Автор Тема: Стари, черно-бели фотоси на автомобили  (Прочетена 984848 пъти)

0 Потребители и 16 Гости преглежда(т) тази тема.

Декември 04, 2020, 19:37:31
Отговор #2370

Неактивен Logrus

  • Публикации: 289
Бул. "Самболийски", 10-та поликлиника(Общински жилища). Това са немските блокове строени в края на 30-те години, за немската армия.
Вярно - кръстовището с ул. "Антон".
https://www.google.com/maps/@42.701338,23.2922033,3a,75y,60.54h,84.29t/data=!3m6!1e1!3m4!1sDvHk324qH-jWKtH53LbMLA!2e0!7i16384!8i8192

Декември 04, 2020, 22:15:00
Отговор #2371

Неактивен dan4oteto

  • Публикации: 18170
  • Йордан Георгиев

Декември 06, 2020, 19:06:10
Отговор #2372

Неактивен dan4oteto

  • Публикации: 18170
  • Йордан Георгиев
София


Декември 06, 2020, 19:30:03
Отговор #2373

Неактивен Cosworth96

  • Публикации: 100
София



Точно тази днес мислех да я кача като я видях, но се сетих, че така и така ти ще я качиш. Явно от един източник ги гледаме.  :)
Съдейки по Ford County Sedan-а (ако имаше налични дървените апликации щеше да е Country Squire) от 63-та, и двата броя Plymouth, вероятно Belvedere-и и те от същата моделна година с тези им стопове, както и локацията - това ще да е американското посолство.
« Последна редакция: Декември 06, 2020, 19:33:51 от Cosworth96 »
'07 BMW 325xi Touring ///M-Sportpaket

Декември 06, 2020, 23:00:16
Отговор #2374

Неактивен USfan

  • Публикации: 10840
Да, точно така, тук виждащата се за тогава авангардна втора сграда отдясно /строена някъде средата на 60-те години, предполагам/, е тяхното ново за тогава посолство.
Адреса май бе- улица Съборна номер 1, или нещо подобно.
На партера на ъгловата сграда до него пък бе една известна сладкарница.
А по-вдясно на посолството се падаше известния бар- Астория, където чужди дипломати, разни наши интелектуални, и най-вече нашенски черноборсаджии, частници, и прочее соц. тарикати, обичаха да ходят да пият коняци и ликйори.  :))

Сега в тази сграда на амер. посолство е института за исп. език- Сервантес.
Витрините които се виждат на нея, винаги бяха пълни с плакати, книги, и разни предмети, демонстриращи амер. бит, култура, и техника, и минаващите хора се спираха отпред на улицата, да ги разглеждат.
Тези именно витрини с амер. неща на тях, са и причината видимо на снимката да има толкова отн. голяма навалица хора, мотащи се отпред пред сградата на посолството.
От тия дето зяпат и четат изнесеното на витрините имаше и опитни и редовни зяпачи, и особено опитните/предпазливите от тях, гледаха да гледат така, уж леко в движение, разхождайки се или много бавно, или там с някакви уж случайни хвърляния но погледи, да не излезе, че зяпат с благоговение, пропагандата на гнилия запад. ))

Аз още от дете, от някъде края на 70-те години, та чак до влизането ми в казармата в 1988 год, почти всеки ден минавах оттам, да видя какви нови неща има изнесени като снимки и инфо на витрините, а и да разгледам и какви американски, или чужди марки коли има паркирани отпред.
Фронтално пък в дъното на снимката пък се вижда градинката на Народния театър.

Интересното на посолството бе и друго, че зад тия неговите витрини, директно на нивото на улицата, имаше библиотека с амер. периодика, вкл. и автомобилни списания и разни книги, в която американците от посолството охотно пускаха желаещи.
Но малко граждани се престрашаваха да влезнат там да си четат романчета в оригинал, вестник Ню Йорк Таймс, научни издания като- Сайнтифик Американ, или автосписания като- Кар и Драйвър, по причини сходни и с нежеланието много да се задържат хората пред витрините, понеже от ДС постоянно наблюдаваха и снимаха входа на посолството.

За голяма част от осмелилите се да влязат в посолството, дори и само до библиотеката, най-меко казано имаше някои осезаеми последици, до 1 месец след гостуването.
Тогава най-късно, ги привикваха разните там компетентни държ. органи, влезлите на амр. територия случайни граждани, да обясняват какво правят вътре, дори и само в библиотеката.   O:-)
« Последна редакция: Декември 06, 2020, 23:22:51 от USfan »

Декември 06, 2020, 23:38:55
Отговор #2375

Неактивен dan4oteto

  • Публикации: 18170
  • Йордан Георгиев
Точно тази днес мислех да я кача като я видях, но се сетих, че така и така ти ще я качиш. Явно от един източник ги гледаме.  :)
Съдейки по Ford County Sedan-а (ако имаше налични дървените апликации щеше да е Country Squire) от 63-та, и двата броя Plymouth, вероятно Belvedere-и и те от същата моделна година с тези им стопове, както и локацията - това ще да е американското посолство.

И аз точно днес я видя от май май същото място  :D Аз там ги следя с интерес :)


София


Декември 07, 2020, 08:43:44
Отговор #2376

Неактивен USfan

  • Публикации: 10840
И аз точно днес я видя от май май същото място. Аз там ги следя с интерес.

Убягваше ми името на ъгловата сладкарница, но ето на тази снимка се вижда добре- Роза.
А съдейки по наличието в кадър на малкото Чероки, Голф-2-ката и Бенца 124, дебютирали всичките за 1984 моделна година, ако не бъркам, снимката може да е правена по всяко време от средата на 80-те, та то средата на 90-те години.
По-късно не, понеже в периода 1995-2001 год, амер. посолство се пренесе в сградата на бившето ГДР посолство, в долната част на кв. Лозенец.
После пък след Милениума се пренесоха, засега окончателно, в новата им голяма сграда до Южния парк.

В дъното на снимката, виждащата се леко вдясно голяма сграда с леко разтеглен настрани купол, е тази където до 1990 год. се помещаваше ЦК на ДКМС, а след това там някъде до 1991 год, докато фалира- Първа частна Банка.

Една от там няколкото в района наблюдателни камери на МВР, да снима кой влиза-излиза, според мен се вижда поставена над входа на сладкарница Роза.
Другите им милиционерски камери бяха поставени на сградата на БНБ вдясно, която не се вижда, и още по-централно хващаха входа на посолството, както и етажите му.

Само пък може да гадая, ако не са си я правили сами американците, с колко ли бръмбари и други подобни устройства, е била наблъскана сградата при строежа и, още в 60-те години.
« Последна редакция: Декември 07, 2020, 08:47:05 от USfan »

Декември 07, 2020, 09:51:06
Отговор #2377

Неактивен Херман

  • Публикации: 28



ЦК на ДКМС, се помещаваше на Съборна 13, тоест, на ъгъла с ул. Калоян, входа откъм Съборна. Не се вижда на снимката, защото е вляво след чупката на Съборна.
Освен това, всяко посолство по света, се наблюдава от съответните служби и е оборудвано с всякакъв вид техника. Това не е откритие на българските служби. Голяма част от дипломатите на всяко посолство, са кадрови разузнавачи.



Декември 07, 2020, 10:53:08
Отговор #2378

Неактивен dan4oteto

  • Публикации: 18170
  • Йордан Георгиев
А съдейки по наличието в кадър на малкото Чероки, Голф-2-ката и Бенца 124, дебютирали всичките за 1984 моделна година, ако не бъркам, снимката може да е правена по всяко време от средата на 80-те, та то средата на 90-те години.

Люси, къде видя Бенц 124-ка по снимките :)

Декември 07, 2020, 11:21:24
Отговор #2379

Неактивен Alex4real

  • Публикации: 101
Вярно - кръстовището с ул. "Антон".
https://www.google.com/maps/@42.701338,23.2922033,3a,75y,60.54h,84.29t/data=!3m6!1e1!3m4!1sDvHk324qH-jWKtH53LbMLA!2e0!7i16384!8i8192

И на мен ми изглеждаше поразително познато, но и много различно. Това е Разсадника :)
Благодаря!