и как била страхотно съвременна за тогава, и удачна като конструкция кола, този Сюд.
А за в крайна сметка калпавото им качество, и крайния им неуспех и на завода, и на Сюд-колата, той ми казваше:
- с Араби, гърци и маври, коли не се правят.  :))

Бил съм му на ноя познат на гости 2 пъти в Милано, там живееше.
Караше естествено нови големи Алфи, и частни и служебни. Първия път ме взе с късна 3.2 литрова бензин 166, а втория път като бях, с ранна 159 с 2.4 ТД мотор.
Беше много информиран разбира се, и до голям степен и съпреживял отвътре, и историческото развитие на Алфа, човек.
Казваше ми, че бил на прага да го уволнят в края на 80-те, Фиат като купили Алфа от държавата.
Тогава май доторе Джани  O:-) решил, че 80-90 % от всички инженери и развойни екипи от Алфа ще са за изчушкване. Вече нямало да бъдат нужни на Фиат.
Но оставили го моя познат да прави Фиат-Алфи, а по-късно още по-зле, и някакви Фиат-Ивеко ванове разработвал.

Иначе той даже успя преди няколко години да ме вкара в халетата в затворения им музей в екс-Алфа завода в Арезе /тогава поне само някакви гадни Фиати правеха вече в него/.
Там видях страхотни стари Алфа модели, които сега вече в тържествено открития мисля от миналата година, нов Алфа Музей, може да види всеки. Иначе в тогава затворения музей имаше модели и коли, които сега не ги виждам да са из рекламните и Нетски снимки от новия музей.
Някои коли може още да се правят, други да ги вадят на ротационен принцип.
Но тогава поне, колите в складовото им хале бяха много повече, от тези сега тука в музея изложените.

http://www.wwmm.org/musei/museo.asp?museo_id=52

Но въпреки че беше страхотно да се видят такива неизложени сега коли, за съжаление не беше удобно да снимам. А и беше недостатъчна светлината за снимки с калпавия тел, с който бях.

Иначе най-изумителната Алфа дето имаше там, освен и разни други уникални състезателни като Тип 159 Ф1 и пистови, тип Тарга Флорио 12-цил. прототипи, и Леман бегачки, беше едно 33 Страдале.
Само към 90 см беше високо, поне така ми се видя, и с големина на Фиат 850.
Приказна кола, но толкова малка. На снимките прилича на кола, а иначе на живо е като играчка.

Иначе този мой близък познат почина за съжаление, миналата есен от рак, на само 67 годишна възраст.
Не можа да му се изпълни идеята, при някое мое следващо ходене в Италия, но на юг, пак с връзки или специални разрешения разбира се, уж като на журналист от сп. Автокласика  ;) /то можеше и хубав репортаж или статия да стане/, да ме прати да ме пуснат да видя завода на Алфасюд отвътре.

Не знам дали и още седят там линиите де, дето са правили боксерните Алфи, или са отдавна демонтирани.
То завода ако още работи, сигурно и там правят гадни Фиати, но щеше да е интересно да се разгледа.
Може би щеше да има остатъци от конвейери, или недовършени каросерии от Суд и 33-ки...
« Последна редакция: Октомври 22, 2016, 21:57:17 от USfan »

Октомври 22, 2016, 22:43:01
Отговор #85

Неактивен hydrometalique

  • Публикации: 1912
Ами Люси радвам се за теб, че си имал възможността да познаваш човек от бранша и да се запознаеш отблизо в детайли със спецификата на производството, подготовката и тайни от "зад завесата" на театъра, така да се каже.
Жалко за човека, млад си е отишъл.
А иначе линиите най-вероятно са предислоцирани . След големия бум и про-форма инсталирането на производства с цел уж създаването на работа в слабо развитите южняшки райони с цел замогване на "бедната" фамилия , същите тези настроения се изпариха яко дим с компрометирането на колективния трудов договор и безогледното съкращаване на работни места и производства . След това линиите масово се изнесоха я из бившия соц, я в Китай, я в Анадола. В Италия това се възприема като голяма драма и всички здраво мислещи хора - от най-ниското социално стъпало до инженери и висши кадри знаят, че инженерния гений на италианеца се бламира от интереса на една единствена фамилия, която на практика е окупирала държавните структури - от ниво транспорт до всички видове стратегически отрасли.
И в тази връзка и в контекста на кратката дискусия на колегите от друга тема по оста Япония - Италия по отношение приноса на Италия , в частност Фиат бих отбелязал само следното - постиженията на италианския инженеринг са безспорни и само замъглени от фенски пристрастия не виждат, а и не се интересуват от тези факти. Проблемът там е търговския интерес. Гениалните идеи, раждани в малките каросерии имат своите звездни мигове, но преминавайко под шапката на Фиат нещата придобиват неминуемо друг характер. И въпреки това - духът на големите имена остава и до днес , дори в рамките на Фиат. Който се интересува, ще прочете. Да не говорим за топ марките. Поглеждаме Ферари и ... замълчаваме.
Та думата беше за редовия инженер италианец - хората са наясно какво могат, как го правят и какви са причините за настоящия имидж на автомобилния масов продукт.
Аз също познавам бивш производствен директор на Фиат, работил много през осемдесетте, един от основните разработчици на Регата, работил доста по Ритмо и т.н След това с прехвърля в Шанхай за откриване линията на Ивеко и до днес си е в Шанхай  ;D Той също е сладкодумен и имам много истории от него, но всъщност когато една държава почти се казва "Фиат" не е трудно човек да познава все някой работил в недрата на този мастодонт  :D

Юни 30, 2017, 19:12:59
Отговор #86

Неактивен krankenstein

  • Публикации: 7173
Предварително се извинявам , ако не е съвсем по темата но някой ще може ли да ми "преведе" това ЛС, което получих в ОЛХ по обявата ми за продажба на Шкода Фелиция на части  :))
Цитат
zdr kolega na men mi trqbva predni cilindri za pserackite cena mojeli akoe izgodno iskam dagi vzema i sa6to edna snimka ste dalie si6ta stot moyte ne rabotqt vece
Теория - това е, когато знаеш всичко, но нищо не работи.
Практика - това е, когато всичко работи, но не знаеш защо.

Юни 30, 2017, 19:17:33
Отговор #87

Неактивен Viva_lancia

  • Публикации: 365
Човека май си търси предни спирачни цилиндри. Може да е чужденец!

Юни 30, 2017, 19:33:43
Отговор #88

Неактивен krankenstein

  • Публикации: 7173
Ама фелицията е с дискови спирачки отпред и няма цилиндърчета, а апарати... ::)
Теория - това е, когато знаеш всичко, но нищо не работи.
Практика - това е, когато всичко работи, но не знаеш защо.

Юни 30, 2017, 19:45:47
Отговор #89

Неактивен hydrometalique

  • Публикации: 1912
Такива "чужденци" с български паспорти дето не знаят на какъв език пишат бол.
П.С. Митак, на първа серия Фелиция от 60-те също ли предните спирачки са дискови ?