Автор Тема: Стари, черно-бели фотоси на автомобили  (Прочетена 991287 пъти)

0 Потребители и 22 Гости преглежда(т) тази тема.

Февруари 29, 2024, 15:20:38
Отговор #3490

Неактивен Котков

  • Публикации: 660
Вялно ли, е че някъде в лабораториите е имало немски танков двигател от Пантера?
Баща ми това ми е разправял.
Възможно е! През 1945 г. получаваме от СССР 15 танка "Пантера" II (трофейни). Имаше и снимка на поручик Борис Чолпанов върху купола на една от машините. През 50-те са разположени като ДОТ-ове по границата с НАТО/Турция (прословутата отбранителна линия на Варшавския договор "Крали Марко"), като прeди закопаването на всички танкове, силовите им агрегати са били демонтирани. След 1991 година следите им се губят... вероятно ги е сполетяла съдбата на прословутата "Царица"- танк Т-4 (Panzer IV), подарен лично от Хитлер на Н.В. Цар Борис III и съпругата му Йоанна.
Преди 15 години двама германци платиха на цигани, за да изкопаят пръстта около танка, а после го изнесоха в Германия. След 6 месеца се върнаха, за да  измъкнат още една машина, но бяха "хванати"- в кавички, защото заради своето тежко криминално деяние, те така и не бяха осъдени и ги пуснаха. Кражбата събуди ръководството от  комата и всички танкове бяха ексхумирани и закарани в Ямбол...
Прилагам и фотография на една  българска "Пантера"   https://albumwar2.com/wp-content/uploads/2015/12/00013.jpg
 
« Последна редакция: Март 01, 2024, 14:28:46 от dido1903 »
They call me Polski Fiat 125p 1975r

Февруари 29, 2024, 15:23:14
Отговор #3491

Неактивен Котков

  • Публикации: 660
.
They call me Polski Fiat 125p 1975r

Март 01, 2024, 14:29:04
Отговор #3492

Неактивен dido1903

  • Глобален модератор
  • Публикации: 3485
Интересни факти и история, колега! Благодарим!  :)

Март 01, 2024, 15:00:48
Отговор #3493

Неактивен fokke

  • Публикации: 1067
    • fokkerc.com
Възможно е! През 1945 г. получаваме от СССР 15 танка "Пантера" II (трофейни). Имаше и снимка на поручик Борис Чолпанов върху купола на една от машините. През 50-те са разположени като ДОТ-ове по границата с НАТО/Турция (прословутата отбранителна линия на Варшавския договор "Крали Марко"), като прeди закопаването на всички танкове, силовите им агрегати са били демонтирани. След 1991 година следите им се губят... вероятно ги е сполетяла съдбата на прословутата "Царица"- танк Т-4 (Panzer IV), подарен лично от Хитлер на Н.В. Цар Борис III и съпругата му Йоанна.
Преди 15 години двама германци платиха на цигани, за да изкопаят пръстта около танка, а после го изнесоха в Германия. След 6 месеца се върнаха, за да  измъкнат още една машина, но бяха "хванати"- в кавички, защото заради своето тежко криминално деяние, те така и не бяха осъдени и ги пуснаха. Кражбата събуди ръководството от  комата и всички танкове бяха ексхумирани и закарани в Ямбол...
Прилагам и фотография на една  българска "Пантера"   https://albumwar2.com/wp-content/uploads/2015/12/00013.jpg

Лично съм проследил историята  с изравянето на танковете , причината да се изкопаят е едно момче  прокурор радетел  за  военната история........ ма не ми се изпада в полемики...

Иначе за пантерите не знаех и ми стана много интересно , а каква е съдбата на самите такове би била любопитна.

Колкото до подарения танк,  българи свалят табелата от танка на която е написано, че е подарък и я продават...............
« Последна редакция: Март 01, 2024, 15:59:39 от fokke »

Март 01, 2024, 16:51:17
Отговор #3494

Неактивен Logrus

  • Публикации: 289
Вялно ли, е че някъде в лабораториите е имало немски танков двигател от Пантера?
Баща ми това ми е разправял.

Поне в периода 1994-1998 не знам да имаше такъв двигател в техникума. Макар от енергетична специалност, редовно бях при каруцарите по време на практиките им - имаха няколко двигателя от ГАЗ, ВАЗ, Москвич както и от по-модерните на Рено БМВ и Форд (трите фирми бяха спонсори на училището и драпаха да докопат млади кадри). Даже не съм сигурен имаха ли дизелов двигател за упражненията.
Може би преди това е имало и танков двигател, но тук Люси трябва да каже.

Март 02, 2024, 01:53:17
Отговор #3495

Неактивен Котков

  • Публикации: 660
Лично съм проследил историята  с изравянето на танковете , причината да се изкопаят е едно момче  прокурор радетел  за  военната история........ ма не ми се изпада в полемики...

Иначе за пантерите не знаех и ми стана много интересно , а каква е съдбата на самите такове би била любопитна.

Колкото до подарения танк,  българи свалят табелата от танка на която е написано, че е подарък и я продават...............
Да, но изкопаването им се случи малко след кражбата (която бе осъществена с любезното и добре финансирано съдействие на "български" офицери)
Съдбата... към този момент нямаме точни сведения. Ако някой ден се намери съвестен служител на БА, който да разкрие строго охраняваната тайна,ще разберем. Различните източници излагат своя гледна точка за края на Пантерите. Едни подкрепят версията, че са изнесени, други  че  са били претопени, защото куполите им били с голяма площ, което ги правело негодни за ДОТ. Лично аз не съм привържених на тази хипотеза, защото  Т-34/85  е с купол със сходни размери, а такива не липсваха по границата. Дори част от тях бяха само купол с бункер под него, без батерията на танка.Преди доста години ми попадна тази интересна фотография, за която се  носи слух, че е била направена в България в края на 60-те или 70-те години на миналия век, а е и солиден аргумент за привържениците на втората теория, стига тя наистина да е заснета по нашите земи. Проблемът е, че на нея се вижда доста ранна машина (плюс сравнително нов за онези години модел на Мерцедес) , а  90 % от нашите са били версия II- без визьор на челната броня. Има само една съхранена снимка на българска Пантера с такъв визьор.







« Последна редакция: Март 06, 2024, 10:21:27 от dido1903 »
They call me Polski Fiat 125p 1975r

Март 05, 2024, 00:29:33
Отговор #3496

Неактивен dan4oteto

  • Публикации: 18208
  • Йордан Георгиев
София


Март 05, 2024, 23:50:32
Отговор #3497

Неактивен dan4oteto

  • Публикации: 18208
  • Йордан Георгиев
Велико Търново


Март 06, 2024, 09:13:25
Отговор #3498

Неактивен Alex4real

  • Публикации: 101
Във форумана Еър Груп 2000 преди години един потребител - военен и броневак беше писал, че съдбата на българските Пантери е все още засекретена.
Една била изгоряла при учение. Дано нещо излезе.
« Последна редакция: Март 06, 2024, 10:22:17 от dido1903 »

Март 07, 2024, 00:53:52
Отговор #3499

Неактивен dan4oteto

  • Публикации: 18208
  • Йордан Георгиев
София