Автор Тема: Москвич 408и - 1975  (Прочетена 41256 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Юни 12, 2019, 14:47:41
Отговор #40

Неактивен m_g

  • Публикации: 1123
  • ГАЗ М21, ГАЗ 3102, Варшава 223, ВАЗ 2101, Ниса 522
Браво! Отлична работа! Като се замисля преди колко години го взе тоя Москвич... Тогава четях във форума на клуб Москвич и се кефех и ми се искаше и аз нещо такова да си взема. С 408И се разминах, но Варшавата я купих 2008г. и от тогава вървя по трънливия път на ретро автомобилите.
Много много работа сте свършили по колата! Тази конфигурация с Ладовия кардан би трябвало да ти даде много по-малко вибрации спрямо оригиналната, но да видим...
Отгоре върху тунела какво ще има? Някакво интересно барче, предполагам?

Юни 12, 2019, 16:15:56
Отговор #41

Неактивен vaches

  • Публикации: 86
Да се прехвърлим на спирачките. Явно съм мазохист, но исках да си остане в заводски вид, е не 412 конфигурацията, а тази от 2140. Ново серво, нова помпа, нов разпределител, нови тройници, накладки, челюсти, пружини и шплентове. Тръбичките ми ги прави Милчо, аз мерих с една медна тел и му пратих размери, горе долу сме се справили, само две останаха малко по-дълги.


Тук се вижда изолацията, с която облепих купето, но за нея малко по-късно.

Винаги съм си мислил, че разпределителя се хваща директно за коша, а то имало планка.

Тук майсторих някаква планка..

Това е клапан за налягането към задния мост от форд фиеста. Оригинално се монтира директно на помпата и от него продължава тръбата към задното колело, но заради разликата в резбите го измислихме по този начин. Идеята е с по-силното натискане да има по-голямо налягане към задните колела. 412 купето няма или поне моето нямаше място за захващане на заводския кантар.




На предните апарати Коклев смени маншоните, развдижихме буталцата. Всички крепежи по окачването ги намазах с графитна смазка, дано да се развиват след време по-лесно отколкото кагато ги разглобих за сефте аз.


При първото обезвъздушаване новата помпа протече, добре че си пазих касовия бон и ми я смениха, втората засега държи, дано да няма проблеми. Спирачки за момента има, макар и не такива каквито ми се иска, но започва да спира все по-добре. Струва ми се, че трябва да дам дисковете на стругар, че нещо тресе като спирам с по-висока скорост. Ръчна спирачка още няма, трябва да я измисля и нея, че планката не пасва заради по големия тунел, но и това ще стане.
Москвич 408и - 1975, Москвич 2140д - 1987

Юни 12, 2019, 17:00:50
Отговор #42

Неактивен vaches

  • Публикации: 86
По кормилното управление няма кой знае какво да се напише, освен новите щанги ас метал. Смених и секторната кутия с такава от 2140, луфта е доста малък. Волана засега си остава от 2140, иначе си купих един кокален за 10 лева в окаяно състояние, дал съм го за изгреждане, ще видим какво ще излезе от него.




Москвич 408и - 1975, Москвич 2140д - 1987

Юни 12, 2019, 19:00:47
Отговор #43

Неактивен vaches

  • Публикации: 86
Охлаждането. Реших да сменя радиатора с алуминиев още преди да започна реставрацията. Оригиналния беше запояван, адски мръсен, а нов москвичов излиза златен, затова направо се поразтърсих за нещо със сходни размери и в нета ми попадна този от великата народна кола голф 2. Е, вземаме най-доброто от народните коли на двата блока и става невероятна комбинация, а за капак на всичко го правим и в Китай - смърт!


Така го нагласих да седи, храща се с 4 болта за пластмаса.
След инсталацията му започнах да редя маркучите. Ползвах оригиналните москвичови, като се наложи да правя снадки с хром никелова тръба, понеже гърловините на радиатора идваха от обратната страна на оригиналните.

Радиатора може да го бях измислил отдавна кой ще е, но перка не бях намерил, а исках задължително да е електрическа. Отидох на моргата и като се почна едно обръщане на склада да търсим подходящата и няма и няма намиране. В крайна сметка се спрях на климатична перка от Астра Г, която седи пред радиатора. И там започна едно мерене и гласене, но за мое щастие успях да я сложа така както си седи фабрично.


Перката духа повече от добре, Пачо я нагласи да се пуска само на втора степен, добре че е по-мощния алтернатор, бая ток гълта.
Мислех, че монтажа на разширителния съд ще е по-лесен за направа, но и там се наложи да правя гимнастика и в крайна сметка си направих една допълнителна стойка.


Малките маркучи ф16 и ф8 са от френски коли - пежо, ситроен, и там падна мерене и гласене, но съм много доволен как стана, дори горния го намерих с обезвъздушителка, много лесно се гласи сега системата за охлаждане. Там ползвах на места за снадки също хром никелова тръба. Разликата с маркучите на метър е, че тези не се вдървявт и седят меки като се карат с антифриз.
Москвич 408и - 1975, Москвич 2140д - 1987

Юни 12, 2019, 19:07:37
Отговор #44

Неактивен vaches

  • Публикации: 86
Нещо, което още не знам дали ще влезне реално в употреба, но не пречи да го има е масления радиатор. Вземах фланец от 21412 мотор, който си е заводски с метален сменяем филтър. След това купих от опел гси фланец с термостат. Прави се нов по-дълъг щуцер. Миро ми подари масления радиатор , заедно със маркучи към него, а аз го монтирах по следния начин. Оказа се, че на напречната греда от долна страна има заводски дупки с резби и аз се възползвах от тях. Стана скрито и ненабиващо се на очи.




Москвич 408и - 1975, Москвич 2140д - 1987

Юни 12, 2019, 19:38:10
Отговор #45

Неактивен vaches

  • Публикации: 86
Изпускателната система си остана непроменена, оригинална. Не упях да си намеря хубаво задно гърне и това сега не е от най-тихите, а аз много искам да ми е що годе тихо вътре  :D Е, не мина през преправяне де. Заради преместената напред греда на скоростната кутия двуцефката идваше съвсем близо до нея и се наложи да я цвепя на няколок места, за да я поизкривя. После я заварих и дори не изпуска отникъде  8) Снимки подробни нямам на тези ми упражнения, но навсякъде съм мазал с паста за ауспуси по снадките и всички крепежи тук, както и нявсякъде другаде са ми хром никелови.


На последната снимка се вижда колко близо минаваше тръбата. А края на двуцефката беше толкова накриво заварен, че се наложи да го режа целия и да го оправям наново. Изобщо с доста нови части берях доста ядове, почти нямаше нещо да стане от първия път.

Някъде измежду всичките тези галимации се намеси Пачо и благодарени на всеотдайната му работа колата се сдоби с инсталация. Някои от нещата си останаха, други се пооправиха, трети се пускаха наново. Много съм му благодарен, че отдели от времето си и свърши толкова табиятлийски окабеляването. Работата беше доста, още ми е странно, че толкова бързо успя да навърже всичко. Майсторче си е Пачо  :-*


След като имахме всичко това, дойде и момента на истината. Дали всичко това щеше да заработи или всичко щеше да ходи подяволите. Коклев дойде за една събота и неделя да удари едно рамо, после и Пачо се включи и в крайна сметка и с много зор москвича запали. Всъщност никой не ни е виновен, че се мъчихме да го палим без да са регулирани клапаните, дори не бяха сложени и пулчетата, а това в крайна сметка толкова искаше да му чуем гласа, че и така запали, е вместо да смучи горивото, връщаше компресия през карбуратора... :-X След едно бързо регулиране всичко дойде на място и двигателя замърка. Уреда на водата, чисто нов, не показваше вярно  и доста ни стресна и вкара в размисли , понеже стрелката стигна 100 градуса, а нито термостат беше отворил, нито перка се беше пуснала. Отделно съединителя не бяхме го обезвъздушили добре, но все пак го мръднах 30 санта напред и назад. Имаше надежда, че нещата вървят в правилна посока. Тук някъде се амбицирах, че ми се иска да го закарам на събора. Колко време съм изкарал в гаража заради тези си мисли само аз си знам :д
Москвич 408и - 1975, Москвич 2140д - 1987

Юни 12, 2019, 20:31:28
Отговор #46

Неактивен vaches

  • Публикации: 86
По-рано бях споменал за изолацията. Разкарах всичката стара битомна изолация, без тази във вратите. Пиянките са реши ли че е по-добре да я лепят преди да боядисат ламарината и там където беше влизала вода или влага беше станало страшно. Доста се чудих какво да купя, но в крайна сметка се спрях на продукти за автомобилната индустрия и макар доста скъпи си вземах битумна изолация на Silent Coat m2, както и Silent Coat Noise Isolator 8, която лепих върху бимумната. За предния капак си вземах Dynamat HoodLiner.




Битума обира бибрациите и намаля топлината, горната изолация поглъща шума. И двете се самозалепящи и с двете се работи много лесно. За битумната използвах пистолет за горещ въздух, като с него нагрявах парчетата преди да ги залепя. Това се наложи понеже в гаража си е доста хладно, иначе не е необходимо.

Предния капак стана така.



Задния и той да не остане по назад, както и задните калници.


Ефект определено има и то не малък. Основния шум идва от прозорците, но там още нямам решение на проблема. На 5-та извънградско шума наистина е доста занижен, абе струваше си инвестицията.
Москвич 408и - 1975, Москвич 2140д - 1987

Юни 12, 2019, 20:52:39
Отговор #47

Неактивен vaches

  • Публикации: 86
Уплатнения. Всички знаем колко е важно да ги има и колко спомагат за комфорта и спирането на водата да влиза в купето. Започнах от задния капак, като съвсем случайно си намерих ново уплатнение, иначе мислях да слагам от 2140. Оригиналното се лепи по подобия на тези на вратите. Ползвах лепило момент на Хенкел по препоръка на Момчил. Лесно се нанася с четка, като предварително почиствах както гумата, така и купето. Изчаква се малок да дръпне и се залепят гумените части.


След като придобих известна увереност, продължих с вратите. Там играта е малко по-голяма и е хубаво да има помагач. Мисля че добре се справих, уплатненията също са хубави.



Тук, където влиза пантата в купето се наложи да уплатня с булкит, едно че нямах оригиналните гуми, второ те така или иначе не спират добре водата да не прониква в кухините.


Тези обаче успях да си ги направя по подобие на старите.



Където лягат предните калници също си играх с нови гуми.


Най-ме изтормози уплатнението на капчето. Нови вече няма по магазина, затова по съвет на Коклев използвах остатък от това на вратите. Доста време отне залепването му, но горе долу стана.


В последствие до минах и със силикон по ръба.

За предния и задния прозорец използвах услгите на сервиз за автостъкла, доста се поизпотиха момчетата  :D Имаше неприятен момент, който аз не съм и очаквал. Оказа се, че от седенето, уплатненията са се свили с около 4-5 сантиметра. Наложи се да ходя да свалям от моргата и да се снажда. Неприятно се получи, поне засега не влиза вода от този факт, ще видим как е занапред.



Започваше да има завършен вид...
« Последна редакция: Юни 12, 2019, 20:55:55 от vaches »
Москвич 408и - 1975, Москвич 2140д - 1987

Юни 12, 2019, 21:15:03
Отговор #48

Неактивен vaches

  • Публикации: 86
Голям проблем се оказа намирането на резервоар. Първо преди години бях купил един уж добър, без да го видя на снимка, той не ставаше за нищо, проби се след пясъка. След това намерих друг, от Сашко, външно беше в безупречен вид, само че отвътре беше ръждясал, не знам точно поаради какви причини, но чистенето му би ми отнело много време и не знам ефекта дали щеше да ме устройва. В крайна сметка си купих трети от Венци със зеления 2140 и най-накрая имах в какво да си налея безпроблемно безнзина.
Разликата в сондите...така беше и вътре

Тук вече монтиран


Това са щипки от жигула за лайсната на праговете. Еднакви са с москвичовите, ако някой му трябат, продават се нови.


Стъкълцата на паркинг светлините изглеждаха така. Понеже нови няма откъде да взема засега ги пръснах със спрей за стопове.



Вързахме ги да светят постоянно с габаритите.

Направих си нови стойки за калобраните от поцинкована ламарина.


С голяма мъка се наложи да пробия вратите, за да монтирам огледала. Много ми харесва този модел, стабилен е, а освен това не се виждат никакви крепежи след монтажа им.

Лявото върши работа, но дясното е повече за симетрия.

Намирането на пружини за пантите на задния капак се оказа истинско предизвикателство. Продават нови, но те са по-дълги от оригиналните и след монтаж нямат сила да държат капак в отворено положение. В крайна сметка си намерих стари, почистих ги добре и гресирах наново. Тук се вижда разликата в дължините.


От Украйна си купих безконтактно делко, там се продават по 60 лева...имах късмет, че имаше кой да ми го донесе, че иначе е малко сложно с доставките.


Москвич 408и - 1975, Москвич 2140д - 1987

Юни 12, 2019, 21:38:14
Отговор #49

Неактивен vaches

  • Публикации: 86
И човек колкото и да се старае да докара всичко да е добре технически, то в крайа сметка ако колата не е изпъната външно, то язък за цялото старание. Тук на помощ дойде Сашо или по известен в средите като Сахо. Винаги съм знаел, че им разбира на москвичите, ама направо ми скри шапката. За един следобяд успяхме да паснем калниците, капаците и вратите, а това си е доста игра. По някаква причина предната лява врата беше пораснала, че се наложи да и разширяваме дупките, иначе не можеше да се затвори. Предните калници също се получиха добре, но и там падна голямо слагане и махане и това при условие, че бяха пасвани преди това. Общо взето е трудна работа да се нагласят всички фуги на москвича, но все пак мисля, че се справихме добре. А Сашето как центрова вратите, станаха хладилник.






Интериора го направих изцяло черен, беше кафяво черен. Части бях събрал преди доста години и чакаха своя ред в мазето. Само облегалката на задната седалка има нужда малко от ремонт, другите неща изглежда доста добре като за 44 годишна кола.





Тук още не беше чистен отвътре.

В крайна сметка събора започна в петък, същия ден аз успях да мина преглед и съвсем легално да отида с москвича. Безкрайно съм благодарен на всички за помоща, която ми оказаха...хора, без вас нямаше да успея. Има още неща за дооправяне, донагласяне, но сега мисля да си почина малко... :) Ако нещо не е станало ясно, питайте.

« Последна редакция: Юни 12, 2019, 21:48:50 от vaches »
Москвич 408и - 1975, Москвич 2140д - 1987