Автор Тема: Стари, черно-бели фотоси на автомобили  (Прочетена 973636 пъти)

0 Потребители и 3 Гости преглежда(т) тази тема.

Октомври 28, 2020, 21:50:18
Отговор #2270

Неактивен dan4oteto

  • Публикации: 18066
  • Йордан Георгиев
Да, сега съжалявам защо целенасочено още от края на 70-те години, когато нашите ми подариха една Смяна 8 апарат /ама без М :)) май версия/ така или иначе като си обикалях по улиците, не снимах наличните тогава по-интересни коли, които още тогава ги забелязвах като отличаващи се на фона на масовката возила.

Специално ул. Московска и по царско и по соц. време беше абс. суперскъпа и недостъпна улица на цени на апартаменти и недвижими имоти.
Всъщност, леко повече от ул. Оборище и ул. Шипка, със сигурност поне тогава, а сигурно и сега, така че още от 70-те години аз помня по нея все хубави коли.

Доколкото знам, точно тези блокове около сградата на Столична община са правени в 20-те и 30-те години от разни богати евреи /които разбира се, освен на тях си, са продавали и на богати българи и чужденци апартаменти в тия нови тогава сгради/, и си бяха и са още супер масивно направени и с огромни апартаменти, въпреки че по фасадите им сега това не си личи толкова.
В момента поне най-масивната фасада по протежение на улицата е тая на Столична община, но реално вътре в тях и съседните сгради не и отстъпват по размери и изработка.
Та, само може да гадаем тия евреи и разните живеещи по улицата фабриканти, банкери, и прочее индустриалци, какви коли са паркирали там в 30-те години, например.

Иначе тия блокове и апартаменти ги обсебват директно от евреите, всъщност не ОФ властта след Септ. 1944 година, а още в 1940 година, близки тарикати до царската власт, след като им взимат на евреите имуществото и ги пращат в нашите БГ еврейски трудови лагери.
След 1944 година пък партизаните и по-издигнатите от коалицията ОФ ги взимат от фашистко-царските хора, и се настаняват в тия блокове по Московска, и така.

А след 1991-92 години и началото на реституцията, доста наследници на тия бивши собственици евреи успяха да си върнат апартаментите там.
Но разбира се, повечето апартаменти останаха в придобилите ги последно по време на соца тогавашни последни собственици.
Та за колите по улицата още в началото на известността на Московска отпреди 9-ти, си представям да са били примерно Хорхове, по-големи Мерцедеси, разни Пакарди и Кадилаци, въобще такива калибри.

Но пък от друга страна, евреите са известни като стиснати, така че даже и да са имали големи и скъпи апартаменти там допреди 9-ти, не е сигурно че пък и са карали коли, адекватни на тия сгради тогава.

То и мен ме хваща яд, че през зората и средата на '90-те не снимах по улиците на Търново. Естествено тук спрямо София, по онова време контрастът беше чувствително по-голям, но какви италианки е имало ... Алфети, Интегралета, включително и една Джулия мисля Ti на един поп ... и разни други интересни машини.

Иначе от към жилищни сгради, за мен топ сградата на "Московска" и изобщо в центърът на София ми е тази:


Октомври 28, 2020, 21:56:13
Отговор #2271

Неактивен USfan

  • Публикации: 10811
Дълги години, от 1992 до след Милениума на партера на тая ъглова сграда, се помещаваше престижния Виенски салон на сладкарниците Лучано.
Поне допреди няколко години още работеше там партера като сладкарница, ама вече май не бе брандирана като Лучано.

Чувал съм, че жилищата до министерството  на земеделието и около площад Македония са построени върху еврейски гробища.

Възможно е, но ако това е така, сигурно тия блокове са строени след 1940 година, или заради бомбардировките и разчистването на следите от тях, по скоро след 1947-48 година.
Въобще, войната промени много работи, но не всичките в интерес на България, или конкретно от гледна точка на нашия форум, в интерес на запазване на ценните предивоенни коли, намиращи се у нас до 1940 година.

Така че, Адолф, Адолф, защо ни изостави...  :))
Добре си бяхме след 1940 година, България отново на 3 морета, Македония дето и е мястото, като наша далечна провинция, а и нашата си изконна собствена Добруджа, вкл. и Северна, си я бяхме взели всичката.
« Последна редакция: Октомври 28, 2020, 22:00:11 от USfan »

Октомври 29, 2020, 01:16:21
Отговор #2272

Неактивен dan4oteto

  • Публикации: 18066
  • Йордан Георгиев
София


Октомври 29, 2020, 08:56:32
Отговор #2273

Неактивен fokke

  • Публикации: 1063
    • fokkerc.com
Аз съм снимал доста през комунизма  по тия улици, че дори благодарение на това, че ходех с брат ми в Пионерския дворец на кръжок по кино техника сме снимали много на 8мм лента и сега лентите ги пазя, а и понякога ги пускам на децата си да гледат какво е било когато съм бил дете:)

Трябва да потърся снимки и филми от тогава с коли снимани от мен , по мои спомени именно на Забунов или както е сега Врабча съм снимал във вътрешния двор на номер13 едно Булгар Рено и колите паркирани там. Проблема на тия ленти е прехвърлянето им на електронен носител.

Октомври 29, 2020, 23:22:26
Отговор #2274

Неактивен txl

  • Публикации: 95

Октомври 30, 2020, 00:19:48
Отговор #2275

Неактивен dan4oteto

  • Публикации: 18066
  • Йордан Георгиев
Аз съм снимал доста през комунизма  по тия улици, че дори благодарение на това, че ходех с брат ми в Пионерския дворец на кръжок по кино техника сме снимали много на 8мм лента и сега лентите ги пазя, а и понякога ги пускам на децата си да гледат какво е било когато съм бил дете:)

Трябва да потърся снимки и филми от тогава с коли снимани от мен , по мои спомени именно на Забунов или както е сега Врабча съм снимал във вътрешния двор на номер13 едно Булгар Рено и колите паркирани там. Проблема на тия ленти е прехвърлянето им на електронен носител.

Намери начин да ги преобразуваш в електронен вид и ще очаквам с интерес да ги споделиш :)


София


Октомври 30, 2020, 02:17:43
Отговор #2276

Неактивен bomber

  • Публикации: 4490
  • Vauxhall Chevette Estate 1983; Ford Scorpio Mk 1
Мога да дам адрес на ателие, което прави такива услуги.
Everyone can buy a new car...
Real man keeps old ones running!

Октомври 30, 2020, 19:42:09
Отговор #2277

Неактивен fokke

  • Публикации: 1063
    • fokkerc.com
Пускам тук видео от любителска лента на 8мм лента от източно греманци  на море у нас някъде началото на 70те . Пускам го тук, защото повече отговаря на името на темата , ако мода прецени да го премести ...

https://open-memory-box.de/roll/109-05/00-04-51-04

ПС: Сайта е само дигитализирани любителски кино ленти , могат да се видят къупища коли от 50та до 90та

2ПС: А тук е колекция с видеа само от Българското черноморие

https://open-memory-box.de/box/109
« Последна редакция: Октомври 30, 2020, 19:47:39 от fokke »

Ноември 01, 2020, 00:44:41
Отговор #2278

Неактивен dan4oteto

  • Публикации: 18066
  • Йордан Георгиев
София


Ноември 02, 2020, 00:05:18
Отговор #2279

Неактивен dan4oteto

  • Публикации: 18066
  • Йордан Георгиев
София