Автор Тема: Стари, черно-бели фотоси на автомобили  (Прочетена 989084 пъти)

0 Потребители и 26 Гости преглежда(т) тази тема.

Февруари 12, 2021, 21:53:40
Отговор #2500

Неактивен dan4oteto

  • Публикации: 18191
  • Йордан Георгиев
София


Февруари 13, 2021, 18:10:37
Отговор #2501

Неактивен dan4oteto

  • Публикации: 18191
  • Йордан Георгиев
София


Февруари 14, 2021, 19:12:56
Отговор #2502

Неактивен dan4oteto

  • Публикации: 18191
  • Йордан Георгиев
Несебър


Февруари 14, 2021, 19:25:25
Отговор #2503

Активен РумбатаБс

  • Публикации: 3693
Несебър


Малко история към тази снимка и мястото от където е правена ....
Доста години Община Бургас "командироваше" ученици от СПТУ по Автотранспорт-Бургас за по месец (по време на летния сезон) в помощ на КАТ Несебър.Имаше "постове" из целия Сл. Бряг и Несебър.Аз и мои съученици бяхме там 1978.Точно зад гърба на фотографа беше нашето общежитие.
п.п.Имаше "командировани" в Поморие,Созопол,Приморско ....
retrobs.com

Февруари 16, 2021, 00:12:47
Отговор #2504

Неактивен dan4oteto

  • Публикации: 18191
  • Йордан Георгиев
Малко история към тази снимка и мястото от където е правена ....
Доста години Община Бургас "командироваше" ученици от СПТУ по Автотранспорт-Бургас за по месец (по време на летния сезон) в помощ на КАТ Несебър.Имаше "постове" из целия Сл. Бряг и Несебър.Аз и мои съученици бяхме там 1978.Точно зад гърба на фотографа беше нашето общежитие.
п.п.Имаше "командировани" в Поморие,Созопол,Приморско ....

Това точно на острото, където се съединяват двете улици ли е, където сега има хотел или вдясно, където е платеният паркинг?


София (1965)


Февруари 16, 2021, 09:40:37
Отговор #2505

Неактивен fokke

  • Публикации: 1067
    • fokkerc.com
Офффф аман от тая джамия , имам чувството , че само нея са я снимали по картичките за София ...... 

Февруари 16, 2021, 10:05:48
Отговор #2506

Неактивен Yuri

  • Публикации: 355
Ул. Парчевич в София. Тук интересното за мен са двете Фолксваген 1600 фастбек купета на разстояние в 20м едно от друго.

Февруари 16, 2021, 15:39:01
Отговор #2507

Неактивен dan4oteto

  • Публикации: 18191
  • Йордан Георгиев
Ул. Парчевич в София. Тук интересното за мен са двете Фолксваген 1600 фастбек купета на разстояние в 20м едно от друго.


хихи ами то останалото са 4 Жигулита  :D

Февруари 16, 2021, 16:07:33
Отговор #2508

Неактивен USfan

  • Публикации: 10849
Веднага давам най-логичното предположение, защо поне 2 броя Фолцове Тип 3 се виждат там, и то от отн. редките фастбеци бодита, паркирани на едно място.
На улица Петър Парчевич, на 50-100 м. от началото и от бул. Христо Ботев, там в един вероятно правен в 30-те години блок, живееше в 60-те и 70-те години най-големия майстор по ремонти, реглажи-центровки, и обслужвания на Фолцове в София.

Забравил съм му името, да кажем, че майстора примерно се казваше- бай Иван. ))
Баща ми беше приятел с него, и освен да му кара нашите фолцове за разни обслужвания, си се виждаше и на приятелска база с него.
Съответно, ние с нашите, или пък само аз с баща ми, редовно му ходихме на гости и в къщи, като аз специално помня периода на тези гостувания от 1972-73 год, та до началото на 80-те години.

Та, в пиковото му десетилетие на този майстор, в 70-те години, всякакви Фолцове имаше там оставени по преките между Хр. Ботев и бул. Витошка, близо до Парчевич и в близост до 5-те Кюшета, за правене при него.
А като отн. точен начален период на датиране на тази снимка бих посочил, че е след 1971-1972 год. правена, понеже тогава почва официалния внос на Жигули у нас, каквито няколко броя се виждат в кадъра.

Друго което се сетих за този Фолцаджия, е че сина му на този майстор, не знам той какво е работил, но пък беше се оженил тогава в Чехия, и едно лято си дойде в БГ с новозакупената си вероятно 6-7 годишна кола, ранно стандартно купе пре-Г модел 911, сигурно производство от първите моделни години, и беше на чешки номера.
Това Порше, беше с обикн. джанти с тасчета, не му помня въобще и цвета, е първото 911, дето да съм го видял и влезнал в него, било е някъде в 1973 или 74 година.

С това 911 сина на майстора една неделя вози баща си, мен, и баща ми, по Искърското дефиле до тяхната вила, някъде до Своге.
Помня, че майстора много се ядосваше защо дошъл с нас да се возил в 911-то и седнал отзад до мен, понеже било тясно и неудобно отзад 911-то, и по-добре да си бил взел той неговата си там Костенурка, и да ходил с нея отделно до Своге.  :))

Този майстор всъщност беше в 60-те години нещо главен майстор или диагностик на официалния сервиз на Фолксваген в БГ, който беше подчинен на тогавашния офиц. вносител- ВТО Разноизнос, и се помещаваше в едни халета някъде близо Халите, и зад гърба на сегашната Сметна палата.

Този сервиз просъществува някъде от 1960 до 1970 год, после с вдигането на 200% мита, вноса на нови Фолцове в БГ през ВТО Разноизнос спря, и те затвориха сервиза си.
Затова от нач. на 70-те год. този специализиран по Фолцове майстор стана много търсен, вече като частник.
Съответно, на ул. Парчевич и около нея имаше винаги по няколко броя Тип 1 и Тип 3 Фолцове паркирани, да чакат ред за правене, като понякога имаше и някой частен бус Тип 2 Т1 или Т3, или някоя Карман Гия, или такива фастбеци Тип 3.

Би било интересно да мога да разпозная поне предния ТЛ от снимката, като на баща ми Фастбека 1600, но рег. му номер не се вижда добре.
А и надали предния ТЛ е този на баща ми, понеже нашия беше в кралскосин цвят, а той седи по-тъмно на такава черно-бяла снимка, от виждащия се тук отенък.
Това на ТЛ-а по ми прилича на някакво мръснобяло, светлосиво, или бежово на отенък.

Февруари 17, 2021, 00:08:36
Отговор #2509

Неактивен dan4oteto

  • Публикации: 18191
  • Йордан Георгиев
Златни пясъци