Автор Тема: Лада 1600 1978  (Прочетена 69725 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Март 10, 2023, 16:45:41
Отговор #130

Неактивен Avtolubitel

  • Публикации: 29
Искаше ми се да напиша и на мен дълъг пост за колата, но не съм в най-писмовния си период. Общо взето това е една от най-смислените ми покупки. Покарах, порадвах ѝ се, преживях доста неща, имам много лични снимки, но не искам да ги споделям. Изобщо, беше добро преживяване. А единственият сигурен начин да знам, че колата ще е в добри ръце и ще мога да ѝ се радвоам отблизо -  бе точно този - да си иде при Радо.
Иска ми се да споделя и нещо друго, защото прилично можество хора четат вероятно форума, та, накратко. С годините човек почва много да цени времето и усилията си, времето особено много. За това може би е редно, ако човек не може да си позволи да има личен иконом/тип - началник на семейния гараж/, да се ограничи в притежанието на возила. За себе си запазих един москвич, по който вложих каквото можах, за да го приближа до концепцията за добре изглеждаща и технически здрава кола. Успях да възстановя регистрацията и на семейния москвич както и технически да бъде поошетан с помощ от приятели предимно. Той няма да бъде така хубав като червената ми 2140-ка, но не му е и това идеята, ще се кара така както е, стои на сухо, не върви по сол и зимни условия. Ще изкара. Но важното - не бива човек да се разхвърля по повече от една-две коли, животът си върви и пропиляваме възможности да споделим повече и изживеем повече в добра среда. Амбицията за лична колекция и мини музей е непосилна. Дори и при изрядни автомобили, няма кога човек да ги кара и си стоят и се скапват. А не може или поне според моето усещане животът ни не се простира само до автомобилизма. Много се радвам, че Шестицата си е на мястото.

Март 11, 2023, 10:50:59
Отговор #131

Неактивен caro

  • Публикации: 91
Пластмасите на фаровете трябва да са сиви така идваха нови. Много ги крадяха едно време както и Унгарските черни чистачки. Черните са афтърмаркет.
« Последна редакция: Март 11, 2023, 11:17:16 от caro »

Март 11, 2023, 20:06:50
Отговор #132

Неактивен Frysco

  • Публикации: 447
Имаме все още спор с др. Автолюбител за тези пластмаси. Знам че трябва да са сиви, със сиви я купих (после успешно ги затрих някъде). Само че на този цвят изобщо не отиват. Стоят и хубаво когато е в гаража, на изкуствено осветление. В момента в който я изкарам на слънце, изглежда доста унило с тях. Абе все едно е нещо доста избеляло. На всички други цветове и седят добре, но на този, който както вече отбелязах се различава от оригиналния не. На него си му седят добре черните.
Няма да бързам да ги сменям, така или иначе имам една купчинка черни в запасите, в момента в който напълно ми писнат мога да ги сменя, ама засега остава със сивите.

Но като цяло концепцията на колата е да бъде автентична, ако автенчитните елементи не пречат. И ето, първото което ме вбеси от автентичните елементи е топчето на скоростния лост, което излетя с триста километра в час и засега е заменена с тривиална ръкохватка от последните версии на класическите лади. Грознее, обаче пък е удобно. Ще си търся подходящо епоксидно изделие с количка или розичка в него, за да нямаме силен конфликт с останалото. Колата е направена за каране, не е за музей... във Варна има страхотен музей и там има такава лада, още една на никого не е необходима, а аз исках да имам кола която сам съм си направил (е, с помощта на уважаеми другари разбира се).

От днес има друго серво на спирачките, нещо тип тунинг. Но валеше силно и имах други дела за вършене, та не съм я пробвал.

Март 12, 2023, 11:18:21
Отговор #133

Неактивен Avtolubitel

  • Публикации: 29
Добре, добре, възвръща се към темперамента на създателя си  :)
Инак, всеобща заблуда е, че ранните 2106/21061 са само със сиви околофарници, а късните само с черни. Това обаче е невярно, има множество доказателства по въпроса в руските сайтове, а аз съм издирил някои рекламни брошури от първите години за западния пазар. Там са налични именно екземпляри с черни околофарници, прилагам.
Хм, нещо имам затруднение да прикача снимки.

Март 12, 2023, 11:25:55
Отговор #134

Неактивен Avtolubitel

  • Публикации: 29
Ето и брошурите, с които насърчавам Радо да си ѝ върне черните решетки макар и на мен да ми стои по-добре със сивите:

1978 г.:

1979, Финландия:

Отново 1979, Финландия:

1981, Холандия:

Допълвам с една-две снимки, за да си я гледам във форума и със сивите :)




Март 12, 2023, 19:12:37
Отговор #135

Неактивен Bogi

  • Публикации: 742
  • Роден в Дупница, тираджия в Америка понастоящем.
    • Bogi Maramski's garage
Пак да си повторя мойта рецитация: 1977 бях първолак, когато родителите ми една сутрин докараха една абсолютно същата от мототехника Благоевград.
Беше със сивите рамки на фаровете.
Табелката отзад казваше 1500s
Имаше същия интериор и същия кафяво-червен мокет.

Спомням си в багажника (на гърба на рег номер) имаше закачена дълга кожена чанта с инструменти и манивела.

Благодаря ви че споделяте тези снимки !!!
немец мръсен, бандит магистрален ...

Март 12, 2023, 19:58:56
Отговор #136

Неактивен joro-120L

  • Публикации: 1486
  • Всяко доизкусуряване води до нови кусури
И аз, като Bogi да кажа своята рецитация: :)
Може би в началото на втората половина на 70те години, наш съсед докара от Мототехника същата Лада 1600, същият цвят. Не си спомням пластмасите на фаровете какъв цвят бяха. На мен ми харесват и двата варианта. Даже, сега от темата разбрах, че са два вида. Черните са по-контрастни и много пасват на цвета на колата. Сивите също стоят добре. По-пастелен, мек цвят са и са в добро съчетание с хром решетката.
Чудесен автомобил! Поздравления!
Škoda 120L '90г. 
Simson SR2E '60г. Simson KR50 '64г.


Март 12, 2023, 20:41:14
Отговор #137

Неактивен Nik1600GT

  • Публикации: 1169
Да им имам описанието на финландците. Какви са тези мощности - 84 кончета за 1500SL и 86 кончета за 1600. Не е по DIN, нито по ГОСТ, едва ли е и по американския SAE. Лада 1600 не е ли 79/80 кончета (по DIN пък и по руския стандарт) и то най-мощната версия? А това ускорение от 0 до 100 за 19 секунди за кола 84/86 кончета (или колкото са там реалните на Ладата по DIN/ГОСТ) е егати и антирекламата и няма как да е вярно. Това е типично ускорение на кола от порядъка на 50 кончета (по DIN), като Костенурка или Шкодичка. Примерно, Форд Сиера 1.6 75 кончета на тегло много близко до Ладата му дават по заводски данни 0-100 за 14 секунди.
« Последна редакция: Март 12, 2023, 21:07:49 от Nik1600GT »

Март 12, 2023, 21:31:20
Отговор #138

Неактивен joro-120L

  • Публикации: 1486
  • Всяко доизкусуряване води до нови кусури
Ники, веднага правим справка. Имам една много хубава книга, "Практически наръчник на автомобилиста" се казва.
Издадена 1985г. В нея има техн. данни на всички соц. автомобили и др. неща. Даже и цените им в Мототехника към 85та г.
Мисля, че може да се вярва на този източник.

Лада 1500 - 75 к.с. Ускорение 0-100 с пълен товар - 19 сек., с двама души - 17 сек.
Лада 1600 - 78 к.с. Ускорение 0-100 с пълен товар - 17.5 сек., с двама души - 16 сек.
Шкода 120L - 52 к.с. Ускорение 0-100 с пълен товар - 19 сек...с двама души не се споменава :)
Škoda 120L '90г. 
Simson SR2E '60г. Simson KR50 '64г.


Март 12, 2023, 21:38:17
Отговор #139

Неактивен Nik1600GT

  • Публикации: 1169
Ники, веднага правим справка. Имам една много хубава книга, "Практически наръчник на автомобилиста" се казва.
Издадена 1985г. В нея има техн. данни на всички соц. автомобили и др. неща. Даже и цените им в Мототехника към 85та г.
Мисля, че може да се вярва на този източник.

Лада 1500 - 75 к.с. Ускорение 0-100 с пълен товар - 19 сек., с двама души - 17 сек.
Лада 1600 - 78 к.с. Ускорение 0-100 с пълен товар - 17.5 сек., с двама души - 16 сек.
Шкода 120L - 52 к.с. Ускорение 0-100 с пълен товар - 19 сек...с двама души не се споменава :)

Тези цифри изглеждат по-реалистични! Най-вече за Лада 1600! По DIN ускорението се дава с пълен резервоар и 2 души! Така, че за 16 секунди 0-100 съм съгласен за Лада 1600 и пак е малко слабо и консервативно това време! Няма логика Сиерата да слиза на 14 секунди пак с 2 души и пълен резервоар при по-малка с 3 кончета мощност от Лада 1600! Двигателят 1.6 на Сиерата не е нещо особено, пак говорим за 4 степенна трансмисия, а драг коефициента на Сиерата вярно е много по-добър от този на Ладата, но при ускорението до 100 км/ч не играе сериозна роля!
Знам, че си Шкодаджия ... но от опита, които имам и компютърното моделиране на ускорението на автомобили, с което се занимавам от 2-3 години, почти съм сигурен, че тези 19 секунди за Шкодата са в най-добрия случай с 2 души (и евентуално пълен резервоар), а не с пълен товар! На 50на кончета Шкодичката с пълен товар трудно ще направи 0-100 за 19 секунди! И каква е логиката Лада 1500 на 75 коня да дава същото време, като Шкодата от 19 секунди за ускорение 0-100 (23 кончета е много сериозна разлика в мощността)  >:D! Не мисля, че по-лекото тегло на Шкодата ще може да компенсира тези 23 кончета в полза на Ладата! Просто разлика от 23 кончета е много.
« Последна редакция: Март 12, 2023, 22:07:22 от Nik1600GT »