Автор Тема: Лада 1600 1978  (Прочетена 69172 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Септември 27, 2017, 00:09:31
Отговор #100

Неактивен krankenstein

  • Публикации: 7182
Човече, двете неща не са несъвместими... нима не е удоволствие да возиш семейството си в такава кола? Спомни си, че и нас едно време като малки не са ни возили в коли с климатици, еърбеци и всякакви уж нужни, но не чак толкова нужни екстри ;)
Теория - това е, когато знаеш всичко, но нищо не работи.
Практика - това е, когато всичко работи, но не знаеш защо.

Септември 27, 2017, 10:39:56
Отговор #101

Неактивен Frysco

  • Публикации: 447
Донякъде са съвместими, обаче трябва човек да има възможности. А аз имам кредити да оправям... съвсем прозаични са ми проблемите.

Септември 27, 2017, 11:39:26
Отговор #102

Неактивен krankenstein

  • Публикации: 7182
На твое място бих продал някоя от другите, на тази и без друго у нас няма да й вземеш желаните пари.. Но ти си знаеш.
Теория - това е, когато знаеш всичко, но нищо не работи.
Практика - това е, когато всичко работи, но не знаеш защо.

Септември 27, 2017, 13:18:03
Отговор #103

Неактивен michev

  • Публикации: 2561
  • only rear wheel drive
Ако другите му коли са нещо по-съвременно с климатик, хидравлика, АБС и бегове не смятам за разумно да продава тях, още повече ако чака дете и ако колата ще се кара и от жена. Ладата, колкото и да е хубава, не е подходяща за съвременен ежедневен автомобил, а и аз не бих я подкарал като такъв в това и състояние. Това съвсем не значи, че подтиквам колегата към продажбата и, напротив! Дори съм убеден, че ако я продаде в един момент ще съжалява за това, говоря от мой личен опит! Когато се роди малкият син и аз си продадох Е30-ката, водейки се от здравият разум, но 2-3 години след това буквално се разболях и не се кротнах докато не вкарах отново Е30 в гаража.В крайна сметка, той си преценя най-добре, аз също бих продал колите си, ако ситуацията го налага, все пак, това е само камара желязо, колкото и да си ги харесваме. Но семейството винаги е най-важно, лично мнение!

Септември 27, 2017, 13:36:11
Отговор #104

Неактивен krankenstein

  • Публикации: 7182
Другите му, поне които съм виждал, са пак лади - 7ца и 8ца /Самара/ също много запазени, но не така педантично реставрирани. 6цата е също доста масова и след време, когато Радо преодолее финанспвите тежести вероятно ще може пак да си намери много добър екземпляр, но в този е вложил голяма част от себе си и уж бездушната ламарина става някак си близка почти като член от семейството...
Теория - това е, когато знаеш всичко, но нищо не работи.
Практика - това е, когато всичко работи, но не знаеш защо.

Февруари 26, 2018, 21:58:59
Отговор #105

Неактивен Frysco

  • Публикации: 447
Еми, продадох я. Вече си има нов собственик.
Сега, като си оправя нещата, мисля да мина на нещо по-старо, като спестя парички. Тея дни мислите ми са насочени към Москвич 407 или 408 (но само с горни скорости!).

Февруари 27, 2018, 11:00:56
Отговор #106

Неактивен m_g

  • Публикации: 1123
  • ГАЗ М21, ГАЗ 3102, Варшава 223, ВАЗ 2101, Ниса 522
Радо, не ти помогнах, за да си купуваш по-дърта кола, ама както и да е. Важното е, че колата ти е в добри ръце.
По отношение на масовостта, 2106 е най-рядка от всичките възможни Лади. У нас е внасяна от 1977 до 1981г. само! За времето си е върха на сладоледа измежду всичките соц коли, щоот върви и не чупи. Струвала е 8200 лева. След това излиза 2107. Продължава да се продава 1500S - модел 21061, но те са с друг двигател и скоростна кутия, а след 1981-2 и с все по-евтино оборудване (салон, хром и т.н.), за да стане най-евтината Лада в началото на 90-те.
Конкретната е супер като качество на реставрацията, возихме се, няма грешка.

По отношение на 407 или 408 - карал съм и двата модела, познавам много собственици. Мислил съм да купувам много пъти, включително и оня ден. Попадали са ми в ръцете много добри екземпляри, дори отлични - последните тази неделя. Но винаги съм ги насочвал към приятели. Просто защото знам как и доколко стават за моите нужди. Не стават с една дума, и като не стават, нека да са в добри ръце, които да ги поддържат и да им се радват.
407 за времето си е много добра кола, според мен е дори и по-добра от много западни аналози от края на 50-те. На фона на Вартбург 311 и Шкода Октавия, които също съм карал, е по-добрия избор, говоря от чисто практична гледна точка - вървене, ремонт, наличие на части. Има серийно радиоапарат и с изключение на последните 1963г, двуцветна боя, която много ме кефи.
Но! Сега, в 2018, да го поддържаш, е голямо приключение. Двигателят 407 е с друг колянов вал спрямо 408, има си доста специфични детайли, тоест ще се видиш в чудо да намериш части. Предният мост също е различен и за него няма нищо. Да не говорим, че частите за Москвия са страхотен боклук, хем ги няма, хем са скъпи, хем не стават и искат доработки.
По-лесен за поддръжка е следващият модел 403, само да е 1965г, с модернизирания двигател 407Д1 (колянов вал и лагери 408), при него и спирачки, и привод на съединител, и преден мост, са като на следващия 408. 1964г. тройките са с невзаимозаменяем колянов вал.
По съвременните представи седмица или тройка са супер тясни. Те и по книжка ги водят 4-местни. Поне таванът е високо и успявам да се събера вътре. Оттам натам вървенето е по-скоро местене. С максимална скорост от 115км/час, и крайцерска 60-70 ще е мъка да идеш оттук дотам.
408 с 4-те фара е красив, и дотам. Пак идва проблема с мотора - малък ресурс, калпави части. Тия мотори са готини само да ги слушаш, но не и да ги правиш. В крайна сметка, с парите на Ладата ще вземеш 5 Москвича, и кво от тва. На мене ми е неудобно вътре, не се регулира наклона на облегалката. Самите седалки са по-високо от на 2140...
Та ако ще е Москвич - най-читав и годен за каране е 2140 от ранните с чист 412 двигател и много хром. Върви добре, има спирачки, има и някаква ергономия, въпреки, че пак си е тесен.
Най-интересен е 412 с 4 кръгли фара, но такива има супер малко, и обикновено са 69-та, с долни скорости. То аз два знам из ретро средите да ги има все още.
Като съвет, понеже съм минал няколко пъти по пътя. Имам хубава Жигула и се чудя какво още, ама да има части и да не е безобразно сложен и скъп ремонта... Знаеш, Варшава, после и Волга. Но и едното, и другото, за да станат, ти трябват едни поне 15000лв. Е, хората правят Мерцедеси за по 100000 евро, ама това
Но по-евтино и лесно е един Мерцедес или БМВ с хубав мотор. Взимаш един SL500 и си ти. Верно, там всичко е скъпо, ама поне е класика. Тъпото е, че Сульо и Жмульо имат Мерцедеси и не е толкова интересно.
Има и купища Опели Рекорд, Форд Таунус с V6, всичко е под 10000 лева. Бил съм на кантар за добър Рекорд на два пъти и то за абсолютно дискотечни пари. Първо P2, после С. Отказа ме липсата на части и 6-те волта на П2-ката. Таунус не съм карал, рекордът е готин като кола.

Що пък не пробваш Волга ГАЗ 24? Евтина и не лоша кола. За 4-5000лв има достойни екземпляри. По-куцо върви от Лада 1600 и е отврат като качество на резервните части, но иначе е симпатяга. Взимаш неква гаражна и си ти. Хард соц, красива е.
Ако ти се кара 408 или нещо от сорта, мога да помогна. Седмица в София май не остана, ама за тройка мисля, че ще мога да ти покажа. Не за продаване, просто кола в добро състояние да видиш как е вътре.

Февруари 27, 2018, 12:55:56
Отговор #107

Неактивен Frysco

  • Публикации: 447
Може, не отказвам кръгче и лафче. Мене щъркела ме хапе непрекъснато, идеите ми са много разнопосочни... това което ми е хрумнало сега, утре може и да не ме интересува. А и се разминах със реализацията на състезателен проект.
Москвич отдавна ме интересува. Първата ми лична кола беше москвич...
Ергономичните му характеристики не са приоритет, техническите също. Като цяло колите навремето не са се правили с мисълта за ежедневна употреба, камо ли в натоварено градско движение. Да си идеш на вилата, да си пренесеш бурканите, на море-планина. Пролетно-лятна експлоатация и есенно-зимно трупчестоене. То само като погледнеш в една инструкция, за какви операции и на какви километри се правят, става ясно, че тая кола са я мислили за 5000 км годишно, таван. Очистване на маслото, гресиране, регулиране, дето ако я караш по днешните стандарти трябва всяка седмица да ги правиш. Отделен въпрос е каква е била пътната ни мрежа тогава, то само главните пътища са били павирани и за да се разминат две коли е трябвало да стъпят на банкета, а изпреварване е значело да задминеш каруца или камион, ако той те пусне, иначе не. И нормална извънградска скорост от 60-70 км/ч.
Аз така или иначе, едва ли ще ходя на работа с него. По скоро ми е мерак да почопля малко, докато не ми писне, а после да го разкарам. Ако постигна някакъв успех с такава машина, може и да се повозя из страната на нея.
А иначе за помощта, което съм намислил да направя, ще се случи, тея дни отивам в банката да ги зарадвам...

Февруари 27, 2018, 13:38:44
Отговор #108

Неактивен 323bg

  • Публикации: 456
Москвича няма да се продаде така както Ладата-трябва да знаем....

Февруари 27, 2018, 14:13:53
Отговор #109

Неактивен Frysco

  • Публикации: 447
О, него няма да го подкарам по същия път, като ладата. В интерес на истината, с нея се изхвърлих прекалено много. Сменях неща на модулен принцип, както ги ремонтират колите сега по сервизите. Но установих, че този подход, изобщо не ми доставя удоволствие. Най-много кеф ми беше да направя нещо с двете си ръце-диференциала например, въпреки първоначалния неуспех. Също и двигателя, който лично аз си сглобих, а и му паснах самичък клапаните. И хем ми излизаше много по-евтино, хем ми беше повече кеф.
Ако мога да намеря Москвич с оригинална боя, варианта да се пребоядисва цялостно не съществува. Оказа се, че това за мен е било една заблуда. Двете ми лади на оригинална боя-седмицата и самарата, ми бяха по симпатични от шестицата с новата, перфектна боя, въпреки че имаха забележки, особенно седмицата (тя направо нямаше детайл без деформирано). Бих се заинатил с частични ремонти и поправки на каросерията, но ремонт ва банк, с тотално оголване и боядисване, някак си вече не ми е на сърце, да не говорим за чудовищната логистика на едно такова начинание.
А и като цяло, след преминаването по пътя на една такава всеобхватна реставрация, вече не ми е толкова интересно. Накратко, видях какво е, видях хубавите и лошите неща.
Та в тая връзка, изискванията ми за един следващ проект, било то москвич, било нещо друго, са значително по занижени. Но би било добре, докато дойде време да си купя следващата кола, да взема да си ремонтирам малко Фриско-работилницата, че сега ми е много тясно там, а аз съм станал по-дърт и по-малко гъвкав.