Автор Тема: Лада 1600 1978  (Прочетена 69134 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Юни 15, 2011, 10:00:25
Прочетена 69134 пъти

Неактивен Frysco

  • Публикации: 447
Здравейте всички.С ваше позволение, искам да ви представя своето хоби, любов и още нещо.
С лади съм закърмен, лада беше автомобила на дядо ми, който с братовчед ми стягахме, след това си купих една, та втора, та сега си имам отново трета.На старите няма да се връщам, за добро или за лошо те са вече история.
Тъй като за разлика от ладата, старата любов ръжда не хващала, 3 години откакто продадох последната си лада, все се озъртах за друга.Исках обаче нещо по различно-беше ми писнало да се занимавам с надупчени тенекии и съсипана от лоша подръжка механика.Исках лада на малко километри, която още не е видяла зверствата на българската действителност.И така и не намирах-имаше лъскави "реставрирани" лади, по гланцирани от водата, по светли от слънцето... отвън.От обратната страна на фасадата-всичко фалш и трагедия, но пък цените им бяха бомбастични.Останалото беше разкапана от годините некадърна подръжка и малоумно шофиране техника, която не подлежи на възстановяване.
А аз си търсех кола, която не е реставрирана, а просто е запазена.Малко километри, малко шофиране, съответно малко чупена и поправяна.И вече се бях отчаял, че такива не са останали по нашите земи и един ден видях обява за ладичка в Пирдоп, за която се твърдеше че е на 28 000 км.Едва ли не повярвах на километрите, но пък ми се отвори свободно време, гориво и желание да се разходя извън София.И отидох да я видя.
Честно казано, това което видях предизвика най страхотните ми съмнения, който съм изпитвал когато съм разглеждал една кола.От една страна, по всичко си личеше че ладата наистина е на тези километри, не е кърпена... по мотора и купето имаше свидетелства за незначително износване.От друга някои дреболии ме съмняваха.Нещо с коша и калниците не беше съвсем оригинално.След кратко колебание, купих колата, за сумата от 1000 лв-стори ми се много реалистична цена.След като прибрах колата, установих кое точно е причината за съмненията.Явно е имала удар отпред в дясно, в следствие на което има манипулации за изправяне на хлътналия кош, демек рога е изкарван с оксижена и големия чук.Като цяло, всичко е в чудесно състояние-повърхностни ръжди, нищо гнило, дребни дефекти по ламарините от чуквания тук таме.По механиката е ясно, всичко що е гума е заминало, има и разни други проблеми свързани с възраста, но всичко е в състояние да бъде възстановено почти до ново.
След пререгистрацията започнах дейностите по възстановяването.Ще я възстановя в оригинален вид, без промени, но определено няма да се придържам към руските части или старите съветски, ако мога да заменя със западно производство.Примерно спирачна помпа Ате или Делфи е за предпочитане пред руските варианти.В крайна сметка основното изискване е да бъде възстановена до пълна годност за движение, с достатъчен ресурс.За целта ще я разглобя напълно, ще обработя и защитя купето, ще я пребоядисам със оригиналния и цвят.Всички части също ще бъдат почистени, освежени и където има износване-подменено.Всичко това ще става в свободното ми време, тъй че ще става бавно.
Ето и албума със снимки, надявам се да ви е интересно: http://frysco2103.snimka.bg/automobiles/lada1600.590599.all
« Последна редакция: Юни 15, 2011, 11:37:07 от dido1903 »

Юни 15, 2011, 10:43:18
Отговор #1

Неактивен dido1903

  • Глобален модератор
  • Публикации: 3495
Добре дошъл във форума,колега!
Изглежда в много добра форма! Честито!
 :)
Дай малко повече снимки на колата като цяло и на светло ,ако може.
Коя година е произведена?

Юни 15, 2011, 10:57:17
Отговор #2

Неактивен Frysco

  • Публикации: 447
Добре заварил.
За съжаление, няма как да я изкарам извън гаража, защото вече започнах да я разглобявам.Карал съм я само от Пирдоп до София и до КАТ за смяната на номерата.Реших повече да не я мъча-кара се сравнително приятно, личи си че не е разбита кола, но някои неща крещяха да им се обърне внимание и затова реших да я започна веднага, без повече да и навъртам километри със тея масла, сегменти, гарнитури... пък полека лека, без бързане да си я правя.В един момент само ще трябва да я избутам за да сваля вратите и да я върна обратно за да продължа работа по купето.Ще си я обработя сам, включително подготовката за боядисване, за самото боядисване ще търся камера.
Иначе е произведена 1978, имала е един собственик, който и до ден днешен си е ерген.Дали заради това или по друга причина, не я е карал много.Зимата си е седяла в гараж.Дядото обаче е обичал да пипа по колата, та заради това си имаше проблеми.
За съжаление освен тези снимки нямам други.

Юни 15, 2011, 23:44:45
Отговор #3

Неактивен Speeder

  • Администратор
  • Публикации: 5105
Добре дошъл и от мен!

Хубава Ладичка си намерил.
Стана ми интересно за тези спирачни помпи Ате или Делфи.
Предлагат ли се такива за ЛАДА или ще търсиш нещо сходно като за друга марка?
Как стои въпросът с гумените втулки по окачването?
Какви марки се предлагат и на какви цени горе-долу?
Питам защото и аз имам една Лада, на която ще трябва да се сменят тези неща.
145 Boxer, Alfetta GT, Alfasud Sprint Veloce 16v, Lada 1500 S, GT 1300 Junior

Как да качваме снимки във форума : http://www.classiccar-bg.com/index.php?topic=2631.0
"По един болт на седмица да бяхте завивали, сега щяхте да ги карате тия коли!"

Юни 16, 2011, 08:59:46
Отговор #4

Неактивен Frysco

  • Публикации: 447
Благодаря.
Спирачни помпи, цилиндърчета, помпа и цилиндър за съединител, както и други дреболии има в каталозите на по известни производители, произвеждани за ВАЗ.Има и водни помпи и други консумативи разни.Все пак едно време лади се предлагаха и на запад, а части там по зле отколкото е било у нас.Та затова има.Цените са по високи от руските, та до двойни.При примерна цена 30 лв за помпа Балаково или Базалт, Ате и Делфи са към 50 до 60 лв, но си струва.
За гумено-металните втулки, сложна е работата.Има доста ментета, като трудно се различават от читавите, защото изглеждат по един и същи начин.Като купуваш, гледаш самия материал, жилав ли е, порест ли е, как се мачка, как се развлича.Корави като дърво втулки не са добри.Предлагат вече и полиуретанови, но нямам наблюдения за тях.Дразни ме че са червени, оранжеви, сини, пембени.Също толкова важно е как се монтират.Металната втулка се набива с пиниз и самоделен инструмент, за да не скъса гумата.

Юни 16, 2011, 09:41:47
Отговор #5

Неактивен Liusi purata

  • Публикации: 71
Здравей и добре дошъл.
С тая лада, направо ме върна в спомените ми.
След ЗАЗ-ката, трабанта на баща ми, аз ис купих гоУф 1-чка. Това ми беше първата западна кола две или три години след освобождението от комунизма. Та този гоУф го взех от един кафеджия. Никога не си купувай кола от търговец или ром /да ме прощават, ако има такива тук, между тях има и свестни хора/. След като го стегнах, го продадох, защото толкова много време ми струвапе, че  не исках да го виждам.
Та след това, си закупих точно същия цвят и модел лада, като твоята.  Беше поизгнила, ама 93-95 се кърпеха яко, че имаше недостиг на коли след освобождението.
Успех и я пази. АКо ти трябва съвет или нещо неясно по колата, пиши. След нея имах още три-четири, докато стигнах върха на пирамидата на руското автомобилостроене, 2107 - 1600 с 5 скорости, цвят тъмно кармазъ с черен салон, направооо, къртех по светофарите, музика, скромни лети джанти, абе заеби. На оная лада и сложих от плевенските джанти, естествено ги полирах, малее, какви времена бяха.
И така я бях наточил, че един познат не издържа да не я притежава и се разделих. То май със всичките ми жигулита и лади така се случваше, ама времената бяха други.
Ползвай си я твоята със здраве и не я изхвърляй на скрап. Чувството да я караш и имаш е нещо, което не може да се опише, то трябва да се изживее.
Сега, искаш да третираш купето.
Третирай и като си готов, преди да я
0888318110 Людмил

Юни 16, 2011, 09:51:52
Отговор #6

Неактивен Liusi purata

  • Публикации: 71
..извинявам се, ама съм с нов лап-топ и още не съм му свикнал с номерата на докосването :)
Да довърша, преди да я сглобиш, взимаш грес и започваш да мажеш врати отвътре, кухини, особено тези под предните калници, горе и долу, там където гният най-много, вкарваш гъсто масло в малките дупки на роговете. Даже ако искаш, има едни пистолети с мъркучи, шприц-пистолет на който се завива бодито или консервираща смаска и с мъркуча се пръска в кухините. Навсякъде, където можеш, прагове, кухини, врати, под калниците, бъркаш под предните калници над фаровете и мажеш с четката и греста. Колкото лади съм имал, всикчите така съм ги третирал. Ладата гниеше и от слънцето и въздуха, само греста я оправяше и стопираше корозията. Колкото и да я боядисваш и търкаш ръждата, тя пак изкарваше.
Накрая си купи пластмасови подкалници, това е най-доброто за ладите, което руснаците са измислили. пази от водата а отгоре като е намазана с грес в кухината м/у калника и подкалника няма да има проблеми.
Прави снимки и със здраве да си я караш.
А, ако искаш да е бегачка, свали разпределителния вал, както са отворите за шпилките 8мм ги разпробий с бургия 10мм.
След това, като го монтираш, хлабината която ще се получи, буташ вала с кожуха посока плътно към делкото и стягаш, само това.
Така отваря по-бързо клапаните и ставаа, пилене на гуми. Само това, нищо друго. :)
Хайде поздрави и успех.
0888318110 Людмил

Юни 16, 2011, 10:42:15
Отговор #7

Неактивен Frysco

  • Публикации: 447
Благодаря ти за съветите, знам че са добронамерени, но методите които предлагаш се прилагаха по времето когато тая лада беше актуален модел, защото просто продукти за консервиране нямаше.
Сега обаче вече има добри пордукти за защита и консервация, както на кухини, така и на повърхнини.А ръждата само с търкане и боядисване не се спира, нужен е и ръждопреобразувател.
Пластмасовите подкалници са грозна история.Дразни ме че никак не са се постарали да ги направят дискретни.

Пък за бегачка, боже опази.Няма да съсипя количката така...

Юни 16, 2011, 12:57:55
Отговор #8

Неактивен rumen_spasov

  • Публикации: 1036
честито ти и от мен колега количката изглежда чудесно виждам имаш и желание явно ще има още една хубава и поддьржана кола вьв форума .Относно втулките за носачите ако мога да си позволя и един сьвет от мен макар че предполагам ,че го знаеш този пиниз при монтажа носачите трябва да се стягат в работно положение иначе се скьсват бьрзо.

Юни 16, 2011, 13:41:29
Отговор #9

Неактивен GT

  • Публикации: 1075
Ако сегашните не са деформирани и належащи за смяна, редно е да не се сменят. Ще изкарат още много. Моите бяха на 58 000 км., когато взех колата. Станаха на 100 000 км. и освен, че бяха напукани друго нищо им нямаше, не скърцаха, не тропаха. Смениш ли ги, ще ги сменяш всяка година, дори и само да седи колата. Трудно се намират правилните части, а като се намерят обикновено са зле, понеже са на по 30 години материал. Може да се направят по поръчка от хубав материал. Полиуретановите ще направят предницата твърде чувствителна към неравности и се губи онази характерна плавност на ход, типична за Лада.