Автор Тема: Ретро катастрофи  (Прочетена 131228 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Януари 13, 2016, 17:00:45
Отговор #110

Неактивен krankenstein

  • Публикации: 7182
Интересно... направи ми впечетление, че най-много търкалящи се коли има от моделите БМВ 2002 и Фиат 850 спорт купе, или може би са най-масово караните по това време на Нордшлайфе? Другото странно, дори за далечната 70-та г. - всикчи карат без каски и дори без предпазни колани! Вярно, че тогава още не са били задължителни по пътищата, но повечето коли все пак вече са били оборудвани с колани, а пък да не си ги слагат на пистата при такъв голям риск от преобръщане!? Интересно колко ли от тия луди са оцелели, поне за една личност съм почти сигурем, че не е - мацка /или хипар/ с дълга коса, дето и изпадна главата през джама, удари се първо в асфалта, а после връщайки се пътьом и челно в рамката на вратата. Ама най-забавен ми беше един дето изскочи от костенурката си в движение още преди да тя да се препбърне :)
Теория - това е, когато знаеш всичко, но нищо не работи.
Практика - това е, когато всичко работи, но не знаеш защо.

Януари 13, 2016, 17:20:43
Отговор #111

Неактивен РумбатаБс

  • Публикации: 3679
Те дори подходящо облекло нямат ти за каски и колани говориш/пишеш :)
Аматьорска работа ми се струва.
retrobs.com

Януари 13, 2016, 20:26:43
Отговор #112

Неактивен fifo

  • Публикации: 1140
Аз май съм го гледал това клипче. Не ставаше ли дума конкретно за 850 купе, че са изключително податливи на преобръщане?
we all have wings, but some of us don't know why

Януари 13, 2016, 20:47:17
Отговор #113

Неактивен krankenstein

  • Публикации: 7182
Те дори подходящо облекло нямат ти за каски и колани говориш/пишеш :)
Аматьорска работа ми се струва.
То и в момента не знам да има задължително изискване за ползване на огнеупорни гащеризони при хоби каране на тази, пък и на другите /дори нашата в Калояново/ европейски писти, но пилоти без колани и каски просто не се допускат. А за подобен имидж за 850 спорт купе не съм чувал, макар самият аз да съм карал преди години такъв.

п.с. за да не спямя само, ето какво се случва при катастрофа с преобръщане на предвоенен състезателен автомобил, дори пилотът да е с каска - колата е толкова солидна и проста, че остава почти цяла и невредима, но пилотът само като по чудо избягва фаталния край...


Виждал съм такива автомобили с допълнително поставен ролбар над главата на пилота, което явно е доста по-разумно решение, въпреки че се нарушава оригиналният вид... все пак животът е по-важен!
« Последна редакция: Януари 13, 2016, 21:15:37 от krankenstein »
Теория - това е, когато знаеш всичко, но нищо не работи.
Практика - това е, когато всичко работи, но не знаеш защо.

Януари 13, 2016, 21:27:49
Отговор #114

Неактивен dan4oteto

  • Публикации: 18066
  • Йордан Георгиев
Това клипче на Нордшлайфе го бях гледал преди година/две и аз останах изумен, че почти всеки Фиат 850 Купе се преобръща дори без да е излязъл от пистата, където в чимовете на една страна и с меки пружини е нормално да се преобърне  :-\
По-интересното ми е, че точно в този участък Adenauer forst колите преди този остър ляв завой идват след кратко и сравнително стръмно изкачване (като за коли с 4 цилиндъра от '60-те), което е непосредствено след остър десен завой ... с други думи се получава един голям S на баир ...  :))
Този завой с подобна кола, а дори и със съвременна се взима максимум на 3-та скорост, а понякога на 2-ра с по-високо оборотен автомобил ... еее тия шваби явно мъжката натискат точно там  ::)



« Последна редакция: Януари 13, 2016, 21:33:50 от dan4oteto »

Януари 13, 2016, 21:44:05
Отговор #115

Неактивен РумбатаБс

  • Публикации: 3679
Интересното е,че имаше и мотоциклети които се мятаха като бикове от родео точно там :)
retrobs.com

Януари 13, 2016, 23:01:15
Отговор #116

Неактивен michev

  • Публикации: 2561
  • only rear wheel drive
Да не забравяме, че по него време масовият автомобил е с високопрофилни диагонални /точно тогава започват да се налагат радиалните/ гуми широки 155-165, което също е сериозна предпоставка за такова пробръщане.

Януари 14, 2016, 15:24:55
Отговор #117

Неактивен Механджията

  • Публикации: 1599
  • P38 Autobiography | X300 Sovereign
то почти нямаше хечбек или берлина каросерии, дето да не се обърнаха, някои дори и страничните банкети не захапваха, само от обратното засукване и бам по тааван.... с тия гуми-солетки и меки окачвания е било трагедия, очевидно

Януари 14, 2016, 15:40:08
Отговор #118

Неактивен dan4oteto

  • Публикации: 18066
  • Йордан Георгиев
Интересното е,че имаше и мотоциклети които се мятаха като бикове от родео точно там :)

Да не забравяме, че по него време масовият автомобил е с високопрофилни диагонални /точно тогава започват да се налагат радиалните/ гуми широки 155-165, което също е сериозна предпоставка за такова пробръщане.

Любопитен факт около Нордшлайфе е, че всяка година пистата взима жертви.
Това го знаех много отдавна, но днес реших да потърся инфо около фаталните инциденти там ... по неофициална информация от полицейски и др. доклади, всяка година жертвите са средно м/у 6 и 12 ..., а Джереми Кларксън в Top Gear от 2004г. казва, че през всичките години пистата е отнела над 200 живота.
За трасе с дължина 22 км (+ още 5 на GP пистата, общо 27км) строено през 1925-27г. в планински релеф до някъде е обяснимо ...

Януари 14, 2016, 17:33:41
Отговор #119

Неактивен michev

  • Публикации: 2561
  • only rear wheel drive
Лично на мен ми е малко странна политиката на управлението на пистата. Не мисля, че е разумно да се допускат до трасето куцо, кьораво и сакато с каквото има мотоциклет или автомобил.Всеки е чувал за това, колко е опасно това трасе, колко бързо се менят там метеорологичните условия, колко различни могат да са те в двата края на трасето и колко жертви е взело от професионални състезатели с подготвени автомобили.Не случайно му казват Зеленият ад, както и не случайно там са прекратени състезанията от Формула 1.На практика на това трасе няма зони за сигурност.За мен е жива лудост да се допускат там автомобили, които нямат поне ролкейдж, спортна седалка и колани и разбира се каска.Адреналина, който владее всеки, качил се на пистата, плюс средностатистически шофьорски умения в пакет с неподготвен автомобил са сигурна предпоставка за минимум завъртане.