Автор Тема: Нещо от старите тавани и мазета.  (Прочетена 115013 пъти)

0 Потребители и 2 Гости преглежда(т) тази тема.

Януари 21, 2012, 22:04:45
Отговор #40

Неактивен joromainata

  • Публикации: 124
Колега има българска фирма която прави сгъваеми ножлета може да приказвате с тях да ви го поправят
Манли е фирмата ако се счете за реклама моля да бъде изтрито
« Последна редакция: Януари 21, 2012, 22:06:22 от joromainata »

Януари 21, 2012, 22:07:34
Отговор #41

Неактивен Teodor

  • Публикации: 1003
Да, знам ги, наистина са специалисти в производството! Но то няма смисъл да се оправя, стои си 1/3 от острието, с емблемата на немската ножарска фирма, няма смисъл да го подобрявам  :)

Януари 21, 2012, 22:16:41
Отговор #42

Неактивен joromainata

  • Публикации: 124
дам съгласен съм за острието просто предложение
а чирените мисля че и те имат нужда от малко освежаване че на попнитове ми приличат тези големите по края
но това може и сам да си го поправи човек

Март 11, 2012, 09:33:05
Отговор #43

Неактивен xyligan_s_balkan

  • Публикации: 207
Аз имам на село една чугунена печка (поне мисля, че нещото е такова), ако някой може да даде информация от кой период е, как точно се композира и има ли липсващи части (предполага за капака - няма го) ще съм благодарен. Извинявам се за недоброто качество на снимките. Поздрави!

Март 11, 2012, 11:57:00
Отговор #44

Неактивен xyligan_s_balkan

  • Публикации: 207
Боядисаната със зелена боя част може да се сваля, може да не й е там мястото, може и да е от нещо друго... знам ли?  ???

Април 11, 2012, 08:16:35
Отговор #45

Неактивен rumen_spasov

  • Публикации: 1036
Наистина прилича на печка от началото на миналия век,но ако е така дали не си я обърнал наопаки защото няма логика тръбите за комина да излизат от най ниската част.

Април 11, 2012, 20:19:17
Отговор #46

Неактивен xyligan_s_balkan

  • Публикации: 207
Не е на обратно, защото пък тогава фигурата с жената в средата щеше да е надолу с главата. Виждал съм и друг тип такива печки, при които тръбите минават отдолу - прадядо ми беше дърводелец, в работилницата си имаше инсталация за сушене на дървения материал която представляваше повдигната от земята площадка от тухли, между които на зиг-заг минава дима докато достигне комина в стената, печката беше самоделна конструкция полувкопана в земята с водна риза (!), идеята на която според мен е да отделя пара в помещението, ако се изисква някаква влажност (не съм много сигурен). Имаше две тръби тази водна риза - едната с фуния за наливане на вода, а от другата излизаше парата в помещението. Имаше и гумен маркуч, който при отпадане на необходимост от пара се нанизваше на тръбата и излизаше през дупка в стената навън. Та въпросната печка гореше упилки (талаш) от банцинга, като се зареждаше по следния начин - долу на дъното на печката имаше скара (надупчена ламарина). Прадядо слагаше едно четвъртито парче дърво право нагоре и около него насипваше упилките и ги трамбоваше яко. Така докато се запълни целия обем на печката. След това поклащайки леко дървото го изкарваше навън и по този начин се образуваше дупка в трамбованите упилки. Палеше печката от горе и затваряше капаците. Димът отиваше от горе надолу през ламаринената скара на дъното, и от там по проходи между наредените тухли затопляше площадката и излизаше през комин в стената. Малко се поувлякох с писането, но ме налегнаха приятни спомени. Аз бях тогава доста малък, но с интерес следях движенията на прадядо и това ми се е запечатало в ума. Поздрави!

Април 15, 2012, 10:56:48
Отговор #47

Неактивен PVV

  • Публикации: 251
  • Skoda Octavia Super - 1963г. - ELIŠKA
Вчера се поразровихме в едни стари кутии със сина и открихме доста интересни неща. Тези от моето поколение сигурно си спомнят музикалните картички грамофонни плочи и тези от списанията. Даже някаква реч на Брежнев има на едната плоча. Послушахме малко музика от стари плочи на връх Великден. Не бях пускал грамофон сигурно от 25 години и се забавлявах искрено.



Април 16, 2012, 15:23:50
Отговор #48

Неактивен USfan

  • Публикации: 10811
Вчера се поразровихме в едни стари кутии със сина и открихме доста интересни неща. Тези от моето поколение сигурно си спомнят музикалните картички грамофонни плочи и тези от списанията. Даже някаква реч на Брежнев има на едната плоча. Послушахме малко музика от стари плочи на връх Великден. Не бях пускал грамофон сигурно от 25 години и се забавлявах искрено.




Eй браво, много яко.  :))
Аз едно време като дете, имах разни абонаменти за руски детскти списания- Мурзилка си го спмоням като име.
Нашите ги врънках да ми ги правят, основно заради в почти всеки бтой наличните меки грамофонни плочи с детски приказки.  ;D

А пък като каза картички, ме подсеща, че освен комбинацията с плочи, през 70-те много бяха модерни и разни стерео картички от близки и далечни кътчета на света.
Имах разни такива и български- примерно на площад Народно събрание, или с изглед от Златни пясъци.
Някъде у нас си пазя такива 2-3 броя останали ми стереота гледки, ама къде ли съм ги затикал... ))

Април 26, 2012, 16:37:23
Отговор #49

Неактивен skodko

  • Публикации: 1014
Ето какво изрових днес- щик за пушка с присадена дръжка на баща ми от войнишките му години, както и един...нож? Не знам какво е въщност, има щампа на него ама не се разчита.