Автор Тема: Гетобластери и друга стара аудио техника  (Прочетена 335281 пъти)

0 Потребители и 2 Гости преглежда(т) тази тема.

Юни 02, 2018, 08:58:15
Отговор #580

Неактивен rumen_spasov

  • Публикации: 1036
Някой ако има мерак склонен съм да се разделя с него за 70лв.

Юни 09, 2018, 16:04:54
Отговор #581

Неактивен joro-120L

  • Публикации: 1486
  • Всяко доизкусуряване води до нови кусури
нова придобивка + 20 касети TDK-SA C90







Škoda 120L '90г. 
Simson SR2E '60г. Simson KR50 '64г.


Юни 09, 2018, 17:05:45
Отговор #582

Неактивен rumen_spasov

  • Публикации: 1036
Жорко, високо вдигаш летвата! :)

Юни 09, 2018, 19:28:25
Отговор #583

Неактивен joro-120L

  • Публикации: 1486
  • Всяко доизкусуряване води до нови кусури
Румба, трябваше да взема нещо, което записва добре...та да си слушам гетобластерите. :)
Тези машини са до компа. Бях само с усилвател и колони да слушам компа. Колоните бяха Радиотехника S 50B.
Наскоро ги смених с 90В. Дека е висок модел - 91г. Малко употребяван. Прави записите 1/1 от СД. и ютюб.
Усилвателя 4х80W. 89г. Чистокръвни японци. Голяма "тяга" на звука се получава. Уникален!
Та покрай този дек си взех и още един, за да си уеднаквя марките в хола. /до скоро бях с дек Техникс 465/
 Като ги купувах/нови/ реших да съм само със СД и усилвател. За какво ми е този дек. Но, след 15г. размислих. :)
Та, имам с още един дек да се похваля. Комплекта са модели 97г.




« Последна редакция: Юни 09, 2018, 20:11:07 от joro-120L »
Škoda 120L '90г. 
Simson SR2E '60г. Simson KR50 '64г.


Юни 09, 2018, 19:47:27
Отговор #584

Неактивен oldrat

  • Публикации: 1005
  • beep beep
    • Renault 4F6
На жената ксфона е SHARP GF767 ония гуемиа гетонегробуумбластер... Ама най много да ми даде да го снимам ,така си го пази...
Пък аз се сдобих с няколко ретро лаптопа.  8)) Ей такива.



Е има и още ама са в по окаян вид. Мисля да бацна един в колата ,ей така за да има вътре компютър ама и да е от епохата де.
Нещо такова:


Юни 10, 2018, 13:18:29
Отговор #585

Неактивен Nik1600GT

  • Публикации: 1170
Румба, трябваше да взема нещо, което записва добре...та да си слушам гетобластерите. :)
Тези машини са до компа. Бях само с усилвател и колони да слушам компа. Колоните бяха Радиотехника S 50B.
Наскоро ги смених с 90В. Дека е висок модел - 91г. Малко употребяван. Прави записите 1/1 от СД. и ютюб.


Жоро, понятието висок клас дек е много относително. Има доста двуглави декове, които   плейват, а и записват по-добре от доста триглави декове от висок клас. Нещо повече - запис на иначе качествен триглав дек се чува после по-зле на същия триглав дек отколкото на двуглав. На един и същ усилвател и тонколони. За СДтата - направиха преход към цифрово аудио и дотам. Лично мое мнение си е, но аз ги заобикалям всячески. Въпреки, че на работа имам два комплекта служебни полупрофесионални машини на TEAC и TECHNICS (фул комплект СДта, декове, усилватели и колони) купувани нови 90те и на парктика почти неползвани - СДитата ги "прескачам". Декът на TEAC често го използвам за правене на записи на касети (по-добър е от TECHNICSа), но и той записва с четвърт идея по-зле и плейва осезаемо по-зле от ето този "най-обикновен" и не особено популярен двуглав дек SANYO RD 2503.



За записите от тубата. Там на клиповете аудиото често е с изключително ниско качество и винаги доста здраво компресирано. При свалянето му почти винаги се преконвертира и ...накрая най-често даунлоудната мп3ка е една ... боза. Ето един пример.  Иначе много готен клип на Rick Wakeman & Adam Wakeman ...много хубав инструментал.



и виж какво показва спектрограмата на даунлоудната мп3ка ...



Не е необходимо да си голям специалист по цифрово аудио за да забележиш, че спектърът на тази мп3ка просто е "кастриран" над 11/11 и нещо килохерца. Вярно, мп3ката е само 192 килобитова, но и за 192 килобитова мп3ка този спектър пак не е ОК. Е, тя просто не става за слушане, а после с каквото и на каквато да запишеш тази мп3ка ... оттук нататък това адуо си е боза. Аз ти препоръчвам вместо от тубата и дори от СДта да записваш от качествени албуми (или отделни песни) във FLAC формат. В краен случай и мп3ки на 320 килобита/c вършат работа. В нета вече има всичко  ;). И пак за всеки случай проверявай спектъра за ... "кастрация"  ;D (приличен ориентир е за качеството) - например с ето тази безплатна и много лесна за използване програмка http://spek.cc/
« Последна редакция: Юни 10, 2018, 13:34:49 от Nik1600GT »

Юни 10, 2018, 14:19:18
Отговор #586

Неактивен joro-120L

  • Публикации: 1486
  • Всяко доизкусуряване води до нови кусури
много благодаря за коментара :) Показал си стари модели. Колкото е по-старо, толкова по-добро.
Висок клас на JVC от тази серия. Не го сравнявам с други. Дори и с други на тази марка.
Слушането на запис на различни декове не е меродавно за качеството или не е критерий за дека, защото може да имат различен азимут/настройка/ на главата. казвам по принцип. В твоя случай, явно триглавия не е бил в ред. Това, което е записал, трябва да го възпроизведе. Все пак двуглавия е свирил по-добре на запис, правен на триглавия.
Предимството на триглавия дек е, че можеш в момента на запис да чуеш записа и на секундата да го сравниш с оригинала, само с натискането на един бутон. За мен това е хубава екстра.
Механиката му е добра. Има двойно водене на лентата и директен мотор без ремък. Това е. Компютърни програми не ме интересуват. От аудио изхода на компа влиза в дека. Избирам клипове с добро качество. Ако не ми хареса звука/на слух/, не ги правя. Това, което си пуснал за мен не звучи добре, като качество.


Вземи хубав усилвател и колони и чуй това: :)

само първата песен. дека го записва, както го чуваш.

« Последна редакция: Юни 10, 2018, 15:11:44 от joro-120L »
Škoda 120L '90г. 
Simson SR2E '60г. Simson KR50 '64г.


Юни 10, 2018, 16:23:43
Отговор #587

Неактивен Nik1600GT

  • Публикации: 1170
За субективния фактор при възприятието на аудиото си абсолютно прав! То затова и има изключително много фенове на аналоговото аудио. Доста от тях аргументирано го защитават и всячески не приемат ... нулите и единиците  :). А и другарят Илън Мъск все още не ни е чипосъл (почва с опитите) за да четем директно нулите и единиците  ;D.  Много неща минаха през ръцете ми - адуотехниката е много близо до тясната ми специалност. Но чак аудиофил не съм и няма как да бъда - понасъбрал съм достатъчно стара техника и всяка една машина от тук натък рискува жената до я прати в ... мазата (в най-добрия случай) ;D. За азимута съм наясно - на доста декове и касетофони съм го настройвал (и не само него). В крайна сметка има известна доза пристрастяване към определени марки и модели. Както с колите. А в това Саниото да свири много добре има и една обиктивна причина - една от водещите японски фирми са в елементната база от времето на производството на този двуглав дек. Човекът, от който го взех, е професионален озвучител. Има стотици машини ... грамофони,  ролкове магнети, декове, усилватели, колони ... каквото се сетиш ... ходих на място ... бях тръгнал за хубав двуглав 80тарски дек ... предложи ми поне 20на  80тарски двуглави дека ... прослушах ги на място почти всички ... и ... когато му казах, че ще взема точно това Санио, не на шега каза, че това е "най-музикалния" дек от всички тези 20на. А освен Саниото най-често слушам ето тава Телефункенче RC 200 (през напълно автентични колони Jamo J50 и 2-3 сериозни усилвателя, минали профилактика), което Телефункенче  мина пълна профилактика при мен (ремъци, азимут, скорост на плей и т.н.) и също свири разкошно. Между другото дека от серията 300 на Телефункен (тригалав, пълна моторизация и т.н.) е просто разкошeн и може би ще е последния, който ще взема. ПС. Спектърът на сигнала е обективен критерий и не бива напълно да се пренебрегва, но ако нещо много ми хареса на слух и не го намеря във FLAC формат и аз записвам смело. И само за "протокола" -  тези стари декове проявявят "характер", всеки има некви плюсове и муниси, ЕГНто си е фактор, и в крайна сметка някои плейват по-добре от други и е нормално - ето това Техниксче на последната снимка нито в състоянието, в което го взех (като нов е, много красиво двуглаво декче) ,нито след профилактика, дава музикалната картина на Саниото и Телефункена. Красавец е, много чисто плейва, но ...дотам.






« Последна редакция: Юни 10, 2018, 16:56:29 от Nik1600GT »

Юни 10, 2018, 16:59:06
Отговор #588

Неактивен joro-120L

  • Публикации: 1486
  • Всяко доизкусуряване води до нови кусури
ама аз цифровизацията не я отричам. Показал съм и СД плеър. Правил съм си дискове на Неро програмата.
Обаче само СД формат. Никакви мр3. Имам и матрични дискове. И си ги слушам. Един ден дека, един ден СДто.
Дековете или касетите ми са стара тръпка и реших да се върна към тях за разнообразие. Тази техника е една красота. Повече никой няма да произведе такова нещо. Дизайн. Здраво стабилно с желязо вътре. Да гледаш как се движат индикаторите за нивото, механиката как работи, там някакви ролки се въртят.....да си регулираш записа. Абе нещо ти да правиш или да направиш, не да го получиш сдъвкано. Не съм у ред, нали?
На времето се намъчих с едни руски декове Вега - трехмоторньi, Сендастовая головка. Поне кяра ми останаха главите. Монтирал съм ги на гетобластерите, които имам и свирят, като за световно! ще кажеш от къде толкова глави - минаха ми два двукъсетъчни през ръцете, като първия свири половин час и тръгна на бързи обороти. Не изкара и ден. Не отстраним дефект. Оборотите се регулирали с датчик на Хол и нямало оправяне. Смених го гаранционно, но преди това му свалих главите и монтирах едни стари за бройка. Втория изкара повече - 4г. Качествата им не ми се коментират. Този втория още стои в мазето. Има електроника вътре колкото за телевизор.
Та сега реших да си взема нещо по-така ;) Знам, че има и по-добри декове от моите. Наясно съм с нещата.
Това, че е триглав, не означава, че е по-добър от двуглав. Просто главата е разделена на записваща и възпроизвеждаща. Знам, че нещата, които пиша ти са ясни, но четат и други хора.
Има и слаби марки и силни марки, слаби модели на силни марки и силни модели на слаби марки. Има декове за по 100 и за по 1000лв. За всеки влак си има пътници. Аз се спрях на този. За мен е добре.
« Последна редакция: Юни 10, 2018, 17:11:24 от joro-120L »
Škoda 120L '90г. 
Simson SR2E '60г. Simson KR50 '64г.


Юни 10, 2018, 17:11:18
Отговор #589

Неактивен Nik1600GT

  • Публикации: 1170
ама аз цифровизацията не я отричам. Показал съм и СД плеър. Правил съм си дискове на Неро програмата.
Обаче само СД формат. Никакви мр3. Имам и матрични дискове. И си ги слушам. Един ден дека, един ден СДто.
Дековете или касетите ми са стара тръпка и реших да се върна към тях за разнообразие. Тази техника е една красота. Повече никой няма да произведе такова нещо. Дизайн. Здраво стабилно с желязо вътре. Да гледаш как се движат индикаторите за нивото, механиката как работи, там някакви ролки се въртят.....да си регулираш записа. Абе нещо ти да правиш или да направиш, не да го получиш сдъвкано. Не съм у ред, нали?
На времето се намъчих с едни руски декове Вега - трехмоторньi, Сендастовая головка. Поне кяра ми останаха главите. Монтирал съм ги на гетобластерите, които имам и свирят, като за световно!
Та сега реших да си взема нещо по-така ;) Знам, че има и по-добри декове от моите. Наясно съм с нещата.
Това, че е триглав, не означава, че е по-добър от двуглав. Просто главата е разделена на записваща и възпроизвеждаща. Знам, че нещата, които пиша ти са ясни, но четат и други хора.
Има и слаби марки и силни марки, слаби модели на силни марки и силни модели на слаби марки. Има декове за по 100 и за по 1000лв. За всеки влак си има пътници. Аз се спрях на този. За мен е добре.

Дековете ти са супер! И се радвам много, че харесваш и си преоткрил тази техника! Да не си ме разбрал погрешно  ;). Слушам точно и основно АНАЛАГОВО аудио  :D! Просто като източник за записи на касети подбирам внимателно откъде и какво да запиша. Едно от хубавите неща на този висок клас триглави декове е, че можеш да пипнеш/настроиш преди самия запис биаса и нивото на двата канала, които дори и при ню олд сток касети най-често вече са "мръднали". ПС. За несведущите - FLAC формата е стандарт за компресирано цифрово аудио (типична степен на компресия около 2 към 1) БЕЗ загуба на качеството и основното предимство пред СДто е най-вече в това, че при "четене" от компа не се получават типичните за по-стари СД-плеъри и дискове грешки.
« Последна редакция: Юни 10, 2018, 17:37:25 от Nik1600GT »