Автор Тема: Лада 1600 1978  (Прочетена 69641 пъти)

0 Потребители и 2 Гости преглежда(т) тази тема.

Март 12, 2023, 22:14:59
Отговор #140

Неактивен joro-120L

  • Публикации: 1486
  • Всяко доизкусуряване води до нови кусури
... почти съм сигурен, че тези 19 секунди за Шкодата са в най-добрия случай с 2 души (и евентуално пълен резервоар), а не с пълен товар! На 50на кончета Шкодичката с пълен товар трудно ще направи 0-100 за 19 секунди! ...

Абсолютно е така. Данните са по-скоро с двама души. Недоглеждане на текста от редактора.
Имам доста подробна книга за ремонт и поддръжка на Шкода, но там точно тези данни липсват.
Škoda 120L '90г. 
Simson SR2E '60г. Simson KR50 '64г.


Март 14, 2023, 11:49:41
Отговор #141

Неактивен Frysco

  • Публикации: 447
Ми те тея двигатели от 1200 до 1600 се различават само по ход и диаметър на буталата. Затова и мощността нараства малко, с кубатурата. Принципно ако се промени газоразпределението, се получават по-добри резултати. Моята е с вал от нива 1.7, който е минимално променен. Идеята на слагането на такъв вал е не толкова да изцеждаш, а по скоро да отстраниш недомислието на фабричния, който си е изчислен за 1200 кубиков двигател и освен това има такава форма на гърбицата, че се разтракват клапаните за нула време. Освен това съм си играл да го центровам точно. И резултата е че двигателя стана доста еластичен, има добър баланс между ниски и високи.

Март 15, 2023, 15:18:28
Отговор #142

Неактивен Димо

  • Публикации: 92
Зависи за кой момент става дума... В оригинал е портокал и още как. В моята работа беше база лак, там стъкло. Това е вече трети вариант от третия собственик, нещо средно... абе на снимката е акрил, почти точно в цвета които аз и Цветан Михайлов измислихме, но все пак на ярка светлина се вижда разликата. Защото ние направихме база и много дебел лак, да има да се полира ако се налага. А той човека го измъчихме, понеже не турихме две капки цветна заварка на двата края на фугата на калника и рамката на стъклото и нашия дебел лак се разпука барабар с базата, той изпадна в паника и накрая такова решение, за което не мога да го обвиня никак.
Текли са разни творчески процеси, ама толкова сме знаели, толкова сме можели. Може да се каже че сега е в състоянието в което я купих, цялата муцуна е пребоядисана. Обаче не знам защо, съм доволен, харесва ми и така. Поне муцуната не е една ръка блажна боя върху транспортния грунд, както беше преди десетина години.
Ааа и още това е снимка веднага след така наречената керамика... тепърва ще пиша за нея.
А пребоядисването на предницата заради напукването на лака ли се е наложило или поради друга причина?

Иначе познавам човека правил така наречената керамика и като прави колата, се бях засилил да давам и моята, но ще изчакам да пишеш за нея, за да го ползвам, като отзив.

Март 15, 2023, 19:06:44
Отговор #143

Неактивен Frysco

  • Публикации: 447
Пребоядисването на предницата е заради напукването не само на лака, а и на базата под него в района на фугата между рамката на стъклото и калника. И това си е по моя вина, защото не послушах съвета на по-опитните да сложа по една точка в двата края на фугата и я оставих плаваща, а после запълнихме с полиуретан и боядисахме отгоре. Тая сложна формула с базата и многото лак трудно се повтаря, а за поправки се оказа направо невъзможна. Една поправка там направи Цветан, който боядиса ладата, имаше видима разлика, но аз се бях примирил. После като я купи Автолюбителя пак се беше напукало и той пак беше отишъл при Цветан, но нещо не се разбраха, затова отиде при друг човек, добър бояджия, който в общи линии на това което е дадено е направил максимума.

За керамиката засега нищо лошо не мога да кажа. По принцип когато правих колата, не знаех за тази опция, затова и я направих с толкова дебел лак. Аз държах на лака, защото смятах да я полирам периодично. Керамиката е измислена за да не се полира и да не се ваксира. Определено изглежда добре в момента, но не е и карана много откакто е нанесена. Та според мене ако нямаш полирмашина, гъби, пасти и вакси и най-важното търпение (но мисля че точно ти го имаш), няма да сбъркаш да я дадеш за керамика. Ще ти спести разни главоболия да се дооборудваш непрекъснато с джаджи, че да може да полираш всяко ъгълче или да плащаш на някой друг с такова оборудване.

Ако тогава бях по-в час, щях да искам да ми я боядисат с акрил, с текстура и цвят по-близки до оригиналното и после керамика. Но и така съм доволен, радва ми очето... в крайна сметка сме изтъкани от собствените си решения.

Март 15, 2023, 19:38:21
Отговор #144

Неактивен Frysco

  • Публикации: 447
Видях назаде в темата, че съм давал линкове към снимките в snimka.bg, който за съжаление е загинал. За всеки който иска да види снимките, давам линк към един друг загиващ сървър:
https://www.facebook.com/media/set/?set=a.1379100489050995&type=3
Там ги има повечето. Ако някой ден събера сили и желание ще се организирам да подредя фотоисторията по-качествено и трайно. Извинявам се за безотговорния подход...

Март 15, 2023, 19:49:00
Отговор #145

Неактивен Димо

  • Публикации: 92
Моята също я направихме с база и лак отвън по препоръка на доста хора. Отвътре (кош, багажник и т.н.) я направихме с акрил. Конкретно за тенекеджийните и бояджийните ремонти а даже и за интервенции по боята тип полиране, винаги съм се доверявал на други хора, на които съм си плащал и в не малка част от случаите съм оставал разочарован. Мога да дам подобен пример с напукване, но на кит, който незнайно по каква причина бояджията реши да нанесе в коша на моята. Естествено се напука още преди да досглобя колата. Разбира се, причината според него беше в нещо под кита а не в това, че там, както и в зоните, които спомена има усукване при движение и нанасяне на кит е крайно нежелателно. Така и не постъпи мъжки да си го оправи. Сега, за да го оправя трябва да извадя двигателя и да  сваля всичко до ламарина, с което колкото и търпение и желание да имам - силно не ми се занимава. Боядисвах предната броня на всекидневната кола и още на първото каране извънградско, камион пред мен влезе с гумите в края на пътната лента покрит с обилно количество пясък, по-нататък ясно какво се случи с бронята. Стана малко дълго, но заради подобни истории и разправии с бояджии питам за керамиката. Иска ми се да огранича контакта с тях.

Март 15, 2023, 20:14:48
Отговор #146

Неактивен Frysco

  • Публикации: 447
Е, при такива структурни проблеми, няма как да помогне керамиката... Там нелоша работа върши просто един спрей по цвета на колата, по мое наблюдение колористите са задобрели в тая насока. За другата лада, която не е за този форум, защото не е класика а си е лична прищявка, полирах капачето на резервоара, дадох го да ми направят спрей по него и се получи доволно добре. За спасяване на положението е удачен вариант.
А иначе керамиката няма как да пази от камъни, пази от прах, от палави пръстчета, от някакви такива наглед безобидни работи, които обаче нанасят щети... Керамиката е нещо като трайна вакса по колата, ако преди формулата беше да я полираш и да я ваксираш, с идеята че ваксата ще се измие от дъжда или от първата автомивка, сега керамиката замества това последното. Не е панацея, но спестява разни усилия, има право на живот.

Март 15, 2023, 20:27:54
Отговор #147

Неактивен РумбатаБс

  • Публикации: 3691
Пребоядисването на предницата е заради напукването не само на лака, а и на базата под него в района на фугата между рамката на стъклото и калника. И това си е по моя вина, защото не послушах съвета на по-опитните да сложа по една точка в двата края на фугата и я оставих плаваща, а после запълнихме с полиуретан и боядисахме отгоре. Тая сложна формула с базата и многото лак трудно се повтаря, а за поправки се оказа направо невъзможна. Една поправка там направи Цветан, който боядиса ладата, имаше видима разлика, но аз се бях примирил. После като я купи Автолюбителя пак се беше напукало и той пак беше отишъл при Цветан, но нещо не се разбраха, затова отиде при друг човек, добър бояджия, който в общи линии на това което е дадено е направил максимума.

За керамиката засега нищо лошо не мога да кажа. По принцип когато правих колата, не знаех за тази опция, затова и я направих с толкова дебел лак. Аз държах на лака, защото смятах да я полирам периодично. Керамиката е измислена за да не се полира и да не се ваксира. Определено изглежда добре в момента, но не е и карана много откакто е нанесена. Та според мене ако нямаш полирмашина, гъби, пасти и вакси и най-важното търпение (но мисля че точно ти го имаш), няма да сбъркаш да я дадеш за керамика. Ще ти спести разни главоболия да се дооборудваш непрекъснато с джаджи, че да може да полираш всяко ъгълче или да плащаш на някой друг с такова оборудване.

Ако тогава бях по-в час, щях да искам да ми я боядисат с акрил, с текстура и цвят по-близки до оригиналното и после керамика. Но и така съм доволен, радва ми очето... в крайна сметка сме изтъкани от собствените си решения.
При фабричния монтаж на тази каросерия на преден калник към колона А ,подкалник и обзорна рамка  няма заварки по фугата.Проблемът за напукването на полиуретан някъде другаде.
retrobs.com

Март 15, 2023, 20:44:00
Отговор #148

Неактивен Frysco

  • Публикации: 447
Ами гледах да спазя технологията, доколко я знаех в оня момент... като се замисля, нищо ново не съм научил и досега. Калника е заварен и към колонката на вратата, смятах че това може да е проблем. Ако приемем че десния е ново производство от по тънка ламарина, то левия е с необходимата дебелина.
Тогава се постарах да разбера дали изобщо е нужно да се запълва тази фуга, тъй като на други модели от марката не е запълнена. Странно, ама проучванията ми показаха че през 77-78 са ги запълвали и боядисвали, с какво - само Брежнев знае.
Иначе по мое мнение можеше и да не се запълва изобщо, бях ги събрал достатъчно добре тея фуги, отдолу си има и сега отводнители...

Март 15, 2023, 20:54:15
Отговор #149

Неактивен РумбатаБс

  • Публикации: 3691
Ами гледах да спазя технологията, доколко я знаех в оня момент... като се замисля, нищо ново не съм научил и досега. Калника е заварен и към колонката на вратата, смятах че това може да е проблем. Ако приемем че десния е ново производство от по тънка ламарина, то левия е с необходимата дебелина.
Тогава се постарах да разбера дали изобщо е нужно да се запълва тази фуга, тъй като на други модели от марката не е запълнена. Странно, ама проучванията ми показаха че през 77-78 са ги запълвали и боядисвали, с какво - само Брежнев знае.
Иначе по мое мнение можеше и да не се запълва изобщо, бях ги събрал достатъчно добре тея фуги, отдолу си има и сега отводнители...
По вертикал към колона А трябва да има поне 10 точкови заварки (пред пантите на вратите до прага) но това естествено става след като се демонтира предна врата.Височината h на тази повърхност е около 600 м.м.
Оста ви ли се на само горна и долна точкова заварка е несереозно!
п.п.Само коментирам технологичните норми.
retrobs.com