Автор Тема: Стари, черно-бели фотоси на автомобили  (Прочетена 994708 пъти)

0 Потребители и 14 Гости преглежда(т) тази тема.

Август 12, 2013, 18:34:04
Отговор #630

Неактивен победовод

  • Публикации: 838
Камиона от втората снимка наистина е доста неясен, а и имам чувството, като гледам тези ушанки, че става въпрос за началото на 50-те, а не 1940-та. Но не мисля че камиона е руски.

fulcrum, третата снимка е някъде до сегашния LIDL :), а не между Устово и Райково

Камиона от втората снимка си е Мерцедес.Снимката не е правена през 50-те в това съм сигурен.Зданието зад камиона(райковци са го наричали така-зданието) е строено от прадядо ми за децата си.Нашата къща днес се явява фактически частта от постройката в дъното.На мястото на ниската постройка залепена до зданието сега има друга къща която е строена преди 50-та година.Затова при всички случаи снимката е преди 50-та.Но пък като гледам възрастовата визия на втория Данчо Коруев и седмия с чантата Тасо,снимката е  40 или до средата на 40-те.
Третата снимка да,на Поляне е,но по наклона на терена по скоро е правена по надолу,на стръмното към Омарското дере.
«Волга» — единственный автомобиль, способный передвигаться, будучи неисправным чуть менее, чем полностью.

Август 12, 2013, 21:33:48
Отговор #631

Неактивен 6100

  • Публикации: 20
fulcrum, dashev_ec като споменахте NSU, не знам защо, моментално се сетих за Завод Автомобильных Зверей  :)) Като малък изпитвах ужас да ме возят в един такъв звяр, имах чувството че излитам в Космоса и повече няма да се върна.

Победовод, За камиона от втората снимка сигурно си прав, щом познаваш и хората на снимката, и сградите. Но като гледам регистрационния номер, дизайна е типичен соц – черни букви на бял фон и после 4 цифри с тире в средата, такива бяха държавните номера някъде докъм средата на 80-те години, оттогава поне имам сигурни лични спомени. Значи може да заключим, че снимката е от един по-тесен период, да речем 1945-1950. Имах и една снимка, за съжаление отдавна изгубена, от стария крайпътен ресторант на Рожен, правена 1951 или 1954, не помня, там камионите бяха точно със същите рег. табели.
Безсмислено да се търси с точност до метъра къде е снимана третата снимка  :) Оттогава знам за поне два генерални ремонта на пътя между Смолян и Райково – единия през 50-те, когато с бригадирски труд (ангария) пътя е уширяван и са изправяни завои. Втория по-сериозен ремонт е правен при строителството на Новия център. И в двата случая едва ли някой помни с подробности как точно е сменяно трасето спрямо пътя на снимката.
По-интересно е да ми кажеш къде е снимана първата снимка, дали не е горе долу оттук:


А четвъртата, по пътя за Левочево, мисля че е правена горе долу тук, но е сниманa малко по-назад и в посока по-надясно. На тази съвременна снимка се вижда част от същия стар път, изоставен и непроменен с нищо оттогава:


А детето върху Опела къде по-точно е снимано??

Август 12, 2013, 22:22:43
Отговор #632

Неактивен победовод

  • Публикации: 838
Първата снимка е повече от ясна,снимано  е от място  точно под къщата на Франц, оттам се минава зад къщата.Ако не се сещаш,къщата на Франц е точно срещу Дуневския разклон.За пътя за Левочево и аз мисля че си прав.За снимката с детето на Опела засега не мога да включа.Отзад  много прилича на Алибеевия конак,обаче долу под шкарпата такава къща не е имало.
Иначе държавните бели номера до средатта на 80 бяха с друг шрифт,тези от снимката вървяха през 40-те и 50-те.
«Волга» — единственный автомобиль, способный передвигаться, будучи неисправным чуть менее, чем полностью.

Август 14, 2013, 00:34:57
Отговор #633

Неактивен dan4oteto

  • Публикации: 18213
  • Йордан Георгиев

Август 19, 2013, 23:36:34
Отговор #634

Неактивен dan4oteto

  • Публикации: 18213
  • Йордан Георгиев








София



Септември 06, 2013, 12:31:54
Отговор #635

Неактивен dan4oteto

  • Публикации: 18213
  • Йордан Георгиев


София






Септември 15, 2013, 01:20:54
Отговор #636

Неактивен dan4oteto

  • Публикации: 18213
  • Йордан Георгиев





Септември 15, 2013, 18:05:36
Отговор #637

Неактивен dan4oteto

  • Публикации: 18213
  • Йордан Георгиев
София
















Септември 16, 2013, 19:21:44
Отговор #638

Неактивен dan4oteto

  • Публикации: 18213
  • Йордан Георгиев
София
















Септември 17, 2013, 11:28:37
Отговор #639

Неактивен peter 1978

  • Публикации: 967
Ей снимаката със Чайката пред Народното събрание направо е уникална!!!
Интересно и колко много Победи и Варшави от гърбавите е имало навремето.
В най-ранните ми години помня една Варшава, която беше близо до вилата на дядо ми до Кърджали. Изглеждаше съвсем комплектна и в добро състояние и на следващото лято останах изненадан да я видя на почти същото място, но вече явно изоставена с изпочупени стъкла и фарове. Малко по малко колата "взе да слиза" надолу по една стръмна уличка, като състоянието и непрекъснато се влошаваше. И накрая изчезна. Година две по-късно останах шокиран като я намерих отново в района съвсем обезобразена и без таван хвърлена и заклещена по стръмния бряг на р. Арда. Как не беше паднала в реката не знам. Година две по-късно желязото вече започва да струва някакви пари и вероятно циганите са я извлачили от стръмния бряг и са я насекли за вторични суровини.