Автор Тема: Стари, черно-бели фотоси на автомобили  (Прочетена 973910 пъти)

0 Потребители и 11 Гости преглежда(т) тази тема.

Май 23, 2021, 12:14:18
Отговор #2620

Неактивен bomber

  • Публикации: 4490
  • Vauxhall Chevette Estate 1983; Ford Scorpio Mk 1


Никола Добрев със своя камион Додж Интернешънъл, модел 1938 г., Русе, 40-те г. на ХХ в.
Everyone can buy a new car...
Real man keeps old ones running!

Май 23, 2021, 17:34:07
Отговор #2621

Неактивен dan4oteto

  • Публикации: 18066
  • Йордан Георгиев
Михайловград


Май 25, 2021, 01:14:32
Отговор #2622

Неактивен bomber

  • Публикации: 4490
  • Vauxhall Chevette Estate 1983; Ford Scorpio Mk 1


Русе, 01.03.1941 г.
На тази дата в дореца Белведере във Виена министър-председателят проф. Богдан Филов подписва протокол за присъединяването на България към Тристранния пакт. От страна на съюзниците параф под документа слагат германският външен министър Й. Рибентроп, граф Г. Чано – министър на външните работи на Италия и японският посланик Ошима. Още на 1 март части на германската армия навлизат на българска територия през Русе. Приятелското отношение на русенците и мнозинството от българите към немските войски е разбираемо с оглед на старите съюзни връзки от Първата световна война и общата тежка съдба на двете страни след нея. Осъщественото в хода на войната с решителната германска помощ присъединяване на изконни български земи (Южна Добруджа, Вардарска Македония, Западните покрайнини, Пиротско, голяма част от Беломорието) към Царство България поражда силни симпатии към германската армия и народ.
На снимката русенци се снимат за спомен с навлизащите германски войски, пред Дома на запасното войнство (ресторант Потсдам).
Everyone can buy a new car...
Real man keeps old ones running!

Май 25, 2021, 09:16:12
Отговор #2623

Неактивен Херман

  • Публикации: 28


...Приятелското отношение на русенците и мнозинството от българите към немските войски...


Брей.... колко ли е голямо това мнозинство.  Авторът на този материал, сигурно има резултати от социологическо проучване по темата, от онези години.



Май 25, 2021, 14:46:56
Отговор #2624

Неактивен dan4oteto

  • Публикации: 18066
  • Йордан Георгиев

...Приятелското отношение на русенците и мнозинството от българите към немските войски...


Брей.... колко ли е голямо това мнозинство.  Авторът на този материал, сигурно има резултати от социологическо проучване по темата, от онези години.

Е па ние винаги сме били дупедавци ... на къде повее вятъра. Били сме на немските войски, после малко след Войната на руските, а сега понеже сме голямата работа и в стремежа да избягаме от миналото си сме в огромни приятелски отношения с американските войски (благодарение естествено и на продажната прослойка от политическата ни класа).

Май 25, 2021, 20:21:25
Отговор #2625

Неактивен Херман

  • Публикации: 28



Много дупедавци - да. Съгласен съм.

Но, мнозинство - не мисля.



Май 25, 2021, 21:08:47
Отговор #2626

Неактивен USfan

  • Публикации: 10811
Според мненията и спомените на почти всички мои, вече за съжаление починали доста възрастни познати и роднини, вкл. и хора с леви нагласи от млади, и там членове РЕМСисти-БОНССисти-комунисти от периода преди 9 септември 1944 година, и с които съм разговарял по тези теми в 80-те и 90-те години, и още докато бяха живи, те казваха /макар и ляво ориентираните, с неохота/, че голяма част, може би и мнозинството от народа ни тогава, са харесвали германците.
Дали е било заради общата дружба от 1-та Световна, дали заради ползите на Царството от Райха, дали заради личното обаяние на Фюрера  O:-) , или пък всичко заедно накуп, но като цяло, определено си е имало съюзническа симпатия.

По пътя към окупацията на Гърция немски войски са спирали например в селото на едните ми баба и дядо- Мало Конаре, Пазарджишко, и там за дадени седмици са били разквартирувани.
По спомените на дядо ми, както и на другите ми по-възрастни роднини от там, немците са били съюзници образец.
Чисти, спретнати, редовно се бръснели, не пиели, поне не много, не закачали местните жени, и си плащали чинно каквото са искали да вземат като храна и други работи от селяните.
Е, така е било поне в началните успешни за пакта, години от войната.
В по-късния военен етап немци у нас просто е нямало в големи количества, защото всичките са изпратени на фронтовете да се бият.

Като контрапункт, пак тези ми баба и дядо, както и всичките им многобройни роднини от селото Мало Конаре /нашия род Дъбови, бе и е най-големия там/ са били силно възмутени и отвратени, от присъствието на разквартируваните руски войски в тяхното село, след 9 септември.

Въобще, тормоза у нас, извършван от руснаците, като цяло надали е бил много по-различен и по-мек, от присъствието им в Германия например.
И нас са ни възприемали като окупирана нация, и то с основание, все пак сме били съюзник на Пакта.

Достатъчно е да се прочетат не други материали, а оплаквателните писма и сигнали за действията на руската армия спрямо населението ни, пратени не само от разни държавни органи до Съюзническата комисия у нас, а и още не от от кой да е, а лично от Г. Димитров до Й.В. Сталин, след завръщането на Димитров в България.
И тия мародерствания, физически насилия и убийства, извършвани системно от служащи в Съв. Армия, не са само в първите месеци след 9 Септ, а продължават години наред, чак до 1948 година.

https://www.dw.com/bg/%D0%BA%D0%BE%D0%B3%D0%B0%D1%82%D0%BE-%D1%87%D0%B5%D1%80%D0%B2%D0%B5%D0%BD%D0%B0%D1%82%D0%B0-%D0%B0%D1%80%D0%BC%D0%B8%D1%8F-%D0%BE%D1%81%D0%B2%D0%BE%D0%B1%D0%BE%D0%B6%D0%B4%D0%B0%D0%B2%D0%B0%D1%88%D0%B5-%D0%B1%D1%8A%D0%BB%D0%B3%D0%B0%D1%80%D0%B8%D1%8F/a-38821798

https://ivo.bg/2012/12/30/%D0%B2-%D0%BF%D0%BE%D0%BC%D0%BE%D1%89-%D0%BD%D0%B0-%D0%B1%D0%B5%D0%B7%D0%BF%D0%BE%D0%BC%D0%BE%D1%89%D0%BD%D0%B8%D1%82%D0%B5-%D0%BF%D1%80%D0%B5%D0%B4-%D0%BC%D0%BE%D1%89%D1%82%D0%B0-%D0%BD%D0%B0-%D0%BB/

Иначе аз руснаците си ги обичам много, много повече ги харесвам като народ от германците, и руската душевност ми е най близка, от на всички други народи.
Направените насилия и геноцид от немския тоталитарен режим и преди и по време на войната, са ужасяващо мащабни, но те не касаят пряко България, извън съдбата разбира се, на изселените и убити евреи от така нар. ни тогава- нови български земи.

Ако си теоретизираме, при невъзможния обратен развой на войната, ние като цяло българите и българската държава, щяхме да сме си идеално.
Щяхме да владеем много по-големи територии от сега, и да тормозим всичките си съседи на Балканите, както си искаме, че и щяхме да сме вероятно почти равнопоставени по сила на Турция.
Да, от германците и Хитлер щяхме да имаме тези аванти.

От руснаците иначе какво ни остана като стратегическа аванта след 45 години под тяхната сфера на влияние, почти нищо.
Даже и газта ни я продават сега на по-високи цени, от спрямо на Германия, например.

А тия полуверижните машини са страхотни на вид. 
Жалко, че вече ги няма в сегашните армии.

И по темата, няколко интересни снимки от Фейса.
Монопостото е първата българска, но нехомологирана формула Естер, направена в периода 1976-77 година.
А такива Ниси линейки поне до края но 80-те год. ги караха все още в разни градове у нас.





« Последна редакция: Май 25, 2021, 21:40:14 от USfan »

Май 25, 2021, 22:02:39
Отговор #2627

Активен РумбатаБс

  • Публикации: 3679
Историята е една а,не такава както е написана по поръка на някои другари!
В дома на бабата на моята съпруга са били няколко от командващите офицери от немската армия (източен блок).... отношението е било пефектно.Паста за зъби,сапун,шоколад са оставяни ежедневно на хазяите ...заплащането на наема-редовно.В същият този дом след офанзивата са настанени и елитни руски/съветски офицери.Разлика в отношението няма само са нямали паста за зъби и шоколад ... давали кинсерви еленско месо.Когато са тръгнали към Европа офицерите са казали на хазяите-"Пазете се от тези идващи след нас"
След няколко седмици на площад "Кирил и Методий" в Бургас е имало бесилка и платформа за разстрели(построена от руското командване) на крими руски войници.Ежедневно е имало смъртни присъди за кражби,изнасилвания,убийства ...
Кой както иска да си го тълкува ... това е историята в Бургас и на Бургас!
retrobs.com

Май 25, 2021, 23:07:20
Отговор #2628

Неактивен bomber

  • Публикации: 4490
  • Vauxhall Chevette Estate 1983; Ford Scorpio Mk 1


На разходка с автомобил, вероятно в околностите на Русе през 30-те г.
Everyone can buy a new car...
Real man keeps old ones running!

Май 25, 2021, 23:39:44
Отговор #2629

Неактивен qwerty95

  • Публикации: 188
Абсолютно подкрепям всичко написано по-горе. Същото досущ 1 към 1 ми го е разправяла едната ми баба, която е била родена в Българово и баща й е имал кръчма там. Има ли са стаи за настаняване и са имали и от едните, и от другите войници.