Автор Тема: Youngtimer-ите в България  (Прочетена 1213843 пъти)

0 Потребители и 8 Гости преглежда(т) тази тема.

Юли 05, 2011, 18:48:40
Прочетена 1213843 пъти

Неактивен dan4oteto

  • Публикации: 18066
  • Йордан Георгиев
Реших да създам тема за автомобилите, които все още не са ретро, но са вече със статут на youngtimer, а именно автомобили прозвеждани в периода от края на '70-те до началото на '90-те г. :D
Такъв тип занимарени и умиращи масови модели има доста, за това предлагам да се акцентира към добре запазени и поддържани екземпляри или такива, които са наистина редки въпреки, че са изоставени и позанимарени!
Откривам темата с едно соц возило, което ми се стори рядко за нашите географски ширини :)





Самарата е с 1.7i двигател, но явно е правена за извън източния блок или е някакво спортно изпълнение, защото разликите с масовата самара са очевидни, а дълбоките брони, червения кант минаващ по цялото купе и щифтовете на предния капак, които са махнати подсказва за някакъв спортен дух. Колата се намира в Елена, не е карана от доста време и до скоро си седеше на това място , а предпоследния път минавайки от там беше без регистрации, а преди няколко дена вече я нямаше  :( дано не й се е случило нещо неприятно!
 
« Последна редакция: Май 25, 2016, 18:24:55 от dido1903 »

Юли 06, 2011, 00:10:29
Отговор #1

Неактивен GT

  • Публикации: 1075
За Янгтаймери, може да се говори много.  И В България ги има, при това доста запазени експонати. Като се замисля, по-голямата част от автопаркът у нас е Янгтаймерски.  :)) Но, животът е гаден и реалността, обаче не е толкова впечатляваща, като общ поглед върху тези неща. По-голямата част от тези екземпляри са на края на експлоатационния си ресурс, на безброй стотици хиляди километри, с безброй ремонти и майсторлъци и като цяло - с много следи от време и стопанисване, които допринасят за често неузнаваемата форма на тези самоходни машини-убиици.  Това е положението.  Обаче, понеже тук сме се събрали все лирични, мазохистични и нереалистични хора, все МЕЧТАТЕЛИ, предпочитам да наблегна на реално съществуващи, годни, правилно експлоатирани и поддържани автомобили. Ама, ще наблегна  и на другата крайност - скрап. 

И ще отговоря първи в темата с един, НАИСТИНА РЯДЪК за нашите географски ширини автомобил.

Не много стар, по свое му чаровен и изключително рядък автомобил. Тоест, моделът е световно известен и най-вече в Арабският свят със своята надеждност, качество и изключителна здравина. Е, не говоря за всеизвестният КОЛОС на всички векове,Mercedes W 123 diesel . А, за скромна машина от Франция, която въпреки действителната си консервативна поза,притежава не по-лоши качества от тези на Мерцедес.  Peugeot 505 - наследникът на легендарната 504. Автомобил, който има слаба популярност в България и редица други страни, но достатъчно добре завладял страни, като Либия, Египет, Аляска, Норвегия, Австрия и други.  Няма да показвам рекламни брошури от минали времена, няма смисъл. Въпросът е, че от всички негови модификаций най-рядка се явява една - 505 Turbo Injection.  Самият модел 505 се заражда през 1979-та година и се произвежда наред със 504. И още същата година е зароден и първия вариянт на ,,Турбото". През 1982 година се правят изменения по ходова част и главно предаване, серийно се монтира интеркулер на този модел вече. Като цяло, представлява дълъг, широк и сравнително лек седан със чудесни за времето си характеристики.  Оборудването е на високо ниво - 2,2 литров мотор с 8 клапана, 1 разпределителен вал, но 300 градуса, 160 к.с. при 5200 об/мин. на 0,3-0,4 бар. Следващата ,,фаза" от 1987-ма година, разполага и с по-модерна електроника и електронен бууст контролер, като мощността достига 180 к.с. при 0,6 бара,  ел. стъкла, ел. огледала, ел. подгряващи седалки, хидр. волан, eл. люк, говорящ бордови компютър с функция за 6 езика и избор на глас - мъжки/женски, трип- компютър, еър- бег, LSD, климатик, а по-късно и климатроник  и така-нататък.  Много вълнуващ автомобил и въпреки спортния си нрав, това е далече от всякакви дисциплини. С фабрични амортисьори Билщайн, притежава онази характерна плавност на ход, типична за френска кола, много леко и прецизно управление, съчетано с голям запас от якост, сила и комфорт.  Ето, едни снимки от бужбина, на които съм сгащил прелестни експонати.  И едни от Бъгария на други експонати, които ......както и да е.

« Последна редакция: Юли 06, 2011, 00:23:14 от Тодор Живков »

Юли 06, 2011, 08:04:20
Отговор #2

Неактивен Frysco

  • Публикации: 447
Ето един, който малко трудно може да бъде възприет като йънгтаймер, защото беше масова кола през последните две десетилетия, но пък аз държа тъпо и упорито.Всъщност става въпрос за ежедневката ми-Опел Вектра А, 1989.Приятна, добре балансирана кола, с проста и здрава конструкция и недобре обработено срещу корозия купе :)Взех я в състояние "Още максимум три сезона и на скрап", а сега е горда и лачена.За съжаление успях да и направя само частична реставрация, половин изкърпено купе, изцяло окачване и спирачки.Боядисването го направих, в момент с излишни пари и време.Не я боядисах сам и съжалявам триста пъти, наложи се да инвестирам още пари за замазване на щетите от бояджията.Преди да си купя ладата се погрижих за дребни досадни проблеми и направих едни фарове с лупи-казвам направих, защото готовите ми идваха твърде тунинг, твърде модерни, твърде грозни.А ги направих, тъй като съм късоглед и това беше най съвършенната осветителна техника която ми беше достъпна.
http://frysco2103.snimka.bg/automobiles/vectra.464221.all

Юли 06, 2011, 13:10:10
Отговор #3

Неактивен dan4oteto

  • Публикации: 18066
  • Йордан Георгиев
505 ми е много любим модел на пежо :) имаха и версия GTI :)

Ето едно търновскo 205 GTI




Юли 07, 2011, 09:36:55
Отговор #4

Неактивен dan4oteto

  • Публикации: 18066
  • Йордан Георгиев
Добре запазена Jetta I :) иска ми се да намеря в същото състояние, но с 2 врати ...


Юли 09, 2011, 01:03:43
Отговор #5

Неактивен dan4oteto

  • Публикации: 18066
  • Йордан Георгиев
 един много запазен в оригиналния си вид Golf I с 5 врати в Трявна :)


Юли 10, 2011, 12:48:29
Отговор #6

Неактивен amonev

  • Публикации: 15
Моят автомобил  :D Форд Сиера 1.3 OHC, 1983 г. В семейството от 1992г. В момента на около 300 000км.









Юли 10, 2011, 19:02:26
Отговор #7

Неактивен dan4oteto

  • Публикации: 18066
  • Йордан Георгиев
тази Sierra е на почти 30г!!! и е перфектна  :o

ето една добре запазена Fiesta в Г.Оряховица




Юли 10, 2011, 23:53:59
Отговор #8

Неактивен Speeder

  • Администратор
  • Публикации: 5105
Много красива Сиера! Браво!
Даже не знаех, че имат 1.3  :-\
145 Boxer, Alfetta GT, Alfasud Sprint Veloce 16v, Lada 1500 S, GT 1300 Junior

Как да качваме снимки във форума : http://www.classiccar-bg.com/index.php?topic=2631.0
"По един болт на седмица да бяхте завивали, сега щяхте да ги карате тия коли!"

Юли 11, 2011, 09:06:08
Отговор #9

Неактивен SPEARHEAD

  • Публикации: 453
 Въпреки че вече съм го представил, мисля че и моя танк има място в тази тема. Ето я моята 240ка, един от символите на марката VOLVO. Колата е 1983 и до сега е карана ежедневно, при мен вече ще е на заслужена почивка и ще се полагат повече грижи.