Автор Тема: Лада 1600 1978  (Прочетена 69528 пъти)

0 Потребители и 2 Гости преглежда(т) тази тема.

Юли 08, 2011, 12:37:47
Отговор #20

Неактивен Smooth_Dog

  • Публикации: 214
  • Делян Петков tlf-0899806094 Варна
Ще стане и то с по- малко движения.
Нали ти е ясно, че не се заяждам. Не съм казал, че на фреза, ако си играеш достатъчно, няма да стане, но на шлайф е по -технологично.
Дотук всичко е много готино. Това, което съм забелязал при Ладите е, че ангренажните им колелета рядко са точно изработени. Аз като сглобявах такива коли им разпробивах отвора на ангр. колело за фиксиращия щифт на 8мм и после с градуиран диск и индикаторен часовник на клапана докарвах фазите по заводската таблица и имаше голям ефект. После с лепило на резбата на болта и здраво стягане няма шанс да се размести.
SUZUKI GSX 750 ES'83  ИЖ Планета'70, Jawa 50'65
https://www.facebook.com/M-J-Motors-610910035659939/?ref=hl

Юли 08, 2011, 14:28:35
Отговор #21

Неактивен Frysco

  • Публикации: 447
Много си прав, само не мога да се съглася че с шлайф машина или фреза ще стане толкова гладко.Тук е момента да спомена че машината не е универсална фреза, а CNC център.Аз не съм разбрал на какво ще я изправиме главата.Всъщност с единичен нож свалихме стружката.
Със ножа я правихме половин час, а има много по бързи методи.В случая обаче това ми беше подкрепа от приятели, един вид допринасят за това колата да стане хубава, за което не знам как ще им се отблагодаря.Но технологично, когато имаш 10 глави днеска, естествено че не е добре.

И за фазите си прав, но още не съм стигнал до там... ще поработим и над тях, няма да я мирясам без правилна центровка.
« Последна редакция: Юли 08, 2011, 14:31:53 от Frysco »

Юли 10, 2011, 12:58:22
Отговор #22

Неактивен Frysco

  • Публикации: 447
Намерих нещо интересно за лада:
http://nikiotpetrich.snimka.bg/business/predlagam.582385.23578389

Сега остава и продавача му да ми го пусне през Еконт.Иначе това е оригиналното радио за модела.

Юли 15, 2011, 19:38:41
Отговор #23

Неактивен немо

  • Публикации: 1040
  • пиперлив
Полиуретановите ще направят предницата твърде чувствителна към неравности и се губи онази характерна плавност на ход, типична за Лада.
Тука не съм съвсем съгласен....при обикновенните гумено-метални тампони вътрешната втулка е вулканизирана(залепена?) към гумената част...т.е. движението на шарнира е свързано с усукване на гумената част.При полиуретановите вътрешната втулка не е залепена,а се движи свободно,естествено трябва да е смазана(към полиуретановите тампони върви специална смазка)...та по моята логика ПУР тампоните осигуряват даже по-голяма свобода на движение от обикновенните с уговорката,че тая свобода е в желаната посока,а от друга страна силно ограничават(спрямо гумените) движението в нежеланата посока...
Изводите са ми базирани на прочетено по форуми и собствени разсъждения...практически опит признавам,че още нямам.....
Opel Monza 3.0 GSE  1985
Opel Monza 3.0 GSE  1984
Opel Senator 3.0 AT  1985
Mazda MX5 NB 1.6    2001

Юли 16, 2011, 00:34:09
Отговор #24

Неактивен GT

  • Публикации: 1075
Точно това движение в нежелана посока, гумено-металната втулка ограничава с деформация и мекота, поглъщайки дребни пък и не дребни трептения и колебания. Полиуретановия, предава твърдо тези трептения/колебания към останалите части, захванати за купето.  Ами, пробвал съм ги на една-две Лади. Е, стандартни, меки и високи. Не е вариянт за хора, търсещи комфорт и рафинирана возия.

Юли 16, 2011, 12:03:56
Отговор #25

Неактивен rumen_spasov

  • Публикации: 1036
нека се опитам да се пробвам и аз по темата за тампоните според мен това че полиуретановата втулка е свободно вьртяща се  я освобождава от излишно напрежение и така ще изкара повече километри без да се разкьса но ми прави впечатление че специалната смазка  с  която се маже втулката не издьржа много и трябва често пьти и по 2 пьти в годината да се сваля и да се смазва което си е бая недостатьк а иначе твьрдоста на окачването се определя не от вьртенето а от твьрдостта на материала и доколко е сколнен да поема радиалните натоварвания на втуката не случаино мна повечето сьвременни автомобили втулките вече са един сложен детаил с увеличена свобода на движение радиално на централната втука и отнет материал в полза на лукса

Юли 16, 2011, 22:00:02
Отговор #26

Неактивен skodko

  • Публикации: 1014
Ще пусна няколко цитата от Шкода форума. Колата,за която става въпрос е октавия 2:

При кола с предно предаване,задницата поднася когато в завой върнеш газта/намаляйте преди завоя/ Още се влошават нещата ако натиснеш и спирачките!!!
Друг проблем който води до поднасяне на задницата /при висока скорост/ е че задното окачване е многораменно с носачи и щанги които са с гумени тампони закрепени за купето.Те допринасят за добър комфорт,НО СА ОПАСНИ според мен.Много е "ГУМЕНО" ЗАДНОТО ОКАЧВАНЕ.Колелата мърдат и се усукват.Друга причина е че колите са доста височки и центъра на тежеста е високо.И не на последно място са балонните гуми.
Трябват пружини,17-ки,тампони на задните носачи и щанги,......ИНАЧЕ НЯМА ОПРАВИЯ

Относно втулките на предните носачи:Оригиналните втулки не са от най здравите и устойчиви.При поставянето на оригинални такива,закупени от Еуратек,често се случва предните втулки да се закъсват при поставянето им.Ако се скъсат изцяло се налага да се купят нови и така.И живота им не е много голям.
Препоръчвам тези на снимките по-долу.Предните са направени от 2 части именно заради факта посочен от мен по-горе-/закъсват се като се слагат/.Тези от 2 части няма просто как да се скъсат :D .Задните втулки на предните носаче са също изработени от 2 части,които лагеруват една в друга и по този начин се подобрява значително комфорта ,устойчивоста на автомобила и надеждноста им/на самите втулки/
Цената им е 300лв за двата носача!!!!!тоест за 4 втулки.Добра алтернатива е и поставянето на тампони /задните на предните носачи/ от Купра.

Сега относно предните:Нямам думи просто.Волана стана супер отзивчив супер приятно за каране,замо задницата дето закъснява,но и нея ще я излекуваме.Много стабилна и послушна/мигновенно реагираща/предница.Мислех че ще се получи много твърдо поемане на неравностите,но странно че комфорта се запази и дори подобри,защото го няма неприятното извибриране при преминаването в дупка с по-вис.скорост :!: Явно добре са сметнали смесите от които са изработени ,тампоните гасят много по-добре вибрациите при преминаване през дупка и подобряват устойчивоста.Чесно супер приятно се получи наистина.Струва си всеки паунд.Всичко пасва супер перфектно.Качеството на изработка е брилянтно.

Наклоните на задното окачване се регулират!!!!Не износва гумите от това че не е регулирано добре!Износва ги защото в завой тампоните на носачите подават,носача се разпъва и наклона се променя.За да провери всеки който иска колко са аланкатни и халтави тампоните,трябва само леко да подритне гумата в направление надлъжно по колата и сам ще се убеди какво прави колелото.Колелото постоянно трепти и вибрира по време на движение и назъбва гумите/както като при изтървал амортисьор.

Пауърфлексите са голяма работа :D Оправдаха очакваниятя ми.Странното е ,че са много по-твърди от стоковите,а колата поема добре дупките и неравностите.Обират по-добре от стоковите вибрациите.Стабилноста се подобри значително.Вече е възможно контролирано плъзгане на задницата,без да прави камшици и да се усуква задницата.Преди беше немислимо и страшно,сега се кара по-спокойно.Цифра са,но си струват.Препоръчвам,не понижават комфорта.


Юли 17, 2011, 00:48:27
Отговор #27

Неактивен GT

  • Публикации: 1075
Не знам защо го обърна на Шкода Октавия, като става въпрос за конкретен автомобил с конкретно окачване. Или това няма значение ?  Ще взема да те попитам нещо. Понеже добре използваш чужд опит под цитати, каква е разликата между механиката на Лада 1600 и Шкода Октавия от 21 век ?  И смяташ ли, че раменното окачване на ВАЗ ще се подобри повече с полиуретан, вместо сайлент ? С тия 1000 шарнира, спомагателен хебел и кормилна кутия винт-червяк, без хидропомпа ?  ? Никаква по- добра дирекция няма. Само дето поема и пукнатинки в асфалта, като малка немска кола от 80-те и отекват във целия салон. Това е дразнещо, пък и не е 1,5 тона кола, като Шкодата. Нито има нейната геометрия, нито има нейното управление, нито има подобно на нейното окачване. 

 Знаеш ли какво ? Метални втулки да си извърти на струг, ама да ги цементира после и завари на носачите, с гресьорки, да тъпче грес кат ` на Волга.  Така ще стане най- добре и ще вози, като Волга. Че и за задния мост може да го направи стоманен и стегнат.  И без това са му много меки щангите с тия тампони, дето нарочно са направени с точно такава форма и нарочно са конструирани да се деформират толкова МНОГО. И после да се чуди, защо от купето се късат парчета със планки и конзоли.   >:(
« Последна редакция: Юли 17, 2011, 00:56:28 от Тодор Живков »

Юли 17, 2011, 02:11:07
Отговор #28

Неактивен skodko

  • Публикации: 1014
Другарю Живков, не съм имал намерение да сравнявам Лада с Окставия. Просто гледам, че започна дискусия и реших да пусна мнение, което смятам за правилно. :)

Юли 18, 2011, 10:50:21
Отговор #29

Неактивен Frysco

  • Публикации: 447
А кой реши че искам стабилност от тая кола?Тя така или иначе няма да развива кой знае каква скорост... възнамерявам да я карам, както са мислели в завода едно време че ще се кара... 60-80 и това е.
Просто за такива скорости е мислена, 1970 по източна европа колко магистрали е имало?А 80 е била максималната разрешена скорост по двулентовите пътища, пък на много места е ограничена до 60.