Автор Тема: Projekt "Siebzehn Meisterstück" – Ford Taunus 17m P7b 1969  (Прочетена 12180 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Юли 15, 2011, 17:44:02
Прочетена 12180 пъти

Неактивен AgentStormbringer

  • Публикации: 29
  • Eнтусиаст
Това е Форда на Дядо ми – '69 Таунус 17m P7b, с 6- цилиндров двигател- 1.8s, 82 коня, с карбуратор Solex 32 DDIST.



Колата е била явно трафикантска (по думи на Дядо ми), между другото има и допълнителен тайник в багажника. Била е конфискувана на митницата, и след това закупена от него. Дълги години е поддържана и карана, в много редки случаи и през зимата. Принципно през месеците, когато има сняг, колата си седеше на сухо в гаража. Това е и причината да има минимално количество ръжда тук- там.
Колата е бракувана от 3 месеца, защото не беше карана от 2009-та насам и само седеше в гаража и й се плащаха таксите. А сега, като е без номера и данъци- нека си седи в гаража- нито хляб яде, нито нищо ;) Това е моето мнение.
Намеренията на Дядо ми бяха: колата да се бракува (както се случи) и да се даде на скрап за има няма 500 лева. Звучи абсурдно за кола на тези години, с такава визия и в доста добро техническо състояние. Баща ми подкрепи тази теза, с твърдението, че няма средства и по- лошото, че няма желание да поддържа тази кола, поради "изразходваният й капацитет".
Аз обаче съм инат и се противих на това и застанах зад идеята, тази кола да продължи да живее, да се реставрира, където е нужно, защото има все пак кусури. И така, мисля, че засега удържам фронта. ;)
Днес Форда беше изкаран от гаража, почистен вътрешно и външно от 2- годишният прах и паяци, зареден с нужните течности и запален. Ревът на събуденият от дълъг сън, V6 беше, страхотен, неописуем.
Ето и още мат'риал:




















По нататък, ще пиша какви проблеми има, какво има да се прави по Форда и какви изгледи има за напред!
« Последна редакция: Декември 13, 2012, 22:43:00 от dido1903 »
----------------------------------------------
Alfa Romeo 145 1.4TS 16V '97г.
Ford 17m (P7b) 1.8s V6 '69г.

Юли 15, 2011, 20:39:10
Отговор #1

Неактивен Speeder

  • Администратор
  • Публикации: 5105
Страхотен автомобил, а и с V образен двигател!
Надявам се в неделя да го видя на живо и да му се порадвам отблизо  O:-)
Като гледам калъфите на седалките какво ли ще излезе отдолу ?
Сигурно салонът е запазен.

Забелязах и една интересна ретро туба за масло Кастрол.  ::)
Имах същата и я изхърлих и сега ме е яд много.
145 Boxer, Alfetta GT, Alfasud Sprint Veloce 16v, Lada 1500 S, GT 1300 Junior

Как да качваме снимки във форума : http://www.classiccar-bg.com/index.php?topic=2631.0
"По един болт на седмица да бяхте завивали, сега щяхте да ги карате тия коли!"

Юли 15, 2011, 21:20:36
Отговор #2

Неактивен AgentStormbringer

  • Публикации: 29
  • Eнтусиаст
В неделя ще го инспектираш, подробно ;)
Това което, наричаш калъф, е просто пришит плат към облегалките с цел да се запазят за по- дълго. Върху всяка седалка е сложено и още едно покривало, което може да се маха- в случая го махнах за фотосесията. Интересното е, че за пръв път махам калъфите и видях салона такъв, какъвто е. Наистина е много запазен.
А тази тубичка на Кастрол, дядо ми я е приспособил, с нея да спира и пуска маслото, когато се наложи, за да се смазват кобилиците- това е един от недостатъците- не достатъчното омасляване, което води до чукане.
Примерно, вече, като е на 4-та и си във високите обороти( а и не само), се чува адското чукане под капака. Все едно слушаш кола от 30-те.
Това е единият проблем при тази кола.
----------------------------------------------
Alfa Romeo 145 1.4TS 16V '97г.
Ford 17m (P7b) 1.8s V6 '69г.

Юли 15, 2011, 21:34:20
Отговор #3

Неактивен немо

  • Публикации: 1041
  • пиперлив
Как ще го дават на скраб,к'ви са тез хора  :o то грехота бре....много прилично си изглежда Форда.....
А при положение,че е бракуван няма ли да има "филми" във връзка със връщането му към живот,т.е. нова регистрация..?Аз доколкото знам трябва да се минава Технотест....някой по-информиран може ли да хвърли светлина по въпроса?
Opel Monza 3.0 GSE  1985
Opel Monza 3.0 GSE  1984
Opel Senator 3.0 AT  1985
Mazda MX5 NB 1.6    2001

Юли 15, 2011, 22:08:01
Отговор #4

Неактивен AgentStormbringer

  • Публикации: 29
  • Eнтусиаст
Форда засега има неясно бъдеще. Първо трябва да се оправи визуално( оригиналната боя се пази и се чака добър финансов момент, за да се пръсне цялостно) и има да се побарника под капака- голям проблем прави водната помпа.
Заради един семеринг, който се намира зад това колело:



колата не може да се движи на дълъг път- на практика, с нея не можеш да си свършиш работата, ако бързаш за някъде, примерно. От помпата тече, като от чешма...
Като пример давам: Пътят Пловдив- Перущица(където се намира колата) е ~25км. По данни, на дядо ми- той трябва да спира на 3 места за да долива вода в радиатора, за да стигне дестинацията си до край. А капацитета на радиатора е 7л. Та общо взето- това е жизненоважно да се направи и след това ще се реши кой, къде и как ще я кара  :)
----------------------------------------------
Alfa Romeo 145 1.4TS 16V '97г.
Ford 17m (P7b) 1.8s V6 '69г.

Юли 15, 2011, 22:18:04
Отговор #5

Неактивен немо

  • Публикации: 1041
  • пиперлив
Имам предвид,че 1-во трябва да помислиш и да провериш  какви точно проблеми биха възникнали при опит за регистрация на вече бракуван автомобил,и едва тогава да мислиш кое как да оправиш и да харчиш пари по него.....
Opel Monza 3.0 GSE  1985
Opel Monza 3.0 GSE  1984
Opel Senator 3.0 AT  1985
Mazda MX5 NB 1.6    2001

Юли 15, 2011, 23:45:02
Отговор #6

Неактивен Speeder

  • Администратор
  • Публикации: 5105
Технотеста струва 180 лева.
MainaCore го мина този път миналата година с неговата Жулиета, нищо сложно, даже без рушвети.
Трябват спирачки и да се вижда, че има ламарина.

Все пак е необходимо да има документи, останали след бракуването.

Техниката мисля, че е най-малкият проблем :)
145 Boxer, Alfetta GT, Alfasud Sprint Veloce 16v, Lada 1500 S, GT 1300 Junior

Как да качваме снимки във форума : http://www.classiccar-bg.com/index.php?topic=2631.0
"По един болт на седмица да бяхте завивали, сега щяхте да ги карате тия коли!"

Юли 16, 2011, 00:20:22
Отговор #7

Неактивен GT

  • Публикации: 1075
Добре дошъл. Ще те приемем с радост в нашата просташка общност. 

Аз искам да я видя тая кола. Ех, спомени. Такъв Форд, имаше  в махалата ми пред моя блока - бяха 3 броя. И трите със V-6 двигатели. И още една Гранада от старите 70-те години, 2800, имаше и се караха. Чудесна кола, карал съм един от тях - като този, който имаш, но червен. И колко сме обикаляли с него, само той си знае.  O:-) Има невероятно здрава каросерия и двигател, обаче много нежно предно окачване.  Хубава возия и приятна динамика.

Като цяло, не е за изхвърляне. Но, има такива болни хора, които изхвърлят напълно годни и чудесни автомобили, заради дребни проблеми. Това ми е било чудно винаги- автомобил с чудесно купе, оригинална боя и читава механика, бива бракуван и предвиден за вторична суровина.  :(  И моя беше тръгнал нататък. За щастие, на време осуетихме този пъклен план.   Струва си Форда. Но, ще трябва да се прегледа основно. Спирачки, ходова част, запалителна уредба, горивна уредба, охладителна и прочие.  Водната помпа май се ремонтираше. Но, не знам от къде да се купи ремонтен комплект за нея. По-добре нова.  А, това каране с вода я съсипва допълнително, както и останалите работи. Редно е да работи с антифриз. Но, стигни до там.  Ако трябва ще помагаме с някоя-друга хамалогия и напъване.
 

Юли 16, 2011, 00:56:53
Отговор #8

Неактивен madboy

  • Публикации: 1872
Добре дошъл !Страхотен автомобил ,дано успееш да го върнеш за нов живот  ;D ;D
Колега ,ако разрешиш ...да поясня ...В-образните двигатели на Форд са практически неразрушими
проблема който споменаваш ...с мазането се дължи на превъртяли и износени втулки на разпределителният централно разположен вал ...това е вследстивие използване на неподходящо масло за двигателя ...втулките се износват превъртат в гнездата в които са набити и по този начин затварят каналите осигуряващи мазане на валовете и кобилиците ...в случая става въпрос за 1-вата и последна втулка ,които са самонагаждащ тип ....става въпрос за това че втулката е отворена със специялен профил при което като се набие идва на подходящият размер .
Първата втулка осигурява мазане на лявата глава на двигателя ...тази която се намира откъм шофъорското място ,а последната
втулка през нея се захранва мазането на дясната глава на двигателя ....няма нищо дефектно или т.н.в двигателя ...просто
трябва да се сменят втулките ...които са различни по размер ..отвътре на вън ...набиват се с подходящите дорници като на
всяка цена се следи с фенерче светлината за отвора за мазане при монтаж ,което е важно за да стига налягането на маслото
до кобилиците ...
имам при мен оригинални втулки на ГЛИКО  ;) :D :D :D

ПРоблема с водната помпа е от фибърчето ...което също се решава лесно ... ;)
Всичко това го казвам за да те успокоя ...и аз имам Гранада с шест цилиндров мотор ....
и ти казвам това са адски здрави автомобили ...стига да се пъддържат правилно  :D :D
Centrum Transaxle

Юли 16, 2011, 15:01:05
Отговор #9

Неактивен AgentStormbringer

  • Публикации: 29
  • Eнтусиаст
Добре заварили, както казва народът ;)
За технотеста ще се оправим, просто се иска якото търпение. Документите като бележката от бракуването и големият талон на колата се пазят- проблем няма. Самото лицензиране от техното, варира от 100 до 300 лв. Технотеста ще е най- накрая.

До др. Живков, всичко това което си изброил, за преглед: спирачки, ходова част, запалителна уредба, горивна уредба са функциониращи, при тях проблем няма.

До madboy: супер изчерпателно описание ми даде, за което много благодарско!!! Относно втулките, ще те имам в предвид, като стигнем до тях.  :)

Днес намерих азбуката прилежаща към Форда, заедно с емблемите. Почистени са с препарат за метали със защита от потъмняване. Със същият, ще се опитам да мина и хромираните части по колата: брони, лайсни, бравите, да видя дали ще има някакъв ефект и при тях.


----------------------------------------------
Alfa Romeo 145 1.4TS 16V '97г.
Ford 17m (P7b) 1.8s V6 '69г.